Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Denon AVR-X2200W - połączenie z Denon HEOS Drive

Matyjasek 16 Mar 2016 21:32 1476 5
 • #1
  Matyjasek
  Level 2  
  Cześć,

  Jestem na etapie (szybkiego) wymyślania instalacji audio w budowanym domu. Obecnie elektrycy kładą wysokie napięcie, a ja myślałem, że temat audio będzie prostszy, niż się okazuje ;)  Generalnie chciałbym mieć dźwięk stereo w kilku pomieszczeniach, plus kino i osobne stereo w salonie. Na szybko, z tym osobnym stereo chodzi tylko o fakt ustawienia mebli i pewnych zabudów w salonie, gdzie TV i projektor mam na ścianie z zabudową meblową, przy której po prostu nie mogę (nie mam gdzie) postawić kolumn podłogowych, czy na podstawkach, więc wrzucam fronty od kina pod sufit po bokach ekranu od projektora, satelity gdzie trzeba, natomiast na postawienie kolumn podłogowych do stereo mam zupełnie inną ścianę w tym samym salonie.

  W skupisku milionów kabli poza "częścią mieszkalną" chciałem umieścić HEOS Drive i z niego wypuścić przewody do nagłośnienia stereo do innych pomieszczeń, a także do tych kolumn stereo w salonie (wszak ampli do kina mimo, że w tym samym pomieszczeniu, to więcej przetworników już nie obsłuży).

  BYŁEM DO DZIŚ PRZEKONANY, że praktycznie każdy amplituner od lat tak, jak ma wejścia cyfrowe optyczne/coaxial, tak ma też takie wyjścia i po prostu podepnę HEOSa do ampli, ampli w salonie będzie głównym "źródłem" dźwięku, natomiast myliłem się i zastanawiam się teraz, jak podpiąć amplituner do tego 4-strefowego wzmacniacza stereo. Obydwa urządzenia będą wpięte do LANa, czy jest taka możliwość, żeby sygnał z amplitunera leciał po sieci do HEOSa, a ten grał na pozostałe strefy?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Polon_us
  Level 42  
  Kolega może wykorzystać wyjście "Zone2" w wzmacniaczu i podać ten sygnał na wejście analogowe HEOS'a. Ten "napęd" jest wzmacniaczem stereofonicznym przecież.

  Aby działał poprawnie wystarczy sygnał analogowy stereo, co prawda poczwórnym :) Efekt będzie ten sam, jakby to było połączenie cyfrowe.

  Sugerowałbym zrobić to połączenie jakimś porządnym kablem.
 • #3
  Matyjasek
  Level 2  
  Hm... byłem przekonany, może niesłusznie, że światem rządzi teraz cyfra i że połączenie optykiem czy cyfrowym coaxialem daje lepszą jakość, niż analogowe RCA stereofoniczne, to raz.
  Dwa, w dobie stramingów DLNA i tym podobnych nawet w tanich urządzeniach, byłem wręcz przekonany, że dwa urządzenia tej samej marki, które z osobna obsługują streaming po sieci, podłączone do jednej lokalnej sieci 1Gbit, bez problemu mogą też przesyłać strumienie między sobą. Dziwne, że jednak nie.
  Wychodzi na to, że jak będę miał w LAN wpięty na przykład telewizor w sieci, oraz serwer multimediów, czy jakiś tam po prostu PC, to zarówno AVR-X2200W jak i HEOS Drive mogą z osobna odtwarzać dźwięk z tych źródeł po strumieniu danych, bez używania wejść audio i to jest norma, ale z kolei same sobie (mimo, że ten sam producent itp) nie mogą nic streamować? Tylko potrzeba zwykłego podłączenia analogowego przez RCA? Jakieś to nielogiczne, przynajmniej dla mnie, laika.
 • #4
  Polon_us
  Level 42  
  Chciałbym zauważyć, że w moim uprzednim wpisie, nie ma słowa dotyczącego pytań kolegi.
  Nie napisałem nic, że coś jest możliwe czy też niemożliwe do zrobienia.

  Podałem tylko jedno z możliwych rozwiązań problemu.

  Niewątpliwą zaletą połączenia cyfrowego jest jego odporność na zakłócenia. Jakość sygnału?
  Tu polemizowałbym. Porządne połączenie audio stereo nie powinno odbiegać znacząco od połączenia cyfrowego. Wszystko zależy od "jakości" ucha.

  Nie przejrzałem dokładnie instrukcji obu urządzeń, ale sądzę, że jakieś nowoczesne, modne rozwiązanie jest możliwe. Pytanie, czy jest ono koniecznie niezbędne.
  Prawdopodobieństwo wystąpienia kłopotów, prędzej czy później, znacząco wzrasta przy "nadmiarze" użytej technologii.

  Tak swoją drogą, kolega przejrzał instrukcje tych urządzeń zanim założył temat na Elektrodzie?
  A jeśli tak, to jakie rozwiązania kolega tam znalazł?

  Osobiście, prywatnie, sądzę, że kolega niepotrzebnie chce skomplikować połączenia między tymi urządzeniami.
  Jeśli nie ma absolutnej konieczności używania połączenia bezprzewodowego to lepiej używać bezpośrednich połączeń.
  Takie jest moje zdanie.
 • #5
  Matyjasek
  Level 2  
  Dziękuję za odpowiedź.

  Może dla uproszczenia, opiszę, co chcę uzyskać - wówczas może moje pytanie będzie jaśniejsze.

  HEOS Drive ma 4x stereo, ale można zrobić mniej stref o większej ilości kanałów.
  Na strychu chcę mieć trochę taką imprezownię, czy też miejsce na posiadówki z kumplami przy piwie, niekiedy może z padem w ręku.
  No i teraz... w salonie będzie PC oraz PS4. Jedno z wyjść HDMI amplitunera będzie wpięte w konwerter HDMI to IP. Po to, abym mógł po VLANie w ten sam sposób odtworzyć obraz puszczony na PC czy PS4, na dowolnym telewizorze w domu - np. w garażu i na wspomnianym wyżej strychu. Dźwięk w tych pomieszczeniach ma pochodzić z HEOSa.
  Podłączenie standardowym konektorem analogowym stereo nie da mi możliwości generowania 4-kałowego dźwięku surround w grach z PC i PS4 na tym strychu, mimo, że będę miał tam puszczone 4 kanały z HEOSa. Po prostu nie dostanie kilkukanałowego sygnału, a jedynie sygnał stereo, zgadza się? Dlatego szukam sposobu, w jaki ampli z salonu mogłoby przekazywać cyfrowy wielokanałowy dźwięk do wzmacniacza 4-strefowego, a nie tylko sygnał stereo.

  W instrukcję zaglądałem - w obszarze podłączenia urządzeń zewnętrznych są wymienione źródła podłączone przez digital optical/coaxiall oraz przez analog stereo. Próżno szukać z kolei wyjścia skompresowanego sygnału optical/coaxiall w amplitunerach. Myślałem zatem, że jest jakaś szansa na podanie tego sygnału na przykład przez streaming danych.
 • #6
  Polon_us
  Level 42  
  Matyjasek wrote:
  Myślałem zatem, że jest jakaś szansa na podanie tego sygnału na przykład przez streaming danych.

  Być może jest, ten temat nie jest moją mocną stroną.

  Ale znalazłem rozwiązanie, które być może rozwiąże problem kolegi.

  Na rynku są dostępne urządzenia o generalnej nazwie "Wydzielacz (rozdzielacz?) sygnału cyfrowego audio z sygnału HDMI" lub konwerter HDMI do HDMI + Audio.
  Polega to na tym, że urządzenie "wpina" się w przewód HDMI podłączony do wyjścia danego urządzenia, coś na zasadzie przelotki HDMI.
  Samo urządzenie ma wyjście cyfrowe audio, jak i analogowe, które można podłączyć do innego urządzenia.

  Poniżej przykład takowego "wydzielacza":

  Denon AVR-X2200W - połączenie z Denon HEOS Drive Denon AVR-X2200W - połączenie z Denon HEOS Drive

  Przykład stron WWW, gdzie takowe urządzenie można kupić -> Link1, Link2

  To tylko przykłady, kolega znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb.