Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STM32 - Programowanie w STVD

ktoZjarany 16 Mar 2016 22:17 702 4
  • #1 16 Mar 2016 22:17
    ktoZjarany
    Poziom 6  

Witam. Chcąc rozwinąć swoje umiejętności programowania mikrokontrolerów (na studiach teraz mam co nie co) zakupiłem sobie stm32l100c z rodziny discovery. Zainstalowałem sobie ST Visual Studio (bo z tego na zajęciach korzystamy) i chciałem wgrać sobie jakiś program na mojego discovery. Wcześniej korzystałem jedynie z symulatora. Jednak w wyborze mikrokontrolera nie ma modelu, który posiadam. Jak sobie z tym poradzić, żeby zacząć coś pisać?

Dodam, że chcę pisać w assemblerze.

0 4
  • Pomocny post
    #2 16 Mar 2016 22:24
    grko
    Poziom 32  

Cytat:

STVD
    ST Visual develop IDE for developing ST7 and STM8 applications

Do stm32 są inne IDE. BTW: na uczelniach to niewiele się zmieniło. Dalej uczą asemblera zamiast C i to jeszcze na mało popularne MCU...

0
  • #3 16 Mar 2016 22:31
    ktoZjarany
    Poziom 6  

Nie wiem jak mogłem to przeoczyć ;) Dzięki wielkie.
    A co to assemblera, to prowadzący nam powiedział, że zaczynamy od niego, żeby lepiej zrozumieć co się w środku mikrokontrolera dzieje. Jak mówiłem dopiero zaczynamy, ale przejdziemy w końcu do C.

0
  • #4 17 Mar 2016 16:07
    Radzio M.
    Poziom 32  

Polecam skonfigurować sobie Eclipsa. U mnie na studiach na wykładzie był AVR a przykłady z DS :D to też się nie chodziło...

0
  • #5 17 Mar 2016 16:42
    tronics
    Poziom 36  

Nie ma to jak uczyć parkowania na wyścigówce formuły 1 ... Ja rozumiem ASMa przedstawić żeby można było choć trochę zrozumieć co generuje kompilator i jak różne konstrukcje generują różny kod choć funkcjonalność jest identyczna. Problemem wielu uczelni jest zbyt duży nacisk na ASM przez co po pół roku studenci potrafią migać diodą, obsługiwać klawiaturę i wyświetlacz, gdy na zachodzie na płytkach developerskich tworzą systemy np. inteligentnych budynków.
    Jeśli chodzi o IDE to sam używam CoIDE, ale z odpowiednim toolchain większość IDE będzie działać z discovery zupełnie poprawnie, a samo CoIDE to po prostu toolchain arm gcc zintegrowany z dociętym na miarę Eclipse. Obiło mi się o uszy, że prace zahamowały, niemniej do istniejących płytek developerskich (nucleo i disco) dalej jest to całkiem dobra pozycja.

1