Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Prexer 801 typ 535 - dobór głośników

Przjaciel 16 Mar 2016 22:47 1962 3
 • #1
  Przjaciel
  Level 10  
  Witam wszystkich!

  Mam takie pytanie z którym chciałbym się zwrócić do bardziej doświadczonych i zorientowanych ode mnie osób. :)
  Mianowicie. Posiadam kolumny polskiej produkcji, Prexer 801 typ 535 o mocy znamionowej 15W i impedancji 8ohm. Temat pewnie niektórym znany. W każdej kolumnie znajduje się głośnik GDN16/15 oraz GDWK9/40, oba 8ohm. GDN idzie pełnym pasmem, GDWK ma kondensator 2,2uF. Chciałem przerobić je na plenerek. Pierwotnie na próbę na urodzinach grały dwie takie kolumnienki pod wzmacniaczem Genexxa 1X 20W @ 4ohm i szczeże mówiąc jak się goście rozbawili to przester było słychać (straciłem kontrole nad wzmacniaczem :D ). Z myślą o takich i większych impreskach postanowiłem powiększyć i zmodernizować ten zestwaw, z racji że jest kompaktowy i łatwy w przenoszeniu. I tu moje pytanie. Chciałbym zwiększyć moc tych zestawów jednocześnie nie pogarszając ich SPL. Finalnie kolumn ma być 4/5szt (w zależności od ustawienia). Nie chciał bym niszczeć tych kolumn, więc poszukuje czegoś pod oryginalne otwory. Z gwizdków miałbym kilka, w tym trzy GDWK9/120. Szukałem czegoś na szerokopasmówkę. Pod ten wymiar z tonsili to będą GDN16/30 i GDN16/50, z czego tych 50W nie spotkałem w opcji 8ohm, a one by mi odpowiadały. W razie czego byłbym w stanie je sobie sam zregenerować. A może polecilibyście coś innego? Interesowało by mnie coś o użytecznej mocy minimum 30W, dobrze jakby były 8ohm, najlepiej o sprawności minimum 88dB. Co do muzyki to i tak co by nie wybierał, to i tak kończy się na diskopolo :D więc basem nie muszą powalać. Ważniejsze aby były głośne i wyraźne (cała wieś ma słyszeć :D ). Budżet raczej niewielki, dlatego byłbym za tonsilami do regeneracji, lub leprza niska półka (ale nie aldpierd "91dB" SPL).

  Czekam na jakieś propozycje i pomysły które będziecie mieć. Wiem że.podchodzę do tematu od drógiej strony, bo to dobiera się bude do głośnika, ale tu chcę wykorzystać funkcjonalność tych pudeł.

  Wzmacniacz to będzie inny, późniejszy temat, w zależności od głośników które uda się dobrać.

  Pozdrawiam Michał.
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Przjaciel wrote:
  Chciałem przerobić je na plenerek.
  ??? Bez sensu trochę. Musiałby to być mikroskopijny "plenerek".
  Przjaciel wrote:
  50W nie spotkałem w opcji 8ohm, a one by mi odpowiadały.
  Wiele nie zyskasz. Moc głośnika (a w tym konkretnym wypadku szczególnie) to nie wszystko. Porównaj sprawności tych 15 z 50'tkami. Poza tym basu (zwłaszcza w takim wykorzystaniu) zero.
  Te kolumienki były robione do projektorów (Prexer je robił do swoich projektorów), a te używane były co najwyżej w klasie szkolnej. A i to Pani musiał dziennikiem walić żeby bractwo nie gadało, bo nic nie było słychać...;)
 • #3
  Przjaciel
  Level 10  
  Tak, tak, "mikro" plenerki. Dwie z kupionymi na szybko GDN16/15 na płutnie na styk dały sobie rade na podwórku 10X15m i wiele większych nie przewiduje, no ew. jakiś gril z namiotami na otwartej przestrzeni. :) Basu być nie musi, byle żeby były głośne (coś w kierunku GDS). W oststeczności mam jeszcze dół basowy robiony pod estrade na głośniku 40cm, (bodajże) Eminence, o mocy 200W RMS 8ohm, który by to uzupełnił. Tyle że kawał bydlaka.
  To ma być poprostu taki zestaw, że na spontanie zaplanowana jest impreza, łapie dwa pakiety tych kolumn + wzmacniacz, ładuje to do kombi razem z grilem i na plenerek. :) Temu małe, mocne (i mocowo, i obudową) oraz łatwe do transportu.

  Wracając do samych przetworników. Jak myślicie, może dobrym rozwiązaniem było by zdobycie 5 koszy od GDN16/50 i zregenerowaniu ich (wiem że nie oryginalnie) na cewkach 8ohm? Dobry to byłby pomysł?

  ----------

  Czemu te mocniejsze wersje mają być cichsze? GDN16/15 mają 88dB, /30 86dB, a /50 87dB. Więc różnica pomiędzy /15 a /50 będzie niewielka finalnie.
 • #4
  Przjaciel
  Level 10  
  Problem rozwiązałem. Zregenerowałem 5 głośników GDN16/50 w wersji 15ohm, a do GDWK9/40 dodałem opornik dobrany na ucho w porównaniu z oryginalną paczką. Wszystkie 5 paczek podłączam równolegle i napędzam to Eltronem WM100 (co prawda wychodzi 3ohm, ale to jest pierwsza wersja tego eltrona, więc spokojnie sobie z tym radzi). Do tego mała konsola cztero-kanałowa mono. Taki zestaw na tego typu wypady w zupełności mi wystarcza.

  Temat zamykam.