Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensatory, a przełączanie

16 Mar 2016 23:47 516 1
  • Level 6  
    Witam,
    ostatnimi czasy staram się pogłębiać swoją wiedzę w zakresie energoelektroniki (niestety na tę chwilę raczej teoretycznie). Analizuję podstawowe układy i raczej nie mam problemów ze zrozumieniem zasady ich działania. Dodatkowo zacząłem robić z kolegą przekształtnik DC/DC obniżający napięcie. Okazało się, że przełączanie tranzystorów MOSFET nie polega tylko i wyłącznie na spolaryzowaniu bramki odpowiednim napięciem. Dużą pomocą są tu wykładowcy z którymi mam kontakt na uczelni. Doszedłem już do tego, ze załączenie tranzystorów opóźnione jest poprzez pojemności między poszczególnymi złączami. Ograniczenie impulsu prądowego (do ich naładowania) powinno być realizowane poprzez rezystor bramkowy. Dodatkowo staramy się przyspieszyć proces blokowania tranzystora, a więc odprowadzenia ładunku z bramki poprzez dołączenie diody równoległe do wspomnianego rezystora. Podczas budowy naszego układu poradzono nam dołączyć kondensator blokujący równolegle obejmujący MOSFET i diodę (tę w obwodzie "silnoprądowym"). Próbowałem zrozumieć zasadę działania takiego rozwiązania. Doszedłem do wniosku, że pomaga on utrzymać stały potencjał za złączach klucza w momencie przełączania, oraz dodatkowo będzie wyłapywał szumu. Mój tok rozumowania jest następujący, skoro każdy przewód charakteryzuje się jakąś indukcyjnością, próba skokowego odcięcia prądu będzie powodowała przepięcia. To skutkować będzie zmianą potencjału w układzie dioda tranzystor. Przepraszam za ten wywód, ale chciałbym dobrze zrozumieć ten proce. Jeśli posiada ktoś jakiś artykuł, który opisywałby dane zjawisko będę wdzięczny. Zależałoby mi jednak na bardziej akademickiej wiedzy. Zobrazowanie zjawiska w stanie nieustalonym. Wiem, że kondensatory mają szereg innych funkcji, jak kondensatory sprzęgające, filtrujące itd z chęcią i o tym bym poczytał.
    Z góry dziękuje za pomoc
  • Helpful post
    Level 38  
    Powinieneś zapoznać się z pojęciami "snubber RCD" oraz "snubber RC". Na początek:

www.irf.com/technical-info/designtp/tpap-5.pdf

i wszystko co znajdziesz pod tymi hasłami. Dobrym źródłem na początek są noty aplikacyjne producentów półprzewodników. Jest tam wyjaśnione mniej naukowo a bardziej łopatologicznie jak liczyć i stosować?