Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP ProBook 4740s - Śnieżenie obrazu, przebicia na obudowie laptopa

carl02 17 Mar 2016 12:59 1128 13
 • #1 17 Mar 2016 12:59
  carl02
  Poziom 14  

  Witam serdecznie,
  posiadam laptopa HP ProBook 4740s, który jest trapiony pewną nietypową przypadłością i to już od bardzo długiego czasu. Mianowicie:

  - laptop pracuje w biurze, którego podłoga wyłożona jest wykładziną, która łatwo się elektryzuje i czego się nie dotknę, to mnie "kopie" (przeskok iskry wywołany np. dotknięciem futryny, komputera, etc. - ogólnie uziemionych przedmiotów),
  - w tym biurze pracujemy w kilka osób i wszyscy mamy te same problemy. Wszystkich "kopią" także ich laptopy, jednak to nie zaburza w żaden sposób ich pracy,
  - wszystkie sprzęty elektroniczne podpięte są do listew z tzw. "bolcem", a te podpięte są do gniazdek także z takowym wyposażeniem, są więc prawidłowo uziemione,
  - opisywany laptop był zgłaszany w ciągu swojego 3-letniego okresu gwarancyjnego Z TYM PROBLEMEM pięciokrotnie (!), przeszedł trzykrotną (!) wymianę płyty głównej, a według ostatniej ekspertyzy firmy HP (która trwała tydzień w "ich laboratorium") nikt nie zaobserwował żadnych negatywnych objawów pracy sprzętu. Abstrahuję od walki z firmą HP o wysłanie nam nowego egzemplarza, skoro ten jest wadliwy, bo tej walki nie wygraliśmy i zarzekliśmy się, że nigdy więcej HP nie kupimy.

  Co jest tą usterką? Otóż laptop działa prawidłowo, włącza się, etc. jednakże przypadkowy przeskok iskry (każdy jeden) pomiędzy mną a obudową laptopa powoduje natychmiastowe zawieszenie się komputera i efekt śnieżenia jak w starym telewizorze. Poniżej nagranie tego zdarzenia:

  MOV_48..mp4 Download (7.54 MB)

  Można szału dostać, bo niejednokrotnie przez dotknięcie laptopa traciłem aktualną pracę. Nie mam na chwilę obecną niczego zastępczego, muszę więc pracować na tym i pilnować, by najpierw uziemić się np. od futryny, nim usiądę do laptopa.

  Kroki podjęte przeze mnie w celu eliminacji problemu:
  1. wezwanie serwisu i trzykrotna wymiana płyty głównej z zerowym skutkiem,
  2. wymiana zasilacza na inny, oryginalny firmy HP - bez skutku,
  3. bezpośrednie podłączenie metalowej części palmrestu bezpośrednio do "bolca" w listwie zasilającej jak na zdjęciu poniżej:

  HP ProBook 4740s - Śnieżenie obrazu, przebicia na obudowie laptopa

  Absolutnie NIC to nie dało. Zbliżenie ręki do obudowy laptopa -> "pstryk!" (przeskok iskry) -> śnieżenie obrazu, wymuszające całkowite wyłączenie komputera (przyciskiem zasilającym) i jego uruchomienie ponowne.

  Skoro serwis HP sprawę, mówiąc brzydko i kolokwialnie, całkowicie olał, to ostatnia nadzieja w Was, drodzy forumowicze. Czekam na Wasze sugestie. Posiadam umiejętności manualne wystarczające do całkowitego rozebrania i złożenia ponownego sprzętu, więc mogę wykonać wszelkie sugestie co do fizycznej ingerencji w osprzęt laptopa.

  0 13
 • #2 17 Mar 2016 13:18
  rtj71
  Spec od komputerów

  Czy brałeś kiedykolwiek laptopa poza pracę/do innych pomieszczeń? Od podłączenia do innej sieci bym zaczął.

  0
 • #3 17 Mar 2016 13:22
  carl02
  Poziom 14  

  Oczywiście, laptop ten pracował w innym pomieszczeniu (ba, nawet budynku) także na gniazdku z uziemieniem i problem jak był, tak jest obecny nadal. Nie pamiętam, czym była wyłożona podłoga (w tamtym pomieszczeniu pracowałem bardzo krótko, dwa lata temu), ale chyba nie wykładziną. Miał te same problemy. Planujemy (pomimo tego, że gwarancja minęła kilka dni temu) postarać się o wezwanie serwisanta HP na miejsce i pokazania mu, jak problem objawia się na domyślnym stanowisku pracy tego sprzętu.

  Nie zmienia to jednak faktu, że osoba siedząca obok mnie i naprzeciwko mnie nie ma ŻADNYCH problemów z działaniem swojego sprzętu. Zamiana stanowisk (tak, takie czary też próbowaliśmy) nie przyniosła żadnej zmiany w tym względzie.

  0
 • #4 17 Mar 2016 13:23
  koala106
  Poziom 39  

  Jak nie masz jak wyeliminować elektrostatyki, to wiele nie zdziałasz. Dużo może dać mata przewodząca pod laptopa i bieżnik przewodzący pod biurko - problem ładunków powinien zniknąć.

  0
 • #5 17 Mar 2016 13:25
  carl02
  Poziom 14  

  koala106 - rozumiem, że stanowisko pracy nie jest najkorzystniejsze na sprzętu, ale ciekawe, że laptopy marek DELL oraz Fujitsu-Siemens, które mamy w tym samym pomieszczeniu też potrafią "kopnąć", ale nie wpływa to zupełnie na stabilność ich pracy. Wygląda na to, że problem jest z odprowadzeniem ładunku z obudowy, jednakże jak wspomniałem nawet fizyczne połączenie kablem obudowy z bolcem w listwie tego stanu rzeczy nie zmieniła. Owe przebicie musi więc bezpośrednio przechodzić na płytę główną, pytanie tylko, jak i w którym miejscu...

  0
 • #6 17 Mar 2016 13:38
  DG06
  Poziom 17  

  Na początek diagnostyki odłącz od sprzętu wszystkie urządzenia peryferyjne poza myszką i zasilaczem - ładowarką.

  0
 • #7 17 Mar 2016 13:40
  carl02
  Poziom 14  

  DG06 - testowane (do niedawna nie miałem zewnętrznego monitora i pracowałem na WiFi, więc długo pracowałem na konfiguracji ładowarka + mysz). Problem był i jest...

  0
 • #8 17 Mar 2016 14:10
  DG06
  Poziom 17  

  carl02 napisał:
  nawet fizyczne połączenie kablem obudowy z bolcem w listwie tego stanu rzeczy nie zmieniła.

  W takim razie laptop nie jest odporny na zakłócenia radioelektryczne powstające w czasie wyładowania iskrowego, Złe ekranowanie układu grafiki? Przetarte połączenie matrycy z płytą główną?

  0
 • #9 17 Mar 2016 14:13
  carl02
  Poziom 14  

  DG06 - rozbiorę laptopa i sprawdzę taśmę. Myślisz, że fizyczne odizolowanie płyty głównej od reszty obudowy (np. za pomocą podkładek pod śrubki mocujące z tworzywa) może przynieść jakiś pozytywny skutek? Czy zaszkodziłoby to osprzętowi?

  Międzyczasie jeśli komuś wpadnie coś do głowy, to śmiało proszę o dalsze sugestie :)

  0
 • #10 17 Mar 2016 14:15
  koala106
  Poziom 39  

  Ja mam u siebie podobną historię - mam jeden specyficzny tester diagnostyczny, który zawiesza się zawsze po włączeniu lampy jarzeniowej - zakłócenia powstają i po sieci się przenoszą i tak oddziałują na sprzęt - kombinowałem - ekranowałem, dopiero jak lampę podłączyłem pod inną fazę było OK, a ja jednej listwie zapomnij.

  0
 • #11 17 Mar 2016 15:18
  DG06
  Poziom 17  

  carl02 napisał:
  fizyczne odizolowanie płyty głównej od reszty obudowy (...) może przynieść jakiś pozytywny skutek?


  Raczej przeciwny do zamierzonego. Obudowa stanie się anteną. Pomijam już techniczny aspekt doboru podkładek mających odseparować elektrycznie układ od obudowy. Przy napięciach elektryczności statycznej jest to wyzwanie dla zawziętych. Chyba nawet śruby trzeba byłoby zmienić na dielektryczne, bo te przechodzą przez metalizowane, połączone zazwyczaj z masą otwory płyty głównej...

  Hmm... Ciekawe jak zachowa się ten sprzęt pozbawiony skorupki?...

  0
 • Pomocny post
  #12 17 Mar 2016 15:48
  cwałująca całka
  Poziom 1  

  Specjalnie założyłem konto, żeby ci odpisać :)
  Tam jest metalowa ramka touchpada, zaizoluj ją żeby nie dotykała bezpośrednio górnej obudowy i powinien być spokój.

  1
 • #13 17 Mar 2016 17:28
  carl02
  Poziom 14  

  cwałująca całka, DG06 - jutro sprawdzę Wasze sugestie i bezzwłocznie dam znać, dziękuję :)

  0
 • #14 21 Mar 2016 09:31
  carl02
  Poziom 14  

  Witam ponownie po krótkiej przerwie :)

  cwałująca całka - wygrałeś internety i jestem Ci winien dobre piwo :) A nawet nie tyle ja, co cała korporacja HP, której nieudolny serwis w Polsce nie był w stanie poradzić sobie z tym problemem ;)

  Model ten faktycznie ma metalową ramkę touchpada. Oto jak się prezentuje:

  HP ProBook 4740s - Śnieżenie obrazu, przebicia na obudowie laptopa

  Po jej odkręceniu i obróceniu, ukazuje nam się "dzyndzel" (umocowany do blaszanej, wierzchniej części obudowy, która "kopie", czyli po prostu do palmrestu) podpisany jako "ground" - czyli uziemienie, a styka się on właśnie z blaszką touchpada w zaznaczonym poniżej miejscu:

  HP ProBook 4740s - Śnieżenie obrazu, przebicia na obudowie laptopa

  W myśl zasady "raz się żyje" oraz "bardziej się już tego nie da zepsuć", odizolowałem punkt styku ramki z tym "dzyndzlem" taśmą i poszedłem jeszcze krok dalej, pozbywając się śrubek mocujących ową ramkę do touchpada z resztą obudowy, zastępując je... mocną, dwustronną, piankową taśmą klejącą. Zależało mi na całkowitym odizolowaniu tej blaszki od palmrestu, zatem śrubki mocujące wyleciały także z otworów montażowych czytnika kart pamięci, który był połączony taśmą z touchpadem. Tak to właśnie wygląda, zaznaczone miejsca to nalożona taśma dwustronna na metalowe gwinty, które chciałem odizolować od palmrestu:

  HP ProBook 4740s - Śnieżenie obrazu, przebicia na obudowie laptopa

  Całość złożyła się bardzo sprawnie, taśma trzyma naprawdę mocno, touchpad oraz czytnik kart pamięci nie zapadają się za sprawą mocy taśmy, oraz z tego względu, że HP miało przebłyski geniuszu i postarało się, aby plastikowe wypusty obudowy także utrzymywały wszystkie te elementy zusammen. Poniżej efekt prac, czyli całkowicie odizolowana ramka touchpada oraz czytnik kart pamięci od palmrestu, który "iskrzy" w kontakcie ze skórą (na czerwono raz jeszcze zaznaczyłem miejsca, które wcześniej przytrzymywały śruby, a teraz czyni to taśma dwustronna):

  HP ProBook 4740s - Śnieżenie obrazu, przebicia na obudowie laptopa

  Całość dodatkowo zgrabnie zakleiłem wulgarną, brązową taśmą (mówcie co chcecie, powierzchni trzyma się równie mocno, jak ksiądz tacy):

  HP ProBook 4740s - Śnieżenie obrazu, przebicia na obudowie laptopa

  Całość skręciłem ponownie i odpukać - wszystkie objawy związane z wyładowaniami ładunków na obudowę całkowicie ustąpiły.

  Dziękuję raz jeszcze wszystkim serdecznie za wszelkie sugestie i pozdrawiam środkowym palcem dział reklamacji HP Polska. Obiecujemy, że już nigdy nie kupimy żadnych Waszych produktów ;)

  0
  Szukaj w 5mln produktów