Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Supertania rzeczywistość wirtualna na wyciągnięcie ręki?

ghost666 17 Mar 2016 13:53 1803 6
  • Supertania rzeczywistość wirtualna na wyciągnięcie ręki?
    Jak donoszą media systemy rzeczywistości wirtualnej już niedługo dostępne będą w sklepach. Co nie jest szeroko znane, już dzisiaj każdy może samodzielnie wykonać odpowiednie urządzenie, aby móc korzystać z tego rodzaju wizualizacji.

Hollywoodzkie studia, producenci gier i inni od dawna mówią o rzeczywistości wirtualnej, niedługo do tego trendu dołączą użytkownicy telefonów Samsunga i LG, z uwagi na wprowadzenie nowych aparatów 360°. Jednakże zestawy do oglądania takich zdjęć potrafią kosztować 1000 USD, a do tego doliczyć trzeba wydajny komputer PC. Producenci smartfonów nie pozostają w tyle - Samsung Gear VR ma być już dostępny za 100 USD, ale wymaga kompatybilnego telefonu. Tak czy inaczej - koszty wejścia w świat wirtualny nie są małe.

Na szczęście istnieje kilka (prawie) darmowych rozwiązań, które wykorzystują posiadany już telefon lub PC. Oczywiście ich działanie nie jest tak perfekcyjne jak urządzeń Oculusa, HTC czy Sony, ale nie wydrenują Twojego portfela do dna.

GOOGLE CARDBOARD

Supertania rzeczywistość wirtualna na wyciągnięcie ręki? Supertania rzeczywistość wirtualna na wyciągnięcie ręki?

To może wyglądać jak żart, ale działa. Google Cardboard to zasadniczo kawałek kartonu złożony w formę pudełka, do którego wsuwamy telefon z iOSem lub Androidem o przekątnej nie większej niż 6 cali. Na telefonie uruchamiamy odpowiednią aplikację i gotowe. Modele z certyfikatem Google kosztują 15 dolarów i dostępne są tutaj: www.google.com/get/cardboard/get-cardboard. Wiele firm rozdaje też takie za darmo, na przykład New York Times rozsyłał je dla swoich prenumeratorów. A chętni mogą zbudować podobny element sami - wystarczy tylko karton, soczewki, gumka i kawałek rzepa. Wszystkie te rzeczy można znaleźć np. na eBay i kupić za kilka dolarów.

Rozwiązanie to ma swoje wady - nie można regulować pozycji soczewek, co może powodować pewne problemy z widzeniem. Dodatkowo, większość kartonowych okularów nie jest wyposażona w pasek itp., więc trzeba przytrzymywać je ręką. Problemem jest także rozmiar - ciężko ubrać okulary wraz z zestawem rzeczywistości wirtualnej.

SMARTFONY

Sam smartfon także wystarczy, aby wykorzystać zalety rzeczywistości wirtualnej. Istnieje wiele aplikacji pozwalających na oglądanie zdjęć i filmów 360° na zwykłym smartfonie. Aby oglądać w ten sposób filmy z YouTube, zamiast poruszać całymi okularami, poruszamy telefonem w prawo, lewo, górę i dół. Możliwe jest także przewijanie w różne strony przesuwając palec po ekranie.

Wykorzystując takie podejście filmy 360° oglądać można też na Facebooku, wystarczy poszukać filmów opisanych #360Video. Facebook wspiera platformę Gear VR Samsunga (która opracowywana jest wraz z działem wirtualnej rzeczywistości firmy Facebook), nie ma niestety wsparcia dla kartonowego produktu Google.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że filmy odbierane w ten sposób nie zapewniają takiej immersji jak nagłowny zestaw VR - czy to dedykowane okulary, czy kartonowa przystawka do telefonu. Częścią wirtualnej rzeczywistości jest właśnie fakt, że jesteśmy odcięci od bodźców z świata rzeczywistego, co nie jest możliwe oglądając film 360° na smartfonie, no chyba, że siedzimy w ciemnym pokoju.

TRADYCYJNE PC

Ostatnią możliwością jest wykorzystanie zwykłego komputera, jeśli nie mamy dostępu do smartfona. Można przesuwając myszką po ekranie zmieniać perspektywę i przesuwa się w wirtualnym świecie. Rozwiązania takie działają tylko w niektórych przeglądarkach (m.in. Google Chrome), ale zapewniają najmniejszą immersję w świecie wirtualnym.

Źródło: http://phys.org/news/2016-03-vr-cheap-headset.html#jCp

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 napisał 9744 postów o ocenie 7912, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
    japko1024
    Poziom 18  
    Czy 15 dolarów, czyli kilkadziesiąt złotych za Google Cardboard to nie jest trochę za dużo? Chyba, że soczewki są naprawdę dobrej jakości - no bo karton nie jest aż tak drogi :P Coś takiego można zrobić samemu (soczewki można wziąć np. z dwóch identycznych lup, trzeba oczywiście znać wzór na ogniskową i umieć ją wyznaczać, ale tego uczyli mnie już w gimnazjum).
    Marcin15357
    Poziom 9  
    Osobiście korzystam z czegoś takiego, kupione za 18$, w połączeniu z LG G3 z ekranem 2K, bardzo dobrze się na tym ogląda filmy w 3D, szczerze polecam. Aczkolwiek lepiej by było na Samsungu Note 4 lub 5, mają wyświetlacz AMOLED, dużo lepsza czerń.

Supertania rzeczywistość wirtualna na wyciągnięcie ręki?

Spróbowałem nawet pograć na tym zestawie, telefon pod usb do komputera, tethering i program kopiujący obraz z komputera na telefon, coś jak zdalny pulpit, ale jakość trochę kiepska :/ Szkoda, że zaniechano stosowanie usb 3.0 w telefonach, wtedy jakość by była świetna...

Pisałem również do producenta wyświetlaczy 2K do telefonów z mostkiem HDMI->MIPI DSI, za taki zestaw (sampel + wysyłka) policzył 140$, czyli cały zestaw VR można sobie sprawić za ułamek ceny takiego oryginalnego O. Rifta.
    submariner
    Poziom 32  
    Mam podobną zabawkę tyle, że z tworzywa sztucznego ale oprócz filmów typu bajki nie mogę znaleźć filmów 3D. Te z wyszukiwarki #360Video są wszystkie dla 1 ekranu , bajki mają dla każdego oka ekran... macie może linki do takich by dla każdego oka był dedykowany osobny ekran?
    Lavok
    Poziom 10  
    polecam aplikacje trinusVR do przesylania obrazu z gry na pc przez wifi albo usb - super sprawa :)[/td]
    Marcin15357
    Poziom 9  
    submariner napisał:
    Mam podobną zabawkę tyle, że z tworzywa sztucznego ale oprócz filmów typu bajki nie mogę znaleźć filmów 3D. Te z wyszukiwarki #360Video są wszystkie dla 1 ekranu , bajki mają dla każdego oka ekran... macie może linki do takich by dla każdego oka był dedykowany osobny ekran?

Szukaj filmów z dopiskiem SBS (side by side) i odtwarzaj programem typu AAA VR Cinema
    KeinXor
    Poziom 24  
    Marcin15357 napisał:
    ...

Pisałem również do producenta wyświetlaczy 2K do telefonów z mostkiem HDMI->MIPI DSI, za taki zestaw (sampel + wysyłka) policzył 140$, czyli cały zestaw VR można sobie sprawić za ułamek ceny takiego oryginalnego O. Rifta.

Możesz dać namiery na tego producenta ? jakiś link ... zainteresowany jestem.