Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procesor AMD 6800K - Wymiana wentylatora

markoz73 17 Mar 2016 15:13 474 5
  • #1 17 Mar 2016 15:13
    markoz73
    Poziom 9  

Witam,

Mam komputer z procesorem AMD 6800K - sądząc po odgłosach kończy się wentylator procesora. Wentyaltor ma rozmiar 70x70mm i jest 4 pinowy. Ponieważ jest to komputer pracujący non-stop chciałbym kupić coś trwalszego. Jedyny wentylator w tym wymiarze z łożyskiem kulkowym jaki udało mi się znaleźć to jakiś Everflow na 3 piny. Wygląda na to, że wentylatory 70mm/4 pin występują wyłącznie fabrycznie z procesorami AMD.
    Problem w tym, że nikt w żadnym ze sklepów do których dzwoniłem, nie potrafi mi powiedzieć, czy dany wentylator 3 pinowy będę mógł podłączyć na płycie z 4 pinami.
    Niby znalazłem informacje, że owszem, więc jestem skłonny próbować - pytanie tylko na które piny mam nałożyć wtyczkę wentylatora, żeby nic nie uszkodzić?
    Czy powinienem zwrócić uwagę na inne parametry?

0 5
  • #2 17 Mar 2016 15:25
    doxent
    Poziom 21  

Każdy wentylator komputerowy będzie działał. Niektóre płyty nie potrafią tylko regulować obrotów gdy wentylator jest 3-pin i kręcą się wtedy na max.

0
  • #3 17 Mar 2016 16:39
    markoz73
    Poziom 9  

Dzięki. Wiem, że to głupie pytanie ale w który z 4 pinów mam wpiąć wtyczę 3 pinową?

0
  • #4 17 Mar 2016 16:55
    Sirius27
    Poziom 18  

markoz73 napisał:
    Dzięki. Wiem, że to głupie pytanie ale w który z 4 pinów mam wpiąć wtyczę 3 pinową?

CPU FAN

0
  • #5 17 Mar 2016 18:40
    fiend_
    Poziom 43  

doxent napisał:
    Każdy wentylator komputerowy będzie działał. Niektóre płyty nie potrafią tylko regulować obrotów gdy wentylator jest 3-pin i kręcą się wtedy na max.

To jest kwestia tego, czy wentylator obsługuje PWM. Niektóre płyty umożliwiają obniżenie obrotów wentylatorów bez obsługi PWM przez zmniejszenie napięć.

|...|. <- 4 pinowa wtyczka powinna mieć wydzielone miejsce na podłączenie 3 pinowego wentylatora, przyjrzyj się dokładnie.

0
  • #6 23 Sie 2016 16:33
    markoz73
    Poziom 9  

Podłączyłem do 3-ch pierwszych pinów, bo tak to wyglądało najsensowniej z lakonicznych oznaczeń na płycie głównej. Ddziała.

0