Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Galaxy S6 Ustawienia Fabryczne

LukH87 17 Mar 2016 20:06 5481 26
  • #1 17 Mar 2016 20:06
    LukH87
    Poziom 4  

Witam wszystkich.

Od paru dni szukam na internecie odpowiedzi na pytanie, ale serio nie jest łatwo. Chcę dostać się do ustawień fabrycznych w telefonie Samsung Galaxy S6. Nie chodzi mi o system operacyjny telefonu, w tym przypadku do android, tylko o pliki samego telefonu, które odpowiadają między innymi za to jak telefon reaguje np na VOLUME UP przycisk. Gwarancji już nie mam, a staram się na zawsze wyłączyć opcję przywrócenia ustawień fabrycznych, gdyż parę dni temu straciłem ważne pliki przez tzw HARD KEY FACTORY RESET i okazało się, że nie da się ich odzyskać, udało się odzyskać inne pliki, ale najważniejszych nie.

Pozdrawiam.

0 26
  • #2 17 Mar 2016 21:05
    cristal2242
    Poziom 25  

Nie da się na zawsze usunąć opcji resetu.
    Do takich ustawień jak przypisanie opcji do przycisków nie dostaniesz się no chyba,że napiszesz swojego własnego softa. Do większości plików dostaniesz się robiąc rota.
    Myślisz że konieczna jest opcja wyłączania takich opcji jak reset? Trudno jest przypadkiem czy nie świadomie zresetować telefon. Naj lepszym wyjściem jest nie wchodzić w opcje i nie grzebać tam na czym się nie zna bądź nie wie do czego służą.

0
  • #3 17 Mar 2016 21:26
    LukH87
    Poziom 4  

Aktualnie nie mam niczego do stracenia więc jestem gotów zaryzykować, wszystko mam wyczyszczone i kupiłem nowy telefon. Stara S6 będzie polem do testów.

0
  • #4 17 Mar 2016 22:06
    cristal2242
    Poziom 25  

Jaki chcesz osiągnąć cel? Konkretnie.

0
  • #5 17 Mar 2016 22:09
    LukH87
    Poziom 4  

Wyłączyć całkowicie factory reset. Widziałem na YT gościa co osiągnął to samo na IPhonie, więc musi się dać. Skoro daje się przeprogramować lodówki, mikrofalówki to nie widzę powodu, dla którego nie dałoby się wprowadzić zmian w telefonie. Problem polega na tym, że to co chcę zrobić to ingerowanie w swego rodzaju BIOS'a w telefonie, a tutaj zaczynają się schody. Szukałem na necie informacji, które pliki po root'owaniu telefonu są plikami bardzo głównymi, nikt nie wiedział.

0
  • #6 17 Mar 2016 22:17
    blahfff
    Poziom 28  

Nic nie zrobisz. Jesli masz na mysli reset poprzez wejscie do recovery (vol+ + home + power) to to kombinacja na poziomie bootloadera a tego nie zmienisz. O przypadkowy reset najprawde trudno bo raze, ze wejscie w recovery wymaga wcisniecia jednoczesnie trzech klawiszy, to potem jeszcze trzeba recznie wybrac opcje resetu i ja potwierdzic.

Na dobra sprawe, jedyna opcja, ktora mogla by tu dac by tu rade (choc sam tego nie sprawdzalem) to wymazanie partycji z recovery. Mozna to zrobic z poziomu dzialajacego telefonu, wymagany jest root i busybox (chyba, ze dd jest domyslnie na telefonie), znalezienie, ktora partycja w danym modelu to recovery i zapisanie jej zerami. Nowsze Samsungi (S5, S6) potrafia automatycznie przywrocic/nadpisac partycje recovey w trakcie wlaczania telefonu wiec nalezalo by tez poszukac skryptu, ktory za to odpowiada i zmodyfikowac go badz usunac.

Dla przykladu dla i9300:

Cytat:

root@m0:/dev/block/platform/dw_mmc/by-name # ls -l
    ls -l
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 BOOT -> /dev/block/mmcblk0p5
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 BOTA0 -> /dev/block/mmcblk0p1
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 BOTA1 -> /dev/block/mmcblk0p2
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 CACHE -> /dev/block/mmcblk0p8
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 EFS -> /dev/block/mmcblk0p3
    lrwxrwxrwx 1 root root 21 Jan 1 2012 HIDDEN -> /dev/block/mmcblk0p10
    lrwxrwxrwx 1 root root 21 Jan 1 2012 OTA -> /dev/block/mmcblk0p11
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 PARAM -> /dev/block/mmcblk0p4
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 RADIO -> /dev/block/mmcblk0p7
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 RECOVERY -> /dev/block/mmcblk0p6
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 SYSTEM -> /dev/block/mmcblk0p9
    lrwxrwxrwx 1 root root 21 Jan 1 2012 USERDATA -> /dev/block/mmcblk0p12

Nalezalo by uzyc np. "dd if=/dev/null of=/dev/block/mmcblk0p6"

Alternatywnie, mozna by wciaz np. plik tar ze zmodyfikowanym recovery (dla przykladu TWRP), wypakowac z niego recovery.img, odpalic w hexedytorze, zapisac zerami, spakowac spowrotem do .tara i wgrac ODINem. Prosciej, efekt powinien byc taki sam, ale w przpadku S6-ki i tak trzeba by wpierw zrobic roota i znalezc skrypt, ktory odpowiada za nadpisanie recovery fabrycznym przy odpalaniu telefonu.

Oczywiscie w takim przypadku zegnasz sie z gwarancjami i aktualizacjami OTA a po kazdym flashu calego softu ODINem operacje trzeba by powtarzac.

0
  • #7 17 Mar 2016 22:21
    LukH87
    Poziom 4  

Czyli z tego co mówisz jednak się da. Nie chodzi o przypadkowy factory reset tylko czynność, która spowodowała, że straciłem ważne dane.

Chciałbyś pobawić się w sprawdzenie jak to zrobić na Galaxy S6? I za ile?

0
  • #8 17 Mar 2016 22:51
    blahfff
    Poziom 28  

Nie wiem czy sie da, nie probowalem robic takich akcji bo nie bylo to nigdy nikomu potrzebne. Nie ma tez pewnosci czy telefon po takiej zabawie nie postanowi zamienic sie w calkowita cegle (choc nie powinien). Teoretycznie, powinno sie dac wywalic recovery na oba opisywane sposoby i zablokowac jego pozniejsze przywrocenie automatycznie przez telefon, ale pobawic sie musisz juz samemu, ewentualnie zasugerowac komus blizej ten kierunek. Ja sie w naprawy czy inne podobne rzeczy zdalnie czy wysylkowo nie bawie, zwyczajnie brak czasu.

Sam temat troche interesujacy choc nie do konca rozumiem po co probowac blokowac ta funkcje skoro przypadkiem wywolac jej sie nie da, a celowo robiac reset powinno sie miec swiadomosc, ze usuwa on wszystkie dane na urzadzeniu. Nawet jesli przejdziesz przez cala ta procedure pozbycia sie recovery z telefonu to nadal, jesli ktos bedzie chcial byc zlosliwy i usunac ci dane (moge sie domyslac, ze cos takiego moglo miec ewentualnie miejsce), bedzie mogl to zrobic z pomoca komputera wrzucajac od nowa cale oprogramowanie ktore albo przywroci mu recovery spowrotem, albo od razu wyczysci caly telefon jesli odpowiednie opcje zostana zaznaczone. Owszem, wymaga to nieco wiecej zachodu niz kombinacja klawiszy i potwierdzenie, ale nadal bedzie do wykonania.

0
  • #9 17 Mar 2016 22:56
    LukH87
    Poziom 4  

Problem polega na tym, że ktoś może zechcieć wszystko usunąć z telefonu. Cokolwiek co powoduje, że sytuacja już się nie powtórzy, albo przynajmniej zajmie więcej czasu jest krokiem do przodu. Samo zgrywanie na nowo oprogramowania może spowodować opóznienie całego procesu, który w tym indywidualnym przypadku uratowałby moje dane, gdyż wątpię, że coś takiego było pod ręką. Klawisze niestety były. Jeśli będziesz zainteresowany aby zarobić parę złotych i się pobawić bez zbędnego ryzyka, bo jak mówię, mam już nowy telefon, a S6 może działać jako poligon doświadczalny.

1
  • #10 18 Mar 2016 12:28
    cristal2242
    Poziom 25  

blahfff napisał:
    Nic nie zrobisz. Jesli masz na mysli reset poprzez wejscie do recovery (vol+ + home + power) to to kombinacja na poziomie bootloadera a tego nie zmienisz. O przypadkowy reset najprawde trudno bo raze, ze wejscie w recovery wymaga wcisniecia jednoczesnie trzech klawiszy, to potem jeszcze trzeba recznie wybrac opcje resetu i ja potwierdzic.

Na dobra sprawe, jedyna opcja, ktora mogla by tu dac by tu rade (choc sam tego nie sprawdzalem) to wymazanie partycji z recovery. Mozna to zrobic z poziomu dzialajacego telefonu, wymagany jest root i busybox (chyba, ze dd jest domyslnie na telefonie), znalezienie, ktora partycja w danym modelu to recovery i zapisanie jej zerami. Nowsze Samsungi (S5, S6) potrafia automatycznie przywrocic/nadpisac partycje recovey w trakcie wlaczania telefonu wiec nalezalo by tez poszukac skryptu, ktory za to odpowiada i zmodyfikowac go badz usunac.

Dla przykladu dla i9300:
    Cytat:

root@m0:/dev/block/platform/dw_mmc/by-name # ls -l
    ls -l
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 BOOT -> /dev/block/mmcblk0p5
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 BOTA0 -> /dev/block/mmcblk0p1
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 BOTA1 -> /dev/block/mmcblk0p2
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 CACHE -> /dev/block/mmcblk0p8
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 EFS -> /dev/block/mmcblk0p3
    lrwxrwxrwx 1 root root 21 Jan 1 2012 HIDDEN -> /dev/block/mmcblk0p10
    lrwxrwxrwx 1 root root 21 Jan 1 2012 OTA -> /dev/block/mmcblk0p11
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 PARAM -> /dev/block/mmcblk0p4
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 RADIO -> /dev/block/mmcblk0p7
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 RECOVERY -> /dev/block/mmcblk0p6
    lrwxrwxrwx 1 root root 20 Jan 1 2012 SYSTEM -> /dev/block/mmcblk0p9
    lrwxrwxrwx 1 root root 21 Jan 1 2012 USERDATA -> /dev/block/mmcblk0p12

Nalezalo by uzyc np. "dd if=/dev/null of=/dev/block/mmcblk0p6"

Alternatywnie, mozna by wciaz np. plik tar ze zmodyfikowanym recovery (dla przykladu TWRP), wypakowac z niego recovery.img, odpalic w hexedytorze, zapisac zerami, spakowac spowrotem do .tara i wgrac ODINem. Prosciej, efekt powinien byc taki sam, ale w przpadku S6-ki i tak trzeba by wpierw zrobic roota i znalezc skrypt, ktory odpowiada za nadpisanie recovery fabrycznym przy odpalaniu telefonu.

Oczywiscie w takim przypadku zegnasz sie z gwarancjami i aktualizacjami OTA a po kazdym flashu calego softu ODINem operacje trzeba by powtarzac.

Bez celowe działanie...

0
  • #11 18 Mar 2016 13:03
    blahfff
    Poziom 28  

cristal2242 napisał:

Bez celowe działanie...

Rozumiem, ze masz jakas ciekawszy alternatywny pomysl jak mozba by to utrudnic? To, ze na dluzsza mete to bezcelowe i jesli ktos bedzie chcial usunac dane to i tak to zrobic wiem, ale skoro ktos bardzo chce to "przyblokowac" to inna opcja mi nie przychodzi do glowy. Mozna by np. zaszyfrowac telefon, ale z tego co pamietam, w recovery po podaniu kilku blednych hasel calosc i tak sie zeruje a ewentualnych danych odzyskac potem juz nie ma w ogole szans.

0
  • #12 18 Mar 2016 15:23
    cristal2242
    Poziom 25  

A nie prosciej było by ustawić hasło do resetowania telefonu? Zależy ci na tym co masz w telefonie i jest ktoś kto chce ci to usunąć zawsze jest opcja chmury synchronizujesz telefon z chmurą i co kolwiek się stanie czy koza zje telefon czy ktoś go Ukrainie to zawsze wszystko jest na chmurze.

0
  • #13 18 Mar 2016 16:02
    LukH87
    Poziom 4  

Właśnie z chmurą jest ten problem, że nie chce na niej niczego trzymać. Hasło do resetowania telefonu byłoby absolutnie idealne!

0
  • #14 18 Mar 2016 19:54
    cristal2242
    Poziom 25  

Jeśli obawiasz się że ktoś się włamie na chmurę Ti zawsze możesz zrobić własną w domu wykorzystując router.
    Ale tak ja mówisz hasło będzie naj lepszym rozwiązaniem. :-D

0
  • #15 18 Mar 2016 20:08
    LukH87
    Poziom 4  

Chętnie zapłacę za wstawienie hasła. Ale czy będzie ono również chroniło przed tym, żeby ktoś nie wgrał oprogramowania na nowo jak wspomniał wcześniej blahfff?

0
  • #16 18 Mar 2016 20:11
    cristal2242
    Poziom 25  

Od wgrania oprogramowania na nowo może cię uchronić tylko rozjechanie autem telefonu :-D, nie da się zrobić tak żeby nie można było wgrać softu od nowa,na taki wypadek zostaje jednak chmura...

0
  • #17 18 Mar 2016 20:15
    LukH87
    Poziom 4  

No ale hasło jak najbardziej chroni przed osobami, które nie mają dostępu do oprogramowania. Na pewno ochroniło by przed zwykłymi cwaniakami, którzy potrafią jedynie wygooglować jak zresetować S6. Nie musi być no nawet hasło, może być po prostu reset, który nie działa.

0
  • #18 18 Mar 2016 21:27
    blahfff
    Poziom 28  

LukH87 napisał:
    No ale hasło jak najbardziej chroni przed osobami, które nie mają dostępu do oprogramowania. Na pewno ochroniło by przed zwykłymi cwaniakami, którzy potrafią jedynie wygooglować jak zresetować S6.

Nie, nie ochroni. Hasla, pin czy inne tego typu zabezpieczenie dziala na wlaczonym telefonie. Ktos, kto go nie zna po prostu nie dostanie sie do wlaczonego telefonu, nie bedzie mogl sobie pochodzic po menu, sprawdzic wiadomosci, kontaktow, zdjeci ale w zaden sposob nie chroni to przez wykonaniem "hard resetu" poprzez recovery (kombinacja klawiszy i wybor odpowiedniej opcji z menu).

0
  • #19 18 Mar 2016 21:51
    LukH87
    Poziom 4  

Czyli jedyną opcją na wydłużenie czyjegoś niszczycielskiego procesu to podmiana lub edycja plików jak wcześniej napisałeś? Na dobrą sprawę może też ocalić telefon bo agresor może nie mieć możliwości czy też umiejętności aby wgrać nowe oprogramowanie, więc przed prostymi cwaniakami, którzy potrafią tylko nacisnąć parę klawiszy może ochronić.

0
  • #20 18 Mar 2016 22:56
    blahfff
    Poziom 28  

Moim zdaniem tak, inna koncepcja zbytnio do glowy mi nie przychodzi, ale jesli kolega wyzej ma jakis ciekawy i alternatywny pomysl to z checia sie czegos nowego dowiem.

Mozesz, na probe na tej starej s6-ce sprobowac zaszyfrowac cale urzadzenie. Wowczas, po wejsciu w recovery powinno pytac o haslo do odszyfrowania pamieci. Z tego co pamietam (w starszych Galaxy) podanie blednego kilka razy i tak resetowalo dane. Nie mam aktualnie pod reka nic nowszego zeby to zweryfikowac. Moglo by to kogos zniechic jesli po 2-3 probach nie bylo by zadnego efektu ale nic poza tym.

Jest tez opcja zabezpieczenia alternatywnego recovery (TWRP, ktore trzeba by wpierw wgrac i upewnic sie, ze nie zostanie pozniej nadpisane) haslem, ale i w tym przypadku gwarancja przepada, aktualizacje nie beda dzialac, nmie chroni to przed flashem i nie wiem na ile jest skuteczne bo nigdy z tego nie korzystalem.

0
  • #21 19 Mar 2016 12:26
    cristal2242
    Poziom 25  

Kolego blahfff kiedy do Ciebie dotrze,iż nie da się wykonać tego co mówisz ani też zrealizować planu autora.
    Wiesz kiedy było by to możliwe? Kiedy napisał byś własny system operacyjny wtedy owszem inaczej niestety nie da się tego zrobić.
    Druga sprawa gdyby to było wykonalne dla autora tematu już dawno wysocy rangą użytkownicy odpowiedzieli by na to, jednak cała ta rozmowa przypomina prowokację biednego gimnazjalisty... Więc wszyscy milczą...
    ZAŁOŻENIE AUTORA TEMATU JEST NIE WYKONALNE.

0
  • #22 19 Mar 2016 20:32
    LukH87
    Poziom 4  

cristal2242. Ta podmiana plików nie będzie działać? Możemy sobie odpuścić hasła.

0
  • #23 19 Mar 2016 20:56
    blahfff
    Poziom 28  

@cristal2242, czego nie da sie zrobic? Wymazac partycji z recovery tak zeby nie dalo sie w ogole odpalic czy ustawic hasla w TWRP?
    Pierwsze, w teorii powinno byc wykonalne. W praktyce, na S3-ce po czesci dziala (zamiast dane z /dev/null musialem uzyc /dev/urandom), telefon nie wchodzi w tryb recovery, zamiast tego wchodzi od razu w download mode a tu bez komputera nic sie zrobic nie da. Za pierwszym razem normalnie odpalil system, za drugim i kolejnym razem juz tylko wisi w download wiec na poziomie bootloadera musi byc cos co sprawdza poprawnosc partycji z recovery, wiec odpada. Sa telefony, ktore sa w stanie dzialac bez/z uszkodzonym recovery (LG-ki) wiec to pewnie jakies zabezpieczenie Samsunga.

Drugie, z ustawieniem hasla w TWRP dziala (sprawdzane na Nexusie 4 i TWRP w wersji 2.8.7.0, nie wiem czy ten plik ui.zip bedzie kompatybilny z TWRP3) i po wejsciu w recovery wola o haslo i bez podania dalej nie ruszy, mozna tylko zrobic restart. Mozna to oczywiscie obejsc, ale to juz wymaga podpiecia telefonu do komputera albo zaznajomienia sie z adb albo zmiany recovery na inne niz TWRP badz wrzucenia calego softu z .pitem.

Zgadzam sie, ze nie ma 100% metody na zabezpieczeniem sie przed usunieciem danych, ale pozorny efekt, ktory odstraszy "natreta" i bez dostepu do komputera nie pozwoli przejsc dalej jest mozliwy.

0
  • #24 19 Mar 2016 21:01
    LukH87
    Poziom 4  

blahfff, i właśnie o to chodzi, aby wydłużyć czas. Fakt, że byłoby cudownie, jakby mieć możliwość całkowicie zabezpieczyć telefon, ale wydłużenie procesu choćby o fakt potrzeby podłączenia telefonu jest i tak opcją bardzo mi odpowiadającą.

0
  • #25 19 Mar 2016 21:09
    blahfff
    Poziom 28  

W takim razie albo poczytaj jak samemu wgrac TWRP (poszukaj tego 2.8.7.0 na twrp.me, nie jest to specjalnie skomplikowane) albo znajdz kogos na miejscu kto ci to zrobi. Potem wrzuc plik ui.zip ze strony ktora wczesniej podalem do dokladnie takiego katalogu w pamieci telefonu jak tam podaja (wielosc liter ma znaczenie), wlacz telefon z recovery, podaj domyslne haslo (David89 - wyswietla sie na gorze), zmien na wlasne i sprawdz czy cos takiego bedzie ci odpowiadac.
    Osobscie, uwazam, ze temat zostal wyczerpany, ja juz wiecej pomyslow nie mam. Tak czy inaczej, powinienes zaczac robic regularne kopie zapasowe waznych danych, czy to w chmurze czy samemu na PC bo 100% zabezpieczenie to to nie a nawet mimo tego rozne inne nieprzewidziane rzeczy moga sie zdarzyc.

0
  • #26 20 Mar 2016 07:44
    mobista
    Poziom 35  

Ale co da zmiana recovery na inne niż org, skoro dane można jeszcze usunąć np. robiąc softa w telefonie?

0
  • #27 20 Mar 2016 08:31
    archi3
    Poziom 31  

mobista napisał:
    Ale co da zmiana recovery na inne niż org, skoro dane można jeszcze usunąć np. robiąc softa w telefonie?

Przeczytaj caly watek autorowi to odpowiada gdyz sadzi ze zlosliwej osobie zajmie to wiecej czasu lub nie bedzie miala umiejetnosci wgrania softa.

0