logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy można używać radio CB Cobra 19DXIV zakupione przed 2007 rokiem?

kula350 17 Mar 2016 21:36 1635 9
  • #1 15532847
    kula350
    Poziom 10  
    Czy można używać radio CB Cobra 19DXIV zakupie przed 2007 rokiem. Widnieje na liście zabronionych w sprzedaży.
    Pozycja 29 UKE https://www.uke.gov.pl/lista-wyrobow-niezgodnych-1522
    Nie ma natomiast żadnych informacji o używaniu takiego sprzętu. Jak to rozumieć?
  • #3 15533356
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda
    kula350 napisał:
    Czy można używać radio CB Cobra 19DXIV zakupie przed 2007 rokiem.


    Można.

    Kiedyś w latach 90-tych trzeba było mieć "papiery" tzw. "klarę". Przy zakupie radia trzeba było podać swoje dane i dostałeś taką legitymację. Teraz kupujesz i używasz. Oby nie pochodziło z kradzieży.
  • #4 15534288
    kula350
    Poziom 10  
    Z kradzieży nie jest. Chodzi mi o to, że wyczytałem to radio, na tej liście. Nie wiem jak się to ma do używania takich przedmiotów, wcześnie wprowadzonych. Chociaż, logicznie mówiąc, ludzie za to zapłacili. Dlaczego więc mają nie używać? Ale co na to prawo?
  • #5 15534375
    jkk
    Poziom 20  
    Jest dość jasno napisane: "Lista zawiera dane o wyrobach niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi, w stosunku do których Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje administracyjne zakazujące dalszego przekazywania tych wyrobów użytkownikom, konsumentom lub sprzedawcom." Mniej więcej znaczy to, że sprzętu z listy nie można wprowadzać do obrotu handlowego. Co do użytkowania? Jedynie i teoretycznie - jeśli będziesz wyjątkowo uporczywie zakłócał komuś odbiór radia (cyfrowej telewizji raczej nie zakłócisz) i ten ktoś wkurzony zrobi formalne zgłoszenie do UKE, przyjedzie inspekcja i stwierdzi, że to z Twojej Cobry winy - to najwyżej mogą Ci zakazać dalszego użytkowania. Chyba że się coś zmieniło, aczkolwiek nie sądzę. Gdybyś miał kontener takich radyjek - tobyś miał problem. A jedno? Używaj sobie z przyjemnością i na zdrowie! (sorry za offtop)
  • #6 15534395
    Hektar Zahler
    Poziom 34  
    To nie jest tak jednoznaczne jak pomiary w warunkach laboratoryjnych, które w praktyce, bazując na jednym egzemplarzu, mają się jak krowie majtki na wiosnę, bo bardzo dużo, a właściwie wszystko, zależy tu od anteny. I tak jak powiedział przedmówca trzeba by mieć kontener takich radii żeby ocenić stopień zróżnicowania tej nieopłacalnej w naprawie wady syntezy. Ale wiadomo, że współwinne są tzw. ground-loopy. Dlatego można zrobić moda w radiu na wyrzucenie transformatora modulującego, to wtedy radio chodzi dobrze na każdej antenie.

    Edit:
    Sobie coś przypomniałem, że w sumie jest dwie wersje tej Cobry IV DX i dwa rodzaje problemu - na TDA jest bardziej odporna.
    Moderowany przez Olek II:

    Nie pisz posta pod postem. Scaliłem.

  • #7 15535820
    kula350
    Poziom 10  
    A co z ekranowaniem? Czy nie jest wskazane ekranowanie obudowy? Jest przecież plastikowa. Czyli, wychodzi na to, że w tych dokumentach, nie ma jako takiego zakazu używania tego sprzętu? Dobrze to rozumuję?
  • #8 15535860
    Voytu$
    Poziom 19  
    Używam Unidena 520XL od około 8 lat, nikt mnie jeszcze nie kontrolował ;) A w razie kontroli mam homologację z lat kiedy jeszcze radio było dopuszczone do użytku. Nie wiedzieć czemu zakazali tego radia.. jedno z lepszych jakie miałem i dlatego wciąż mam :)
  • #9 15540277
    Hektar Zahler
    Poziom 34  
    @kula350 to nie jest kwestia ekranowania, tylko tak jak mówiłem eliminacji sprzężeń masowych, a ściślej rzecz biorąc na płycie PCB, przez które synteza reaguje na przesunięcia fazowe przychodzące od PA. Zakryjesz blachą całe radio to co innego, niż w rozumieniu pewnej zasady "jeden wspólny zimny koniec w.cz." Niektóre nowe wynalazki też to mają.

    Dodano po 4 [minuty]:

    @Voytu$$ nadajnik w Unidenie to też nie to.
  • #10 15789501
    kula350
    Poziom 10  
    Sprawa załatwiona. Jest na liście zakazanych w sprzedaży, nie używam.
REKLAMA