Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilacz warsztatowy, kit czy chińczyk?

18 Mar 2016 09:59 13062 61
  • Poziom 12  
    Witajcie,

Od jakiegoś czasu noszę się zamiarem wyposażenia swojego małego warsztaciku w zasilacz. Z racji ograniczeń finansowych biorę pod uwagę rozwiązania typu:

- budowa zasilacza na bazie dość popularnego zestawu AVT5083
    Zasilacz warsztatowy, kit czy chińczyk?
    - zakup jakiegoś "chińczyka" tego pokroju:
    Co sądzicie? Co będzie mniejszym złem do podstawowych zastosowań?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 19  
    Podstawowa zaleta kitu wiesz co w nim siedzi. Chińczycy robią takie przekręty jak pendrive wewnątrz przenośnego dysku, czy kondensator no name 1000u w obudowie nichicona 10000u. Ile taki azjata kosztuje? Raczej nie mniej niż kit, zatem wnioski się same nasuwają.
  • Poziom 12  
    Właśnie bardziej jestem ukierunkowany na zestaw do samodzielnego montażu. Zwłaszcza że widzę jego popularność co może przełożyć się na wsparcie w razie problemów.

Teraz kwestia transformatorów. Mam parę zbędnych zasilaczy z których chcę wymontować transformatory.

Jako główny chcę wykorzystać któryś z tych:
    Zasilacz warsztatowy, kit czy chińczyk? Zasilacz warsztatowy, kit czy chińczyk?

a do zasilenia części cyfrowej teki:

Nadadzą się? Oczywiście zgodnie z informacją i sugestią w innym temacie na elektrodzie ograniczył bym napięcie podawane na LM358 aby nie oscylowało na granicy bezpieczeństwa.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 20  
    Te chińczyki akurat nie są dobre. Raz- bardzo dziwnie działa zabezpieczenie przeciwzwarciowe, dwa- nie ma radiatora dla tranzystora wykonawczego, a jest on zamontowany na błasze stanowiącej tył obudowy.
    Ale warto go kupić jako bazę na własną konstrukcję, mamy niezłą obudowę i dwa panele.
  • Poziom 31  
    bpjl napisał:
    Co sądzicie? Co będzie mniejszym złem do podstawowych zastosowań?
    Więc wypowiem się na temat zasilaczy Chińskich.
    Mam zasilacz bardzo podobny zewnętrznie do tego co na zdjęciu ale PowerLab 1502D też na zakres do 15V DC / do 2A (z przełącznikiem). Mam też tej samej firmy tylko 303D do 30V DC/ do 3A bez przełącznika już ustalonych napięć jaki jest w tym mniejszym. Używam ich już ok.4 lata i :
    a) bardzo dobrze się sprawują,
    b) wartość napięcia i prądu którą pokazują wyświetlacze LED są bardzo dokładne aż sam się zdziwiłem gdy zrobiłem porównanie z multimetrem Sanwa PC5000a .
    c) zepsuł mi się ostatnio ten mocniejszy 30V bo go więcej używam ale padł po ok.4 latach używania prawie codziennie !!! Co ciekawe awaria nie dotyczyła uszkodzenia elementu tylko "zimnych lutów" a to jest spowodowane ogólnymi dyrektywami dotyczącymi nie używania ołowiu w cynie. Niestety jakość takich lutów (szczególnie starszych) jest kiepska.
    d) wymagana (jak dla Mnie) jest mała modernizacja : wymiana radiatora na większy i zmniejszenie obrotów wentylatora-za głośny.
    e) ten 15V nie ma wiatraka i używam go sporadycznie więc nic w nim nie robiłem ale ostatnio też padł i wygląda mi na to , że przyczyna taka sama jak wyżej (zgadza się bo go zrobiłem).
    Reasumując :
    1. Uważam , że warto brać Chiński ale nowy na gwarancji lub używany ale z możliwością zobaczenia do środka czy czasem ktoś już w nim nie grzebał w tym negatywnym znaczeniu.
    2. Jak pamiętam to za tego 15V zapłaciłem 4 lata temu około 60zł a za tego 30V poniżej 200zł
    3. Mają bardzo przydatną funkcję (dotyczy zasilacza 30V/3A) : jeżeli wiem , że podłączane urządzenie może pobierać maksymalnie np.1A przy 12V a nie chciałbym go usmażyć jak pójdzie większe to ustawiam 12V a potem zwieram + z - i ustawiam potencjometrem wartość maksymalną prądu jaki chcę aby płynął .
    4. Ja sugeruję koledze @bpjl nie 15V tylko jednak 30V zasilacz. Z praktyki wiem, że 30V jest optymalnym zakresem gdyż obsłuży znacznie więcej urządzeń. Jednak mogę się mylić i te 15V może wystarczyć.
    5. Warto też przemyśleć jakimi maksymalnymi prądami będzie się pracować bo 2A to szału nie ma.

Wyżej wymienione informacje nie są domysłami , przemyśleniami tylko zweryfikowane przez moją 4 letnią pracę z nimi.
  • Poziom 19  
    I tak właśnie z azjatami jest. Ten konkretny zasilacz z pierwszego postu ma jedną wadę. Z tego co widzę ma minimalne ograniczenie prądowe 600 mA dla niektórych zastosowań to właściwie żadne ograniczenie. 40 mA w kicie, to też jest sporo ale jest już wiele lepiej, większość układów błędnie skonstruowanych powinna przeżyć taki prąd. Co do transformatorów do cyfrówki może być ale do części wykonawczej potrzebujesz 50VA.
  • Poziom 12  
    No to muszę poszukać takiego. Jeśli będę musiał kupić to cena prastanie być argumentem w tej rozmowie. obecnie taki "chińczyk" kosztuje z wysyłką ok 140zł. Montują samemu muszę nabyć kit, trafo, obudowę i parę innych rzeczy. Cena za bardzo nie odbiegnie..

Ograniczmy się zatem do jakości i parametrów.

No chyba ze taki transformator zdobędę to inna bajka :P
  • Poziom 31  
    kula001 napisał:
    Z tego co widzę ma minimalne ograniczenie prądowe 600 mA
    Ten co Ja mam to poziom ok.20mA.
    bpjl napisał:
    obecnie taki "chińczyk" kosztuje z wysyłką ok 140zł
    To radzę dobrze szukać może na aliexpress.com a może w PL . Ja kupiłem na wyprzedaży w Polskiej firmie.
    bpjl napisał:
    Montują samemu muszę nabyć kit, trafo, obudowę i parę innych rzeczy. Cena za bardzo nie odbiegnie..
    Zgadza się i do tego czas. Jest jednak tego jedna zaleta - edukacja praktyczna.
    bpjl napisał:
    No chyba ze taki transformator zdobędę to inna bajka
    Warto zaglądać na tablicę , bazary czasami aukcje.
    kula001 napisał:
    Co do transformatorów do cyfrówki może być ale do części wykonawczej potrzebujesz 50VA
    Zgadza się , o czym też piszę wcześniej.
  • Poziom 12  
    Mogę mieć taki transformator:
    Z notki katalogowej wynika że układ 7805 można zasilić napięciem 12V. Pytanie czy cały zasilacz można uruchomić na jednym transformatorze z odczepami na 24 i 12V oraz czy te 12V i wspólne trafo z częścią wykonawczą może mieć wpływ na pracę urządzenia?
  • Poziom 31  
    bpjl napisał:
    Z notki katalogowej wynika że układ 7805 można zasilić napięciem 12V
    Tak tylko w jakim celu , bo żeby mieć 5V to ok
    bpjl napisał:
    Pytanie czy cały zasilacz można uruchomić na jednym transformatorze
    Tak i trafo już jest lepsze w porównaniu do wcześniejszych pokazanych przez kolegę @bpjl . Dodatkowo można wykorzystać odczepy na wtórnym BROWN i BLACK i będzie wówczas 36V /2A AC.
    kula001 napisał:
    Tutaj czasem są fajne promocje
    GOTRONIK ja osobiście nie widziałem ale przecież promocje wyprzedaże nie są stale :)
  • Poziom 19  
    Kiedyś był oscyloskop przeceniony z 699 na 299 zł, do dziś pluję sobie w brodę, że jednak go nie kupiłe, co jakiś czas wrzucają coś na prawdę w dobrej cenie oczywiście jak to z promocjami trzeba polować.
  • Poziom 12  
    antek1cza napisał:
    Tak tylko w jakim celu , bo żeby mieć 5V to ok

Dokładnie po to. Część sterująca układu zasilana jest poprzez 7805 własnie. Jak tak patrzę w sieci to ludzie przeważnie montują 2 transformatory - do części wykonawczej i sterującej. Ja po prostu chciałbym wykorzystać odczep 12V do zasilenia tej drugiej.

Pytanie jeszcze czy w przypadku takiego zasilenia 7805 trzeba go umieścić na radiatorze?
  • Poziom 19  
    Raczej nie ma takiej konieczności, ale nie zaszkodzi dać coś takiego:

https://sklep.avt.pl/media/products/7c00bb3e1...ig_13287775771_9fb8687ea0f5.jpg?lm=1450461271

Ludzie używają takich transformatorów raczej dlatego, że ciężej jest znaleźć coś z dobrą wydajnością prądową z wieloma odczepami, tak by wszystko pasowało. Polecam swoją drogą transformatory od starych wzmacniaczy Unitry, są wieloodczepowe i powinieneś znaleźć coś na odpowiednią moc, tak na szybko chyba TS90/16 nawet był by dobry. On jest co prawda z podwójnym wtórnym uzwojeniem 2x19V, ale możesz sobie w przyszłości zrobić drugi taki zasilacz na tym samym trafie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Transformator, który podałem ma 2x19V ale jałowe jest wyższe o ile dobrze pamiętam mój dawał 21,5V bez obciążenia, możesz szukać czegoś na 17V, ale odwinięcie kilku zwojów nie jest przecież kosztowne.
  • Poziom 12  
    A może poobserwować pewną ofertę z popularnego serwisu aukcyjnego. Do kupienia jest UNITRA ZT-980-2 20V/2,5A.
  • Poziom 19  
    Jak najbardziej może uda ci się trafić na na prawdę dobrą ofertę. Wszystkie parametry znasz zatem nic tylko szukać okazji.
  • Poziom 20  
    Ile masz pieniędzy na zasialcz? Bo można kupić porządny chiński.
    I co Cię interesuje, pojedynczy (osobiście nie polecam, trzeba patrzeć w przyszłość) czy wielokanałowy?
  • Poziom 12  
    Nie mogę dać więcej niż 150 już z wysyłką.
  • Admin grupy audio
    bpjl napisał:
    Nie mogę dać więcej niż 150 już z wysyłką.

Wiesz co? Dołóż jeszcze 50zł i kupisz gotowy chiński zasilacz.
    Ja za 201zł z przesyłką kupiłem jakiś czas temu na Allegro chiński zasilacz 30V/5A, używam go już kilka lat i nie ma z nim absolutnie żadnych problemów.
    Za te pieniądze nie zbudujesz samodzielnie tego typu zasilacza. Ten z AVT kosztuje jak widzę 62zł, dołóż do tego transformator którego jak widzę nie masz i już wyjdzie ze 140zł, a gdzie obudowa?
    Za 200zł kupujesz chiński zasilacz i masz nie 2A, a 5A i nie 25V a 30V. Ponadto przyzwoicie działające zabezpieczenia i dwa niezależne mierniki (V i A) co jednak się przydaje.

Kupiłem tu:
    http://diolut.pl/zasilacz-laboratoryjny-pojedynczy-repro-305d-30v-5a-p-4502.html
    tylko że przez Allegro mają taniej.
  • Poziom 31  
    Artur k. napisał:
    Wiesz co? Dołóż jeszcze 50zł i kupisz gotowy chiński zasilacz.
    Zgadzam sie całkowicie
    Artur k. napisał:
    tylko że przez Allegro mają taniej.
    o 6zł :)
    kula001 napisał:
    Kiedyś był oscyloskop przeceniony z 699 na 299 zł, do dziś pluję sobie w brodę, że jednak go nie kupiłe,
    To nieźle kolega ma buzię pomoczoną ;)

Ale do rzeczy autor tematu podaje
    bpjl napisał:
    Jeśli będę musiał kupić to cena prastanie być argumentem w tej rozmowie. obecnie taki "chińczyk" kosztuje z wysyłką ok 140zł. Montują samemu muszę nabyć kit, trafo, obudowę i parę innych rzeczy. Cena za bardzo nie odbiegnie.
    Właśnie więc jeżeli kolega chce zdobyć większy zasób wiedzy to robić samemu , a jeżeli to nie jest priorytetem to kupować , Naprawdę jest tego sporo .
    Wybierając wariant "robię sam" to mogę poszukać info do ciekawego zasilacza.

Jest jeszcze jedna opcja pomiędzy budową od podstaw a nowym : kupno używanego ale uszkodzonego i go sobie naprawić, jak się umie ale tu jest ryzyko, że naprawa + zasilacz przekroczy wartość nowego.
  • Poziom 12  
    Coraz bardziej jednak przekonujecie mnie do kupna gotowca. Biorąc pod uwagę moje niewielkie potrzeby, może jest to jednak dobre rozwiązanie. Przyznam że zasilacz nie będzie póki co moim podstawowym narzędziem pracy, a jedynie przydatnym sprzętem w hobby.

Tylko ten - http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjny-zhaoxin-rxn-305d-305d-30v-i6029345582.html
    czy może ten - http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjny-repro-305d-0-30v-0-5a-gw24m-i5464063380.html
    A może to wszystko jedno, bo tylko obudowami się różnią, a właściwie to nadrukiem na nich.
  • Poziom 31  
    bpjl napisał:
    A może to wszystko jedno bo tylko obudowami się różnią a właściwie to nadrukiem na nich
    Jednak mogą się różnić wykonaniem więc proponuję ten co kolega
    Artur k. napisał:
    Kupiłem tu:
    "Zasilacz laboratoryjny Repro 305D 0-30V 0-5A Gw24m" Ma go sprawdził i jest ok. ten drugi może być w środku inny.
    Po za tym niech kolega przeczyta jeszcze Mój post 5 bo temte informacje dotyczą bardzo podobnego zasilacza.
  • Poziom 12  
    No to teraz większy problem - omówienie domowego budżetu :P
  • Poziom 31  
    bpjl napisał:
    No to teraz większy problem - omówienie domowego budżetu
    Warto nawet poczekać żeby dorzucić niż brać coś gorszego. Po za tym czas akurat dla kupujących jest na korzyść a szczególnie jak nie trzeba coś kupić od razu.
    Proponuję często zaglądać na allegro, aliexpress , olx , sprzedajemy , ebay , gumtree itd bo może trafić się okazja i wówczas budżet starczy :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Kolego, jak będziesz kupował chińczyka, to sprawdź czy ma regulację prądu w postaci ograniczenia czy odcięcia, bo np Zhaoxin 1505D nie ma regulacji ograniczenia prądu, tylko odcięcia.