Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Peugeot EXPERT - Kilka razy zgasł i nie odpala.

boki4boki 18 Mar 2016 17:18 1650 1
 • #1
  boki4boki
  Level 2  
  Nie p./krótki, typ 800 (DW10BTED W4) BVM 5.
  Z problemem borykam się od tygodnia. Samochód kilka razy (trzy razy na odcinku 1 km) zgasł i odpalił bez innych objawów. Następnego dnia nie odpalił. Po włączeniu zapłonu nie paliła się kontrolka check (auto diagnostyki silnika) i nie zapalała się
  w ogóle k. świec żarowych. W komorze silnika nie było słychać działania przekaźnika kal. wtrysku (bitron), i pracy pompy niskiego ciśnienia. Sprawdziłem pompę nc i przejrzałem bezpieczniki. Kontrolka check zapaliła się, mrugnęła kontrolka świec ż. odpalił na dotyk. Kontrolka check gaśnie po odpaleniu silnika. Przejechałem kilka km i następnego dnia nie odpalił. Po lekturze forum sprawdziłem wspomniany przekaźnik i inne przekaźniki i bezpieczniki (komorze silnika i przed kolanami kierowcy). Bitron na cewkach wykazuje różną oporność.
  Mam możliwość podmiany przekaźnika jednak to nie usuwa awarii. Ponownie przejrzałem bezpieczniki i wtyczki kalkulatora (ECU). Złożyłem, zapaliła się kontrolka check, mrugnęły świece i samochód znowu odpalił jak nowy (na tym starym bitronie). Jazda próbna. Próbowałem w ciągu dnia jeszcze kilka razy, palił. Następnego dnia już nie palił. Moją uwagę zwrócił wskaźnik temp. Po zapłonie wychylał się dwa razy do max i wracał do min. Pomyślałem o zwarciu w instalacji. Odwinąłem wiązkę przy silniku. Kilka przewodów przy podłużnicy od strony aku. z nadtopioną izolacją przylegała do karbowanego, zewnętrznego rękawa. Zabezpieczyłem. Teraz wskaźnik temp. nie szaleje ale samochód ciągle nie pali.
  Na pinach gniazda przekaźnika kal. wtr. 8,15 i 3,11 jest (+), zatem przekaźnik sterowany jest (-) na pin 10 i 7 (po wcześniejszym podaniu (-) na 10). Po podaniu (+) na pin 4 pracuje pompa nc. Na innych pinach słychać moduł świec.
  Wnioskuję, że ten przekaźnik zasila też ECU.
  Jak (czym) sterowany jest ten przekaźnik? Co powoduje, że kontrolka chek nie pali się?
  Po zapłonie kontrolki ABS i poduszki zapalają się i gasną po kilku sekundach.
  Na tą chwilę nie mam możliwości podpięcia komputera z programem diagnostycznym, nie dysponuję też dokumentacją serwisową.
  Uszkodzenia izolacji są raczej wynikiem jakiejś wcześniejszej awarii.
  Zależy mi na szybkim uruchomieni samochodu.
  Proszę o pomoc i wyrozumiałość.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  złowrogi_boncur
  Level 27  
  BSM obejrz czy woda nie zalała, obejrz kolory kabli przy przekaźniku i zobacz gdzie do BSM idą, można w ten sposób sprawdzić czy BSM się nie uszkodził.