Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

różne przekroje przewodów wychodzące z licznika

grewo74 19 Mar 2016 05:55 873 8
  • #1 19 Mar 2016 05:55
    grewo74
    Poziom 2  

Witam!
    Nie znalazłem interesującego mnie tematu więc piszę w czym rzecz:Mam remont w domu , instalacja 3-fazowa , z licznika są wyprowadzone 4 przewody (z układu pomiarowego) ale 3 z nich (fazowe) są grubsze , 6 mm2 ,a jeden ten zerowy cieńszy 4 mm2.Mam pytanie :czy to normalne?
    I druga sprawa.Mam przydział mocy 14 kW , a wszystkie urządzenia w domu będą pobierały ok 12 kW i wszystkie jednofazowe (bojler,płyta ceramiczna,piekarnik,czajnik itd) , czy ta instalacja to "pociągnie" czy mam coś załatwiać w ZE?

0 8
  • Mitronik
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #3 19 Mar 2016 10:39
    .Jack
    Specjalista elektryk

grewo74 napisał:
    ....ale 3 z nich (fazowe) są grubsze , 6 mm2 ,a jeden ten zerowy cieńszy 4 mm2.Mam pytanie :czy to normalne?

W dawnych czasach to był normalny proceder. Przewód tzw. zerowy mógł mieć zgodnie z przepisami mniejszy przekrój poprzeczny niż przewody fazowe.
    Na dzień dzisiejszy przewód neutralny czy neutralno-ochronny, czyli przewód roboczy i roboczo-ochronny powinien mieć przekrój równy a nawet większy od przewodów fazowych a to z uwagi na występowanie wyższych harmonicznych i asymetrii obciążenia.

3
  • Pomocny post
    #4 19 Mar 2016 11:02
    zbich70
    Specjalista elektryk

.Jack napisał:
    W dawnych czasach to był normalny proceder. Przewód tzw. zerowy mógł mieć zgodnie z przepisami mniejszy przekrój poprzeczny niż przewody fazowe.

Dokładnie.
    Wystarczy spojrzeć na sieci napowietrzne niskiego napięcia, gdzie często przewód N/PEN ma przekrój o "oczko" mniejszy niż przewody fazowe.

3
  • #5 21 Mar 2016 20:56
    grewo74
    Poziom 2  

Dzięki za szybką odpowiedź.Ale jeszcze prosiłbym o poradę w drugiej sprawie , która bezpośrednio wynika z pierwszej.
    Czy mam załatwiać w Zakładzie Energetycznym wymianę przewodów?Ewentualnie jak to załatwić?

0
  • #6 21 Mar 2016 21:14
    TWK
    Specjalista elektryk

grewo74 napisał:
    Czy mam załatwiać w Zakładzie Energetycznym wymianę przewodów?Ewentualnie jak to załatwić?
    Większość ZE ma swój druk wystąpienia o zgodę na zdjęcie plomb z licznika. Przewody za granicą własności wymienia się we własnym zakresie (tj. robi to uprawniony elektryk na zlecenie użytkownika instalacji).

0
  • Pomocny post
    #7 21 Mar 2016 21:26
    zbich70
    Specjalista elektryk

grewo74 napisał:
    Ewentualnie jak to załatwić?

Zacząć od umowy z dostawcą energii. Tam jest określona granica własności/eksploatacji/miejsce dostarczania energii.
    Prawdopodobnie owa część instalacji - z przewodem N/PEN o zmniejszonym przekroju - co kolegę niepokoi - nie jest własnością dostawcy ale odbiorcy.
    Często też (w budynkach wielolokalowych) właścicielem jest zarządca - spółdzielnia, wspólnota etc. Tu trzeba kontaktować się w pierwszej kolejności.

0
  • Pomocny post
    #8 22 Mar 2016 08:26
    .Jack
    Specjalista elektryk

grewo74 napisał:
    I druga sprawa.Mam przydział mocy 14 kW , a wszystkie urządzenia w domu będą pobierały ok 12 kW i wszystkie jednofazowe (bojler,płyta ceramiczna,piekarnik,czajnik itd) , czy ta instalacja to "pociągnie" czy mam coś załatwiać w ZE?

Prawdopodobnie zabezpieczenie przedlicznikowe to bezpiecznik 25 A. Tragedii nie ma, tylko musi kolega pamiętać o równomierności obciążenia faz. Każda faza powinna być obciążona równo. To da się wyliczyć znając moce znamionowe zainstalowanych urządzeń. Równomierność obciążenia faz wpływa na obciążenie prądowe przewodu neutralnego. Im większa równomierność obciążenia faz tym mniejsze obciążenie przewodu neutralnego czy neutralno-ochronnego. Ale tak na dobrą sprawę to należałoby wymienić instalację na pięcioprzewodową L1,L2,L3, N i PE. Unikamy w ten sposób degradacji przewodu ochronnego. Na dzień dzisiejszy wydzielenie przewodu PE jest obowiązkiem wynikającym z Rozporządzenia prawnego. Przewód PEN nie może mieć przekroju mniejszego niż 10 mm2 w miedzi i 16 mm2 aluminium.
    Jak zaznaczyli koledzy wyżej instalacja poza licznikiem kWh należy do obiorcy. I to On ma obowiązek jej wymiany, naprawy czy przebudowy i to przy najbliższym remoncie czyli dostosowania do aktualnie obowiązujących przepisów prawnych oraz norm elektrycznych.

0
  • #9 22 Mar 2016 17:31
    grewo74
    Poziom 2  

Dzięki Panowie za wyczerpujące odpowiedzi.Załatwię sprawę w Zakładzie Energetycznym i wymienię ten kabelek.:-)

0