Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przestroić głowice lampową Elwro w radiu Klawesyn.

seraf02 19 Mar 2016 11:06 4341 24
  • #1 19 Mar 2016 11:06
    seraf02
    Poziom 3  

Witam,
    od kilku dni już usiłuję przestroić tą głowicę. Najpierw chciałem zrobić mostek na trzech zwojach jednej z cewek, co nie dało żadnego efektu. Wczoraj chciałem ją przestroić zmianą pojemności kondensatorów:
    C1,C2,C3 -zmniejszyć o połowę
    rzekomy C17 którego nie ma na schemacie, ale miał leżeć obok trymera i miał pojemność 33pF zmniejszyć o połowę. I nadal cisza.
    Może trzeba zmienić inne kondensatory, dać inne pojemności ?
    Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Załączam schemat głowicy.

0 24
  • #3 19 Mar 2016 18:36
    seraf02
    Poziom 3  

Dziękuję bardzo. Wieczorem rozbiorę głowicę, spróbuję tym sposobem i zobaczymy jakie da efekty.

Dodano po 5 [godziny] 33 [minuty]:

No niestety żadnych efektów. Może coś jest nie tak z głowicą ?

0
  • #4 21 Mar 2016 10:48
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Szanowni koledzy!. Po omawianiu w 2013 roku podobnego tematu ja przestroił i przetestował nie mało podobnych głowic . Otrzymane doświadczenie pozwala wyciągnąć wniosek - przemiana pojemności kondensatorów ma sens tylko przy przestrojeniu głowic starego diapazonu 65-73 MHz na 88-108 MHz. Ich średnia częstotliwość 69 i 98 MHz znacznie różnią się . Jeśli we wskazanym autorem tematu radioodbiorniku głowica ma zakres 90-106 MHz ( średnia częstotliwość 98 MHz ), a w standardowym diapazonie 88-108 MHz średnia częstotliwość też 98 MHz, to powstaje pytanie, który sens zmieniać kondensatory ? To wywoła przesuwanie częstotliwości diapazonu w górę, przy czym różnica między górną i dolną częstotliwością praktycznie nie zmieni się i pozostanie na byłym poziomie - 16 MHz. W podobnych głowicach należy poszerzyć zasięgi górnej częstotliwości na 2 MHz - do 108 MHz, a dolną częstotliwość zmniejszyć na 2 MHz-do 88 MHz. Absolutnie zrozumiale, że zmniejszeniem tylko pojemności kondensatorów ten cel jest niedosięgły. Zmniejszać pojemność kondensatorów ma sens tylko wtedy, kiedy większość nadajników w miejscu zamieszkiwania właściciela radioodbiornika prowadzi nadawanie na częstotliwości 92-108 MHz . Dla przesunięcia całego diapazonu na 2 MHz do wierzchu (92-108 MHz)wystarczy zmniejszyć pojemność na 2-3pF, a nie do 2 razy. Jeśli masz cel otrzymania całego zakresu 88-108 MHz to należy zmienić parametry cewek wariometra czy konstrukcja ich rdzenia.

2
  • #5 21 Mar 2016 12:57
    seraf02
    Poziom 3  

Chwilę, bo się zgubiłem. Jeżeli głowica w tym radiu fabrycznie pracowała w zakresie 65-73Mhz to dobrze próbowałem przestroić ją twoim sposobem?

0
  • #6 22 Mar 2016 11:53
    aksakal

Jeśli glowica, jak zawiadomiłeś, fabrycznie pracowała w zakresie 65-73Mhz, to jedyny sposób jej przestroić na zakres 88-108 Mhz - to zamiana kondensatorów C1, C2, C3, C11, C12, C13. Lecz należy mieć na myśli - różnica między dolną i górną częstotliwością starego diapazonu 65-73 Mhz składa 8 Mhz i po zamianie kondensatorów ta różnica wezbierze nie więcej niż do 10 Mhz. To oznacza, że glowicu można wykorzystać na zakresach 88-98 czy 98-108Mhz. Powstaje kwestia - jak zmienić pojemność kondensatorów ? Dla tego należy skorystać się formułą Tomsona
    Z formuły wychodzi, że dla zwiększenia częstotliwości do 2 razy pojemność kondensatora należy zmniejszyć do 4 razy, dla zwiększenia częstotliwości do 3 razy, pojemność zmniejszamy do 9 razy i t.d.Miej na myśli ,że częstotliwość heterodyny może być wyższa czy niższa częstotliwości wejściowego sygnału na znaczenie pośredniej częstotliwości ( w większości radioodbiorników częstotliwość heterodyny jest wyższa ). Chcę ciebie uprzedzić - bez odpowiednich przyrządów i bez doświadczenia prestroenie lampowych glowic zadanie skrajnie ciężkie., a końcowy wynik - wątpliwy.Tak że życzę ci powodzenia.

2
  • #7 26 Mar 2016 14:29
    seraf02
    Poziom 3  

Więc tak chyba coś jest nie tak z głowicą. Zmniejszyłem pojemności kondenstorów C1, C2, C3, C11, C12, C13 o 4 razy i nadal cisza. Ponadto dymi się rezystor który jest na zewnątrz puszki głowicy.

0
  • #8 26 Mar 2016 18:11
    aksakal

Jeśli dymi rezystor, sprawdź napięcie na nóżkach 1 i 6 lamp ECC85 . Jeśli na jednej z nóżek napięcie niżej wskazanego na schemacie sprawdź kondensatory, co stosuje do tej połowy lampy Na której podstawie zmniejszyłeś pojemność kondensatorów do 4 razy?,.

0
  • #9 26 Mar 2016 20:58
    seraf02
    Poziom 3  

A do jakiej masy mam mierzyć napięcie na nóżkach 1,6 lampy ECC85, bo z tego co widzę to chyba do puszki głowicy. Zmniejszyłem pojemność kondensatorów poprzez podzielenie pojemności przez 4 i wtedy dobrałem kondensator najbardziej zbliżony do wyniku. Natomiast niepokoi mnie blaszka, którą pokazuję na zdjęciach.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 49 [sekundy]:

0
  • #10 27 Mar 2016 05:52
    aksakal

Jeden z kontaktów glowicy jest zjednoczony z szasis - to i będzie masa. Jeśli glowica była na diapazon 65-73mHz to spróbuj ustalić kondensatory C1 - 13pF, C2 - 3,9pF, C3 - 11pF, C12 - 3,9pF, C13 - 9,1pF. W zamian С11 ustal trymer 5-25pF i jego pojemność ustal eksperymentalnym sposobem

0
  • #11 27 Mar 2016 17:00
    bratyslaw
    Poziom 23  

Witam,

Przestrajałem głowicę w swoim Klawesynie, zastosowałem kondensatory:
    C1 - 15pF;
    C2 - 4,7pF;
    C3 - 12pF;
    C13 - usunięty.
    Na cewce L3 zwarłem srebrzanką po 2 zwoje od góry i dołu (nie chciało mi się jej przezwajać po kilkunastu cyklach składania/rozkładania głowicy, choć byłoby to lepsze rozwiązanie). Stroiłem trymerami na górną część pasma, korygowałem też położenie rdzenia L3, ale jak się okazało, nie było to aż tak bardzo konieczne. Uzyskałem zakres 95,6 - 107 MHz, na takim mi zależało z racji obecności w nim PR3. Na metrowym kablu robiącym za antenę czułość zadowalająca, większość stacji z tego zakresu odbieram bez szumów (do nadajnika w linii prostej ok. 60 km), toruńskie radio z nadajnika lokalnego oczywiście gra najgłośniej. Jakbyś chciał się podjąć przestrajania, to praktyczna uwaga: kółko napędowe skali ściągnij z głowicy i przymocuj obok do chassis nie rozplątując linki (ja przykręciłem śrubką gdzieś obok mocowania głowicy); samą głowicę być może będzie trzeba kilka razy rozłożyć i złożyć - ja jej nie przykręcałem do chassis, tylko łapałem małym ściskiem stolarskim w pozycji ułatwiającej strojenie. I jeszcze jedno - głowica przez pierwsze kilkanaście minut od włączenia "pływa", niestety, tak będzie. Po nagrzaniu się odbiornika czasem, po 2, 3 godzinach też dostrajam się lekko do stacji.

Pozdrawiam.

0
  • #12 27 Mar 2016 18:29
    aksakal

Kolega, bratyslaw! To, że u ciebie spływa częstotliwość z nagrzewaniem elementów potwierdza, że wykorzystałeś kondensatory, zwłaszcza w heterodynie, pojemność których znacznie zależy od temperatury. Żeby usunąć to zjawisko, należy wykorzystać kondensatory błękitnego czy szarego koloru . Być może u was kondensatory, pojemność których nie zmienia się zależnie od temperatury zaznaczają się drugim sposobem . Przekonsultuj u fachowców czy u konsultantów w sklepie.

0
  • #13 27 Mar 2016 21:00
    seraf02
    Poziom 3  

Spróbuję przestroić metodą kolegi bratyslawa, bo nie mam kondensatorów 13pF, 11pF, 9,1pF.
    Ale mam pytanie gdzie jest L3, bo niektóre kondensatory nie mają oznaczeń i nie mogę jej zlokalizować.

Dodano po 18 [minuty]:

Dobra juz wiem gdzie jest L3.

Dodano po 58 [minuty]:

Witam, spróbowałem sposobem kolegi bratyslawa i nadal cisza.
    Po długim oglądaniu postanowiłem sprawdzić napięcie, zasilające głowice (spiralny kabelek) i wynosi 54V więc chyba jest za niskie ?

0
  • #14 28 Mar 2016 07:18
    aksakal

Kolega, seraf02! Nie bądź dogmatykiem! Każdy element ( kondensator, rezystor ) ma tolerancie do 5-10 odsetków . Kondensator 10pF może mieć faktyczną pojemność i 9 i 11pF Nie czekaj, że po ustawieniu polecanych kondensatorów wszystko zakończy się! Po zamianie kondensatorów ciebie czeka proces ostatecznego nastrajania glowicy. Wskazane tobą napięcie zasilania glowicy jest nie prosto niskie, a katastroficzny niskie. Popatrz schemat - na anodach lampy jest wskazane napięcie 180 i 115V. Oznacza- na kontakt 5 glowicy musi postępować napięcie 200-210V.

0
  • #15 28 Mar 2016 10:25
    bratyslaw
    Poziom 23  

Napięcie za niskie. Znalazłeś przyczynę dymienia rezystora (ktory to na schemacie)? Co do pływania - w mieszaczu samodrgającym nie ma innych kondensatorów niż oryginalne (C13 usunięty), w obwodach wejściowych zastosowalem kondensatory wylutowane z lampowych głowic TV. Być może pojemność C13 kompensowała dryft temperaturowy? Z tego co wiem, nie da się w prosty sposób wyeliminować pływania w przypadku tej głowicy. Mam teraz "na warsztacie" radio DSTL-202, ma już ARCz, ciekawy jestem na ile bedzie skuteczne po przestrojeniu.
    I jeszcze uwaga do lolegi seraf02 - sprawdzanie i strojenie głowicy rób zawsze po jej kompletnym złożeniu.

0
  • #16 28 Mar 2016 11:47
    seraf02
    Poziom 3  

Kolego aksakal ! Wiem, że po ustawieniu polecanych kondensatorów muszę jeszcze ostatecznie nastroić głowicę.
    Tylko pytanie do kolegi co może być przyczyną tak niskiego napięcia ?

Do kolegi bratyslawa. Nie zalazłem przyczyny dymienia. Rezystor ten łaczy się z zasilaniem głowicy (te 54V, za niskie, które podawałem wcześniej).
    Zawsze robię sprawdzanie po całkowitym złożeniu głowicy.

0
  • #17 28 Mar 2016 13:45
    aksakal

Na schemacie strzałkami są wskazane punkty wymiaru napięcia dla lokalizacji miejsca obrażenia i niesprawnego elementu. Zawiadom wyniki wymiaru.

0
  • #18 28 Mar 2016 16:10
    seraf02
    Poziom 3  

Więc tak idąc od transformatora:
    C69 - 161V
    C68 - 146V

Teraz głowica UKF (zasilanie głowicy jest na punkcie 13, punkty 6,5 to napięcie żarzenia - 6,4V)
    13 (6,5) - 54V
    R3 1k - brak
    R8 27k - 45,5V

0
  • #19 28 Mar 2016 17:40
    aksakal

Przy takim napięciu prawdopodobnie jest uszkodzony selenowy mostek D3 SPS - 6B1 250 - C - 85. Dla potwierdzenia tej hipotezy wymierzyj napięcie na wtórnym uzwojeniu, które jest włączona na mostek. Jeśli to napięcie 200-220V - zamień mostek na 4 diody ( 1N4007 ) . Przy takiej zamianie napięcie na wyjściu mostku wezbierze niemniej jak na 15V, lecz to radioodbiornik nie zaszkodzi. Dziwi wskazane tobą napięcie zasilania glowicy - 54V. Zgodnie schematu to napięcie powinno być 215V. Na schemacie poznaczyłem grubą linią drogę tego napięcia od prostownika do glowicy. Jeśli po rezystorze R3 nie ma napięcia to sprawdź nominał rezystora, odlutuj jedno z wyprowadzeń kondensatorów C9 C10 i sprawdź ich na upływ.

0
  • #20 28 Mar 2016 19:20
    seraf02
    Poziom 3  

Chciałem zlokalizować skąd się wzięło napięcie 54V na głowicy i ,,bierze się'' z przełącznika UKF.
    Zobrazuję to na zdjęciach. Jak przestroić głowice lampową Elwro w radiu Klawesyn. Jak przestroić głowice lampową Elwro w radiu Klawesyn.

Na przełączniku UKF (na samej górze) widać czerwony, czarny, i biały kabelek (zasilanie głowicy).
    Przy wyłączonym zakresie UKF na kabelku czerwonym i czarnym występuje napięcie takie jak na C68 (około 144V). Gdy włączę UKF na czerwonym nie ma napięcia, na czarnym jest 54V i na białym (zasilanie głowicy) 54V

0
  • #21 28 Mar 2016 20:49
    aksakal

Sprawdź jak są przylutowane kable do przełącznika UKF. Średni kontakt, do którego jest przylutowany czarny kabel powinien być zjednoczony z punktem 16 plytky ( 215V). Kontakt do którego jest przylutowany biały kabel powinien być zjednoczony z punktem 6 plytky, a punkt 6 z punktem 5 glowicy. Kontakt, do którego jest przylutowany czerwienny kabel powinien być zjednoczony z rezystorem 20kOm, który jest zjednoczony z nóżką 8 lampy ECH81.

Dodano po 9 [minuty]:

Odlutuj od glowicy biały kabel i sprawdź na tym kablu napięcie . Jeśli ono wezbierze to sprawdź kondensatory na plytce glowicy, które ci wskazałem.

Dodano po 10 [minuty]:

Dodano po 4 [minuty]:

Sprawdź również kondensator С15 glowicy na upływ. Dla tego odlutuj jedno jego wyprowadzenie i sprawdź opór . Opór sprawnego kondensatora przybliża się do nieskończoności.

0
  • #22 29 Mar 2016 11:07
    seraf02
    Poziom 3  

Zagadka napięcia 54V rozwiązana ! Przyczyną okazała się wspomniana przeze mnie wcześniej na zdjęciach blaszka. Po dokładnym przypatrywaniu się schematowi i głowicy okazało się, że jest to kondensator C10. Wylutowałem więc tą blaszkę z jego miejsca i wlutowałem kondensator 1nF. I od razu po złożeniu głowicy napięcie na białym kabelku jest takie jak C68 (około 145V) rezystor, o którym wspominałem wcześniej też przestał dymić.

Teraz pozostaje wyjaśnić dlaczego na głowicy mam 145V zamiast 215V.

0
  • #23 29 Mar 2016 11:08
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

seraf02 napisał:
    Ponadto dymi się rezystor który jest na zewnątrz puszki głowicy.

Brak pracy heterodyny wtedy napięcie siatki sterującej wynosi 0V i przez triodę płynie spory prąd anodowy. Inne przyczyny przebicie jednego kondesatorów w obwodzie anodowym stopnia mieszającego.

0
  • #24 29 Mar 2016 11:13
    seraf02
    Poziom 3  

Sprawa rezystora już się wyjaśniła ;)
    Zobacz powyżej.

0
  • #25 29 Mar 2016 12:09
    aksakal

Kolega,seraf02! Nie było zagadki 54V, był problem . O konieczności sprawdzenia kondensatorów С9 i С10 ci napisałem jeszcze w post#19. Również nie ma i zagadki obniżenia napięcia 215V, czcij mój post#19.

0