Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.

fotzsyzrk 19 Mar 2016 13:50 3162 11
 • #1
  fotzsyzrk
  Level 12  
  Witam!

  Wszedłem w posiadanie kilku zdezelowanych narzędzi, mam problem z ustaleniem producenta jak i modelu. Tylko na jednej pozostało CCCP :) , większą prawdopodobnie ma uchwyt w postaci stożka Morse'a, druga ma wolne i szybkie obroty.

  Prośba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.Prośba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.Prośba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.Prośba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.
 • Helpful post
  #2
  ShakeAll
  Level 20  
  ta dwubiegowa z ciemno niebieskim korpusem to bułgarska, producenta nie pamiętam
 • Helpful post
  #3
  Sławek K
  Level 22  
  Elprom - Łowecz "bułgarka" .... .
  Slawek
 • #4
  fotzsyzrk
  Level 12  
  Dziękuję za pomoc w ustaleniu maszyny.
  Rozkręciłem, w oczy wrzucił się komutator, a właściwie brak rowka pomiędzy działkami, czy tak był zbudowany komutator? Czy poprostu jest już wyeksploatowany? :( do tego do wymiany szczotki i włącznik, wentylator ma połamane łopatki. Prośba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.


  Prośba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.
 • #5
  Sławek K
  Level 22  
  ... te wiertarki to konstrukcje wyjątkowej jakości są bardzo trwałe. Komutator wydaje się OK, nie wydaje się aby był nadpalony, zawęglony.
  Wymień wentylator, kup nowy wyłącznik i szczotki i używaj raczej bezawaryjnego sprzętu. Koszt naprawy to ok. 30-50 złotych ( zależy gdzie będziesz kupował ). Tutaj pojawia się problem czy naprawiać czy szukać na aukcjach takiego sprawnego sprzętu ponieważ jeżeli nie umiesz ocenic sprawności elektrycznej silnika to kupując szczotki i wyłącznik możesz ponieść stratę w wysokosci kosztów zakupu!!!!!
  Sławek
 • #6
  fotzsyzrk
  Level 12  
  Znaczy źle się tu może wyraziłem, chodziło mi o to że pomiędzy działkami komutatora, jest jakiś izolatory prawdopodobnie, jest ścierany razem z działkami, przejeżdżając paznokciem prawie niewyczuwalny jest rowek. W pierwszej chwili myślałem że jest to syf. Ale jest to co twardego. Pierwszy raz się z takim komutatorem spotkałem stąd te pytanie :) jeśli chodzi o izolację wirnika to nie widać aby była poprzepalana. Szczotki maja ok 1cm lub trochę i więcej, niestety powycierane są od szczotko trzymaczy, i delikatnie latają w nich. Szotki są wyposażone w sprężynki odsuwająca pozostałość po szcotce od komutatora. Wątpię ze były takie seryjnie montowane :).
  Wiertarka po ominięciu wirnika jak najbardziej działa :) tylko tak wyje ( nie buczy tak jak w przypadku zwartego wirnika) tylko tak bardziej jak odkurzacze z prl, ale to może być spowodowane łożyskami.

  Wie Pan może jak wyciągnąć wirnik z przekładni w tej wiertarce? I skąd wziąć podobny wentylator? A właściwie 2 , bo podobnego poszukuję do szlifierki agp 125-10, dostałem uszkodzoną, i jedyna rzecz której brak w katalogu to właśnie wentylator, sprzedawany jedynie z wirnikiem. Szlifierka prawie nowa, ktoś ja rozbierał i zgubił szczotko trzymacz :D:D w sumie gdyby nie to, to bym jej nie miał ;)
  Jeszcze jedno takie pytanie na czym "przetoczyć" komutator aby nie miał bicia, i szczotki nie chodziły?? Nóż od tokarki nie powyrywa działek?
 • #7
  Wawrzyniec
  Level 37  
  fotzsyzrk wrote:
  Wiertarka po ominięciu wirnika jak najbardziej działa
  Jak to działa... Bez wirnika?
 • #8
  fotzsyzrk
  Level 12  
  Oczyścicie błąd się wkradł :D włącznika :)
 • #9
  Sławek K
  Level 22  
  Wiertarka wyje ponieważ masz uszkodzony wentylator, a łożysko ??? Też może być i uszkodzone łożysko. Nie grzeb bez potrzeby przy tym komutatorze, jeżeli silnik minimalnie iskrzy to przejdź nad tym do porządku dziennego .
  Szukanie części do narzędzi to taka zabawa. Często naprawa jest opłacalna wtedy gdy masz dostęp do tanich używanych lub nowych części. Inaczej to należy narzędzie wyrzucić. Poszukaj części w warsztatach gdzie je naprawiają lub na złomowiskach.
  pozdrawiam Slawek
 • #10
  kot mirmur
  Level 33  
  Brak szczelin w komutatorze nie jest niczym dziwnym.Jeśli mocno nie iskrzy przy pracy,to jest ok.A jeśli chodzi o te wycie-łożyska mogą je wywoływać,chociaż sprzęt tej klasy do cichych nie należał.
 • #11
  Marksrz
  Level 22  
  fotzsyzrk wrote:

  skąd wziąć podobny wentylator?


  mam czesci do tych maszyn oprócz wirnika
 • #12
  bandi1234
  Level 11  
  przyczyną nadmiernie chałasującej wiertarki może też być uszkodzony tryb lub zbyt wytarte tryby na wirniku brak smarowania serwisowania sprzet ma co najmniej 30 lat z pewnością wytrzyma kolejne 30 o ile nie iskrzy nie wiem czy naprawa jest opłacalna cześći zamiene sa dość drogie i nie dostanie sie wszystkiego włącznik okoł 20 zł na alegro szukać elprom eltos szczotki 0k 20 szukać rebir . wirnik zamiennik 100zł szukać allegro elprom eltos uszkodzona wiertarka ok 15 40 zł sprawna 80 do 120 w zaleznosci od stanu i modelu ceny podane są pii razy drzwi z internetu phttp://olx.pl/oferta/wiertarka-elprom-lowecz-2-biegi-CID628-IDbjUSP.htmli http://olx.pl/oferta/wiertarka-aeg-CID628-ID68w4n.html