Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pro¶ba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.

19 Mar 2016 13:50 2688 11
 • Level 12  
  Witam!

  Wszedłem w posiadanie kilku zdezelowanych narzędzi, mam problem z ustaleniem producenta jak i modelu. Tylko na jednej pozostało CCCP :) , większ± prawdopodobnie ma uchwyt w postaci stożka Morse'a, druga ma wolne i szybkie obroty.

  Pro¶ba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.Pro¶ba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.Pro¶ba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.Pro¶ba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.
 • Helpful post
  Level 19  
  ta dwubiegowa z ciemno niebieskim korpusem to bułgarska, producenta nie pamiętam
 • Helpful post
  Level 22  
  Elprom - Łowecz "bułgarka" .... .
  Slawek
 • Level 12  
  Dziękuję za pomoc w ustaleniu maszyny.
  Rozkręciłem, w oczy wrzucił się komutator, a wła¶ciwie brak rowka pomiędzy działkami, czy tak był zbudowany komutator? Czy poprostu jest już wyeksploatowany? :( do tego do wymiany szczotki i wł±cznik, wentylator ma połamane łopatki. Pro¶ba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.


  Pro¶ba o pomoc w rozpoznaniu wiertarek z ubieglego millenium, pomoc w naprawie.
 • Level 22  
  ... te wiertarki to konstrukcje wyj±tkowej jako¶ci s± bardzo trwałe. Komutator wydaje się OK, nie wydaje się aby był nadpalony, zawęglony.
  Wymień wentylator, kup nowy wył±cznik i szczotki i używaj raczej bezawaryjnego sprzętu. Koszt naprawy to ok. 30-50 złotych ( zależy gdzie będziesz kupował ). Tutaj pojawia się problem czy naprawiać czy szukać na aukcjach takiego sprawnego sprzętu ponieważ jeżeli nie umiesz ocenic sprawno¶ci elektrycznej silnika to kupuj±c szczotki i wył±cznik możesz ponie¶ć stratę w wysokosci kosztów zakupu!!!!!
  Sławek
 • Level 12  
  Znaczy Ľle się tu może wyraziłem, chodziło mi o to że pomiędzy działkami komutatora, jest jaki¶ izolatory prawdopodobnie, jest ¶cierany razem z działkami, przejeżdżaj±c paznokciem prawie niewyczuwalny jest rowek. W pierwszej chwili my¶lałem że jest to syf. Ale jest to co twardego. Pierwszy raz się z takim komutatorem spotkałem st±d te pytanie :) je¶li chodzi o izolację wirnika to nie widać aby była poprzepalana. Szczotki maja ok 1cm lub trochę i więcej, niestety powycierane s± od szczotko trzymaczy, i delikatnie lataj± w nich. Szotki s± wyposażone w sprężynki odsuwaj±ca pozostało¶ć po szcotce od komutatora. W±tpię ze były takie seryjnie montowane :).
  Wiertarka po ominięciu wirnika jak najbardziej działa :) tylko tak wyje ( nie buczy tak jak w przypadku zwartego wirnika) tylko tak bardziej jak odkurzacze z prl, ale to może być spowodowane łożyskami.

  Wie Pan może jak wyci±gn±ć wirnik z przekładni w tej wiertarce? I sk±d wzi±ć podobny wentylator? A wła¶ciwie 2 , bo podobnego poszukuję do szlifierki agp 125-10, dostałem uszkodzon±, i jedyna rzecz której brak w katalogu to wła¶nie wentylator, sprzedawany jedynie z wirnikiem. Szlifierka prawie nowa, kto¶ ja rozbierał i zgubił szczotko trzymacz :D:D w sumie gdyby nie to, to bym jej nie miał ;)
  Jeszcze jedno takie pytanie na czym "przetoczyć" komutator aby nie miał bicia, i szczotki nie chodziły?? Nóż od tokarki nie powyrywa działek?
 • Level 22  
  Wiertarka wyje ponieważ masz uszkodzony wentylator, a łożysko ??? Też może być i uszkodzone łożysko. Nie grzeb bez potrzeby przy tym komutatorze, jeżeli silnik minimalnie iskrzy to przejdĽ nad tym do porz±dku dziennego .
  Szukanie czę¶ci do narzędzi to taka zabawa. Często naprawa jest opłacalna wtedy gdy masz dostęp do tanich używanych lub nowych czę¶ci. Inaczej to należy narzędzie wyrzucić. Poszukaj czę¶ci w warsztatach gdzie je naprawiaj± lub na złomowiskach.
  pozdrawiam Slawek
 • Level 33  
  Brak szczelin w komutatorze nie jest niczym dziwnym.Je¶li mocno nie iskrzy przy pracy,to jest ok.A je¶li chodzi o te wycie-łożyska mog± je wywoływać,chociaż sprzęt tej klasy do cichych nie należał.
 • Level 22  
  fotzsyzrk wrote:

  sk±d wzi±ć podobny wentylator?


  mam czesci do tych maszyn oprócz wirnika
 • Level 10  
  przyczyn± nadmiernie chałasuj±cej wiertarki może też być uszkodzony tryb lub zbyt wytarte tryby na wirniku brak smarowania serwisowania sprzet ma co najmniej 30 lat z pewno¶ci± wytrzyma kolejne 30 o ile nie iskrzy nie wiem czy naprawa jest opłacalna cze¶ći zamiene sa do¶ć drogie i nie dostanie sie wszystkiego wł±cznik okoł 20 zł na alegro szukać elprom eltos szczotki 0k 20 szukać rebir . wirnik zamiennik 100zł szukać allegro elprom eltos uszkodzona wiertarka ok 15 40 zł sprawna 80 do 120 w zaleznosci od stanu i modelu ceny podane s± pii razy drzwi z internetu phttp://olx.pl/oferta/wiertarka-elprom-lowecz-2-biegi-CID628-IDbjUSP.htmli http://olx.pl/oferta/wiertarka-aeg-CID628-ID68w4n.html