Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5102 - Głowica Omega FM1 - Słaby odbiór, antena

19 Mar 2016 14:59 1848 5
 • Poziom 9  
  Witam,

  Udało mi się w końcu podłączyć po poprzednich "majsterkowiczach" głowicę Omega FM1 w moim Radmorze 5102. Wiem że jest to "proteza", ale z nią już Radmora nabyłem, oryginalnej głowicy niestety brak.

  Problem jest niestety w czułości tej głowicy, na "kawałku drutu" z trudnością łapie dwie stacje, a po podłączeniu do kablówki z której na co dzień korzystam w innych odbiornikach z uwagi na dobry sygnał radiowy wcale nie jest lepiej, no może jedną stacje łapie porządnie, ale o stereo nie ma mowy. No i po drugie jest strasznie czuła na wszelkie zakłócenia, tak mi się przynajmniej wydaje.

  Stąd moje pytanie - czy do tej głowicy potrzebna jest antena 300Ω tak jak w oryginalnej, czy 75Ω? Przy oryginalnej zastosował bym symetryzator, podłączył pod kablówkę i temat byłby jaśniejszy, a w tym przypadku nie wiem od czego zacząć i zrobić tak żeby było dobrze :D
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Omega ma wejście 75 Ω. Najlepiej dołożyć gniazdo antenowe i połączyć z głowicą kablem koncentrycznym. Nie bawić się w żadne symetryzatory. Obawiam się tylko, czy głowica nie jest uszkodzona (rozregulowana), bowiem w Radmorach one spisują się dobrze i poprawny montaż z uwzględnieniem obwodu ARCz powinien zapewnić właściwą pracę od razu.
 • Poziom 9  
  Ok, zamieszczam zdjęcie podłączonej głowicy. P.cz idzie tak jak na zdjęciu tylko w ekranie. Nie wiem czy jest do końca tak jak należy bo opisów wyszperałem z internetu kilka, no ale i tak jest postęp bo po zakupie była martwa cisza :) jeśli coś pomyliłem to z chęcią to poprawię :D Pierwsze za co się wezmę to koncentryk od samej głowicy do gniazda.


  Radmor 5102 - Głowica Omega FM1 - Słaby odbiór, antena

  Edit - koncentryk puszczony bezpośrednio do nowego gniazda 75ohm, bez zmian, a nawet gorzej :cry:

  Edit2 - Ok, wszystko połączyłem na nowo i odziwo ładnie ściąga kilka stacji nawet bez anteny co w żelbetowym bloku jest dobrym wynikiem. Więc tak, gdyby ktoś szukał dokładnego schematu podłączenia, tutaj rozpiska jak to podłączyć żeby grało, proszę nie sugerować się powyższym zdjęciem :) Aha, bardzo dużą role gra ekranowanie przewodu od P.cz :D

  Uv - G4
  Uafc - G5
  GND - G8
  +ZAS - G3
  P.cz - K1
  GND - K1a - ekran przewodu P.cz
  ANT - oczywiście antena
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Jeśli poprawiłeś niechlujne połączenia, zastosowałeś przewody w ekranie to OK. Można poprawić stabilność głowicy, jeśli napięcie odniesienia Uv połączy się z punktem G4. Na zdjęciu i w opisie tego brak.
 • Poziom 9  
  Wkradł mi się błąd w opis, już poprawiłem :) Dziś udało mi się nawet załapać sygnał w stereo, więc myślę że problem rozwiązany ;)
 • Poziom 5  
  Przeczytałem ten post ponieważ kilka dni temu zakupiłem w internecie Radmora 5102 TE i po zdjęciu górnej pokrywy odkryłem , że w miejscu oryginalnej głowicy znajduje się płytka a w niej wykonany fabrycznie mały moduł głowicy na układzie scalonym LA1185. Płytka obok tj. PPcz wygląda z wierzchu na niezmienioną, no może TBA120s3 jest na podstawce. Ten moduł to nie jest konwerter bo oryginalnej głowicy tu nie ma. Całość działa z dużą czułością , bardzo dobrze . Załącza się Stereo, można ustawić "0" detektora. Z tego co się zorientowałem to nie działają przyciski Wyciszanie i ARcz. No może ARcz działa ale po wciśnięciu przyciąga do stacji przyległej o niższej częstotliwości. Pisze o tym jako ciekawostce bo takiej głowicy nigdzie w necie nie widziałem. Może ktoś będzie wiedział co to za głowica / dla mnie może to jakaś wersja Omegi/. Może też ktoś poradzi co zrobić aby Wyciszanie i ARcz z tą głowicą zaczęło działać. Trochę poczytałem, ale przecież tu nie mogę ingerować w ten mały moduł. Porada z wymianą kondensatora od ARcz/ jak w głowicy oryginalnej/ też się nie przydaje. Może trzeba coś zmienić w płytce PPcz lub wstawić jakiś dodatkowy element pomiędzy PPcz a tą głowicą Postaram się zamieścić zdjęcia tej głowicy ale robię to pierwszy raz i może się nie udać.