Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator srebra koloidalnego

Oxiden17 22 Mar 2016 23:03 28131 110
  • #61 22 Mar 2016 23:03
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Każde z powyżej opisanych doświadczeń ma w sobie coś racji. Co nie zmienia faktu że woda demi/dejon raczej nie jest twarda. A także, że demineralizowana/dejonizowana to woda oczyszczona raczej chemicznie, więc nie będzie tak czysta, jak kilkukrotnie destylowana. Howgh, jakby powiedział Winnetou.

Ciekawostka: w fototechnice halogenków srebra korzysta się z wody redestylowanej (2x destylowana), do drugiej destylacji dodaje się niewielkie ilości AgNO3 w celu wytrącenia szczątkowych ilości halogenków (z wody destylowanej!), które mogłyby pogarszać właściwości preparatów.

• #62 23 Mar 2016 05:55
    Freddy
    Poziom 43  

zgierzman napisał:
    Dodajesz kwasu solnego, a pH wciąż 7. Sypiesz wodorotlenek a pH niezmiennie 7. I co, to jest czysta woda?
    No popatrz, a ja myślałem, że dodanie kwasu lub zasady zmienia odczynnik pH :D.
    Zadanie z chemii w gimnazjum http://zadane.pl/zadanie/4546365

• #63 23 Mar 2016 06:48
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Freddy napisał:
    No popatrz, a ja myślałem, że dodanie kwasu lub zasady zmienia odczynnik pH :D.

zgierzman napisał:
    Przykład może przejaskrawiony, ale daje do myślenia:
    Roztwór buforowy pH=7. Mierzysz najlepszymi phmetrami i myślisz: czysta woda. Dodajesz kwasu solnego, a pH wciąż 7. Sypiesz wodorotlenek a pH niezmiennie 7. I co, to jest czysta woda?

Koledze chodziło wcześniej o roztwór buforowy...

Nawiasem mówiąc, bufor również w niewielkim stopniu zmienia pH w miarę dodawania kwasu/zasady, ale przyjmuje się, że zmiany te są niewielkie.

• #64 23 Mar 2016 07:01
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Kolego Freddy zgierzman'owi chodziło o reakcję która przedstawiłem wyżej. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem. Najpierw kwas a potem zasada. Nie zmienia to faktu że źle to napisał. Po do daniu kwasu pH spada natomiast po dodaniu zasady rośnie pH, lecz gdy obie substancje wagowo są takie same to pH wody destylowanej będzie nadal 7.
    Frog_Qmak woda destylowana dwu krotnie nosi nazwę redestylowanej. Natomiast demineralizowana to destylowana przynajmniej 6 i więcej krotnie lub otrzymywana w wymieniaczu jonowym za pomocą dejonizatora. Co do wytrącania halogenków to nie zawsze jest to konieczne bo wystarczy do redestylowanej dolać demineralizowanej i tak się praktykuje.

Dodano po 7 [minuty]:

Frog-Qmak po dodaniu kwasu lub zasady pH zmienia się diametralnie i te zmiany są wielkie a nie nie wielkie.

• #65 23 Mar 2016 07:34
    Freddy
    Poziom 43  

cooltygrysek napisał:
    Kolego Freddy zgierzman'owi chodziło o reakcję która przedstawiłem wyżej.
    To fatalnie to napisał.
    Cytat:
    Przynajmniej ja to tak zrozumiałem.
    Ja zrozumiałem to inaczej.
    zgierzman napisał:
    Dodajesz kwasu solnego, a pH wciąż 7. Sypiesz wodorotlenek a pH niezmiennie 7. I co, to jest czysta woda?

• #67 23 Mar 2016 21:31
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

No popatrz jaki kumaty :-) Ale zauważ że pisać tez trzeba " umić "

• #68 23 Mar 2016 22:46
    Covul
    Poziom 14  

cooltygrysek napisał:
    Zgierzman są dwa sposoby uzyskania wody demineralizowanej Destylacja i wymiana jonowa.

Wodę demi uzyskać można również w urządzeniach do odwróconej osmozy(RO), zwykle jej przewodność to ok 5 µS/cm aczkolwiek udawało mi się ugrać i 3,5 zależnie od jakości wody wejściowej i producenta membran. Jeśli potrzebna jest woda jeszcze czystsza można przepuścić produkt RO(tzw. permeat) przez złoże mieszane lub demineralizator, ewentualnie elektrodejonizator wtedy można zjechać do nawet 0,05 µS (18 MΩ). Nie wiem czy ktoś jeszcze bawi się w destylację to jednak dość kosztowna energetycznie sprawa.

• #69 23 Mar 2016 22:58
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Owszem ale to nie jest czysta jonowo woda i raczej nie ma co jej nazywać demineralizowanej w pełni tego słowa znaczeniu a to dla tego ze membrany tego typu przepuszczają np. tlenek węgla który istotnie psuje czystość jonową oraz wiele innych związków. Owszem chemicy robią sobie taką wodę dla potrzeb doświadczeń, badań oraz analiz laboratoryjnych różnych związków chemicznych. Zakupiona woda szybko nasyca się tlenkiem węgla z powietrza co ma wpływ na jej jakość i czystość jonową.

• #70 24 Mar 2016 02:45
    Greyangel
    Poziom 14  

Trochę kocioł tu Zrobiliście Koledzy. Czytam od paru minut tą dyskusję i widzę typowe starcie "autorytetów". Z jednej i drugiej strony a przecież jesteśmy po to by się uczyć. Woda dejonizowana, czy podwójnie destylowana w aparaturze plastikowej (żeby jony sodu ze szkła nie przechodziły), dejonizowana na żywicach (Milipore) ma typowy opór 6*10^9 Ohm/cm. Jej przewodność limitowana jest jedynie jej autoprotolizą więc jest praktycznie żadna. Łączenie równomolowych ilości zasady i kwasu w których kationy i aniony pozostają w ilości równej, nie zmieni pH wody o ile tworząca się sól powstanie z mocnej zasady i mocnego kwasu dla których współczynnik aktywności bliski jest 1 i innymi słowy w roztworach wodnych są one całkowicie zdysocjowane, nawiasem mówiąc takie układy na roztwory buforowe się nie nadają. Roztwór buforowy zmienia pH w zależności od ilości dodawanych jonów H+ bądź OH- oraz swej siły jonowej. Ruchliwość jonów warunkowana jest stężeniem oraz gęstością ośrodka. Kolejna sprawa to srebro koloidalne, są to cząstki rzędu nanometrów i różnej morfologii: nanopręciki, dendryty, nanopłatki itp. w zależności od metod otrzymywania, obdarzone z-potencjałem czyli potencjałem powierzchniowym dzięki któremu cząstki nie koagulują, zeta potencjał musi być powyżej 15 V żeby osad nie koagulował. Dodanie jakichkolwiek jonów tj. soli morskiej itp powoduje odprowadzenie ładunku przez jon (z-potencjału) w wyniku czego dyspersja przestaje być stabilna. Metody z zastosowaniem prądu w celu otrzymania dyspersji zostały opracowane i przebadane przez Svedberga w latach 60-70 (bodajże) i zakładają one użycie łuku elektrycznego więc niewiele mają wspólnego z urządzeniem Kolegi. Jakiekolwiek sztuczne nano-suspensje cząstek w wodzie nigdy nie powinny być przyjmowane wewnętrznie, jeśli już to pod ścisłą kontrolą lekarza, związane jest z tym pojęcie nano-ryzyka które wprowadzono około roku 2000. Srebro oddziałuje na organizmy poprzez łączenie się go z naturalnie występującą w błonie komórkowej, siarką. Siarczek srebra ma bardzo niską energię wewnętrzną w wyniku czego jest bardzo stabilny a reakcja już nie jest odwracalna. Dla tego też ten kto zaleca picie nanorebra lub nanozłota czy innych nano-suspensji, jest zazwyczaj niebezpiecznym wariatem którego nie powinno się słuchać bez względu na stopień naukowy i osiągnięcia gdyż taki człowiek nie ma dostatecznie interdyscyplinarnej wiedzy żeby pomagać ludziom. Nano-suspensje srebra działają nieselektywnie i tłuką wszystko jak leci, będą poważnie zaburzały równowagę bakteryjną gdziekolwiek się znajdą, pamiętajmy że raczej żyjemy w symbiozie i dzięki bakteriom niż odwrotnie. Osobiście polecam stosowanie preparatów nanosrebra do odkażania ran i jako składnik maści na poparzenia, ale umiejętnie. Stężenia nie powinny przekraczać 0,01 mmola/dm sześć. Opracowałem około dekady temu dość skuteczną maść na poparzenia których często się nabawiałem remontując stare motocykle (oparzenia od rury wydechowej). Na powierzchni skóry poparzonej, bądź zranionej chcemy uniknąć zakażenia więc zazwyczaj sensownie jest nie litować się nad dobrymi bakteriami skoro w dużej obfitości występują te niedobre, dla tego tłucze się wszystko. Ale jeśli chodzi o przewód pokarmowy ... jest to zbyt kompleksowy i złożony biotop. Nie zabierałbym się za niego bez odpowiedniej wiedzy.

• #71 24 Mar 2016 10:39
    Oxiden17
    Poziom 11  

Nareszcie konkretna wypowiedź. Kolega Greyangel ustawił temat we właściwym świetle. Aby suspensja srebra w wodzie była koloidem srebra musi być użyty łuk elektryczny. Stosując np. samochodową cewkę WN, pręty srebrne 99,99%, kondensator, generator i podłączając zasilanie 12V DC można zbudować moim zdaniem proste urządzenie koloidu srebra. Potem zol należy oczyścić metodą dializy.
    W celu przeprowadzenia dializy woreczek z błony półprzepuszczalnej (kolodium, celofan ) napełniamy wodą i umieszczamy w naczyniu z zolem. Substancje o rozdrobnieniu cząsteczkowym przechodzą przez membranę do wewnętrznej cieczy i mogą być w ten sposób usunięte z koloidu. Zmieniając stale ciecz wewnętrzną możemy koloid doprowadzić do żądanej czystości. Jest to jednak długotrwały proces trwający kilkanaście dni. Elektrodializa skraca ten czas do 2-3 dni.
    W ocenie koloidu pomoże efekt Tyndalla. Polega on na tym, że jeżeli przez roztwór koloidalny przepuszczamy wiązkę światła (np. lasera), to wskutek uginania się promieni na cząstkach fazy rozproszonej, mniejszych od długości fali, światło staje się widoczne w postaci smugi świetlnej. Intensywność tego efektu jest tym większa im większa jest różnica między współczynnikami załamania fazy rozproszonej i ośrodka dyspersyjnego.

Ośrodek dyspersyjny Faza rozproszona Nazwa
    ciecz-woda ciało stałe-srebro zawiesina koloidalna

Prezentowany przyrząd sprawdza się gdy chcemy otrzymać roztwór srebra niekoniecznie nano.

• #72 24 Mar 2016 11:43
    Greyangel
    Poziom 14  

Oxiden17 napisał:
    moim zdaniem proste urządzenie koloidu srebra

Moim zdaniem również. Poza tym nie mam uwag. Ująłeś to bardzo zwięźle i bardzo dokładnie. Osobiście preferuję chemiczne metody otrzymywania bo jestem akurat chemikiem z wykształcenia, ale metody fizyczne, np. z użyciem łuku prowadzą do utworzenia bardzo czystych suspensji (no bo się nie używa odczynników). Myślę że jeśli się to umie zrobić porządnie to nie ma co się zdawać na chemię. Załącznik zawiera jedynie podstawowe dane.

Z nowoczesnych metod oceny stabilności koloidów należy wspomnieć o z-sizer. Metoda jest dość ciekawa, polega na umieszczeniu roztworu pomiędzy elektrodami i poddaniu szybkozmiennemu polu elektrycznemu. Jednocześnie przez roztwór przechodzi laser, badany jest back scattering cząstek. Przemiata się cały zakres częstotliwości i bada częstotliwości charakterystyczne dla określonego rozmiaru cząstek. Komputer analizuje te dane i kreśli wykres intensywności scatteringu do rozmiaru cząstki. Urządzenie za pomocą równania (które kiedyś znałem :( ) przelicza dane na z-potencjał który jest uśredniany dla mieszaniny. Pracowałem na tym dość dawno temu.

• #73 24 Mar 2016 15:07
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Kolego oxiden17 ten łuk elektryczny bym musiał troszkę zanegować bo stosuje się elektrody koronowe a srebro koloidalne w prostej postaci otrzymuje się po prostu poprzez rozpuszczenie jonów srebra w wodzie demineralizowanej. Czysty chemicznie koloid srebra w warunkach laboratoryjnych to dość czasochłonny i żmudny proces. W wykonaniu amatorskim raczej nie do osiągnięcia. Więc o takich sposobach nie będę pisał.

• #74 24 Mar 2016 16:21
    Greyangel
    Poziom 14  

cooltygrysek napisał:
    elektrody koronowe a srebro koloidalne w prostej postaci otrzymuje się po prostu poprzez rozpuszczenie jonów srebra w wodzie demineralizowanej

Kolego cooltygrysek. Srebro jonowe to srebro jonowe, a koloidalne srebro już nie jest jonowe tylko jest na zerowym stopniu utlenienia. Podwaliny pod te nauki zostały już stworzone więc nie trzeba ich tworzyć drugi raz.

cooltygrysek napisał:
    Czysty chemicznie koloid srebra w warunkach laboratoryjnych to dość czasochłonny i żmudny proces. W wykonaniu amatorskim raczej nie do osiągnięcia.

Być może tak było kiedyś, dziś większość tych prac się mechanizuje. Zwłaszcza dializy. Ale zgadzam się że w warunkach amatorskich raczej nie do zrobienia. Inna rzecz że do powszechnych zastosowań raczej rzadko jest taki potrzebny. O wiele większą się przyjmuje wagę do tego czym jest on zanieczyszczony gdyż można dobrać metody syntezy odpowiednie dla aplikacji.

Napisz coś więcej o sposobach, chętnie się czegoś od Ciebie nauczę.

• #75 24 Mar 2016 16:25
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Nie zrozumieliśmy się. Chodziło mi o koloid otrzymywany poprzez wymianę jonowa. Najbardziej prosta metoda. Nie jest to co prawda 100% koloid w pełni tego słowa znaczeniu jednak jest w ten sposób otrzymywany.

• #76 24 Mar 2016 19:46
    Oxiden17
    Poziom 11  

Kolego cooltygrysek odnieś się proszę bezpośrednio do prezentowanego przyrządu gdyż napisałeś,..... srebro koloidalne w prostej postaci otrzymuje się po prostu poprzez rozpuszczenie jonów srebra w wodzie demineralizowanej.... (bez łuku elektrycznego). Kolega Greyangel wskazał inną drogę i dał nadzieję na otrzymanie w miarę czystej suspensji. Bezpieczniej jednak jest unikać wysokiego napięcia. Obaj Koledzy zgodnie twierdzą, że w domowych warunkach koloid jest nie do zrobienia. Budując przyrząd wiedziałem, że tak będzie, jednakże chciałem uzyskać choćby niewielką ilość nanosrebra i poddać go dializie, a otrzymałem roztwór srebra jonowego. Otrzymany roztwór z zastosowaniem omawianego przyrządu i wody demineralizowanej poddałem testowi Tyndalla. Efekt wystąpił. Nie wiem jaka jest wartość ppm. Czy tak otrzymany roztwór poddany dializie, o której napisałem wyżej, przyda się do wykorzystania przy oparzeniach i czy przyniesie oczekiwany efekt, w higienie osobistej i opatrywania trudno gojących ran? Jeśli tak, to jakie inne sposoby niechemiczne dializy mógłbym wykorzystać?

Nie chcę uzyskać zjawiska wyładowania koronowego, jedynie przeskok iskry w określonym czasie.

Tymczasem pozdrawiam.

• #77 24 Mar 2016 21:40
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Dla poprawy efekt FARADAY’A-TYNDALLA. Do ilościowego oznaczania substancji na podstawie pomiaru stopnia zmętnienia roztworu, zawierającego drobną zawiesinę trudno rozpuszczalnego związku oznaczanej substancji. Stopień zmętnienia określa się przez porównanie zmętnień zawiesiny substancji oznaczanej i roztworów wzorcowych metodą wizualną w cylindrach albo za pomocą nefelometru. Koledzy mówią o zolach. Zole tlenków i wodorotlenków metali, roztwory wielkocząsteczkowych polimerów ? Każdy się nadaje. Natomiast dla uściślenia,takie roztwory koloidalne dzielimy na, molekularne i micelarne są hydrofilowe i noszą nazwę emulsoidów lub koloidów odwracalnych. Natomiast w przypadku działania wysokiego napięcia na Zole nosi nazwę- Koloidów hydrofobowych, reakcja nieodwracalna – uzyskiwana przez zobojętnienie ładunku elektrycznego nagromadzonego na powierzchni cząsteczek koloidalnych. Czyli równie dobrze można by się posłużyć metodą reakcji wymiany jonowej bez wysokiego napięcia tzw.redukcja (np. jonów metali szlachetnych) Uzyskuje się koloid dużo bardziej czysty. Ewentualnie reakcją wymiany (np. AgNO3 + KI strzałka AgI + KNO3). Można otrzymać też za pomocą Hydrolizy według ogólnego schematu AB + H2O ⇌ BH + AOH. Co do wyładowania koronowego to napisałem odnośnie do zapotrzebowania na ozon jeśli miał być to koloid w większych ilościach. Ufff rozpisałem się troszkę.

• #78 26 Mar 2016 14:13
    Oxiden17
    Poziom 11  

Dziękuję Koledze cooltygrysek za odpowiedź. Niestety w warunkach domowych nie określę stopnia zmętnienia zawiesiny i wielkości cząsteczek. By mieć pewność, że to w miarę czysty koloid poddam proces działaniu wysokiego napięcia. Nie znam jednakże parametrów by otrzymać koloid hydrofobowy. Jak wysokie ma być napięcie, jakim jest optymalny czas dla wytworzenia np. 250 ml. koloidu, czy wymagany jest ruch ośrodka dyspersyjnego lub zanurzonych elektrod, jaki prąd, jaka odległość elektrod od siebie itd. biorąc pod uwagę gęstość ośrodka i ewentualnie wielkość ciśnienia? Będzie to metoda prób i błędów. Czy warto poświęcać czas i pieniądze na otrzymanie (lub nie) koloidu w ten sposób? Walka pomiędzy ciekawością, a rozsądkiem.

• #79 26 Mar 2016 14:30
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Dobrze to ująłeś na końcu bo tak właśnie jest.

• #80 09 Kwi 2016 18:30
    rezydent1
    Poziom 9  

Greyangel napisał:
    Srebro oddziałuje na organizmy poprzez łączenie się go z naturalnie występującą w błonie komórkowej, siarką

Niestety nano srebro nie łączy się z siarką występującą w organizmie człowieka, generalnie nie łączy się z niczym, jest wydalane na zewnątrz przeważnie z moczem. Działanie nano srebra na bakterie nie jest dokładnie poznane. Ostanie badania skłaniają się do stwierdzenia, że nano srebro oddziałuje kształtem na bakterie (taki mini nadajnik pola torsyjnego) powodując zatrzymanie ich procesów życiowych lub spowolnienie. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem jest wielkość nano cząstek, te najbardziej "zabójcze" mają się w przedziale od 1nm do 6nm. Wystarczy natomiast 6 minut oddziaływania nano srebra aby bakterie przestały działać raz na zawsze.
    Prawdą jest natomiast że unieszkodliwia prawie wszystkie bakterie, nie bacząc czy są one złe dla naszego organizmu czy wręcz korzystne.
    Z badań wynika że nie stwierdzono jakichkolwiek przypadków uszczerbku na zdrowiu, jeżeli stosuje się nano srebro zewnętrzne, ba nawet prezydent US po każdym zakończonym spotkaniu przemywa swoje dłonie roztworem srebra koloidalnego o stężeniu 25ppm i to wystarczy.
    Ostatnio nasza grupa Polska opracowała http://wolnemedia.net/nauka/sprytny-material-wydluzy-zycie-zywnosci/
    Myślę, że ma to przyszłość.
    I jako ciekawostkę podam, że nano złoto uwielbia szyszynkę, można go tam znaleźć całkiem sporo. Osoby które spożywają nano złoto o wielkości do 4nm mają sporo złota w tym organie.

• #81 16 Kwi 2016 13:18
    bobeer
    Poziom 28  

To jest generator do robienia srebra + zapper mojego opracowania z cyklu 13 urządzeń na tiny13 (za czasów gdy jeszcze tiny24 był niedostępny) ;) .

Można było zaprogramować sobie prąd, oraz sterowanie mieszadełkiem (co jakiś czas warto zamieszać roztwór).

Urządzenie włączało się samoczynnie po zanurzeniu elektrod w wodzie.

Ta wersja schematu nie była do końca zrealizowa, należy ją traktować poglądowo.
    Generator srebra koloidalnego

• #82 16 Kwi 2016 18:12
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #83 16 Kwi 2016 18:36
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Piotrus_999 spokojnie nic nie grozi.

• #84 16 Kwi 2016 20:07
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #85 25 Cze 2016 11:02
    janusz1604
    Poziom 4  

Witam
    Ja sam na swoje potrzeby produkuję srebro (.... nie pisze koloidalne ) metodą elektrolizy tzn : woda destylowana , 6 elektrod srebrnych fi - 3 mm długość 10 cm , maksymalny prąd to do 4 mA , mieszało z silnika do drukarki( bez mieszadła proces trwał 6 h) , oraz zmiana polaryzacji co 45 sek. , 0,5 litra dla 5 ppm około 1 h.
    Robię sobie też 10 ppm do odkażania.
    Układ skonstruowałem na podstawie strony:

nowaziemia.com.pl/viewtopic.php?t=195&postdays=0&postorder=asc&start=30

Jakie mam doświadczenie w stosowaniu:
    pryszcze to nie problem,
    skaleczenie to nie problem
    ugryzienie komara to nie problem
    afta , opryszczka , uszkodzenie dziąseł ( dentysta - przy dużej dziurze na stycznej),grzyb na fugach , pleśń na butach , wyleczenie zatok, zapalenia ucha , przeziębienia, usunie zapachu z bluzek , swetrów - przed prasowaniem pstrykam 10ppm na rzeczy i prasuję .

No cóż u mnie to działa , a każdy ma prawo wyboru.

Mam do kolegów elektroników prośbę czy do tego układu(w załącznikach )ktoś mógłby zaprojektować moduł automatycznego wyłączenia urządzenie po osiągnięciu zadanego natężenia prądu.

Z góry dziękuję

• #86 26 Cze 2016 18:24
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Proszę tylko pomyśleć co będzie gdy organizm osiągnie dawkę krytyczną. A srebro dość wolno uwalnia się z organizmu. Wtedy zaczyna się, choroba srebrowa.

• #87 27 Cze 2016 23:46
    133182
    Użytkownik usunął konto  
  • #88 28 Cze 2016 00:14
    jaszczur1111
    Poziom 32  

W opisie produktu srebro koloidalne jest napisane że nadmiar wydala się w ciągu 3 dni. Piszą o 6 łyżeczkach dziennie co odpowiada 50 mikrogramów. Taka ilość wydaje się śmiesznie mała by się zatruć.

Link

Powyższe dawki dla stężenia 10 ppm

Nie chcę reklamować tego srebra koloidalnego, bo kiedyś próbowałem tym wyleczyć zatoki i bez antybiotyku ( raz na 15 lat) się nie obeszło. Myślę że lepiej pomaga jak się w to wierzy niż rzeczywiście skutkuje. Dla mnie to zwykła woda.

• #89 28 Cze 2016 01:25
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

cooltygrysek napisał:
    Zakupiona woda szybko nasyca się tlenkiem węgla z powietrza co ma wpływ na jej jakość i czystość jonową.
    Moge zapis reakcji poprosić z nasycania sie H2O przez CO ????

• #90 28 Cze 2016 07:09
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Bogdan K Najmniejsza dawka wywołująca objawy przy regularnym narażeniu wynosi 0,014 mg srebra na kilogram ciała dziennie. Ale są też inne zespoły chorobowe które pomniejszają tą dawkę.
    Krzysztof Kamieński Gazy mogą się rozpuszczać w cieczach na dwojako:
    - z reakcją chemiczną.
    - w sposób fizyczny.

Co do "chemii rozpuszczania" to gaz będzie się rozpuszczał w cieczy tak długo aż w tej cieczy będzie substancja zdolna do reakcji z tym gazem. Przykładowo gdy będzie woda o wysokim pH (zawierająca dużo jonów wodorotlenowych) to rozpuszczanie CO2 w wodzie (prowadzące do powstawania kwasu węglowego - H2CO3) będzie tak długo, aż powstający w wyniku rozpuszczania kwas zneutralizuje zasadę. Rozpuszczanie gazu w ten sposób łatwo obliczyć znając skład cieczy. Potem zachodzi już rozpuszczanie "fizyczne". Stała ta dla danej pary gaz-ciecz jest wartością stałą w zadanej temperaturze i rośnie wraz z obniżaniem temperatury (a więc i rozpuszczalność gazów rośnie z obniżeniem temperatury).
    Zależność rozpuszczalności od ciśnienia wyznacza się wtedy prostym wzorem: x=Hp, gdzie x – stężenie rozpuszczonego gazu w cieczy, H – stała Henry’ego, p – ciśnienie gazu.
    Cząsteczka dwutlenku węgla reaguje z wodą zgodnie z równaniem: CO2 + H2O = H2CO3 (1)
    Kwas węglowy dysocjuje: H2CO3 + H2O = HCO3- + H3O+ (2)
    I dalej: HCO3- + H2O = CO32- + H3O+ (3)

Znaczna część CO2 występuje w wodzie w postaci hydratu i nie tworzy cząsteczki kwasu węglowego. Jednakże w tej postaci CO2 również wchodzi w reakcje kwasowo - zasadowe. Dlatego stała pKa2 jest liczona względem sumy CO2 i H2CO3. Jeśli liczylibyśmy ją względem samego kwasu węglowego wynosiłaby pKa2'=3,76.
    Z podanych informacji można ustalić, jaka ilość dwutlenku węgla rozpuściła się w reakcji chemicznej tworząc kwas węglowy, a jaka w wyniku rozpuszczalności fizycznej tworząc hydrat CO2
    O tym, jakie postacie kwasu węglowego będą dominujące, decyduje pH.

W zakresie (pKa2; pKa3) HCO3- będzie znacznie więcej niż CO2 i H2CO3

Jednak żeby dokładnie obliczyć nasycanie lub przesycanie , potrzeba użyć wzorów gęstości do wyliczania objętości CO2. Rozpuszczalność CO2 w wodzie w temp. 20 st.C = 0,15g/100g wody typowo.