Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asrock H61M-HVS - Brak elementtów płyty

Sielock 19 Mar 2016 22:07 1068 12
Altium Designer Computer Controls
    Sielock
    Level 9  
    Witam

Parę dni temu zakupiłem płytę Asrock H61M-HVS, po uruchomieniu zestawu w pewnym momencie zaczął pojawiać się Blue Screen win32k.sys, odkryłem metodą testową iż problemem jest pamięć po przeskanowaniu memtestem po pierwszym teście wyszło 34 błędy po 6godz. skanowania było ich ponad 800.

Po rozebraniu obudowy zauważyłem, że na płycie w trzech miejsca są tylko nóżki i brakuje elementów, przynajmniej na stronie producenta na zdjęciu są tam wlutowane elementy dlatego też chciałbym się zorientować czy ktoś ma może taką płytę i wie co tam jest by ewentualnie można było dolutować to do mojej płyty.

Pozycja 1. nie mam pojęcia za co może odpowiadać
    Pozycja 2 i 3 podejrzewam że odpowiada za sloty pamięci gdyż po wymontowaniu uszkodzonej pamięci 1 x 4GB, zamontowałem swoją pamięć przy czym komputer widzi tylko 1 slot, drugi tak jak by nie działa więc może brakujące elementy są za to odpowiedzialne.

W załączniku dodaję zdjęcie płyty i zaznaczone elementy

Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    rafi84
    Level 24  
    Te elementy to kondensatory elektrolityczne.
    Płyta nowa czy używana? ?
  • Altium Designer Computer Controls
    szymon122
    Level 38  
    Musisz poszukać kogoś kto ma identyczną płytkę i sprawdzić jakie kondensatory tam były. Odpowiadają one za stabilizacje, filtrowanie napięcia więc nic dziwnego, że komputer działa bez nich niestabilnie. Tylko taką operację przylutowania ich lepiej zlecić jakiemuś serwisowi, ponieważ łatwo uszkodzić taką płytę gdy podczas wyciągania elementu oprócz nóżki kondensatora wyjdzie również tulejka łącząca warstwy płytki drukowanej do której to ta nóżka jest włożona.
    Sielock
    Level 9  
    Płyta używana zestaw miał głównie służyć do multimediów jest podłączony do TV, czasami w coś prostszego zagrać, naprawę oczywiście jak coś zleciłbym specowi, u mnie w mieście jest firma która zajmuje się naprawą elektroniki komputerowej.

Czy przez brak tych elementów może nie działać drugie gniazdo pamięci ??
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Sielock wrote:

Po rozebraniu obudowy zauważyłem, że na płycie w trzech miejsca są tylko nóżki i brakuje elementów, przynajmniej na stronie producenta na zdjęciu są tam wlutowane elementy dlatego też chciałbym się zorientować czy ktoś ma może taką płytę i wie co tam jest by ewentualnie można było dolutować to do mojej płyty.

To zdecyduj się: są nóżki, czy pola lutownicze? Możliwe, że producent zrezygnował z tych kondensatorów, uznał że też powinno działać. Albo i poprzedni właściciel wyrwał kondensatory zostawiając nóżki. To jest różnica. Najlepiej zrób dokładne zdjęcie jak to wygląda.
    dt1
    Admin of Computers group
    Z tego co udało mi się wybadać na powiększeniach zdjęć tej płyty to wszystkie 3 sztuki to kondensatory LOW ESR o pojemności 1000µF na napięcie 6.3V (można zastosować 1000µF/10V w zamian, jeśli gabaryty będą pasować i znajdziesz takie). Sprawdź jeszcze, bo na oko wyglądają tak samo jak dwa pozostałe kondensatory przy slotach RAM (wziąłem je w czerwone kółka):

Asrock H61M-HVS - Brak elementtów płyty

Jeśli się nie mylę, to powinny to być również 1000µF/6.3V

Płyta bez tych elementów może jak najbardziej działać niestabilnie lub wcale nie działać, więc warto je uzupełnić.
    Sielock
    Level 9  
    Asrock H61M-HVS - Brak elementtów płyty Asrock H61M-HVS - Brak elementtów płyty

Zdjęcia zrobione telefonem starałem sie by było coś widać
    rafi84
    Level 24  
    Element MD8 też chyba jest wyrwany.
    Zdjęcia kiepskiej jakości ale wydaje mi się te ta płyta to chyba jakiś poligon doświadczalny jakiegoś domorosłego elektronika.
    Sielock
    Level 9  
    Asrock H61M-HVS - Brak elementtów płyty Asrock H61M-HVS - Brak elementtów płyty

Jeśli chodzi o obrazki staram sie jak mogę, jeśli chodzi o MD8 jest tam wlutowany element ale jest na nim kurz, jutro biore płyte na czyszczenie powietrzem, tymczasem walcze z kartą grafiki musialem ją wymontować do zdjęc i po poskładaniu jej odmówiła posłuszeństwa :-/
  • Helpful post
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Wystarczy zmierzyć napięcie na wyprowadzeniach byłych kondensatorów. Prawdopodobnie będą to niskie napięcia, zwłaszcza przy przetwornicy dla ram'ów. Prawdopodobnie wystarczy wszędzie 1000uF na 6.3V jak ten jeden ze zdjęcia. Jak nie dysponujesz miernikiem to dla bezpieczeństwa możesz zastosować 1000uF/16V - większych napięć niż 12V i tak na płycie nie będziesz miał. Chyba że @KarolciaO poda wartości elementów zaznaczonych w pierwszym poście. Jeżeli kondensatory zostały wyrwane, z pewnością ten stan rzeczy może wpływać na brak stabilności.
  • Helpful post
    [Ignas]
    Level 15  
    Oryginalne są 1000uf/6,3V ale można spokojnie 16V wlutować.
    Osobiście jednak polecałbym wymianę płyty, jak wydymało te kondensatory to poprzedni właściciel musiał mieć niezły strzał w zasilaczu.
    Sielock
    Level 9  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedź dziś zawożę komputer do serwisu wlutują brakujące elementy, poprzedni właściciel a w zasadzie firma która mi go sprzedała zasłania się swoją 14 dniową gwarancją, przy czym zdiagnozowanie uszkodzonej pamięci nie wymagało otwierania komputera, lecz by nie odsyłać całego zestawu chciałem wymontować samą pamięć znacznie prostsze i szybsze rozwiązanie, tym samym wyszły na jaw matactwa firmy która zajmuje się sprzedażą sprzętu komputerowego nie działający bank pamięci oraz brak kondensatorów, pewno gdybym nie otwarł zestawu to bym o tym do dziś nie wiedział, może dopiero przy wymianie karty graficznej którą planowałem zmodernizować w drugim komputerze.

Tym samym jeśli kupujecie na allegro uważajcie na sprzedającego Laptopy24h, może ma taniej niż inni, ale tak naprawdę kupujecie kota w worku, chciałem sprzęt cały u jednej osoby i jest bubel, nawet nie odpisuje na e-maile.