Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inverter ORVALDI Solar Infini 3kW Plus (PV 4,5kW) dopasowanie instalacji

Janusz091981 19 Mar 2016 22:39 1296 6
  • #1 19 Mar 2016 22:39
    Janusz091981
    Poziom 8  

Witam

Zakupiłem inwerter sieciowy Inverter ORVALDI Solar Infini 3kW Plus (PV 4,5kW) oraz 4 aku żelowe 250Ah.

Podłączyłem to pod sieć ale jeszcze nie uruchamiałem. Przed inwerterem dałem zabezpieczenie 30A przez dostarczonym w zestawie filtrem. Natomiast na wyjściu do odbiorników 25A. Dodatkowo 60A dałem na zabezpieczenie akumulatorów 48V250Ah. Zostaje kwestia baterii słonecznych. Tu chcę dać 40A .
    Mam uplanowane że zakupie baterie firmy JSMP 250W/24V MONO o parametrach:
    Rated Power: 250W
    Maximum Power Voltage (Vmp): 30.56V
    Maximum Power Current (Imp): 8.50A
    Open Circuit Voltage (Voc): 37.42V
    Short Circuit Current (Isc): 9.20A
    Module Efficiency 15,3%

Pojawił się kłopot.bo chce dać dwie grupy paneli.
    Inwerter może przyjąć max 18A. Biorąc pod uwagę parametry baterii mam zwracać uwagę na Short Circuit Current (Isc): 9.20A czy Maximum Power Current (Imp): 8.50A? Bo jak 9,20A to razy dwa daje nam 18,4 A a to już przekracza dopuszczalną granicę inwertera. W takim wypadku muszę zmniejszyć moc paneli 250W na 200W.

I drugie pytanko. Zakupując inwerter nie dostałem dosłownie nic poza instrukcją. Na stronie www sprzedawcy jest instrukcja w j.polskim i Deklaracja zgodności CE pod którą podpisuje się sprzedawca. Czy to jest wystarczające o ubieganie się o odsprzedaż energii. I co jest niezbędne z dokumentacji paneli solarnych. Dziękuje

0 6
  • #2 20 Mar 2016 15:14
    Krek15
    Poziom 15  

1, moim zdaniem hybryda to plus dla ciebie.
    2 inwerter ma 18A bo max z paneli to 4500w.
    3.daj dwie grupy w kazdej minimum 6paneli srednio wychodzi 12 sztuk . U ciebie max 18sztuk.
    4. Kazda z grup po 8A 500v max na koniec obie grupy laczysz rownolegle. Oddziel grupy bezpiecznikiem dla wygody.
    Przy 6 panelach moze ruszy n na kilka wat. Papiery z tabliczki tam masz wszystko co potrzeba. Panele chuba tylko producent. Inni koledzy sa bardziej obeznami w temacie.

0
  • #3 21 Mar 2016 00:41
    Janusz091981
    Poziom 8  

A jakie dokumenty są potrzebne z paneli solarnych?

0
  • Pomocny post
    #4 21 Mar 2016 09:30
    prose
    Poziom 33  

Janusz091981 napisał:
    A jakie dokumenty są potrzebne z paneli solarnych?
    Dane techniczne właściwości paneli.

Dodano po 58 [minuty]:

Dostępne są na stronie producenta.

0
  • #5 30 Mar 2016 21:36
    Krek15
    Poziom 15  

@Janusz091981 Pierwsze jeśli to linia jednofazowa to wskazane jest aby aby inwerter na wejściu miał bezpiecznik 30A-32A/250VAC. Co do wyjścia z inwertera najlepiej dać max 25A ale lepiej 10A-16A. Co do podłączenia paneli to daj 20A/600VDC. Akumulatory to pożeracze wiec tu daj 100A/60VDC. Powinno ci wystarczyć.

Składasz papiery do ZE. W papierach wpisujesz to co masz na tabliczce znamionowej inwertera. Baterie słoneczne to inna bajka. Możesz przepisać z tego co jest na panelu. Nie ważne od kogo kupisz panele nowe czy używane. Byle dorwać papier z danymi panela. Czasem na stronach sklepów jest mały pdf nie zawsze od producenta ale taki info sklepowe to powinno wystarczyć. I najważniejsze to że czasem pytają nie o moc inwertera że masz 3kw ale chą max moc paneli a w twoim wypadku to 4,5kw. Nie wiem jak to w nowym widzeniu ustawy ale chyba się nie łapiesz na ta wyższą stawkę bo jest 0,71zł do 3kw i chyba 0,64zł powyżej 3kw. Jeśli wchodzi że twój inwerter policzą na 4,5kw to o 0,71 gr zapomnij. ale głowy nie dam . I jeszcze papiery trwają minimum 2 miesiące bo tyle im to zajmuje. Z nowości które ja słyszałem to ze nie chcą wyrazić zgody na przyłączę inwertera jeśli nie zmodernizujesz instalacji elektrycznej.

W okolicy odmówili gościowi bo miał starą instalacje. Niby ze licznik w domu instalacja 2 kablowa brak rozdzielnicy z różnicówką i cała reszta. Nie za bardzo w to wieże ale jedyne co dla niego było w miarę to poprawienie przyłączą od słupa do domu i licznik na zewnątrz budynku. Co to tych danych to wypowiedzi osób które mają z tym do czynienia na stałe. Ja słyszałem tylko pogłoskę nie potwierdzoną oczywiście.

0
  • #6 01 Kwi 2016 23:57
    Janusz091981
    Poziom 8  

Bezpieczniki już wymieniłem co do reszty to nie wiem. Nie słyszałem o takich wymaganiach choć wiem że ZE stawiają pod górkę.

0
  • #7 02 Kwi 2016 08:46
    Krek15
    Poziom 15  

Tak co zakład ZE to trochę inne zasady i wymagania. Część wymagań jest na szczęście identyczną ale ich opory dalej te same mimo nowej ustawy.

0