Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik

syriuszblack 20 Mar 2016 01:40 732 0
  • #1 20 Mar 2016 01:40
    syriuszblack
    Poziom 22  

Witam,

pacjentem jest kupiony w 2015 roku generator Clarke IG1000 - inwerter. Kupiłem jako sprawny, prawie nieużywany. Służył mi dzielnie aż do wczoraj, kiedy po uruchomieniu nie zaświeciła się dioda "pilot" sygnalizująca zasilenie na linii 230V.

W generatorze wszystko działa oprócz tego - linia 12V, bezpiecznik sprawny, działa funkcja eco, silniczek krokowy reguluje obroty na bieżąco. Zapala od pierwszego pociągnięcia - jak zawsze.

Agregat rozkręciłem i oto taki widok zastałem.

Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik

Na początek zmierzyłem rezystancję między kablami wtyczki i napięcie na wyjściu z prądnicy. Między białymi kablami jest około 1.5Ohm, między białymi i czarnymi brak przewodzenia, między dowolnymi czarnymi jest zawsze około 8Ohm. Napięcie między białymi przy średnich obrotach 260V - po odłączeniu zasilania od modułu inwertera przepustnica otwiera się na max, musiałem więc przydusić silnik "ssaniem" stąd pomiar na oko.

Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik

Później moją uwagę zwróciły dwie duże cewki przymocowane między płytkami laminatu nad modułem inwertera. Widać wyraźny ślad przegrzania. Podejrzewam, że płytka została obrócona, bo biała cewka jest najwyraźniej przewijana jakimś dziwnym kablem w izolacji. Z kolei na drugiej cewce widać złuszczony lakier i - moim zdaniem - przegrzany drut.

Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik Generator Clarke IG1000 - Brak 230V. Uszkodzone cewki/dławik

Jaką rolę pełnią te cewki? Pracują w parze z kondensatorem tworząc dławik? W module jest tylko jeden kondensator duży - 470uF 450V.
    W jaki sposób zabrać się za naprawę? Czy można w jakiś sposób testowo "obejść" cewki żeby sprawdzić sam falownik (inwerter)?

Zapewne na parametry cewek nie mam co liczyć, ale podejrzewam, że oryginalnie były takie same. Odwinąć drut z tej "spalonej", liczyć ilość zwojów i nawinąć nowym drutem zachowując ilość zwojów i średnicę drutu?

Czy to możliwe, żeby przez zwarcie międzyzwojowe lub złe nawinięcie drugiej cewki przetwornica nie ruszała?

Serdecznie dziękuję za pomoc!

0 0
  • Sklep HeluKabel
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo