Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie przewody sterowanie oświetleniem i bramą garażową

user_wiktor 20 Mar 2016 10:01 3897 9
Optex
 • #1
  user_wiktor
  Level 7  
  Jeszcze przed tynkami chciałbym dołożyć przewody aby móc sterować kilkoma światłami oraz bramą garażową. Nie potrzebuje inteligentnego domu, bardziej chodzi mi o symulację obecności użytkowników, włączenie światła w momencie alarmu itp. System alarmowy to Integra 128WRL i o niego chciałbym oprzeć tą funkcjonalność. Konfiguracją zajmę się później, zresztą jest w necie kilka przykładów konfiguracji satela. Lepiej pociągnąć dodatkowo UTP czy alarmowy 6 żyłowy? Do rozdzielni elektrycznej czy w pobliże centrali alarmowej ?
  Przypięty temat pt "Jakie przewody w instalacji elektrycznej" z wyszczególnionymi wszystkimi (najpopularniejszymi) możliwościami byłby bardzo przydatny :)
 • Optex
 • #2
  CYRUS2
  Level 42  
  W rozdzielnicy, lub w innych miejscach musisz założyć ekspandery wyjść z przekaźnikami na 230V. Do ekspanderów doprowadzasz typowa magistralę Integry.
  Możesz zastosować też system sterowania z przekaźnikami na podstawkach.
  Wtedy stosujesz inne ekspandery, z wyjściami np.OC.
  Na Integrze można zrobić sporo. Np.przekaźniki czasowe, schodowe, przekaźniki bistabilne. Korzysta się w programowaniu w wyjść witrualnych (które fizycznie nie istnieją.)
 • #3
  opornik7
  Electrician specialist
  CYRUS2 wrote:
  Na Integrze można zrobić sporo.

  Sorry, ale obawiam się, że autor tematu nie podoła temu wyzwaniu. Ja mam w domu starą poczciwą Napco połączoną z domofonem, halogenami na zewnątrz, przekaźnikiem 4-ro krokowym Findera. Unifonem wybieram dowolny halogen do załączenia a w czasie alarmu (w nocy) wchodzą halogeny ;)
  System rozbudowany ale od wielu lat się sprawdza.
 • Optex
 • #4
  janw-k
  Level 12  
  Do bramy garażowej potrzebne zasilanie - przewód 3x1,5 - http://www.technokabel.com.pl/images/stories/...47%20YStY%20300_500V/47%20YStY%20300_500V.pdf
  Dodomofonu 3x2x0,5 - http://www.technokabel.com.pl/images/stories/...0XzKAXwekw/137%20Technoinstal%20XzKAXwekw.pdf
  Do lamp, ilość żył zależnie od potrzeb, przekrój - od 0,5 do 1,0 - http://www.technokabel.com.pl/images/stories/...47%20YStY%20300_500V/47%20YStY%20300_500V.pdf
  Pozdrawiam.

  Moderated By retrofood:

  Pierwsza karta katalogowa. "Kable nadają się do ułożenia w pomieszczeniach suchych i wilgotnych". W pomieszczeniach, a nie w ziemi. Poza tym w instalacjach elektrycznych nie używa się przekrojów od 0,5 do 1,0 mm². Ostrzeżenie, pkt 3.1.11 regulaminu.

 • #5
  user_wiktor
  Level 7  
  Mimo iż nigdy tego nie robiłem myślę że sobie poradzę ale nie w tym rzecz bo zawsze mogę wezwać speca. Na dzień dzisiejszy chodzi mi tylko jakie i gdzie przewody poprowadzić.
  Do ekspandera 6 żyłowy alarmowy. A jaki przewód od włącznika oświetlenia?
 • #6
  opornik7
  Electrician specialist
  janw-k wrote:
  Do lamp, ilość żył zależnie od potrzeb, przekrój - od 0,5 do 1,0

  Chyba kolego żartujesz.
  user_wiktor wrote:
  A jaki przewód od włącznika oświetlenia?


  :please:
 • #7
  user_wiktor
  Level 7  
  @opornik7 - ten emotikon oznacza że ręce opadają ? Logiczne jest że do oświetlenia prowadzi się przewód np 3 lub 4 x1.5mm ale co w przypadku gdy zasilanie idzie od gniazdka a nie rozdzielni? Muszę prowadzić dodatkowy przewód np 3x 1.5mm do ekspandera? Myślałem że jako przewód sterujący można użyć skrętkę (zresztą nie zalecaną przez satela) bądź przewodem alarmowym.
 • #8
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  user_wiktor wrote:
  ale co w przypadku gdy zasilanie idzie od gniazdka a nie rozdzielni?


  A jakie to ma znaczenie? W instalacjach o napięciu roboczym 230V stosuje się wyłącznie zasady przewidziane dla instalacji elektrycznych, a więc odpowiednio przewody instalacyjne na napięcie minimum 300/500V oraz kable (w ziemi). Ilość żył - według potrzeb, obecność przewodu ochronnego żółto-zielonego w każdej części każdego obwodu - obowiązkowa!
 • #9
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Zasilanie od gniazda do oświetlenia ? Jednego z drugim się nie miesza.
  Jeżeli instalacja będzie scentralizowana, w jednej szafie moduły elektryczne wraz z centralą alarmową oraz modułem przekaźnikowym INT - ORS od tego modułu do źródeł światła 3x1,5mm. Od wyłączników do szafy: https://www.tim.pl/kabel-eib-bus-2x2x0-8-bebn...lRZf9PSsEpPjBDRo9d3N3Qxat9t5D9-954aAmwM8P8HAQ
  o ile nie lepiej standardowego ydy4x1,5 - w razie czego możesz przełączyć w rozdzielnicy i cieszyć się dalej instalacją standardową.
 • #10
  CYRUS2
  Level 42  
  opornik7 wrote:
  System rozbudowany ale od wielu lat się sprawdza.

  Ja jakiś czas w Imtegrze nie siedzę.
  W Satelu jest tempo postępu takie jak w samochodach.
  Podejrzewam, że dziś Integra 128 ma jeszcze większe możliwości.