Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik wentylatora po osiągnięciu napięcia 9V

20 Mar 2016 13:14 678 9
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie. Forum jest gigantyczne i próbowałem znaleźć rozwiązanie problemu jednak nie udało mi się to.
    Chciałem przerobić zasilacz komputerowy ATX na półpasywny. Jak wiadomo takie zasilacze mają sterowanie obrotów wentylatorem w zależności od temperatury. Jestem zielony w kwestii elektroniki a chciałbym zbudować jak najprostszy układ, który będzie przepuszczał prąd do wentylatora dopiero, gdy osiągnie ono napięcie np. 9V. Prościej mówiąc. Kiedy zasilacz będzie podawał napięcie od 0V do 9V wentylator ma nie działać i włączać się dopiero powyżej 9V.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Wentylatory nie startują od napięcia zerowego. Przeważnie start następuje przy ok. 5V, wystarczy, że dasz w linię zasilania diodę Zenera zaporowo. Napięcie diody możesz dobrać doświadczalnie. Zrozumiałym jest, że dioda powinna z zapasem wytrzymywać prąd do zasilania wentylatora. ,,Prościej mówiąc. Kiedy zasilacz będzie podawał napięcie od 0V do 9V" możesz to wyjaśnić?
  • Poziom 39  
    Trzeba też zmusi zasilacz ATX aby tak się zachowywał "Kiedy zasilacz będzie podawał napięcie od 0V do 9V"
  • Poziom 1  
    Oczywiście panowie zdaję sobie sprawę że na starcie zasilacz podaje około 5V aby wentylator kręcił się na najniższych obrotach, jednak zapewne wiecie napięcie rośnie wraz ze wzrostem temperatury więc ingerować w sam zasilacz nie mam zamiaru. Chciałbym wpiąć tylko jakiś układzik między zasilacz a wentylator który będzie przepuszczał prąd do wentylatora dopiero kiedy napięcie będzie powyżej 9V...

Zygaqra napisał:
    ,,Prościej mówiąc. Kiedy zasilacz będzie podawał napięcie od 0V do 9V" możesz to wyjaśnić?

Zasilacz jak jest zimny i nie pracuje pod dużym obciążeniem podaje napięcie rzędu 5V aby wentylator się kręcił. Temperatura rośnie i rośnie napięcie prądu do dostarczanego do wentylatora.
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd tym 0V... Miało być dla uproszczenia, źle wyszło :)
  • Poziom 34  
    stayonline napisał:
    Zasilacz jak jest zimny i nie pracuje pod dużym obciążeniem podaje napięcie rzędu 5V aby wentylator się kręcił.
    Błędów nie będę wyliczał było ich więcej. Zasilacz nie daje napięcia o jakim piszesz i w taki sposób. Do regulacji obrotów wentylatora służy specjalny układ uzależniający pracę wentylatora od temperatury. Układ ten nie ma wpływu na prace zasilacza. Regulacja obrotów wentylatora jest ściśle związana z czujnikiem najczęściej przymocowanym do radiatora z diodami napięcia wyjściowego. Jeżeli chcesz kombinować z obrotami wentylatora musisz się ,, włączyć" w układ czujnika temperatury i tu jakimś potencjometrem regulować zadany zakres pracy wentylatora.
  • Poziom 12  
    Witam,
    Nie jestem zawodowcem ale lubię eksperymentować z elektroniką.
    Miałem kiedyś podobny dylemat i rozwiązałem go w następujący sposób:
    Zastosowałem przekaźnik 12V, który nominalnie załącza się po osiągnięciu ok. 7.5V. Ja potrzebowałem, by on się załączał przy ok 14.5V. Regulując rezystorami 100R/0,5W R1, R2, R3 itd osiągnąłem cel. Można zastosować więcej lub mniej rezystorów o innych wartościach-musiał byś dobrać doświadczalnie rezystancję potrzebną do "otworzenia" cewki przy żądanym napięciu w Twoim przypadku 9V. Wiem, że mogą mnie zaraz zlinczować za niepoprawnie skonstruowany układ ale na swoją obronę mam niepodważalny argument, że układ działa bezawaryjnie do dziś dnia a będzie to już pewnie ponad 10lat. Nawet styki się nie powypalały od teoretycznie za słabego docisku przez cewkę.
  • Poziom 35  
    @stayonline Twój zasilacz nie jest przystosowany do pół-pasywnej pracy. Nawet pod małym obciążeniem wiele elementów będzie się mocno nagrzewać. Jakie będą skutki twojej ingerencji w dłuższym czasie trudno określić, ale może się to nieciekawie skończyć(pożar).
  • Poziom 12  
    Moj przedmówca ma racje. Zasilacz musi być chlodzony cały czas z różnymi obrotami wentylatora w zależności od potrzeby.

Acz kolwiek spróbowałem wykonać schemat kol.mercedeselektroda i faktycznie działa 8-O
  • Poziom 12  
    Też go ściągnąłem i musze powiedzieć, że było warto... :lol: