Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączniki nadmiarowo-prądowe, jakie chrakterystyki wybrać?

20 Mar 2016 15:37 933 9
  • Poziom 6  
    Witam
    Mam zamiar położyć sobie instalację elektryczną w garażu i zastanawiam się nad wyborem wyłączników a dokładniej nad ich charakterystyką. Będę korzystał ze spawarki (BESTER MAGSTER 4x4) gdzie producent zaleca 25A zwłoczny. Będzie również użytkowana sprężarka STANLEY albo Metabo (w trakcie zakupu) jednofazowa. Oświetlenie zamierzam wykonać na świetlówkach jarzeniowych (4 lampy po dwie świetlówki w jednej) ale na samym początku będę korzystał z halogena podwórkowego 300W (świetlówki również w trakcie zakupu). Amperaż wyłączników widzę tak:
    Oświetlenie - 10A
    Gniazdka jednofazowe - 16A
    Gniazdo trójfazowe - 25A

Co do sprężarki to jeszcze się waham, czy nie zakupić również trójfazowej, tylko czy wtedy, ten 25A byłby dobry, czy też trzeba byłoby kombinować inaczej ?
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc w dobraniu odpowiednich charakterystyk wyłączników.
  • Computer Controls
  • Specjalista elektryk
    Kolego, w temacie pisze kolega o wyłącznikach różnicowo-prądowych, w tekście o wyłącznikach instalacyjnych. Obydwa aparaty mają inną zasadę działania i do czego innego służą. Wyłączniki instalacyjne mają charakterystyki B. C i D (pomijając selektywne i jakieś egzotyczne), wyłączniki różnicowo-prądowe AC, A i B.

Jasko1258 napisał:
    producent zaleca 25A zwłoczny
    Zwłoczna to może być wkładka bezpiecznikowa. Wyłączniki instalacyjne działają bezzwłocznie.

Jasko1258 napisał:
    Mam zamiar położyć sobie instalację elektryczną w garażu i zastanawiam się nad wyborem wyłączników
    Projektowaniem i wykonywaniem instalacji powinny się zajmować osoby posiadające stosowne kwalifikacje. Wykaz przepisów i norm na odpowiedni egzamin można znaleźć tu: http://www.piib.org.pl/wykaz-przepis-obowipzu...h-znajomosci-na-uprawnienia-budowlane-kkk-153
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Jasko1258 napisał:
    Mam zamiar położyć sobie instalację elektryczną w garażu i zastanawiam się nad wyborem wyłączników a dokładniej nad ich charakterystyką.

Najpierw trzeba się zastanowić nad wyborem przekroju przewodów do gniazd zasilających a potem dobrać odpowiednie do tego przekroju przewodu zabezpieczenia.
    Standardem jest max 10 A dla przekroju 1,5 mm2, dla 16 A max przekrój 2,5 mm 2 a dla 25A stosuje się już przekrój poprzeczny przewodu 4 mm2 itd.
    Jakie zabezpieczenie i jaki przekrój przewodu należy wyczytać z dokumentacji technicznej producenta danego urządzenia. Jeżeli kolega planuje eksploatację odbiorników energii elektrycznej o dość dużym poborze mocy to należy także przewidzieć gniazdo 32 A i przewód o przekroju 6 mm2. Trzymać się ogólnie przyjętych standardów a żadne zalecenia producenta w przyszłości co do przewodu i zabezpieczenia nie będą w stanie kolegi zaskoczyć i zniweczyć korzystanie z urządzenia elektrycznego. O charakterystykach decyduje rodzaj odbiornika oraz skuteczność przyjętej ochrony przeciwporażeniowej.
  • Poziom 6  
    Tak, kolega ma racje, nie mam uprawnień ale elektrykę ze schematu śmiało bym położył. Gdybym miał zamiar wołać elektryka to na pewno nie pisał bym postu, dlatego proszę o wytłumaczenie i doradzenie jakie charakterystyki wybrać. Przepraszam za wprowadzenie w błąd, w temacie chodziło mi o nadmiarowo-prądowy, już poprawiam.
  • Admin Elektroenergetyka
    Tylko widzisz kolego, samo dobieranie charakterystyk siedząc przed komputerem bez rzeczywistego pomiaru SWZ, to nie jest najlepsza metoda.

Mogę doradzić C25, a w rzeczywistości okaże się że nie będzie spełniony warunek SWZ, co wtedy?
  • Poziom 6  
    Nie no rozumiem o co chodzi. Co do C25 to czytałem właśnie tutaj (na elektrodzie) i paru innych forach że właśnie takie nadprądowe wyłączniki ludzie stosują. Jeżeli chodzi o gniazdka to przewód 3x2,5 oraz B16A (tam myślę) a oświetlenie na przewodzie 2x1,5 i wtedy 10A tylko jaka charakterystyka ? Te założenia są oczywiście tylko teoretyczne, i opierając się na samej teorii powinny chyba zdać egzamin ?
  • Specjalista elektryk
    Dlaczego oświetlenie na przewodzie 2x1,5 mm² ?
    Nowa moda elektryczna ?
  • Poziom 6  
    A jaki należy zastosować ?
  • Poziom 6  
    Przepraszam, nie wiem czemu napisałem 2x,1.5 o.O