Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawijanie trafa do zasilacza impulsowego

2kec 23 Jun 2005 16:11 3585 4
 • #1
  2kec
  Level 14  
  Witam,
  właśnie jestem w trakcie budowy zasilacza impulsowego 32V 20A. Uznałem za stosowne skorzystać z topologii forward (f=300kHz). Wybrałem rdzeń ETD44. Pojawiło się kilka pytań, na które nie znam odpowiedzi :( :
  -z uwagi na duży prąd muszę stosować kilka drutów równolegle, nie nawinę więc osobno pierwotnego i wtórnego, czy nawijając je powinienem je czymś przełożyć ?
  -jaki wpływ ma szczelina rdzenia na parametry ? (jaka najlepsza ? )

  Pozdrawiam
 • #2
  -RoMan-
  Level 42  
  Jesteś pewien tego 'forward'?

  Dlaczego aż 300 kHz? Przy tej częstotliwości największa średnica drutu to 0.25 mm co daje prąd dla pracy ciągłej (2.55A/mm^2) 125 mA - czyli potrzebujesz 160 (!) drutów na uzwojenie wtórne...
  Na dokładkę będziesz potrzebował rdzenia z materiału 3F3 lub lepszego, odbijesz się o problem strat na przełączaniu itd.

  W konfiguracji forward na rdzeniu ETD44 bez problemów osiągniesz żądaną moc osiągniesz bez najmniejszego problemu przy częstotliwości 77 kHz, gdzie będziesz mógł stosować drut o średnicy 0.5 mm (40 zamiast 160 przy takiej samej gęstości prądu) oraz zastosować tańszy rdzeń z materiału 3C90.

  Zmieniając topologię z forward na push-pull z takiego samego rdzenia uzyskasz żądaną moc już przy 40 kHz, stosując druty 0.7 mm (20 dla gęstości 2.55A/mm^2) na uzwojeniu wtórnym.

  Co do izolacji - jest bezwzględnie potrzebna.

  Dla przetwornic forward i push-pull nie należy robić szczeliny w rdzeniu - niepotrzebnie zwiększałaby prąd jałowy i straty w uzwojeniach oraz zwiększałaby indukcyjność rozproszenia.

  Być może jednak zachodzi koszmarne nieporozumienie i pod pojęciem 'forward' rozumiesz boost albo step-up - podaj z jakiego napięcia będziesz to zasilał.

  RoMan
 • #3
  2kec
  Level 14  
  Chcę użyć tak dużego f, ponieważ urządzenie z tego zasilane, potrzebuję dość "czystego" prądu, bez zbędnych harmonicznych. Dla 300kHz będzie mi to zdecydowanie łatwiej odfiltrować, niż gdyby dać 50kHz i starać się tą składową wyrzucić z wyjścia. Zależy mi, żeby poniżej 30-40kHz już nie było śmieci.

  Dlaczego mogę maksymalnie drutu 0.25 użyć ?

  Zasilanie z sieci, czyli po wyprostowaniu dajmy na to te 310-340V

  Za wszelkie sugestie z góry dzięki, nie jest to mój co prawda pierwszy zas. imp. ale takiej mocy jeszcze nie robiłem, więc wszelka pomoc mile widziana :)

  Pozdrawiam

  P.S.

  Chodzi mi o forward, ale fakt, nie dopowiedziałem: forward z dwoma kluczami :)
  Z drugiej strony, skoro ktoś doświadczony mówi, że lepszy będzie push-pull (wystarczy chyba połówkowy), to mogę to zmienić, wszak dopiero prototyp składam :)
 • Helpful post
  #4
  -RoMan-
  Level 42  
  Od odfiltrowania wszelkich śmieci jest dławik wyjściowy. Stosowanie częstotliwości przetwornicy rzędu 40 kHz nie może spowodowac jakichkolwiek harmonicznych w pasmie akustycznym - fizyczna niemożliwość. Przetwornica forward czy push-pull nie jest kłopotliwa, jeśli chodzi o zakłócenia na wyjściu - aby stabilizować choć w minimalnym stopniu napięcie wyjściowe i tak musisz stosować dławik na wyjściu.
  Częstotliwość pracy 300 kHz wymaga niskostratnego materiału rdzenia, cienkich przewodów nawojowych, piekielnie szybkich tranzystorów kluczujących oraz jeszcze szybszego sterownika. Pojawiają się problemy z grzaniem się wszystkiego, indujcyjnościami pasozytniczymi, kondesatorami o nieskiej indukcyjności własnej i całe piekło związane ze sterowaniem.
  Tak wysokie częstotliwości sa dobre do przetwornic małej mocy. Przy większej mocy trzeba dysponować dobrym oprzyrządowaniem, żeby choć trafo poprawnie nawinąć.

  Co do średnicy drutu - przegóglaj 'naskórkowość'.

  Jak na pierwszą przetwornicę, to rzuciłeś się na bardzo głęboką wodę.

  RoMan
 • #5
  2kec
  Level 14  
  To nie jest pierwsza przetwornica, ale pierwsza tak dużej mocy ;)

  Wiem, że znasz się na temacie, mógłbyś mi co nieco pomóc ? :D
  Chodzi mi o drobne wskazówki co do rdzenia na trafo i dławik. No i jak policzyć parametry dla push-pullów ?

  Pozdrawiam