Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej

EloZiomKonin 20 Mar 2016 21:36 11517 66
  • Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej

Witam. Parę lat temu kupiłem w sklepie lampę zewnętrzną z czujnikiem zmierzchowym i ruchu. Z góry dodam, że nie było jeszcze takich lamp na LEDy. Lampa była dość nietypowa, bo zamiast żarówki halogenowej miała zainstalowaną świetlówkę kompaktową. Oczywiście taka świetlówka nie nadaje się do ciągłego zapalania i gaszenia, więc bardzo szybko się przepaliła. Zainstalowałem do niej zwykłą żarówkę halogenową, którą i tak często wymieniałem, po pierwsze - z powodu przepalania, a po drugie - pobierała ok. 70W. Wtedy postanowiłem stworzyć żarówkę na Ledy, która będzie pozbawiona tych dwóch wad. Do adapteru, na którym zainstalowana była świetlówka kompaktowa przykleiłem płytkę z diodami. Żarówka oparta jest o diody LED SMD 5730, które przy 20 sztukach spełniają swoje wymagania, jeżeli chodzi o moc światła. Aby nie przerabiać lampy, żarówka zasilana jest napięciem 230V. Płytka wykonana oczywiście domowym sposobem. Oto kilka fotek, a jutro spróbuję dodać filmik z działania tej lampy.

Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej Energooszczędny zamiennik żarówki halogenowej do lampy zewnętrznej
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    EloZiomKonin
    Poziom 10  
    EloZiomKonin napisał 69 postów o ocenie 35, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kramsk. Jest z nami od 2006 roku.
  • OptexOptex
    freebsd
    Poziom 37  
    Jak zapewniasz chłodzenie dla diod?
    PEPE64
    Poziom 16  
    Witam. Ja do takiej lampy z żarnikiem halogenowym dokupiłem 6 watowy chiński palnik LED za 14zł. Świecił miesiąc. Przepaliła się jedna dioda smd w szeregu. Ciekawy jestem trwałości wynakazku Kolegi.
  • OptexOptex
    kowal011
    Poziom 18  
    Mam na koncie kilka żarówek diy na tych i innych diodach i dla 5730 prąd jaki wytrzymują w/w diody "chłodzone laminatem" to 30-50mA, w zależności od wielkości pada. Sprawdzone w szerokim zakresie temperatur. U Ciebie wychodzi 70-80mA na diodę więc jak koledzy wyżej uważam, że diody szybko padną.
    EloZiomKonin
    Poziom 10  
    freebsd napisał:
    Jak zapewniasz chłodzenie dla diod?

Z tego co czytałem diody 5730 raczej nie wymagają chłodzenia. A tak pozatym ta lampa nie świeci się godzinami tylko jak wykryje ruch i przy tym musi być ciemno. Na dobę wyjdzie tylko parę minut.

PEPE64 napisał:
    Witam. Ja do takiej lampy z żarnikiem halogenowym dokupiłem 6 watowy chiński palnik LED za 14zł. Świecił miesiąc. Przepaliła się jedna dioda smd w szeregu. Ciekawy jestem trwałości wynakazku Kolegi.

Moja lampa wytrzymała już ponad miesiąc więc już jest dobrze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Freddy
    Poziom 43  
    EloZiomKonin napisał:
    Z tego co czytałem diody 5730 raczej nie wymagają chłodzenia
    To zależy jaki prąd im ustawisz. Te diody mają nawet specjalny pad do przylutowania.
    EloZiomKonin
    Poziom 10  
    Barwa światła to ciepły biały, nie jest aż tak żółty jak na zdjęciu, raczej to wina aparatu. A jeśli chodzi o prąd diody to wychodzi ok. 70mA a dioda ma prąd maksymalny 150mA. Jak kupowałem w sklepie te diody sprzedawca mówił, że nie ma do nich żadnych radiatorów bo nie wymagają chłodzenia, jedyne diody które się chłodzi radiatorem to power led.
    Freddy
    Poziom 43  
    Podaj typ tej diody i fotkę od spodu.
    EloZiomKonin napisał:
    jedyne diody które się chłodzi radiatorem to power led
    Każdą diodę można chłodzić.
    Daniel1300
    Poziom 14  
    Pomysł zupełnie nietrafiony i kiepski według mnie. Skuteczności świetlnej masz z tego tyle, co nic. Nie zrobiłeś żadnego chłodzenia. Sam pomysł naświetlacza na świetlówce kompaktowej był tragiczny, bo to nie miało prawa świecić dobrze, ale teraz bździ zamiast świecić - ile lumenów masz z tych diodek? 200?300? Co on oświetli? Instalując zwykły 10-watowy naświetlacz LED COB miałbyś już więcej światła. Takie są do kupienia za 10zł (po tyle je sprzedawałem niedawno na tablicy, a one nie są jakoś strasznie mocne - światła toto daje ledwo tyle, co 60-watowa żarówka) Zatem "wynalazek" zupełnie nieprzydatny i bez sensu - na pewno świeci znacznie ciemniej od tej żarówki halogenowej, którą miałeś tam wcześniej. To się ledwo by nadawało na lampkę nocną :|

A co do zapewnień sprzedawcy, że jakieś "POWER LED" wymagają jedynie chłodzenia, śmiać mi się chce... każda dioda SMD wymaga chłodzenia, bez niego będzie działać, ale jej żywot nie będzie długi.
    bobo
    Poziom 29  
    Daniel1300 napisał:
    Pomysł zupełnie nietrafiony i kiepski według mnie. Skuteczności świetlnej masz z tego tyle, co nic. Nie zrobiłeś żadnego chłodzenia. Sam pomysł naświetlacza na świetlówce kompaktowej był tragiczny, bo to nie miało prawa świecić dobrze, ale teraz bździ zamiast świecić - ile lumenów masz z tych diodek? 200?300? Co on oświetli? Instalując zwykły 10-watowy naświetlacz LED COB miałbyś już więcej światła. Takie są do kupienia za 10zł (po tyle je sprzedawałem niedawno na tablicy, a one nie są jakoś strasznie mocne - światła toto daje ledwo tyle, co 60-watowa żarówka) Zatem "wynalazek" zupełnie nieprzydatny i bez sensu - na pewno świeci znacznie ciemniej od tej żarówki halogenowej, którą miałeś tam wcześniej. To się ledwo by nadawało na lampkę nocną :|

A co do zapewnień sprzedawcy, że jakieś "POWER LED" wymagają jedynie chłodzenia, śmiać mi się chce... każda dioda SMD wymaga chłodzenia, bez niego będzie działać, ale jej żywot nie będzie długi.

Nie podniecaj się tak kolego, nie wszyscy są tacy cudowni jak Ty.
    Freddy
    Poziom 43  
    Daniel1300 napisał:
    śmiać mi się chce... każda dioda SMD wymaga chłodzenia
    No co Ty nie powiesz kolego - musisz przekazać te rewelacje producentom.
    EloZiomKonin
    Poziom 10  
    Daniel1300 napisał:
    Pomysł zupełnie nietrafiony i kiepski według mnie. Skuteczności świetlnej masz z tego tyle, co nic. Nie zrobiłeś żadnego chłodzenia. Sam pomysł naświetlacza na świetlówce kompaktowej był tragiczny, bo to nie miało prawa świecić dobrze, ale teraz bździ zamiast świecić - ile lumenów masz z tych diodek? 200?300? Co on oświetli? Instalując zwykły 10-watowy naświetlacz LED COB miałbyś już więcej światła. Takie są do kupienia za 10 zł. (po tyle je sprzedawałem niedawno na tablicy, a one nie są jakoś strasznie mocne - światła toto daje ledwo tyle, co 60-watowa żarówka) Zatem "wynalazek" zupełnie nieprzydatny i bez sensu - na pewno świeci znacznie ciemniej od tej żarówki halogenowej, którą miałeś tam wcześniej. To się ledwo by nadawało na lampkę nocną. :|

Dzięki, że mnie uświadomiłeś kolego. Dzięki Tobie zauważyłem, że moja lampa zaczęła świecić na czarno... no chyba, że się znowu przepaliła no bo przecież nie ma chłodzenia. ;( Chyba teraz zrobię tak jak sugerujesz - wyrzucę ją do śmieci i kupię nową, najlepiej od Ciebie bo przecież takie sprzedajesz. Mam nadzieję, że do lampy dorzucisz mi wiatrak do chłodzenia i dożywotnią gwarancję...

P.S. Powinieneś zacząć pisać poradniki na temat - "Jak wyrzucić starą lampę i kupić nową".
    Daniel1300
    Poziom 14  
    Ohoho, widzę, że zostałem koncertowo skrytykowany :). Czyli w tym dziale należy przyklaskiwać nawet, kiedy konstrukcja jest bezsensowna? Krytyka nie jest mile widziana?

Nie, chyba powinienem zacząć składać coś bez sensu, żeby się pochwalić na elektrodzie. Sorry, ale ta lampa według mnie nie ma żadnego sensu, ma słabą wydajność i przy takiej dostępności lepszych konstrukcji taniej nie wiem, po co ją składałeś. Głównym zadaniem takiej lampy jest chyba dobre oświetlenie otoczenia, a ona nie świeci jak napisałeś "na czarno", ale po prostu słabo...

Z tym poradnikiem to daj sobie spokój, bo nie namawiam Cię do kupienia tandetnego halogena LED, tylko napisałem, co o tym myślę.

bobo napisał:
    Nie podniecaj się tak kolego, nie wszyscy są tacy cudowni jak Ty.

Powiedział, co wiedział... W jakim celu jest ten przytyk do mnie?
    Freddy
    Poziom 43  
    Daniel1300 napisał:
    Ohoho, widzę, że zostałem koncertowo skrytykowany . Czyli w tym dziale należy przyklaskiwać nawet, kiedy konstrukcja jest bezsensowna?
    Nie - po prostu należy pisać na temat, a nie kpić z innych użytkowników.
    Każdy ma prawo do własnej konstrukcji, a jak Ci się nie podoba, to napisz to kulturalnie, bez kpin.
    Daniel1300
    Poziom 14  
    Zakpiłem jedynie z idiotycznych czasem opisów dotyczących takich diód na aukcjach - sprzedający w swoich rewelacjach czasem zapewniają, że takie diody potrafią działać 100000 godzin bez chłodzenia, lub piszą bajki o wyższej skuteczności świetlnej swoich diód od innych źródeł, choć parametry mówią co innego - stąd zachciało mi się śmiać. Jak ktoś nie zrozumiał - trudno.

Sam mam w aucie zainstalowane diody SMD jako oświetlenie wnętrza - po roku przeżyły tylko te z małym radiatorem, pozostałe świecą na barwę brązowo-żółtą, skuteczność świetlna znacznie spadła. To samo jest z taśmami LED - zatem uważam, że jednak te diody wymagają chłodzenia.

Żeby było jasne, jeszcze raz: z nikogo nie mam zamiaru się nabijać, po prostu uważam, że skonstruowanie takiej lampy jest pozbawione sensu.
    Freddy
    Poziom 43  
    Daniel1300 napisał:
    takich diód
    Jeśli już, to diod.
    Daniel1300 napisał:
    Myślałem, że napisałem jasno, z czego się śmieję.
    Niestety nie, dziwne że wszyscy zrozumieli to tak samo, a tylko Ty nie.
    Daniel1300 napisał:
    że skonstruowanie takiej lampy jest pozbawione sensu.
    No i co z tego, autor miał ochotę na taką konstrukcję, więc taką zrobił. Przeszkadza Ci to, to nie bierz udziału w dyskusji.
    Cytat:
    po roku przeżyły tylko te z małym radiatorem
    Nie masz racji, przeżyły te "lepszej jakości".
    Ja już dawno zrezygnowałem z zakupów chłamu typu 9,90zł za 5mb taśmy białej. Skutek jest widoczny - porządna taśma LED działa już dwa lata świecąc po kilka godzin dziennie.
    EloZiomKonin
    Poziom 10  
    Daniel1300 napisał:
    Żeby było jasne, jeszcze raz: z nikogo nie mam zamiaru się nabijać, po prostu uważam, że skonstruowanie takiej lampy jest pozbawione sensu.

Dla mnie jeszcze bardziej bez sensu jest wymiana całej lampy skoro można wymienić samą żarówkę.
    Daniel1300
    Poziom 14  
    No to dziwne, że to zdanie nie jest napisane wystarczająco jasno:

Cytat:
    A co do zapewnień sprzedawcy, że jakieś "POWER LED" wymagają jedynie chłodzenia, śmiać mi się chce

Co do "lepszej jakości", to nie jestem tego pewien, były od tego samego producenta, z tej samej aukcji.

Cytat:
    No i co z tego, autor miał ochotę na taką konstrukcję, więc taką zrobił. Przeszkadza Ci to, to nie bierz udziału w dyskusji.

Czyli krytyka nie jest mile widziana. A od tego podobno służy forum, aby pochwalić, ale też krytykować. Skoro nie, to ok, znikam z tematu, bo widzę, że bardzo się nie spodobało to, co napisałem...

EloZiomKonin napisał:
    Daniel1300 napisał:

Dla mnie jeszcze bardziej bez sensu jest wymiana całej lampy skoro można wymienić samą żarówkę.

Wymiana całej oprawy miałaby jak najbardziej sens, bo jeżeli jest kiepska i nie ma sensu modyfikacji jej - chyba, że zamontowałbyś w niej moduł COB większej mocy - wtedy to by świeciło faktycznie mocniej, ale jak się instaluje moduł COB, to można też umieścić go w lepszej oprawie, z radiatorem, miejscem na zasilacz... Ewentualnie kupić ten "ledopak" za kilkanaście złotych i wsadzić mu lepszy zasilacz, bo to najczęściej one wysiadają. Miałbyś znacznie lepszą skuteczność świetlną, w lepszej obudowie, z chłodzeniem.
    EloZiomKonin
    Poziom 10  
    W początkowym opisie napisałem przecież że:
    Cytat:
    Żarówka oparta jest o diody LED SMD 5730, które przy 20 sztukach spełniają swoje wymagania, jeżeli chodzi o moc światła.

Trzeba czytać ze zrozumieniem... Na moje oko lampa świeci podobnie do zwykłej żarówki 50-60W. Spokojnie daję radę oświetlić drogę z domu do garażu. Jak będę chciał oświetlić okolicę to zainstaluję żarówkę halogenową 100W lub większą.
    kreth
    Poziom 11  
    Też miałem podobny problem z lampą na czujkę, jednak ja poszedłem na skróty - wywaliłem wszystko ze środka i zamontowałem żarówkę LED na GU10 ;).
    Freddy
    Poziom 43  
    Daniel1300 napisał:
    Co do "lepszej jakości", to nie jestem tego pewien, były od tego samego producenta, z tej samej aukcji
    Ty tak uważasz, ja wiem, że nie.
    Daniel1300
    Poziom 14  
    EloZiomKonin napisał:
    W początkowym opisie napisałem przecież że:
    Cytat:
    Żarówka oparta jest o diody LED SMD 5730, które przy 20 sztukach spełniają swoje wymagania, jeżeli chodzi o moc światła.

Trzeba czytać ze zrozumieniem... Na moje oko lampa świeci podobnie do zwykłej żarówki 50-60W. Spokojnie daję radę oświetlić drogę z domu do garażu. Jak będę chciał oświetlić okolicę to zainstaluję żarówkę halogenową 100W lub większą.

Szczerze mówiąc nie wierzę kolego, że te diody mają sprawność rzędu ponad 800 lumenów (mniej więcej tyle ma żarówka 60W)... I oświetlenie drogi z domu do garażu tą lampą jest bardzo optymistyczne i raczej na takiej zasadzie, aby się nie potknąć, jeżeli będzie bardzo nisko zamontowana to pewnie tą drogę na dystansie półtora metra do dwóch oświetli.

Oświetlić żarówką halogenową 100W możesz właśnie drogę z domu do garażu, ale na pewno nie okolicę. Chyba, że mówimy o mniej więcej takim świetle, jak daje księżyc w pełni.

Freddy napisał:
    Daniel1300 napisał:
    Co do "lepszej jakości", to nie jestem tego pewien, były od tego samego producenta, z tej samej aukcji
    Ty tak uważasz, ja wiem, że nie.

Czyli sprzedający mnie oszukał, a Ty wiesz lepiej, co ja kupiłem i co mam zamontowane w samochodzie - okej... Dobrze przynajmniej, że nie sugerujesz, że je ukradłem, jak w pewnym innym temacie ;).
    Freddy
    Poziom 43  
    Kolego naucz się kultury i czytania ze zrozumieniem.
    EloZiomKonin
    Poziom 10  
    Daniel1300 napisał:

Szczerze mówiąc nie wierzę kolego, że te diody mają sprawność rzędu ponad 800 lumenów (mniej więcej tyle ma żarówka 60W)...

Taki "mędrzec" z dziedziny ledów jak Ty powinien wiedzieć, że jedna dioda 5730 ma jasność 55lm, a jest ich 20 sztuk. Policzmy: 20led x 55lm=1100lm. Twierdzisz, że nie mają nawet 800lm. No dobra niech będzie, przyjmijmy, że producent w nocie katalogowej okłamał, a Ty byłeś u mnie i zmierzyłeś, wyszło niecałe 800lm. Nie zmienia to faktu, że taka jasność mi wystarcza.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Cała ta dyskusja o "wymaganiu chłodzenia" jest moim zdaniem bez sensu. KAŻDY LED wymaga chłodzenia i to jest niepodważalne; jednemu wystarczy kilka mm2 laminatu w postaci ścieżek, innemu kilka centymetrów kwadratowych jeszcze innemu dostosowany do potrzeb radiator, a innej wystarczy naturalna wymiana ciepła obudowa - powietrze z otoczenia. Tyle w dyskusji.

Co do samego projektu - Zgadzam się, że Autorowi wystarcza tyle światła - zawsze lepiej tyle, niż nic. A do tego, żeby się nie potknąć o pozostawione grabie - wystarczy.
    Zgadzam się też z tym, że pracując po kilka minut dziennie ma szansę działać stosunkowo długo... ale zgadzam się również, że projekt samej płytki jest niedopracowany - pola miedzi połączone z padami diod powinny być jednak większe - zwłaszcza gdy jest tam większy prąd niż nominalne 20mA (bo taki prąd nie wymaga większych padów niż są). Poza tym - jest to miejsce (DiY - w forum technicznym), gdzie należy propagować poprawne konstrukcyjnie rozwiązania.
    Tak mi się wydaje w każdym razie...
    Daniel1300
    Poziom 14  
    To skoro tak ładnie koledze wyszło 1100 lumenów z wyliczeń (czyli sprawność aż 100-watowej żarówki!), to dlaczego w takim razie ta konstrukcja świeci tak słabo, jedynie jak 50-60 watowa żarówka?

Fakt, musi być ze mnie głupiec - kolega za to jest mędrcem i wynalazł rewelacyjne źródło światła, które z wyliczeń powinno świecić jak stu watowa żarówka i w dodatku nie wymaga chłodzenia.

Skoro ta jasność koledze wystarcza, to ok - kolegi dziadek używa toalety bez zapalania światła; też uważa, że ta jasność mu wystarcza i wystarczająco dużo światła wpada przez matową szybę w drzwiach z korytarza. Co kto lubi.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto