Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel PAT 86Sonel PAT 86
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik selektywny - Dobranie zabezpieczenia

20 Mar 2016 22:22 3624 23
  • Użytkownik usunął konto  
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
  • Admin Elektroenergetyka
    Jak to się odpiąć?
    Wyłącznik selektywny należy zastosować jako przedlicznikowy, ewentualnie zamiast tradycyjnej "eski" wsadzić ogranicznik mocy. Niestety te prace związane są z uzgodnieniem w ZE.
    Tektronik napisał:
    Chcę odpiąć się tak by od licznika szedł przewód na główny do pokoju , tak by mieć w pewnym sensie oddzielną instalację na pokój

W przedlicznikowy nie mogę ingerować - za dużo z tym zabawy, a zależy mi na 25A zabezpieczeniu działającym szybciej niż przedlicznikowy B25 , z tego co wiem selektywne dają czas na zadziałanie tym słabszym po nich więc w zupełności wystarczyło by mi by B16/10/6 wywalały bez odcinania prądu w całym domu , a jedynie w najgorszej sytuacji wywalał pokojowy 25A nie uruchamiając przedlicznikowego B25

Mało z tego rozumiem.
    To że musisz mieć niezależny obwód do stołu probierczego to raz, ale bez ingerencji w zabezpieczenie przedlicznikowe selektywności nie uzyskasz.
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
    Tektronik napisał:
    To jeśli wyprowadzę sobie od licznika przewód..

Nie wyprowadzisz z licznika żadnego przewodu dodatkowego.

Tektronik napisał:
    .. na selektywny 25A , a po nim dam przykładowo (na 5 gniazdek) 3x B16 oraz 2xB10

To gdy wywali B10 to pociągnie i tak za sobą całą resztę i selektwyny nie da mu czasu na wywalenie przed przedlicznikowym B25 ?

Nie, selektywny się nie wyłączy, za to nastanie ciemność w całym mieszkaniu, bo zadziała B25 przedlicznikowy.
    Człowieku, jak się chcesz podłączyć do licznika, skoro ten jest plombowany.

Zresztą i tak nic Ci to nie da, gdyż Twoją selektywność popsuje zabezpieczenie przedlicznikowe B25.
  • Moderator
    Tektronik napisał:
    A gdyby przedlicznikowy był B32A a selektywny 25A ?

Przestań już. Natura urządziła tak, że woda płynie z górki, więc Wisła nie popłynie od Bałtyku do skoczni w Wiśle chociażbyś zaklinał ją na wszystkich forach. Selektywność zabezpieczeń działa w drugą stronę, a nie w tę, którą sobie wymyśliłeś i to wszystko.
    Tektronik napisał:
    Więc jaki układ zabezpieczeń głównych licznik-pokój dałby mi .. "swobodę testów" bez narażania reszty pomieszczeń na brak prądu ?

Ogranicznik mocy firmy ETI (wygląda jak zwykły wyłączniki nadmiarowo-prądowy), wyłącznik selektywny lub bezpiecznik topikowy. Wszystkie trzy wersje oczywiście jako zabezpieczenie przedlicznikowe.

Tektronik napisał:
    Zakładając że na pokój chciałbym dać 25A (HTS125E)

A przekroje przewodów zasilających pokój jakie? Jeśli 2,5mm² to max 16A.
  • Poziom 29  
    Aby wykonać nowy obwód trzeba dokonać stosownych obliczeń do których potrzebne są dane a tych prawdopodobnie nie podasz (np. impedancja pętli zwarcia), wizja lokalna (długości, przekroje i trasy przewodów itd.). Dopiero w tych obliczeniach można założyć różne rozwiązania i sprawdzić czy jest możliwe do spełnienia to co chcemy osiągnąć.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Istnieją środki techniczne i nietechniczne ochrony przeciwporażeniowej, jednym z nich jest elektroda pl. :), a jedną z kardynalnych zasad, jest: wyłączyć i odłączyć. Praca ze świadomością, że może wystąpić stan zwarcia (każdy świadomy elektryk ma szacunek do prądu o jakim mowa) w obwodzie- którym zabezpieczenie posiada niebezpieczną zwłokę, jest na pograniczu głupoty lub świadomości zagrożenia- której kolega chyba nie posiada.
    Podstawowe pytanie- o jakim prądzie początkowym zwarcia jest mowa? Czego możemy oczekiwać? :|
    Tektronik napisał:
    także specjalne gniazdka pod biurko chronione różnicowoprądowymi a inne zwykłymi "B"

Pewnie zdziwię kolegę, ale gniazdo obsługiwane przez laików ma być zabezpieczony "różnicowoprądowym"- jak kolega nazywa, oraz "zwykłym B"- jak również kolega nazywa...
    Czyli po ludzku - wyłącznik róznicowoprądowy oraz zabezpieczenie nadmiarowe (łącznie), które na miejscu- w oparciu o schemat i logiczne rozwiązanie dobierze osoba kompetentna.
    Tektronik napisał:
    (...)stół próbierczy

Jakieś połączenia wyrównawcze, czy nie przewidujemy?
    Tektronik napisał:
    (...) i zasilaniem awaryjnym ,

Może coś więcej? A najlepiej schemat całości, żeby kolega sobie i innym krzywdy nie zrobił, a żeby mieć w miarę dokładny obraz całości.
  • Specjalista elektryk
    Tektronik napisał:
    Prądy zwarcia - ciężko powiedzieć , od zwykłego omyłkowego dotknięcia fazą do N po wyrzucenia bezpieczników spowodowane testowaniem uszkodzonego sprzętu do naprawy
    Proponuję popytać starszych specjalistów do czego służy włączona w szereg z testowanym sprzętem żarówka o dość dużej mocy...

Tektronik napisał:
    Zabezpieczeń będzie masa, także specjalne gniazdka pod biurko chronione różnicowoprądowymi a inne zwykłymi "B" i zasilaniem awaryjnym , to będzie dość rozbudowany system
    Projektowanie instalacji elektrycznej to zawód regulowany. Czy posiada kolega stosowne uprawnienia? Zakres wiedzy na egzamin może kolega znaleźć tu: http://www.piib.org.pl/wykaz-przepis-obowipzu...h-znajomosci-na-uprawnienia-budowlane-kkk-153
    TWK napisał:
    Proponuję popytać starszych specjalistów do czego służy włączona w szereg z testowanym sprzętem żarówka o dość dużej mocy...

Wyjął mi to kolega z ust.
    Jeśli mnie pamięć nie myli, coś takiego prezentował kolega Paweł (bestler).

Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Akrzy74 napisał:
    Jeśli mnie pamięć nie myli, coś takiego prezentował kolega Paweł (bestler).
    Poznałem tę metodę jakieś 20 lat temu... A za bardzo starego się nie uważam. Była opisana w jednej z gazet (chyba w Elektronice dla Wszystkich).