Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka beko WMB 61031 - nie chce kręcić

mikeold 21 Mar 2016 12:50 1968 0
  • #1 21 Mar 2016 12:50
    mikeold
    Poziom 2  

Witam. Pralka beko WMB 61031 nie chce kręcić silnikiem. Nie kręci ani na programie prania, ani na odwirowaniu. Na tym ostatnim załącza się pompka wypompowująca wodę. Trwa to jakoś 5 s, po czym się zatrzymuje. Cykl się powtarza co jakieś 2-3 minuty jak by sterownik czekam na sygnał z silnika - prądniczki / enkodera /impulsatora / tachometru. Sprawdziłem wężyk hydrostatu - przedmuchałem - wydaje się czysty. Po wyciągnięciu wtyczki z hydrostatu załącza się pompka wypompowująca wodę - czyli tutaj raczej wszystko ok.
    Sprawdziłem moduł sterownika - wizualnie wszystko ok.
    Zabieram się do oględzin szczotek i silnika. Jakieś sugestie?

Chyba wiem o co chodzi.... :)
    Szczotki po demontażu wystają jakieś 2-3 mm po za ich obudowę... chyba powinny trochę więcej... :) po za tym wydaje mi się, że z jednej strony dotyka komutatora już na jakiejś 50% szerokości szczotki... no nie ukrywam pralka była eksploatowana ponadprzeciętnie... :)
    Zastanawiam się czy można do czasu wymiany na nowe szczotki trochę naciągnąć sprężynki...

Dodano po 3 [godziny] 58 [minuty]:

No i rozwiązano...

Z jednej strony prawdopodobnie już się "skończyła" szczotka - czyli nie było przejścia. Rozszerzanie sprężynki i tak nic nie daje bo wysunięcie szczotki ogranicza długość miedzianego oplotu stanowiącego elektryczne połączenie szczotki z zaciskiem.

Trzeba wymienić na nowe.
    Tutaj są dwa rozwiązania:
    pierwszy dla cierpliwych i bogatych - wymiana całych obudów ze szczotkami - bieżąca cena jakieś 57 zł ... za jedną stronę... czyli komplet jakieś 114 zł
    drugie zakup samych szczotek w lokalnym serwisie AGD cena jakieś 6 zł za szt. (czyli jakieś 12 zł za komplet). W tym przypadku trzeba odlutować starą miedziankę, przylutować nową oraz w moim przypadku skrócić nową długą szczotkę o około 5 mm bo się nie mieściła i wepchnięta w obudowę nie chciała swobodnie wychodzić...
    Pralka zaczęła kręcić silnikiem.
    :)
    Pozdrawiam

0 0