Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektryzator EBS-872/M słabe wyładowanie

21 Mar 2016 12:28 2940 8
  • Level 13  
    Witam. Naprawiam koledze elektryzator jak w tytule. problemem jest bardzo słabe wyładowanie iskra nie ma nawet milimetra długości. Kondensator wyjściowy ładuje się tylko do około 220V przy zasilaniu 12V. Próbowałem już wstawiać inny kondensator,podmieniłem transformator od innego elektryzatora, wymieniłem tyrystor, zmieniałem wartości R2. Wszystko to praktycznie bez rezultatu. Nawet jak podłącze zasilanie 12V bezpośrednio do zacisków dla baterii 6V iskra jest bardzo słaba mimo, że kondensator ładuje się do ponad 550V.

Jest to prosty układ i za bardzo nie wiem co tutaj może nie działać ? Nie mam też za bardzo pojęcia na jakiej zasadzie działa przetwornica na tranzystorze T2 ?

W załączniku schemat urządzenia

Elektryzator EBS-872/M słabe wyładowanie
  • Level 35  
    Złap w palce a nie tam iskierki oglądasz, elektryzator ma stosunkowo niskie napięcie ale dość sporą energię ładunku. Zbyt wysokie napięcie skakało by po płotach bez sensu, ma zaboleć a nie uszczypnąć, wysokie napięcie nie boli ;)
  • Level 13  
    Dotknąłem i nawet strzeliło trochę palec boli ale bez szaleństw. Dziwne jest to, że nie świeci nawet neon, który ma wskazywać pracę urządzenia. Większość podobnych urządzeń jakie robiłem dawało iskrę co najmniej na kilka milimetrów.
  • Level 35  
    C6 podmieniałeś ?
  • Level 13  
    Tak. Oryginalny ma 10µF podmieniłem na 7µF bez zmian a nawet na dwa równolegle, trochę długo się ładują ale efekt bez większych zmian.
  • Level 35  
    Oba trafa podmieniałeś czy jedno ?
  • Level 13  
    Tylko wysokiego napięcia.

Dodano po 26 [minuty]:

Teraz jest jeszcze gorzej jak mierzę napięcie na C6 to wynosi 208V i nie wyzwala tyrystora jak zdejmę sondę to ładuje dalej i wyzwala
  • Level 35  
    Wiesz co, już byś 100 razy wymienił garść tych elementów ;), czasami tak szybciej (o wiele) a na końcu by Ci zostały transformatory, albo albo.
  • Level 13  
    Podłożyłem kartkę papieru pod rdzeń transformatora robiąc mu szczelinę. Teraz ładuje dużo szybciej i do 340V przez co iskra na wyjściu jest nieco większa. Zobaczymy jak to będzie działać w praktyce...