Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okulary wirtualnej rzeczywistości śledzące ruch gałek ocznych

ghost666 21 Mar 2016 12:46 1773 1
 • Okulary wirtualnej rzeczywistości śledzące ruch gałek ocznych
  Koniec z korzystaniem z pilota, myszki, klawiatury czy pada. Wystarczy tylko spojrzeć.

  Startup Fove z San Francisco w USA opracował nowatorskie okulary 3D, które na tle konkurencji wyróżniają się unikatową technologią - śledzą ruch gałek ocznych, który może być wykorzystywany następnie do kontroli wirtualnej rzeczywistości. Dla wielu osób taki nowatorski sposób komunikacji może być kluczem do pełnego zanurzenia się w wirtualnym środowisku. Producenci stwierdzają, że ich technologia może "pozwolić na wejście w wyświetlany świat", jak powiedział Yuka Kojima, jeden z założycieli firmy.

  W okularach Fove znajdują się niewielkie podczerwone sensory, których zadaniem jest śledzenie ruchu gałek ocznych użytkownika. Na bieżąco śledzą one położenie źrenic osoby w okularach.

  Nazwa firmy - Fove - pochodzi od 'fovea', czyli określenia fragmentu oka, które ma najlepszą ostrość widzenia, a także od skrótu FoV - (ang. pole widzenia, field of view). Podobieństwo do słowa 'love' także skłoniło twórców firmy do nadania takiej nazwy. Firma założona została w 2014 roku, a aktualnie jej biura znajdują się w Tokio, San Francisco i Los Angeles. Fove zatrudnia obecnie 17 osób i zbiera coraz większe zainteresowanie potencjalnych klientów - firmie udało zebrać się pół miliona dolarów z wykorzystaniem Kickstartera.

  Rzeczywistość wirtualna może zrewolucjonizować przemysł rozrywkowy - filmy, gry komputerowe i transmisje wydarzeń sportowych. Istnieje ogromna liczba potencjalnych aplikacji dla systemów wirtualnej rzeczywistości także w biznesie - sprzedawcy nieruchomości będą mogli prezentować klientom domy bez ruszania się z miejsca. Prezentowane z resztą mogą być dowolne produkty - domy, samochody etc.  Okulary wirtualnej rzeczywistości śledzące ruch gałek ocznych Okulary wirtualnej rzeczywistości śledzące ruch gałek ocznych Okulary wirtualnej rzeczywistości śledzące ruch gałek ocznych


  Opracowana technologia jest dla Fove dużą szansą. Jak pokazują analizy rynkowe - to najmniejsze firmy mają największą szansę na sukces, jeśli chodzi o wczesną adaptację nowych rozwiązań technologicznych w sektorze gier i rozrywki elektronicznej. Rahat Ahmed, współtwórca Trinity VR podkreśla, że technika Fove ma duży plus, dzięki intuicyjności swojego rozwiązania.

  Nowa technologia spotyka się oczywiście z pewnym sceptycyzmem, niektórzy twierdzą, że ludzie mogą zbytnio zagłębiać się w wirtualnym środowisku. Jednakże Fove zauważa, że rzeczywistość wirtualna może także mieć dobre zastosowania - w swoich materiałach promocyjnych prezentuje, jak przykuta do łóżka starsza osoba bierze udział w weselu swojego wnuka - w pełni wirtualnie, korzystając z humanoidalnego robota, sterowanego wzrokiem, obecnego na weselu.

  Posłużenie się śledzeniem ruchu oka w tym systemie może, jak mówi Kojima, wspomóc osoby niepełnosprawne, w wykorzystaniu rzeczywistości wirtualnej. Prowadzone są pierwsze prace nad tego rodzaju systemami z udziałem Fove. Na jednym z japońskich uniwersytetów wykorzystuje się technologię Fove, aby pomóc ludziom z atrofią mięśni. Jednemu z chorych udało się, sterując tylko ruchem oczu, zagrać na pianinie!

  Fove zamierza rozpocząć sprzedaż swojego zestawu jeszcze w tym roku. Cena ustalona została na około 500 dolarów. To całkiem niedużo w porównaniu do konkurencji - Okulary Oculus Rift kosztować mają 600 USD (plus ewentualnie 1500 USD za złożony przez firmę komputer), a Microsoft chce wypuścić swoje HoloLens za 3000 dolarów. Żadna z firm nie posiada obecnie technologii śledzenia ruchu gałek ocznych, chociaż Oculus pracuje nad tym rozwiązaniem.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-03-startup-virtual-reality-intuitive-eye-tracking.html#jCp

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11278 posts with rating 9535, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.