Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewiercony przewód ? - nie działa wentylator

21 Mar 2016 12:53 1005 6
  • Poziom 6  
    Dzień dobry,

Mam wentylator w kuchni, który funkcjonował prawidłowo, następnie były montowane szafki i panowie wiercili w ścianie - nie było mnie przy tym.

Następnie wentylator nie działa, ale panowie mówią, że w czasie wiercenia bezpieczniki nie zareagowały i nic nie wskazywałoby na to, że jest coś źle.

Czy przyczyna niedziałającego wentylatora może być jednak przewiercenie przewodu np neutralnego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 1  
  • Poziom 42  
    snoprlaks napisał:
    Czy przyczyna niedziałającego wentylatora może być jednak przewiercenie przewodu np neutralnego?
    Może być, tylko może jednak trzeba sprawdzić, czy do wentylatora przychodzi zasilanie.
  • Poziom 39  
    Jeśli został przerwany tylko przewód fazowy lub tylko neutralny to bezpiecznik nie zadziała a ciągłości obwodu brak. Sprawdź ciągłość poszczególnych przewodów i wszystko się wyjaśni.
  • Poziom 38  
    Masz do wyboru :
    1- albo pozdejmować szafki i rozkuć nieco ściany w miejscach wiercenia i szukać przerwy
    2- poprowadzić od razu nowy kabelek do wentylatora a stary odciąć z zasilania
    To drugie rozwiązanie powinno łatwiejszym być .
  • Moderator Elektrycy
    brofran napisał:
    Masz do wyboru

A może wpierw zacząć od znalezienia przyczyny braku działania wentylatora?
    Uszkodzenie może jest, może nie, to są jak na razie domysły.
    Może uszkodził się włącznik? Może sam wentylator?
    Kucie pozostawmy na koniec.
  • Poziom 12  
    Ja bym pomierzył miernikiem, może być, że przewód neutralny został przewiercony.

Jeżeli nie przewód neutralny przewiercony, to fazowy - a to oznacza, że na haku do mebli może być napięcie!