Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do internetu? - Jakim kablem podłączyć internet? Od Orange do Router.

21 Mar 2016 18:51 3387 5
  • Poziom 7  
    Witam.
    Potrzebuje pomocy ponieważ od kilku miesięcy po południu często tracę dostęp do internetu na ok 10s, po kilka razy dziennie. Na routerze gasną diody od synchronizacji z netem, tak jakbym odłączył kabel od neta. Dzwoniłem do Orange i przyjechał gośćiu i ocenił, że trzeba wymienić kabel, ponieważ internet 20 MB nie może być na 2 żyłowym kablu. Kazał kupić skrętkę komputerową UTP. I teraz pojawia się problem ponieważ kabel z słupa z liniami napięcia idzie do mojego domu z internetem do malutkiej skrzyneczki pod balkonem, a z tamtad do routera w moim pokoju, ale chodzi o to że ten kabel od Orange ma 4 żyły a skrętka komputerowa UTP ma 8 zył. I teraz pytanie czy moge to jakoś podłączyć. Złączyć kable, czy dzonić do orange o wymiane kabla na nowy?? A ten mój kabel co idzie do rutera jest stary wiec mógł sie zuzyć, ma chyba z 8 lat. Jednak ten kabel co idzie z słupa do mojego domu jest prawie nowy poniewaz 2 lata temu byl wymieniany.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    sryncu napisał:
    Witam.
    Dzwoniłem do Orange i przyjechał gośćiu i ocenił, że trzeba wymienić kabel, ponieważ internet 20 MB nie może być na 2 żyłowym kablu. Kazał kupić skrętkę komputerową UTP.

To cię gościu z Orange wpuścił w maliny. Jeżeli faktycznie przewód od przyłącza (puszki pod balkonem) jest wadliwy, to powinien się pofatygować i wymienić. Skrętki komputerowej UTP od przyłącza do modemu się nie układa. Przyłącze wykonuje się typowym kabelkiem instalacyjnym. Tak więc nic nie zostaje Ci innego, jak ponownie zadzwonić do Orange i żądać usunięcia problemu z Internetem.
    Osiem lat dla przewodu telefonicznego, to żaden wiek, a modem potrzebuje dwie żyły, czyli jedną parę telefoniczną.
    Ps.
    Masz tylko Internet, czy też razem telefon?
  • Warunkowo odblokowany
    sryncu napisał:
    przyjechał gośćiu i ocenił, że trzeba wymienić kabel, ponieważ internet 20 MB nie może być na 2 żyłowym kablu
    Spławił Cię.

Przewód doprowadzający "internet" do Twojego domu (mieszkania) powinien mieć (wystarczy w zupełności) dwie żyły (pomijam światłowód). I tymi dwoma żyłami jest doprowadzony do "ich" modemu. Ja mam internet do 80Mb (realnie ok. 65Mb) i co? Mam mieć przewód ośmio żyłowy? Orange odpowiada za przewód do pierwszego gniazda w domu (mieszkaniu).
  • Poziom 7  
    Zutket napisał:

Ps.
    Masz tylko Internet, czy też razem telefon?

Aktualnie tylko internet, ale kilka lat temu miałem jeszcze tel. stacjonarny na tym kablu. Ale zrezygnowalismy z niego bo nie byl nam potrzebny teraz place za neta 70 zl i za utrzymanie lini 30 zl, dlatego ze nie mam tel. stacjonarnego.
    Zapomnialem o tym napisac.
    maurycy123 napisał:

I tymi dwoma żyłami jest doprowadzony do "ich" modemu.

I w sumie tak jest bo w ich kablu sa 4 zyly, ale tylko dwie sa podlaczone do kabla, czerwony i zielony, widac po RJ-tce i w puszcze pod balkonem.
    maurycy123 napisał:

Orange odpowiada za przewód do pierwszego gniazda w domu (mieszkaniu).

Zutket napisał:

Jeżeli faktycznie przewód od przyłącza (puszki pod balkonem) jest wadliwy, to powinien się pofatygować i wymienić.

Czy w tych dwóch cytatach mają Panowie na mysli ten sam kabel? Bo sie nie moge polapac troszke.
    A w sumie to ten gosciu powiedzial mi ze moze mi wymienic kabel ale za 100 zł.
    A jeszcze jedna mysl mi do glowy wpadla, bo mam router Tp-Linka i on tez czasami "zrywa" wi-fi, na kompie stacjonarnym net jest, ale na uzadzeniach mobilnych nie ma. Na te routery podobno duzo ludzi sie skarzy. Wiec moze to nie jest wina kabla, tylko routera?
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    sryncu napisał:
    Czy w tych dwóch cytatach mają Panowie na mysli ten sam kabel?
    Tak.

sryncu napisał:
    A w sumie to ten gosciu powiedzial mi ze moze mi wymienic kabel ale za 100 zł.
    Chciał sobie dorobić. Przewód i tak miałby za darmo (zgłosił by to jako awarie).

sryncu napisał:
    A jeszcze jedna mysl mi do glowy wpadla, bo mam router Tp-Linka i on tez czasami "zrywa" wi-fi, na kompie stacjonarnym net jest, ale na uzadzeniach mobilnych nie ma.
    sryncu napisał:
    Na routerze gasną diody od synchronizacji z netem, tak jakbym odłączył kabel od neta.
    Na początek podmiana modemu na inny. Jak dalej będą problemy to wina linii. Zresztą był gościu z Orange i stwierdził, że do wymiany przewód. Dzwoń na infolinię i zgłaszaj problemy.
  • Poziom 7  
    Ok. To zakupie nowy Router na początek. Dzięki za pomoc :)