Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podłączyć kocioł eurostar zse 24-3 mfk 23

22 Mar 2016 01:55 4461 17
  • Poziom 9  
    witam
    z góry przepraszam jeśli nie w tym dziale
    ale mam problem z tym piecem Eurostar
    mianowicie jak go podłączyć żeby grzał tez c.w.u bo mam to tak podłączone ze tylko c.o grzeje a wygląda to tak:

1-zasilanie kotła gaz
    2-3- króćce połączone razem z tego co wyczytałem gdzieś to tu właśnie ma być chyba ta c.w.u podłączona ??
    4- powrót c.o ( zimna woda)
    5- zasilanie c.o ( ciepła woda )

rury 3 i 5 łącza się wyżej na foto tego nie widać
    i teraz chcąc c.w.u korzystając tylko z tego pieca co muszę dołożyć (jakiś wymiennik czy coś żeby był jeszcze jakiś zapas wody ciepłej żeby piec ciągle nie pracował ) i jak to przerobić ??

teraz c.w.u mam z innego podgrzewacza tylko do c.w.u tez na gaz który znajduje się zaraz obok tego kotła i on ma jakiś zbiornik ( zapas) nie wiem co to za firma ale w nim pali się tylko " świeczka " (gaz) i jak zużyje ciepłą wodę to się rozpala, można by go wykożystać ( ten zbiornik ) do podłączenia tego kotła zse ?? do tego podgrzewacza są 3 przewody podpięte: 1-zimna woda z wodociągu, , 2-gaz, 3- wyjście ciepłej wody na krany.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Kocioł ZSE może jedynie współpracować z zasobnikiem pojemnościowy wyposażonym w czujnik NTC junkersa. Spinki to z lewej zasilanie wężownicy zasobnika a z prawej powrót.
  • Poziom 9  
    ok super już coś wiem :) a jaki zasobnik polecacie do takiego pieca i cenowo +,- ile kosztuje? może ktoś poleci jakieś pewne źródło zakupu takiego zasobnika ?
    Najlepiej zasobnik junkers ST 120 - 2E (standard wężownicowy 120 litrów) to zależy od funduszy i od potrzeb. Jest w ofercie zasobnik o symbolu 5Z ale nie polecam. Są również krajowi producenci a wówczas trzeba dokupić czujnik junkersa SF i podpiąć go pod płytę kotła. Ważna jest dobra izolacja i moc wężownicy, najlepiej równa bądź wyższa mocy kotła by nie czekać zbyt długo na c.w.
  • Poziom 9  
    oki super informacje ;)
    a mogę kolegę jeszcze poprosić o taki schemat poglądowy (opis , szkic ) jak to podłączyć?
    bo wyjścia z pieca to wiadomo ale czytam dużo po forach i piszą o jakichś dodatkowych zaworach , manometrach i nie wiadomo co jeszcze. co muszę jeszcze do takiej instalacji dodać z armatury?

i druga sprawa aktualnie grzeje c.w.u tym :

jak podłączyć kocioł eurostar zse 24-3 mfk 23 jak podłączyć kocioł eurostar zse 24-3 mfk 23 jak podłączyć kocioł eurostar zse 24-3 mfk 23

i teraz pytanie czy w ogóle jest sens coś przerabiać ? i która opcja jest lepsza ? lepiej grzała a która zużywa mniej gazu?

Dodano po 5 [godziny] 35 [minuty]:

a czy ten zasobnik nadał by się ??

http://allegro...

zapotrzebowanie na c.w.u to 2-4 osoby, 2-lazienki + kuchnia mały domek;)
    myślałem o takim max 120l

ten z linku wymiennik tańszy od junkersa ok 1200zl to w sumie jak by wytrzymał z 5 lat to mam dwa takie za cenę tamtego jednego;)
    a czy taki czujnik się nada ?

http://www.klimamarket.pl/automatyka/czujniki...&utm_medium=referral&utm_campaign=okazje.info

Dodano po 8 [minuty]:

natknąłem się na taki schemat podpięcia c.w.u i zasobnika:

i to "ZL" jest konieczna ta pompa ?

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

• Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli teraz grzejesz pojemnościówką 45 litrów z mocą 5,2kW i Ci to wystarcza, to Twoje potrzeby są skromne i niewygórowane. Mógłbyś nawet założyć zasobnik wiszący obok kotła np. Ekocell 60 moc wężownicy 18kW (wymagana redukcja mocy ładowania na junkersie w funkcji 2.3 do 18kW) i wydatek wody byłby kilkakrotnie wyższy niż dotychczas albo Biawara Quattro 100 litrów wężownica 32kW i nie zagracasz podłogi...Kospel, Elektromet, Galmet itd. firm jest dużo do wyboru. Możesz nawet coś dobrego kupić grubo poniżej 1000zł. Jeżeli chodzi o termostat kanałowy to nie kombinuj, kup jednak czujnik junkersa SF3 albo SF4 i podłączysz gotową wtykę pod płytę junkersa i będziesz ustawiał temperaturę na kotle prawym pokrętłem. Jeżeli chodzi o schemat to ten co zamieściłeś jest OK. Jeżeli chodzi o rurę ZL wszystko zależy od tego na co się zdecydujesz i jakie są wytyczne montażowe danego producenta wg. instrukcji montażu.
  • Poziom 9  
    wielkie dzięki
    bo chodziłem już po fachowcach i każdy mówił co innego ;)
    dużo mi pomogłeś i rozjaśniłeś jeszcze raz dzięki
    a co do zapotrzebowania to to co jest nie wiem jak by się sprawowało bo domek zamieszkiwany sporadycznie ;)
  • Poziom 9  
    witam
    panowie powiedzcie mi jeszcze gdzie mam podłączyć ten oryginalny czujnik junkersa jak kupie ? do płyty pieca wydaje się być wszystko podłączone nie ma wolnych gniazd jedynie to co pisze 196 to wygląda jakby zworka i przypięta jest plastikowa tetry-tka

i druga sprawa od dołu są wolne nie podłączone 4 wtyczki (kable ) 2 pomarańczowe i 2 czarne wychodzą z tej szerokiej wtyczki, do czego one maja ( mogą ) być podłączone ?

Regulatory junkersa typu TR21,TR100,TR200,FR100 zasilane 24VDC podłączysz pod wolne zaciski 1-2-4 na kostce jasnej. Natomiast regulatory obce typu włącz-wyłącz typu Euroster, Auraton, Salus i inne wynalazki zamiast zwory 230VAC oznaczonej Ls-Lr obok zasilania na kostce zielonej....Kable pod kotłem nie wykorzystane do podłączenia zaworu 3-drogowego. Wtyk kodujący 196 to klucz do płyty, rozpoznaje z jakim modelem płytą ma pracować. Nie kombinuj bo wywołasz błąd b1 albo E0 i będą koszty.
  • Poziom 9  
    witam
    regulator w pokoju już mam tylko nie zwracałem uwagi co to za firma i on podłączony jest pod 8,9 biała kostka i zasilanie do L i N i uziemienie do obudowy pieca i żadnej tam zwory nie widzę. Ns, Ls, LR sa wolne.
    Tylko nie wiem gdzie mam podpiąć czujnik który będę chciał zanotować w wymienniku c.w.u taki jak tu koledzy na forum podpowiadali ze jak oryginalny junkersa to tylko kostkę podpiąć.
    Od tego jaki masz typ regulatora zależy miejsce gdzie go podepniesz. Regulatory 230VAC pod siwy mostek na zasilaniu Ls-LR (na foto ukrył się za niebieskim kablem). Regulatory Junkers 24VDC pod 1-2-4 a mostek 8-9 do ogranicznika temperatury np. podłogówka. Do NTC zasobnika potrzebna specjalna wtyczka którą się wsuwa bezpośrednio na płytę na pod białą kostką 24VDC...Opis w instrukcji obsługi kotła.
  • Poziom 9  
    czyli ten regulator co mam może zostać ? on robi ON/OFF pieca tylko?? i faktycznie podłogówki mam dużo to może tak być ze 9 i 8 do tego. czyli muszę kupić ten oryginalny czujnik do c.w.u i ma hulać ?? przyznam ze nie zauważyłem tam nic żadnej wolnej kostki ale i za bardzo uwagi nie zwracałem jak będę w domu to sprawdzę.
    ten czujnik się nadaje?
    http://perfect-instalacje.pl/pl_PL/p/JUNKERS-czujnik-temperatury-zasobnika/2470
    ps.
    co lepsze dwu płaszcz czy wężownica ? pionowy czy leżący ten wymiennik ???
    Lepiej podaj typ regulatora bo zwora 8-9 nie jest do podpięcia regulatora pokojowego ale do ogranicznika temperatury. Jeżeli do kotła podepniesz czujnik zasobnika tak podpięty regulator będzie blokował również cw...A propos zasobnika zawsze lepszy stojący od leżącego, będziesz miał lepszy rozkład temperatur.
  • Poziom 9  
    dzięki za info wszystkim:)
    będę w domu to sprawdzę bo jak na razie domek nie zamieszkały i bywam tam sporadycznie ale muszę go przygotować do wprowadzi ;)
  • Poziom 9  
    witam
    regulator mam taki :

Wiązka kabli jest uniwersalna i te luźne wtyczki są nie wykorzystane w modelu ZSE, natomiast wykorzystane w modelu ZWE...Twój regulator Euroster po podłączeniu zasobnika należy przenieść pod zaciski Ls-LR a na zaciski 8-9 należy założyć zworę. Wtyczka na zasobnik pójdzie poniżej jasnej kostki bezpośrednio na płytę. Istnieje duże ryzyko że po latach nie korzystania z funkcji cw zawór 3-drogowy będzie do rozebrania, oczyszczenia, konserwacji. Dlatego do uruchomienia proponuję wezwać serwis z listy www.junkers.pl. Ustawi moc ładowania zasobnika, odpowietrzy układ i ewentualnie rozbuja zawór.
  • Poziom 9  
    witam
    teraz już wiem co i jak robić dzięki waszym odpowiedziom
    i mam kolejny zgryz mianowicie przywiozłem " fachowca " od CO itp, żeby mi powiedział co kupić (rurki itp._) i ogólnie wykonał instalacje a on na to że lepiej żebym grzał wodę tym co teraz mam czyli tym podgrzewaczem co wcześniej fotki dawałem o mocy ok 5kw i że mniej gazu spale niż jak będę grzał piecem z zastosowaniem tego wymiennika-zasobnika że ogólnie będzie taniej tym co mam teraz i już sam nie wiem co robić, która opcja lepsza pod względem finansowym na przyszłość ta z piecem i wymiennikiem czy to co aktualnie jest czyli ten podgrzewacz 5,2kw do c.w.u i piec junkers do CO?
  • Poziom 9  
    witam wszystkich
    panowie odkopuje temat tego mojego junkersa i regulatora pokojowego :) ogólnie kocioł pracuje i nie sprawia problemów tylko mam jedno pytanie czy ten kocioł ma możliwość automatycznego wyłączenia pompy gdy nie grzeje ??? chodzi o to ze ja piec załączam podczas pierwszych mrozów a na wiosnę wyłączam i kiedy kocioł w nocy nie grzeje ( albo gdy już nagrzeje i się palnik gasi ) to słychać szum w kaloryferach bo pompa chodzi cały czas , w nocy jak jest cicho to ten szum denerwuje no i dodatkowo prąd bierze, jak kocioł nie grzeje to ok 85-90 W/h a jak idzie z pełną mocą to ok 120 W/h. jest możliwość ustawienia tak pieca aby pompa po wygaszeniu palnika (po osiągnięciu zadanej temp, w pomieszczeniu) np po 15-20min wyłączyła się i włączyła dopiero po podpaleniu palnika???

ps.
    prośba dla bardziej doświadczonych o info jak lepiej ustawiać temp na tm pokojowym regulatorze ustawiać temp nocna i dzienną ?? czy lepiej cały czas stałą jak jest korzystniej żeby mniej gazu szło?? i ewentualnie jaka duża różnica temp noc - dzień. ?