Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana płyty z gazu na indukcję

82piotr25 22 Mar 2016 07:15 1653 18
  • #1 22 Mar 2016 07:15
    82piotr25
    Poziom 4  

Witam mam zamiar zmienić płytę gazową na indukcyjną mam wątpliwości co do instalacji , Mam w kuchni 3 fazy ale każdą na innym przewodzie 3x2,5 osobne obwody na
    Piekarnik przewód osobny 3x2,5 od licznika bezpiecznik 25a
    Gniazdka nad szafkami przewód osobny 3x2.5 od licznika bezpiecznik 25a
    Zmywarka przewód osobny 3x2,5 od licznika bezpiecznik 16a
    i mam dwa gniazdka za szafkami do których idą dwa osobne przewody od licznika 3x2,5 pod bezpieczniki 25a każdy na osobnych fazach czy te dwa gniazda mogę jakoś wykorzystać do płyty indukcyjnej zamiast ciągnąć przewód trójfazowy do licznika i czy takie bezpieczniki wystarczą ? Pozdrawiam

0 18
  • #3 22 Mar 2016 09:40
    .Jack
    Specjalista elektryk

82piotr25 napisał:
    czy te dwa gniazda mogę jakoś wykorzystać do płyty

Teoretycznie to by mogło być tak jak kolega napisał. Dwie fazy do kuchni o przekroju przewodu 2,5 mm2 oraz podwójny neutralny. Najlepiej zajrzeć do dokumentacji technicznej urządzenia i sprawdzić zalecane przez producenta podłączenie. Tylko to jest partyzantka. Powinien być położony przewód 5x2,5mm2 zabezpieczony wyłącznikiem wielobiegunowym. Przewód od kuchni elektrycznej nie posiada wtyczki i jest montowany do puszki rozgałęźnej. Jak chce kolega rozdzielić ten przewód na dwie wtyczki 1-f. Wyjdzie bubel techniczny. To nie jest fachowa robota. A takie fuszerki zazwyczaj w przyszłości dają o sobie znać w postaci problemów.

Więc rada:
    Cytat:
    Nie ma co kombinować, pociągnij osobny przewód do indukcji.
    jest w pełni uzasadniona i poprawna.

0
  • #4 22 Mar 2016 10:40
    82piotr25
    Poziom 4  

Dzięki za odpowiedź , ale chodzi mi o to czy płyta indesit VIB644CE da się podłączyć pod te dwie fazy bez kucia tynków . Płyta ma wyprowadzony przewód 6 żyłowy są one zlutowane po dwa tak żeby działała pod jedną fazą . a po rozdzieleniu dwóch fazowych podłączyć pod trzy fazy . czy można rozłączyć pozostałe przewody neutralne dwa osobno na każdą faze i uziemienie na każdą faze ? Jest 6 żył tak jak by na dwa gniazdka ?

Dodano po 55 [minuty]:

W sumie Wsumiekuć nie musze chyba , czy mogę użyć tych 2 obwodów jako jednego 6x2,5 i dać bezpiecznik trój fazowy ? W instrukcji jest niby 3x4 lub 5x2.5 a mam6x2.5

0
  • #5 22 Mar 2016 12:38
    Magic_moon

Poziom 18  

82piotr25 napisał:
    Płyta ma wyprowadzony przewód 6 żyłowy są one zlutowane

Daj foto.

0
  • #6 22 Mar 2016 17:32
    82piotr25
    Poziom 4  

Widziałem w sklepie jeszcze nie kupiłem ale chyba dziś kupie

Dodano po 9 [minuty]:

Tak jest instrukcji ale dokładni nie widać Wymiana płyty z gazu na indukcję

Dodano po 2 [minuty]:

Żółto zielony też jest podwójny

Dodano po 4 [godziny] 5 [minuty]:

Wymiana płyty z gazu na indukcję tak wyglądają

0
  • #7 22 Mar 2016 20:57
    STINGER
    Poziom 14  

82piotr25 napisał:
    Widziałem w sklepie jeszcze nie kupiłem ale chyba dziś kupie

Dodano po 9 [minuty]:

Tak jest instrukcji ale dokładni nie widać Wymiana płyty z gazu na indukcję

Dodano po 2 [minuty]:

Żółto zielony też jest podwójny

Dodano po 4 [godziny] 5 [minuty]:

Wymiana płyty z gazu na indukcję tak wyglądają

Wg schematu, w takiej konfiguracji jak na zdjęciu wpiszasz jako L1 , N , i PE i będzie ona działać na jednej fazie, jeśli chcesz zrobić na 2 fazy to musisz rozdzielić brązowy i czarny ( czyli bedzie to L1 i L2) a resztę zostaw i żadnego zera ( N) nie rozdzielaj..

0
  • #8 22 Mar 2016 22:09
    82piotr25
    Poziom 4  

Tak zrobiłem:
    Wymiana płyty z gazu na indukcję

Działa
    Tylko próbówka mi świeci po dotknięciu do garnka , ale garnki nie kopią co jest nie tak że świeci po przyłożeniu do garnka ?

0
  • #9 22 Mar 2016 22:25
    STINGER
    Poziom 14  

82piotr25 napisał:
    Tak zrobiłem Wymiana płyty z gazu na indukcję
    Działa

Dodano po 16 [minuty]:

Tylko próbówka mi świeci po dotknięciu do garnka , ale garnki nie kopią co jest nie tak że świeci po przyłożeniu do garnka ?

Po pierwsze czy ty się śmierci nie boisz?
    Po drugie czemu masz na zasilaniu rozdzielone NEUTRALNE ( N ) ?? co jest na 3 torze (górnym) szyny od lewej?
    Po trzecie, co to za próbówka?
    W ogóle, to powiedz mi czy i czym mierzyłeś napięcia na poszczególnych zaciskach ?
    Dwa brązowe zasilające to na pewno mają napięcie między-fazowe ? czy to czasem nie ta sama faza?
    Jeżeli to ta sama faza to płyta nadal chodzi na jednej...
    Przewody NEUTRALNE "N" powinny być połączone wszystkie razem, tak samo na zasilaniu jak i na płycie.

0
  • #10 22 Mar 2016 22:44
    82piotr25
    Poziom 4  

ok te dwa niebieskie połączyłem razem jako N
    próbówka zwykła

czyli nie powinna świecić na garnkach ?

dwie różne fazy na sto procent miałem tam dwa gniazdka jedną puszke wyrwałem całkiem a na drugiej zamontowałem tą nad tynkową

tak niby chodzi tylko mnie dziwi to świecenie próbówki po przyłożeniu do garnka jak się płyta załaczy

0
  • #11 22 Mar 2016 22:48
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Chyba trzeba będzie opracować informację/instrukcję, co jest powodem świecenia "próbówek" w określonych sytuacjach, w określonych obwoodach.
    To się ciągle powtarza, na różnych forach, a użytkownicy tych "próbówek" wiecznie zdziwieni, że świecą.

1
  • #12 22 Mar 2016 22:49
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Ludzie, litości.
    Takie podłączenie nie dość, że grozi porażeniem. Jakość wykonania tego podłączenia jest "niesamowita". Nie lepiej było kupić większą puszkę natynkową i ją normalnie przykręcić niż kombinować w miejscu puszek podtynkowych?
    Poza tym, co to za rodzaj podłączenia? Czy to połączenie jest wykonane na dedykowanym obwodzie? Czy na "wyprutym" obwodzie gniazd?
    Tak się nie robi....
    Kto stemplował gwarancję tej płyty?

0
  • #13 22 Mar 2016 22:49
    STINGER
    Poziom 14  

82piotr25 napisał:
    ok te dwa niebieskie połączyłem razem jako N
    próbówka zwykła

Dodano po 44 [sekundy]:

czyli nie powinna świecić na garnkach ?

Dodano po 2 [minuty]:

dwie różne fazy na sto procent miałem tam dwa gniazdka jedną puszkę wyrwałem całkiem a na drugiej zamontowałem tą nad tynkową

Mierzyłeś napięcie między tymi brązowymi i neutralnymi ? Ale nie próbówką neonówką tylko miernikiem np ?

To że miałeś dwa gniazdka nie oznacza że musiały być z różnych faz, dla pewności przed podłączeniem powinieneś sprawdzić zasilanie jakie masz.. potem wyłączyć zasilanie, podłączyć , upewnić się że wszystko dobrze i załączyć zasilanie....

W ogóle dziwne to że na garnku ci świeci... ale te zwykłe tanie chińskie to czasem świecą nawet jak dotkniesz plastiku...
    Jeśli to taka tania próbówka neonówka to w sumie się nie ma co dziwić...

0
  • #14 22 Mar 2016 22:51
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

STINGER napisał:
    W ogóle dziwne to że na garnku ci świeci... ale te zwykłe tanie chińskie to czasem świecą nawet jak dotkniesz plastiku...

Co jest w tym dziwnego?
    Płyta "wywołuje" prądy wirowę w garnku. Prąd wywołuje odpowiednio pole elektro-magnetyczne. Neonówka będzie świecić przy ekspozycji na takie pole.
    Nawet jeżeli to nie wina pola, to na garnku będzie jakiś potencjał wywołany.

0
  • #15 22 Mar 2016 23:00
    STINGER
    Poziom 14  

kozi966 napisał:
    STINGER napisał:

Co jest w tym dziwnego?
    Płyta "wywołuje" prądy wirowę w garnku. Prąd wywołuje odpowiednio pole elektro-magnetyczne. Neonówka będzie świecić przy ekspozycji na takie pole.
    Nawet jeżeli to nie wina pola, to na garnku będzie jakiś potencjał wywołany.

To że neonówka świeci na garnku , a inne próbówki ( lepsze) już nic nie pokazują....
    Ale napisałem że skoro to neonówka to nie ma się co dziwić.

0
  • #16 22 Mar 2016 23:02
    shulc
    Poziom 22  

Rozczulamy się nad probówką, a może zacząć od tego

82piotr25 napisał:
    iekarnik przewód osobny 3x2,5 od licznika bezpiecznik 25a
    Gniazdka nad szafkami przewód osobny 3x2.5 od licznika bezpiecznik 25a
    Zmywarka przewód osobny 3x2,5 od licznika bezpiecznik 16a
    i mam dwa gniazdka za szafkami do których idą dwa osobne przewody od licznika 3x2,5 pod bezpieczniki 25a każdy na osobnych fazach czy te dwa gniazda mogę jakoś wykorzystać do płyty indukcyjnej

widocznie sam wykonywał swoją instalację, wszędzie 25

0
  • #18 22 Mar 2016 23:05
    shulc
    Poziom 22  

Łukasz-O napisał:
    Ciekawe jakie zabezpieczenie przedlicznikowe.

mam nadzieję że 16,

0
  • #19 22 Mar 2016 23:10
    STINGER
    Poziom 14  

Może się okazać że jeszcze C25...

0