Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.

22 Mar 2016 17:02 34086 5
 • Poziom 19  
  Witam wszystkich. Napisałem ten temat ponieważ dostaję dużo wiadomości na PW w sprawie ustawień tunera SDR i konfiguracji programu SDRSharp oraz programu DSD+.

  Na początku podam linki do strony na której znajdują się instrukcje dotyczące instalacji sterowników i ich podmiany tak by tuner działał jako skaner.
  http://ywd.pl/projekty/odbiornik-sdr/
  http://ywd.pl/projekty/odbiornik-sdr-cz-2/

  Jeśli instalacja się powiodła to można zainstalować program do słuchania. Ja osobiście używam SDRSharp wersja 13 i do niej podaję opis.
  Wersję SDRSharp w kilku wersjach z dodatkowymi pluginami udostępniłem w załącznikach. Dodałem również HDSDR i SDRSharper.
  Przed uruchomieniem SDRSharp należy otworzyć plik "sdrsharp.exe.config" i zmienić wartość widoczną w linijce opisane poniżej a widocznej na zdjęciu z "32000" na "48000":
                       <add key = "minOutputSampleRate" value = "48000" />
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
  Po uruchomieniu programu SDRSharp klikamy w zakładkę Source u góry po lewej stronie i wybieramy Outher (sound card) poniżej otwieramy zakładkę Audio i sprawdzamy czy przy napisie Samplerate jest liczba "48000 sample/sec" jeśli nie to taką ustawiamy (fotka).
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
  Ponownie u góry klikamy Source i wybieramy RTL-SDR/USB jak na zdjęciu.
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
  Czasami przy instalacji nowych wersji SDRSharp brakuje bibliotek sterujących tunerami i klikając zakładkę mamy błąd, dlatego trzeba je pobrać ręcznie ze stron, które podałem poniżej, mamy wtedy dodatkowe możliwości opisane na stronach.
  https://www.rtl-sdr.com/new-experimental-r820t-rtl-sdr-driver-tunes-13-mhz-lower/
  https://www.rtl-sdr.com/new-sdr-rtl-sdr-driver-lnamixervga-gain-settings-decimation/
  https://www.rtl-sdr.com/an-rtl-sdr-extio-with-decimation-and-tuner-bandwidth-controls/
  Następną czynnością jest ustawienie wzmocnienia i korekcji częstotliwości. Klikamy na znaczek koła zębatego po lewej i w oknie konfiguracji ustawiamy odpowiednie parametry. Wzmocnienie nie powinno przekroczyć połowy ponieważ później tuner zaczyna się wzbudzać i wchodzą zakłócenia z mocniejszych stacji z innych częstotliwości. RTL AGC i TUNER AGC nie polecam włączać, zaśmiecają odbierane pasmo tymi zakłóceniami z mocniejszych stacji. Zamiast tego polecam zakup zewnętrznego wzmacniacza antenowego. Ja posiadam FP6L i SWA9701 i sprawują się wyśmienicie.
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
  Jest jeszcze kwestia ustawienia przesunięcia częstotliwości ppm gdyż każdy tuner pracuje z innym przesunięciem. Polecam podłączyć tuner pod komputer i włączyć program tak na około 20 minut żeby się nagrzał bo będzie pływał w częstotliwości. Potem polecam ustawić na częstotliwość 144.800 MHz tam pracuje najwięcej stacji APRS i patrząc w jakim miejscu znajduje się najwięcej nadawanych sygnałów klikamy strzałkami góra, dół w okienku RTL-SDR Controller koło napisu Frequency correction (ppm) tak by środek sygnału znajdował się na środku czerwonej kreski. W ten sposób mamy ustawioną dokładną częstotliwość. Wszystko widać na zdjęciu. Podobnie ustawia się w programie SDRSharper i HDSDR.
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
  Teraz możemy już używać programu do odbioru stacji. Uważam iż każdy kto będzie używał tego programu wie w jakim paśmie jakiej modulacji się używa dlatego też nie będę tematu rozszerzał. Zamieszczam jedynie zdjęcie z ustawieniami szerokości pasma NFM tak by program DSD+ dobrze dekodował transmisję. Przy modulacji D-STAR trzeba jeszcze zawęzić pasmo. Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.

  Kolejny opis dotyczy programu Virtual Audio Cable niezbędnego do prawidłowego dekodowania sygnałów cyfrowych na KF jak również na pozostałych pasmach. Ja używałem wersji 4.10 oraz obecnie 4.14, można ją znaleźć np. na "chomiku" lub na tej stronie http://www.radioscanner.ru/files/recording/file17868/ Z załączników usunąłem plik ponieważ niektórzy z użytkowników forum prosili o moderację twierdząc że w wersji 4.10 jest wirus i że to wersja scrackowana, dlatego każdy musi sobie znaleźć program w sieci. Instrukcje podaję do wersji 4.10, ale 4.14 ma taki sam interfejs i działa lepiej. Ja stworzyłem sobie trzy różne "kable" o różnych parametrach, lecz wystarczy jeden w moim przypadku numer 3.
  Jeśli chodzi o tworzenie kanałów w programie to jest pokazane na tym filmie.
  https://www.youtube.com/watch?v=EMyiv7DRu3Q
  Na zdjęciu widać jakie parametry trzeba ustawić żeby program prawidłowo działał.
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
  Kolejną rzeczą jaką trzeba zrobić to ustawić w programie SDRSharp wyjście audio właśnie na Virtual Audio Cable kanał 3. Można to zrobić w głównym oknie programu SDRSharp w zakładce audio przy napisie OUTPUT jak na zdjęciu pierwszym lub w zakładce DSD Interface jak na zdjęciu drugim.
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja. Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
  Ja osobiście polecam opcję drugą ponieważ wówczas sygnał audio jest przesyłany bez jakichkolwiek filtrów. Wtedy u góry musimy wyciszyć audio główne klikając na głośnik wtedy jego znak będzie przekreślony widać to na zdjęciu drugim powyżej.
  Kolejną kwestią jest ustawienie wejścia audio w systemie windows. W skrócie ustawienia widać na zdjęciach. Jedyne urządzenie jakie ma być zaznaczone w opcjach nagrywania to ten wirtualny kabel. Inne urządzenia najlepiej odłączyć.
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja. Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja. Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.

  W takiej konfiguracji nie będzie słychać audio w głośnikach dlatego polecam program KG-TONE znajdujący się wśród załączników. To prosty program i ustawiamy go jak na zdjęciu. Dodam że oprócz przesyłania dźwięku z wirtualnego kabla na głośniki pokazuje również kody CTCSS , DCS i DTMF. Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.

  Po tak skonfigurowanych programach można spokojnie uruchomić program DSD+ i możemy słuchać zdekodowanej nie szyfrowanej transmisji cyfrowej.
  Link do programu DSD+
  http://www.dsdplus.com/

  Chcąc dodać program DSD+ do SDRSharp klikamy na zakładkę DSD Interface później klikamy Configure. W okienku, które nam się otworzy u góry klikamy na napis DSD path (click to edit) i wybieramy ścieżkę do programu DSD+ klikając na końcu plik DSDPlus.exe. Poniżej jest wybór wejścia i wyjścia audio, wszystko widać na zdjęciach poniżej. Żeby wiedzieć jaki numer zaznaczyć najlepiej jest włączyć ręcznie program DSD+ i zobaczyć w oknie postępu pod jakie numery są przypisane poszczególne urządzenia. Przykład widać na zdjęciu.
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
  Można też nagrać zdekodowane audio do pliku, poniżej napisu Audio Recorder piszemy nazwę pliku i rozszerzenie u mnie jest to mototrbo 1.mp3. Wówczas plik audio będzie się znajdował k katalogu programu SDRSharp pod taką nazwą jaką go nazwaliśmy. Nie będę się rozpisywał o poszczególnych ustawieniach ale metodą prób i błędów wybrałem optymalne dla mnie. Oczywiście każdy może spróbować zmieniać ustawienia w zależności od komputera inne ustawienia mogą być lepsze. Poniżej zamieszczam zdjęcia moich ustawień.
  Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja. Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
  Program DSD+ ma też automatycznie ustawione nagrywanie zdekodowanej modulacji i zapisuje plik pod nazwą DSDPlus.wav w swoim katalogu. Plusem tego jest to, że każda nowa rozmowa jest dogrywana do starej i w każdej chwili można odsłuchać rozmowy z przed np. miesiąca.
  Teraz wystarczy kliknąć Start DSD w zakładce i program sam powinien się włączyć.

  Życzę powodzenia i udanych nasłuchów.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 34  
  Kolega się napocił, a i tak znajdą się magicy, którzy nie będą umieli tego ustawić.

  Szacunek, oby więcej takich cennych poradników.
 • Poziom 2  
  A jaki zakres squeletch ustawić i jaki najlepszy plugin do tego ?
 • Poziom 19  
  Zakres squeletch ustawiasz taki jak uważasz jak ci wygodnie w zależności od siły szumów. A te wersje w załącznikach maja pluginy. Ale nie doradzę Ci które pluginy są dobre , a które nie. Podaję Ci strony z pluginami poniżej
  http://rtl-sdr.ru/category/plugin
  http://www.rtl-sdr.com/sdrsharp-plugins/

  Ten temat napisałem jako instrukcję i niech pozostanie instrukcją. Wszelkie inne informacje można znaleźć w tematach poniżej i tam proponuję zadawać pytania.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353101.html

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1562028.html

  Poniżej jeszcze kilka przydatnych plików. W pliku dekodery znajdują się programy widoczne na zdjęciu.Tuner SDR jako skaner. - Podstawowe ustawienia i konfiguracja.
 • Poziom 12  
  A jaka antena do tego? Na dipolu trochę kiepsko, na antenie samochodowej lepiej ale bez rewelacji. Coś na dachu bym zamontował ale nie wiem co :?:
  Pozdrawiam
 • Moderator
  Zaczyna się powielanie pytań na które udzielono już wielokrotnie odpowiedzi w tym temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353101.html
  Z tego powodu temat zamykam. Szkoda by praca Autora utonęła w pytaniach osób którym nie chce się czytać i poszukać.
  Autor tematu w każdej chwili może zwrócić się do moderatorów o ponowne otwarcie tematu.