Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów

niewiadow 23 Mar 2016 22:01 19227 92
Computer Controls
 • #61
  niewiadow
  Level 8  
  Jeszcze nie dałem tego B16 zamiast c10.
  Nie napiszę nad nimi ,,tylko do spawarki'' ,bo nikt nie korzysta z gniazdek oprócz mnie i nie będzie ,chyba ,że podłączy karchera.

  Będę starał się zamontować D16 ,a jak nie będzie w sklepie do dam B16 ,lub B20
 • Computer Controls
 • #62
  supchem
  Level 21  
  Jeśli jest przewód 2,5 mm* to zabezpieczenie 16 A powinno być ok, jak nie będzie w sklepie D16 to daj C16 i zobacz co będzie.
  Tylko co do tych zabezpieczeń z charakterystyką C i D to obawiam się czy będą spełnione warunki takie jak:
  - odpowiednio mała impedancja pętli zwarcia pozwalająca zadziałać bezpiecznikowi w odpowiednim czasie (ważne dla ochrony przeciwporażeniowej)
  - dobór przekroju przewodu ze względu na nagrzewanie prądem przeciążeniowym
  Poza tym może wystąpić problem ze spadkiem napięcia podczas spawania.
  niewiadow wrote:
  Nie napiszę nad nimi ,,tylko do spawarki'' ,bo nikt nie korzysta z gniazdek oprócz mnie i nie będzie

  To już wedle uznania. Mnie na przykład takie rzeczy bardzo irytują, jak jest instalacja czymś zabezpieczona to ma to być pełnowartościowa instalacja działająca bez żadnego ale. Jeśli już z jakiegoś powodu dane gniazdo musi być przypisane tylko i wyłącznie do konkretnego urządzenia to albo montujemy jakieś nietypowe gniazdo i kompatybilną wtyczkę do urządzenia (by nie dało się tam włączyć niczego innego) i ewentualnie robimy przejściówkę by urządzenie dało się też włączyć w innych miejscach albo podłączamy urządzenie na stałe jeśli jest stacjonarne. Może przesadzam, nie wiem, ale nie chce mieć nikogo na sumieniu lub spalić domu "bo ktoś nie wiedział".
 • #63
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  niewiadow wrote:
  Będę starał się zamontować D16 ,a jak nie będzie w sklepie do dam B16 ,lub B20
  Kolego z tym wyłącznikiem instalacyjnym o charakterystyce D to się pogrążasz, bo nic to nie zmieni na lepsze.
  A może go nie wyłączyć w razie awarii i może cię pokopać spawarka bo to urządzenie 1 klasy ochrony.
  A człon termiczny i tak jest jak w każdym .
 • #64
  niewiadow
  Level 8  
  No tak podobno D wyłącza sie z ponad 10 krotnym przeciążeniem 16A z tego co czytałem niby.
  No to wychodzi na to, że wezmę B, niby oporność jest ,ale myślę,że przewód nie nagrzeje sie na tyle, żeby był pożar, bo będę spawał z przerwami, czyli spawarka nie ucierpi na tym i na możliwym spadku napięcia, po prostu będzie mniejszy w niej prąd i tyle.
 • #65
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  niewiadow wrote:
  czyli spawarka nie ucierpi na tym i na możliwym spadku napięcia, po prostu będzie mniejszy w niej prąd i tyle.

  Kolego i tu tez się mylisz bo im spawarka ma mniejsze napięcie tym zwiększa wysterowanie kluczy i ciągnie coraz więcej prądu.
  Ale w zamian masz w miarę stabilny prąd spawania i łuk.
 • #66
  niewiadow
  Level 8  
  Aha, to o tym pojęcia nie miałem. Po prostu wysysa prąd z gniazdka można by rzec.
  Hmm, to jaki spadek napięcia będzie minimum bezpiecznym dla spawarki ?
 • #67
  supchem
  Level 21  
  +-10% wartości 230V. Takie są dopuszczalne wahania napięcia w sieci i producenci urządzeń muszą je do takich zmian napięcia dostosowywać. Co będzie poza tym zakresem to nikt Ci nie odpowie, tak samo jak przy jakim napięciu urządzenie ulegnie uszkodzeniu.
  Wynika z tego tyle że Twoja spawarka poprawnie będzie pracować przy napięciu od 207 V do 253 V (ale wzrost napięcia Ci nie grozi), a co będzie poza tym zakresem to nikt gwarantować nie może.
  Są też urządzenia które "lubią" duże spadki napięć, dzięki temu przedłuża im się też żywotność. Należą do nich żarówki i grzałki, piece elektryczne oporowe, grzejniki itp. Oczywiście te pozbawione wszelakiej elektroniki, tylko drut oporowy i przewód zasilający z wtyczką.
 • Computer Controls
 • #68
  niewiadow
  Level 8  
  Podłącze na chwilkę spawarkę transformatorową i zobaczę jaki będzie spadek, ale to z rana. Może mi to coś powiedzieć
 • #69
  supchem
  Level 21  
  Jaki by ten spadek nie był to i tak to będzie spartaczona robota bo nie wiemy czy wartość impedancji pętli zwarcia jest odpowiednio mała. A ta puszka w której chcesz się podłączyć to jak daleko jest od głównej rozdzielnicy? Bo jak 5 m to całe to pisanie i rozważanie dotyczy kawałka przewodu o wartości 25 zł, który można puścić wprost z rozdzielnicy i wtedy odchodzi cały problem.
 • #70
  niewiadow
  Level 8  
  Nie no chodzi o kawałek 30-40 metrów,sprawdzałem w domu prąd i mam jałowo 237V, po podłączeniu odbiornika 2000W miałem 223V oraz 8A poboru.
 • #71
  supchem
  Level 21  
  Czyli masz pobór 8 A i spadek napięcia o 237 V - 223 V = 14 V
  Zgodnie z prawem Ohma R=U/I
  R=14V/8A=
  R=1,75 Ohm (rezystancja Twojej instalacji)
  Spodziewany prąd zwarciowy instalacji obliczymy ze wzoru I=U/R
  I=237V/1,75 Ohm
  I=135,4 A
  Wyłącznik o charakterystyce B zadziała natychmiast przy przekroczeniu prądu znamionowego 3-5 razy, C 5-10 razy, a D 10-20 razy. Mówię o zadziałaniu wyzwalacza zwarciowego, elektromagnetycznego. Są to granice w których muszą się mieścić prądy zadziałania. Nie sposób zrobić wyłączników tak by każdy miał dokładnie taki sam prąd, dlatego przy doborze bezpiecznika ze względu na SWZ (samoczynne wyłączenie zasilania) przyjmuje się górne wartości.
  Czyli jeśli chcesz zamontować wyłącznik B16 to obliczeniowy prąd zwarciowy musi mieć wartość co najmniej 5x 16 A czyli 80 A, dla C16 - 160 A, jeśli chcesz zamontować D16 - 320 A. Inaczej mówiąc, opór twojej instalacji musi pozwolić na przepływ takiego prądu by w razie zwarcia szybko es wyłączył zasilanie.
  Obliczeniowy prąd zwarcia w Twojej instalacji to 135,4 A, oznacza to że by spełnić warunek SWZ możesz zamontować wyłączniki o charakterystyce B o maksymalnej wartości 25 A (5x25A=125 A, 125 A < 135,4A), o charakterystyce C max. 10 A, i o charakterystyce D max. 6 A (o ile w ogóle takie się produkuje).
  Oczywiście te obliczenia wcale nie oznaczają że możesz spokojnie ładować B25 bo jeszcze pozostaje obciążalność długotrwała przewodów, nagrzewanie prądem przeciążeniowym, dopuszczalny spadek napięcia.

  Ps. Obliczenia wykonałem opierając się o twoje pomiary, nie wiem czym mierzyłeś te wielkości i z jaką dokładnością, dlatego traktuj je "z przymrużeniem oka" i nie sugeruj się nimi przy doborze zabezpieczeń. Normalnie takie pomiary wykonuje się miernikami za kilka tyś zł, posiadającymi świadectwo wzorcowania. Obliczenia napisałem tylko przykładowo, by zobrazować Ci na czym polega problem.

  A tak swoją drogą, znasz przekrój przewodu jaki chcesz zastosować i długość, wiesz z jakiego materiału wykonany, znasz prąd obciążający obwód i napięcie, więc co stoi na przeszkodzie by znaleźć w internecie wzór na spadek napięcia i policzyć? Dopuszczalny spadek napięcia określony jest normami, wszystkie informacje można znaleźć w sieci tylko trzeba chcieć. Będziesz wiedział jakiego przekroju potrzebujesz i czy w ogóle jest o czym dyskutować bo może trzeba będzie koniecznie ten przewód dać grubszy.

  Z czystej ciekawości to obliczyłem.
  Moc spawarki podałeś 8,8 kVA, nie wiem co to za spawarka ani jaki ma cos fi, więc przyjąłem moc czynną tej spawarki 7 kW, wtedy cos fi = 0,795 czyli taki realny. Długość przewodu przyjąłem 30 m, konduktywność miedzi 55 m/Ohm x mm*, przekrój przewodu 2,5 mm*, napięcie zasilające 232 V. Spadek napięcia wyszedł mi 5,675 %.
  Zgodnie z normą NN-SEP-E-002 "Dopuszczalny spadek napięcia w instalacjach nieprzemysłowych, w obwodach odbiorczych licząc od licznika do odbiornika nie powinien przekraczać 3% ....". U ciebie jest 5,675 % i to wcale nie licząc od licznika więc chyba nie ma o czym dalej dyskutować tylko trzeba kupić odpowiedni przewód i pociągnąć cały nowy od rozdzielni do warsztatu.
 • #72
  Neuromancer_Kathar
  Level 12  
  Jak czytałem, to się przestraszyłem.

  Kolego. Z szafy rozdzielczej do warsztatu ciągnij 5x4mm^2 w miedzi, bądź grubszy. W szafie rozdzielczej instaluj B25 i prosto do gniazda w Warsztacie.

  Ewentualnie szafę "budowlaną" z zabezpieczeniami i gniazdami. Ogólnie najlepiej daj to komuś, kto ma stosowne WAŻNE uprawnienia.
 • #73
  Grzegorz740
  Level 36  
  niewiadow wrote:
  No tak będę miał spawarkę 25 A i wszędzie bezpieczniki 16, bo normy powie elektryk, bez jaj to ma pracować, a nie mam czekać na ciągłe wypieprzanie bezpiecznika. Każdy z was myślę wkur**** sie przy pracy i wie co to jest, więc bez kpin, bo ja nie robię łazienki, tylko lokum pracy, a ktos inny włazi na własną odpowiedzialność, jak będzie wkładał palce do gniazdka zginie, każdy średnio ogarnięty to wie, więc nie drążmy tematu, a uprawnienia mam na wózki widłowe i naprawę samochodów, a w wolnym czasie robię tht i nie koniecznie muszę sie znać na elektryce, bo elektronika to inna sprawa, ale wiem co nieco.

  W domu też mi skacze napiecie o około 4V.


  Skoro nie znasz się na elektryce to nie kombinuj. Poszukaj dobrego elektryka z odpowiednimi uprawnieniami i niech co to zrobi zgodnie z normami.

  Kolego prosisz się o poważne kłopoty. Jak kogoś porazi prąd a nie daj Boże zabije to cię czeka prokurator. I nie będzie wnikał czy ktoś włożył palce do gniazdka czy się oparł o spawarkę i go prąd poraził.

  Ja też się nie znam na elektryce i jakbym coś takiego planował jak ty to bym wezwał elektryka. A nie sam kombinował.
 • #74
  beam_beer
  Level 21  
  Piszesz, że tylko spawarkę potrzebujesz.
  Ja u siebie na początku też potrzebowałem tylko jedno gniazdko pod inwertera.
  Z czasem doszło:
  - szlifierka (bo trzeba wyszlifować, czy naostrzyć)
  - kątówka 125mm (żeby pospawać, to trzeba uciąć)
  - kątówka 230mm (bo ta wyżej niekiedy jest za mała)
  - wiertarka (wywiercić coś trzeba)
  - wiertarka stołowa (bo w grubszych szmelach ręczną, to się można zajądać) - tu kłaniają się 3 fazy. Są stołowe oczywiście też 1-faz.
  - na dniach kupuję sprężarkę (nie raz, i nie dwa trzeba coś dopompować, czy wydmuchać)

  Zrobisz, jak zechcesz...
 • #75
  Neuromancer_Kathar
  Level 12  
  Normy są po to by zabezpieczenia działały.

  Podstawą jest przekrój przewodu. Jak dasz za duże zabezpieczenie, to co z tego, że ci maszyna zadziała - skoro ryzyko pożaru rośnie niesamowicie.

  Powiem tak, w skrajnym wypadku za cienkie druty zaczną się palić jak lont.

  B16 na przewodzie o przekroju 2.5 to średnia - bo dużo ma w tym wypadku długość przewodu. Czasem B16 nie możesz dać nawet na przewodzie 2.5 bo jest za długi.

  Porządny inżynier wie jak to projektować, a stasio często nawet po elektryku nie rozumie powodów tego czym są normy i robi w sposób zagrażający zdrowiu, życiu i dobytkowi.


  Normy nie są więc po to by użytkownika instalacji wk.....ć a po to by mógł bezpiecznie jej używać.
 • #77
  niewiadow
  Level 8  
  Transformator mam ok. 600m od domu. Od wczoraj szukam kontaktu do kompetentnego elektryka,dzwoniłem do 5, którzy powiedzieli, że wszyscy mają w gospodarstwach domowych 2.5mm w garażach pozakladane i spawają. Więc i u mnie jak i u wszystkich będzie chulało, mówili że 2.5mm i S B16 starczy i będzie można spawać.
  Czy jak wezmę elektryka mogę zarzadac na początku pomiary na podstawie wiadomo opornisci, która powoduje spadek napięcia itd.?
 • #78
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  niewiadow wrote:
  Czy jak wezmę elektryka mogę zarzadac na początku pomiary na podstawie wiadomo opornisci, która powoduje spadek napięcia itd.?

  A po co pomiar już wykonałeś , jest źle. To że inni mają gó.... to nie znaczy że Ja będę ci doradzał źle. Zresztą po to tu napisałeś topic.

  Przewód dobiera się na prąd długotrwały, spadek napięcia. Obydwa warunki muszą być jednocześnie spełnione.

  PO trzecie warsztat mam zasilony dwoma przewodami 5x4 3x4 i dodatkowo kompresor 5x4.

  A powiem ci że mam tylko spawarki z takich prądożernych urządzeń. I wiem że mam prawidłowo dobrane.
 • #79
  niewiadow
  Level 8  
  Okej ,bo do puszki w wolną nieobciążaną siła dochodzi przewód 5x2.5mm i pociągłem 2x2.5mm noi teraz pasowało by do rozdzielni się dostać i od niej ciągnąć 5x4mm no nie ?
  U mnie nie będą pracowały więcej niż 1 sprzęt na raz.

  Zrobię pomiary sieci w warsztacie na najdalej oddalonym gnieździe miernikiem poboru energii, zobaczymy co wyjdzie.

  Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

  Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów

  Dodano po 3 [minuty]:

  Mogę jeszcze zrobić pomiar przy około 5000W
 • #80
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  niewiadow wrote:
  Mogę jeszcze zrobić pomiar przy około 5000W

  Tak i zmierz wtedy napięcie w tym gniazdku do którego podepniesz te 5kW.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Po drugie ja bym w te pomiary nie wierzył zbytnio.
 • #81
  niewiadow
  Level 8  
  Ja mogę wierzyć tylko w napięcie na tym urządzeniu tylko i porównam je z miernikiem uniwersalnym i powiem ,idę mierzyć (będę sugerował się mocami znamionowymi urządzeń ,czyli możne być niepełne 5000W

  Dodano po 49 [minuty]:

  216V przy 4000W jest, no to patrząc wg proorcji do miminum 207V spadnie przy 7kW

  Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

  Dobra zrobiłem pomiar ,najpierw podłączyłem czajnik 1980W ,potem farelkę o tej samej mocy ,działała słabiej (wiatrak wolniej się kręcił) potem włączyłem opalarkę 1990W ,podziałał sprzęt 8 sekund z napięciem 209V i następnie rozłączył zasilanie wyłącznik C10 ,było teoretycznie 5900W w gnieździe

  Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

  Spawalem spawarka trafo mma i prąd spadał do 180V ale w innym miejscu na końcu podwórka na przedłużce 30m przy pradzie chyba 150A

  Dodano po 54 [sekundy]:

  Spawalem spawarka trafo mma i prąd spadał do 180-190V, ale w innym miejscu na końcu podwórka na przedłużce 30m przy prądzie chyba 150A.
 • #82
  Neuromancer_Kathar
  Level 12  
  Pomiary robi się miernikiem, a nie odbiornikiem. Chcesz zrobić w domu pożar?
 • #83
  niewiadow
  Level 8  
  Nie mam miernika, który daje tyle prądu, co ma pożar do prawidłowego działania instalacji? Właśnie nic.
 • #84
  Neuromancer_Kathar
  Level 12  
  Miernik działa w inny sposób niż piszesz.

  Pożar ma bardzo dużo do "prawidłowego działania instalacji". A raczej nieprawidłowe działanie instalacji ma dużo wspólnego z pożarem.
 • #85
  niewiadow
  Level 8  
  No właśnie nieprawidłowe działanie ma związek z pożarem, sam doszedłeś do tego wniosku i bardzo dobrze. Dziwnym trafem nie mam specjalistycznego miernika.
  Proszę skupić się na danych, a nie na pożarze, bo po to napisałem, żeby dowiedzieć się o tej instalacji.
  Wiem, że żeby mieć zgodną instalacje trzeba wydać kase na nowy kabel 2x4mm i po sprawie, albo siłe, jak kupie spawarkę na siłę to i tak będę nowy kabel ciągnął.
  Poprostu czysta ciekawość, czy inwerter ucierpi od takiego spadku ,bo ludzie podobno uszkadzali inwertery na przedłużkach.
 • #86
  Neuromancer_Kathar
  Level 12  
  Bierz elektryka, który nie boi się wystawić faktury, który przed zrobieniem instalacji, wykona odpowiedni pomiar, dobierze okablowanie zaś o zrobieniu instalacji wykona odpowiednie pomiary i wystawi stosowny protokół.

  Pamiętaj, że elektryk bez ważnych uprawnień nie jest elektrykiem.
 • #87
  maurycy123
  Conditionally unlocked
  niewiadow wrote:
  Uprawnienia to tylko papier
  Który uprawnia do wykonywania instalacji elektrycznych za które bierze się odpowiedzialność.

  niewiadow wrote:
  Jest to zdanie niepodważalne, bo coś o tym wiem.
  Wiesz tyle co o instalacjach elektrycznych.

  Dostałeś już tu porady co powinieneś zrobić żeby było dobrze i bezpiecznie. Ale upierasz się przy swoim. Jak grochem o ścianę. Nie masz o elektryce pojęcia. Kiedy to wreszcie zrozumiesz? Jak kogoś zabijesz? Pal licho jak to będziesz Ty.
 • #88
  niewiadow
  Level 8  
  Rozumiem ,że podejmujecie odpowiedzialność za czyjeś bezpieczeństwo,rozumiem, że prokuratura dojdzie do tego, ze tutaj rozmawialiśmy i podejmie odpowiednie działania.
  co z tym spadkiem do 180V ?
 • #90
  niewiadow
  Level 8  
  TO tak w ramach podsumowania w ramach nauki,bo i tak inny przewód kupię ,jak zostawię ten przewód ,to może się w czasie długiego spawania zagrzać i spalić? Spawarka za to nie będzie cierpiała z powodu tego kabla ?