Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów

22 Mar 2016 17:57 11670 92
  • Poziom 8  
    Proszę o podpowiedź
    Mam w domy przewód 3 fazowy ,z puszki tego przewody pociągłem 1 fazę do warsztatu (20m) i mam zamiar obciążyć ten przewód po wymianie zabezpieczeń na większe 25 amperowe pradem chwilowym 25A max

Pytanko, czy jeżeli obciążę przewód tym prądem to, czy można zostawić w puszcze z 3 fazami i w połowie długości przewodu takie połaczenia tradycyjne ?
    Przewód elektryczny obciążony natężeniem 25A i połączenia przewodów

Czy może lepiej polutować je ,wówczas chyba byłaby lepsza jakość prądu w gnieździe w warsztacie ?

P.S Chodzi o to ,że w takim połączeniu na złączkę jest mała powierzchnia styku i przy spawaniu będzie sie wypalać,a przewód jest obok drewna niestety w kotłowni.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 35  
    A kolega ma uprawnienia do tego?
    Zna normy? Wie jakie jest zabezpieczenie...???
  • Poziom 10  
    Lutowane połączenia zawsze są lepsze od skręcanych, tylko jest jeden warunek: trzeba zrobić to dobrze i lutować dobrą jakościowo cyną i dodatkowo można takie połączenie skręcić listwą zaciskową. A jakie fi ma ten przewód w ogóle?

P. S. Jak masz możliwość to zamontuj w warsztacie jakiś konkretny filtr przeciwzakłóceniowy bo ci może TV śnieżyć w momencie spawania.
  • Poziom 8  
    Mam uprawnienia.
    Z tego co wiem to jest bezpieczne 16 w normie ,ale producent spawarki wymaga 25A do spawania pełno zakresowego.

Przewód to 2.5mm, a uziemienie w warsztacie
    Mam cyne firmy cynel z topnikiem niebieską i stację lutowniczą,umiem ładnie zlutować, zeby było mało cyny a połączenie mocne,bo o to chodzi ?

Spawarka to migomat i tig inwerterowe po 200A
  • Poziom 43  
    Kolego, policzyłeś sobie spadki napięć w ogóle, bo od tego trzeba zacząć.

Weź wepnij spawarkę w to gniazdo co masz i zacznij spawać, zobaczysz ile Ci napięcie poleci w dół i potem dodaj te 25 metrów przewodu i zobacz czy spawarka w ogóle będzie chciała spawać, bo widzę cieniutkie przewody.
    Może się okazać że trzeba od rozdzielni pociągnąć 3x 4mm2 ze względu na odległość i prąd.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 42  
    Przekrój przewodu? Pojęcie takie jak obciazalnosc przewodu? Spadki napięcia? Uprawnienia masz. Jakie? Bo ja na przykład tez mam uprawnienia. Choćby do prowadzenia auta ;-) A do rzeczy. Bez liczenia, tak z głowy to minimum 3x4 bezpośrednio z rozdzielnicy na osobnym zabezpieczeniu. Oczywiście pomiar wykonanej instalacji i wprowadzenie zmian do projektu. Żadne łączenie w puszkach.
  • Poziom 8  
    Właśnie nic nie liczyłem, zrobione to było pod urządzenia typu wiertarka, próbowałem spawać, ale najpierw muszę wymieniać bezpieczniki, bo jakiś super elektryk na siłę założył 10A wyłącznik nadprądowy.
  • Poziom 10  
    2,5 mm to trochę mało. Ja bym dał kabel 3*4 mm minimum i podłączył od głównego zabezpieczenia na chatę.
  • Poziom 12  
    Witam. Jakiego przekroju są te przewody. Na 25 A potrzeba przekroju 2,5 mm/2, cieńszy przy tej długości będzie stwarzał problemy nawet przy chwilowym obciążeniu takim prądem. Jakiej wartości są zabezpieczenia przy liczniku, powinny zapewnić pobór prądu na poziomie 25A, czyli być na co najmniej 32A. A tak z innej beczki dlaczego nie pociągnąć 3 faz i w warsztacie zrobić rozdzielnię z zabezpieczeniami. Jeśli Twoja spawarka ma możliwość zasilania napięciem 400V możesz skorzystać z tego zasilania spadnie w ten sposób prąd pobierany z sieci. Co do połączenia w połowie jak piszesz najlepiej jeśli odizolowany odcinek przewodu będzie długości kostki połączeniowej, tak aby był ściskany dwoma śrubami, nie powinno być problemu z tak wykonanym połączeniem.
  • Poziom 8  
    Przepraszam przewody przekroju 2.5mm niebieski i 2.5 czarny,noi też 2.5 uziemienie
  • Poziom 12  
    Witam. Z tego co piszesz i pokazujesz na tych fotografiach to raczej skłaniam się do oceny że nie jest tam zasilanie trójfazowe. Bo mamy dwa przewody czarne, dwa niebieskie i dwa żółto zielone połączone parami według koloru. A by w tej puszce była instalacja trójfazowa jak piszesz to powinny się tam znajdować przewody pozostałych faz. czyli co najmniej dodatkowe dwa przewody połączone a tego nie widzę na zdjęciach. Ponadto jeśli jest tam zabezpieczenie jak piszesz 10A co sugeruje że instalacja nie jest przystosowana do takiego prądu.
  • Poziom 35  
    niewiadow napisał:
    Własnie nic nie liczyłem ,zrobione to było pod urządzenia typu wiertarka, próbowałem spawać ,ale najpierw muszę wymieniać bezpieczniki ,bo jakiś super elektryk na siłę założył 10A Bezp. automatyczny.

Nie super elektryk tylko sam popełniasz błąd. Najlepiej wywal wszystkie bezpieczniki zadrutuj i na krótko...
  • Poziom 8  
    To zdjęcie obrazuje tylko rodzaj połączenia ,nie jest moje.Bo u mnie jest wszystko poupychane i sajgon zrobiony.

Nie wiem o czym mówisz, wstawie bezpieczniki 25A i sie zobaczy,jak sie przelicza ilość Amperów w spawarce na zabezpieczenie ,np 150 amp spawania ,to jaki bezpiecznik graniczny?
  • Poziom 10  
    Kolego jak już tak się palisz do tej spawarki to zrób sobie przedłużacz 3 * 2,5 mm o takiej długości co ci trzeba do warsztatu , rozwiń go ( tak żeby nie był splątany , unikniesz wtedy niepotrzebnych spadków napięcia ) i podłącz ową spawarkę do gniazda w domu i zobacz czy da rade taki kabel , jak da rade to zamontuj na stałe i po problemie. Bo natężenie prądu zależy też od ustawień w spawarce a nie wieżę że będziesz non-stop spawał na maksa.
  • Poziom 8  
    Właśnie już mam w garażu od roku 2.5mm pociągnięte od 3 faz i tylko wpiąć spawarkę pasowałoby ,której jeszcze nie mam ,ale spawałem transformatorową MMA i jedyne co to wyrzucało bezpiecznik
    Jak sie oblicza bezpieczniki do maksymalnego amperażu ?

15A bezpiecznik to 150 amper dla urządzeń to jest mnożnik 10 krotny ?
    Można pociągnąć kabel siłowy i w warsztacie połączyć 3 fazy ze sobą i mieć 7.5mm w jedną 2.5 na gniazdka ,czy tylko z 1 fazy 2.5 na 1 fazę 2.5 ?
  • Poziom 43  
    niewiadow napisał:
    Czy może lepiej polutować je ,wówczas chyba byłaby lepsza jakość prądu w gnieździe w warsztacie ?

P.S Chodzi o to ,że w takim połączeniu na złączkę jest mała powierzchnia styku i przy spawaniu będzie sie wypalać,a przewód jest obok drewna niestety w kotłowni.
    Czy bedzie lepiej? Wszystko zależy od umiejętności lutującego, nigdy nie widziałem wadliwego połączenia skręcanego (bez złączek same przewody skręcone ze sobą) za to wadliwych połączeń lutowanych widziałem mnóstwo, najlepiej skręć i zlutuj.
  • Poziom 8  
    Kombinuję, bo myślę o zwiększeniu jakości prądu, to ma w ogóle sens jakiś?
  • Warunkowo odblokowany
    niewiadow napisał:
    Mam uprawnienia.

niewiadow napisał:
    Można pociągnąć kabel siłowy i w warsztacie połączyć 3 fazy ze sobą i mieć 7.5mm w jedną 2.5 na gniazdka ,czy tylko z 1 fazy 2.5 na 1 fazę 2.5 ?
    Podobno kolega ma uprawnienia. Tylko na co? Na taczkę? Jeżeli tak, to kolegę oszukali. Na taczkę nie są potrzebne uprawnienia.

Dodano po 2 [minuty]:

niewiadow napisał:
    Kombinuję ,bo myślę o zwiększeniu jakości prądu
    To widać. Weź przestań kombinować i zaproś kogoś co się na tym zna (i ma odpowiednie uprawnienia). Jakości prądu nie zwiększysz.

Już tu zacząłeś kombinować. Mało Ci?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3179898.html
  • Poziom 8  
    Jakoś nie specjalnie wierze magikom ,którzy na 3 fazy zakładają 10A zabezpieczenie,gdzie to ja na 1 faze dałem 16A w warsztacie !

No kombinuje,trzeba coś mądrego zrobić,mówisz tak jakbyś się bał ,ze Cię jeszcze posłucham
  • Warunkowo odblokowany
    niewiadow napisał:
    No kombinuje,trzeba coś mądrego zrobić
    No to wezwij kogoś z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami (+ odpowiednie uprawnienia).

Dodano po 4 [minuty]:

niewiadow napisał:
    mówisz tak jakbyś się bał ,ze Cię jeszcze posłucham
    Jakbyś mnie posłuchał to bym się nie bał, tylko byłbym zadowolony, że zrozumiałeś, że nie poradzisz sobie z tym problemem.

Dodano po 13 [minuty]:

niewiadow napisał:
    Jakoś nie specjalnie wierze magikom ,którzy na 3 fazy zakładają 10A zabezpieczenie,gdzie to ja na 1 faze dałem 16A w warsztacie !
    Oj, to musisz być bardzo dumny. Szkoda, że nie dałeś 20A. Wtedy to byłbyś niezły kozak.

Zamiast zostać "bohaterem w swoim warsztacie" wezwij kogoś kto się na tym zna. Oszczędzisz sobie (i rodzinie) problemów.
  • Poziom 8  
    Narazie nie ma żadnego problemu, bo sprawa jest prosta, tylko chce zpaytac zapobiegawczo, bo się uczyliscie o tym, a ja nie jestem elektrykiem, idę zrobić pomiary w sieci.
  • Warunkowo odblokowany
    niewiadow napisał:
    Narazie nie ma żadnego problemu, bo sprawa jest prosta, tylko chce zpaytac zapobiegawczo
    ?
    niewiadow napisał:
    ja nie jestem elektrykiem
    niewiadow napisał:
    Mam uprawnienia.
    Na co? Na kosiarkę?
    niewiadow napisał:
    idę zrobić pomiary w sieci.
    Jakiej? Wodociągowej?
  • Poziom 8  
    Więc tak w gniazdkach prąd skacze od 226V do 235V
    W przedłużaczu budowlanym 30m mam stałe 229V
    (Chyba jest to efekt pływającego zera.)
  • Poziom 18  
    Jeśli już to napięcie, prąd ma jednostkę A - amper. I skakać możesz ty jak cię porazi przez kombinowanie. Lepiej weź dobrego elektryka(dobrego nie tynkarza, elektryka, kucharza, księdza w jednym), który dokona pomiarów i Ci wszystko wyjaśni.
  • Poziom 8  
    Nie no przepraszam pomyliło mi się ,bo mówi się napięcie i natężenie ,a prąd to prąd,miało być napięcie. Z tego co widać jest to zakrez 10V ,mogę się tym przejmować ,zaszkodzi to delikatnej elektronice ?

W domu mam za to stałe 232.2 - 232.4V
  • Poziom 43  
    niewiadow napisał:
    Więc tak w gniazdkach prąd skacze od 226V do 235V

Kolego podłącz spawarkę , spawaj spawem ciągłym na dużym natężeniu i mierz wtedy napięcie na wtyczce spawarki.
    To nam i Tobie powie dużo o stanie instalacji.

Jak będzie powyżej 215V to OK w innym razie wymiana przewodu.

Poprawiłem.
    Moderator ; Krzysztof Reszka
  • Poziom 18  
    Jest to napięcie które znajduje się w zakresie 230V +/-10%, czyli jest w normie. I niestety trzeba używać poprawnie tych określeń, ponieważ jest to język techniczny i każde słowo ma znaczenie.
  • Poziom 35  
    niewiadow napisał:

No kombinuje,trzeba coś mądrego zrobić,mówisz tak jakbyś się bał ,ze Cię jeszcze posłucham

Dałeś??? A policzyłeś cokolwiek? Gdzie są moderatorzy???
  • Poziom 8  
    W sensie znajomy elektryk polecił B16 i taki zamontowałem, bo mu wierzyłem, pracuje w Niemczech przy instalacjach, a C10 na 3 fazy założył elektryk z okolicy przy budowie domu.
    WIesz, jakby wszystko liczyli to byłoby perfekcyjnie, ale wszystko montują na oko, a jak coś zapytasz ,to ,,Panie nie denerwuj sie, będzie działać'' i pogadane.
  • Poziom 35  
    Wiesz w ogóle w jakim celu stosuje się zabezpieczenia nadprądowe? I co one zabezpieczają?