Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty, przenośny mini wzmacniacz na TBA820M

sherman34 22 Mar 2016 19:31 5127 16
  • Prosty, przenośny mini wzmacniacz na TBA820M
    Witam,
    Przedstawiam konstrukcję prostego przenośnego wzmacniacza do telefonu/innego przenośnego odtwarzacza. Wzmacniacz oparty jest na antycznym scalaku TBA820M.
    Schemat oparty jest o schemat aplikacyjny z karty katalogowej układu scalonego.
    Konstrukcja mieści się w obudowie Z-77. Wzmacniacz zasilany jest z pojedynczej baterii 9V lub ze źródła zewnętrznego. Maksymalny pobór prądu to około 200mA przy sygnale sinusoidalnym 1kHz i maksymalnym wysterowaniu (20mA pobiera LED).
    Ze względu na to, że wszystkie gotowe wzory PCB były zbyt duże, konieczne było zaprojektowanie płytki od podstaw. Zastosowanie kondensatora wyjściowego 1000uF zamiast proponowanego przez producenta 220uF polepszyło oddawanie dolnych częstotliwości (w miarę możliwości, gdyż kiepskiej jakości głośnik stawia duże ograniczenia).
    Front wykonany jest z pół-milimetrowej blachy, w której nawiercone zostały otwory (szczerze, liczyłem na lepszy efekt ;) ).
    Zastosowany został potencjometr logarytmiczny 50k z wyłącznikiem pochodzący z jakiegoś taniego radyjka.
    Bateria jest ciasno wciśnięta pomiędzy dwa słupki z gwintem (konieczne było niewielkie dłutowanie słupków, brakowało 2mm aby bateria się zmieściła). Po zamknięciu obudowy bateria trzymana jest w miejscu blaszką przykręconą do wieczka i nigdzie się nie rusza, nie telepie. Blaszka owinięta jest taśmą zbrojoną, co prawda nie dotyka spodu PCB, ale jest od płytki oddalona zaledwie 3mm.
    Głośnik jest ciasno wciśnięty pomiędzy słupki gwintowe i dokręcony dwoma śrubami (od wewnątrz podkładka i nakrętka) są to śruby widoczne od frontu, te środkowe.
    We wieczku konieczne było wyfrezowanie dremelem wgłębienia głębokości 2mm (wieczko ma grubość 3mm), gdyż głośnik był zbyt wysoki i obudowa się nie domykała.
    Wrażenia słuchowe:
    Szału nie ma, chociaż jakość dźwięku (głownie chodzi tu o obecność dołów) jest moim zdaniem lepsza od tanich głośniczków bluetooth/jack3,5 do telefonów dostępnych w marketach. Słyszałem fabryczne głośniczki które były głośniejsze, ale brakowało jakichkolwiek basów i dźwięk był ostry, nieprzyjemny. Słyszałem też droższe fabryczne konstrukcje o lepszej jakości dźwięku, lecz były one cichsze.
    Uważam, że moja konstrukcja plasuje się bezpiecznie pomiędzy.
    Minusy: Baterię będzie trzeba często wymieniać (o ile będę tego używał). Lepszym rozwiązaniem były by akumulatorki, ale brakowało miejsca.
    Plusy: Działa, do tego Bambino i można kręcić prywatki :D

Jeżeli chodzi o Eagle to dopiero się uczę, niemniej może komuś się wzór płytki przyda bo moja płytka jest ze 2 razy mniejsza od innych które widziałem.
    Prosty, przenośny mini wzmacniacz na TBA820M Prosty, przenośny mini wzmacniacz na TBA820M Prosty, przenośny mini wzmacniacz na TBA820M Prosty, przenośny mini wzmacniacz na TBA820M Prosty, przenośny mini wzmacniacz na TBA820M Prosty, przenośny mini wzmacniacz na TBA820M Prosty, przenośny mini wzmacniacz na TBA820M

Fajne!
  • #2 22 Mar 2016 19:44
    kazikszach
    Poziom 33  

Z jakiego źródła zasilałeś mierząc pobór prądu?
    Ta bateria to na zwarciu może da prąd 200mA.

• #3 22 Mar 2016 20:11
    sherman34
    Poziom 16  

kazikszach napisał:
    Z jakiego źródła zasilałeś mierząc pobór prądu?
    Ta bateria to na zwarciu może da prąd 200mA.

Jest to świeża bateria i daje 2A na zwarciu.
    Mierzyłem na zasilaczu stabilizowanym na LM338.
    Wzmacniacz weźmie więcej, ale przy poziomach głośności takich, że pojawiają się zniekształcenia (podglądałem na oscyloskopie obciążając wzmacniacz rezystorem 4,7ohm i dając 1kHz sinus na wejście).

• #4 23 Mar 2016 16:23
    kotuniunia
    Poziom 28  

No ciekawe bawidełko, wiem ile można wycisnąć z tego TBA, bo wymieniałem go kiedyś w jakimś or. budowlanym ,zasilanym z akku(długiego żywota to mu nie daję,warunki ,chłodzenie," katowanie", etc). Ty na wy. wsadziłeś 1000µF więc powinien przy dobrym zasilaniu "grzmieć". +za to że ci się chciało. Jak bym w coś takiego się bawił ,to wykorzystałbym już gotowe obudowy ze starych tv. lcd, tylko pięknie wykończyć ,tam i głośnik i skrzynka już ma optymalne param. ,tylko na złomie poszperać i jeszcze jedno . Trochę to większe może by było ,ale jak się bawić to w stereo.

• #5 23 Mar 2016 18:27
    Mark II
    Poziom 20  

Fajne. Tylko ustawienie 20mA dla diody świecącej jest nieporozumieniem. Toż nawet nasze stare CQYP świeciły wyraźnie przy połowie tego prądu. Już nie wspominając o współczesnych niskoprądowych, którym wystarcz 1÷2mA

• #6 23 Mar 2016 19:03
    sherman34
    Poziom 16  

kotuniunia napisał:
    Jak bym w coś takiego się bawił ,to wykorzystałbym już gotowe obudowy ze starych tv. lcd, tylko pięknie wykończyć ,tam i głośnik i skrzynka już ma optymalne param.

Nie do końca rozumiem, obudowę od TV?
    kotuniunia napisał:
    Trochę to większe może by było ,ale jak się bawić to w stereo.

Miało być jak najmniejsze, stereo to już może na inny projekt, ale musiały by to być dwie osobne kostki, bo 2 głośniki w małym pudełeczku blisko siebie to nie stereo, no i zasilanie musiało by być porządniejsze, nie mam zapotrzebowania na takie urządzenie.
    kotuniunia napisał:
    tylko na złomie poszperać

A zna kolega takie złomy co to można wejść, poszperać, wynieść i nic nie płacić? Ja bywając na gratowisku wywożąc karton,plastik itp. często patrze na te telewizory, mikrofale i inne sprzęty w kontenerach, ale ci ludzie nie chcą tego wydawać, trzeba by jakąś flaszkę zaoferować, no i szefa by nie mogło być w okolicy.

• #7 23 Mar 2016 19:40
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

sherman34 napisał:
    Szału nie ma
    Nie potwierdzę i nie zaprzeczę... ;)
    Jak na taki prosty projekt zdobyłeś się na porządne wykończenie, i efekt wizualny wcale nie jest zły.
    Jedyne do czego można by się czepić to dioda (za Kolegą wyżej polecam jakąś nisko-prądową), i mało wydajne źródło zasilania. Dobrze jednak, ze dałeś możliwość zasilania z zewnątrz - to trochę podnosi ocenę.

• #8 23 Mar 2016 19:43
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
  • #9 23 Mar 2016 19:50
    sherman34
    Poziom 16  

398216 Usunięty napisał:
    Jedyne do czego można by się czepić to dioda[...]

To mój 3 projekt DIY na forum i za każdym razem podnoszona jest sprawa diody LED, niby taka mała rzecz ja jak ważne jest prawidłowe jej zastosowanie i jak różne są gusta forumowiczów co do koloru. Ciekawe :D
    398216 Usunięty napisał:
    i mało wydajne źródło zasilania. Dobrze jednak, ze dałeś możliwość zasilania z zewnątrz - to trochę podnosi ocenę.

Co prawda tu nie zadajemy pytań, ale jak już wspomniałeś o oczywistym braku pary w części zasilania, to czy znasz (albo ktoś) jakąś lepszą alternatywę dla baterii 9V? W przypadku mojego projektu niewiele więcej by się tam zmieściło do obudowy, ale gdyby miała być większa obudowa? Tak na przyszłość się pytam ;)

• #10 23 Mar 2016 20:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

sherman34 napisał:
    różne są gusta forumowiczów co do koloru.
    Ja nie pisałem, żebyś zmienił kolor diody, ale samą diodę, na taką, która mimo niskiego prądu może wyemitować tyle samo światłą.
    sherman34 napisał:
    jakąś lepszą alternatywę dla baterii 9V?
    Akumulator od jakiegoś telefonu na przykład. Wydajność na pewno większa - wymiary... no cóż. Coś za coś. W ostateczności można dać np. koszyczek baterii AA - w pierwszym wypadku byłoby trzeba użyć małej przetwornicy (i ładowarki - najlepiej na pokładzie) a w drugim... chyba wystarczyłoby te 6V.
    Miałem kiedyś komputerowe mini głośniczki z opcją zasilania z 4 baterii AA lub z zasilacza sieciowego (wtyczkowego). Mimo podobnej wielkości głośnika i dokładnie takiej samej kostki wzmacniacza dawało toto naprawdę nieźle... A na bateriach alkaicznych kilka godzin mogły pracować bez problemów.

• #11 23 Mar 2016 21:22
    kotuniunia
    Poziom 28  

sherman34 napisał:
    Nie do końca rozumiem, obudowę od TV?

Nie obudowę, głośniki w takich TV mają własne skrzynki, przynajmniej niektóre, tylko front dorobić.

• #12 24 Mar 2016 13:08
    sherman34
    Poziom 16  

Mark II napisał:
    Fajne. Tylko ustawienie 20mA dla diody świecącej jest nieporozumieniem. Toż nawet nasze stare CQYP świeciły wyraźnie przy połowie tego prądu. Już nie wspominając o współczesnych niskoprądowych, którym wystarcz 1÷2mA

398216 Usunięty napisał:
    która mimo niskiego prądu może wyemitować tyle samo światła

Zmniejszyłem prąd LEDa do 1,5mA świeci słabiej, ale wystarczająco mocno, więc oszczędzam 18,5mA stop :)
    Dodatkowo pomierzyłem szczytowy prąd pobierany przez wzmacniacz podczas słuchania muzyki z największą możliwą bez przesteru głośnego. Podłączyłem zasilanie szeregowo przez mały rezystor i zmierzyłem oscyloskopem jaki największy spadek napięcia będzie na rezystorze. Po zastosowaniu prawa ohma wyszło że przy zastosowanym rezystorze i największym zaobserwowanym chwilowym spadku napięcia wzmacniacz pobiera 320mA.

• #13 24 Mar 2016 13:13
    kazikszach
    Poziom 33  

sherman34 napisał:
    Dodatkowo pomierzyłem szczytowy prąd pobierany przez wzmacniacz podczas słuchania muzyki z największą możliwą bez przesteru głośnego. Podłączyłem zasilanie szeregowo przez mały rezystor i zmierzyłem oscyloskopem jaki największy spadek napięcia będzie na rezystorze. Po zastosowaniu prawa ohma wyszło że przy zastosowanym rezystorze i największym zaobserwowanym chwilowym spadku napięcia wzmacniacz pobiera 320mA.

To zrób taki sam pomiar z baterii, dodatkowo zmierz napięcie na niej.

• #14 24 Mar 2016 13:36
    sherman34
    Poziom 16  

kazikszach napisał:
    To zrób taki sam pomiar z baterii, dodatkowo zmierz napięcie na niej.

Wynik poboru prądu ten sam, a napięcie baterii (nowa alkaliczna) w żadnym momencie nie spada poniżej 9V. Dodatkowo w układzie znajduje się kondensator 220uF on chyba trochę pomaga w tych chwilach gdy pobór prądu jest największy.
    Czy zwiększenie jego wartości do powiedzmy 470uF może pomóc wycisnąć z układu trochę więcej?

• #15 24 Mar 2016 13:56
    2N3866
    Poziom 29  

Układ jako taki nie jest odkrywczy - zastosowanie schematu aplikacji układu wzmacniacza mocy m.cz. (sam napisałeś "antyczny"), ale zrobiłeś bardzo fajne ćwiczenie "dydaktyczne". I doświadczenia zaowocują w przyszłości.

Gotowy moduł z TBA820M można kupić w Chinach za ~1,5 USD z przesyłką, ale przecież nie o to chodziło.

Od schematu przez projekt płytki, jej wytrawienie, wycięcie, nawiercenie, polutowanie, uruchomienie, zamknięcie w samodzielnie wykonanej obudowie - przeszedłeś całą ścieżkę, ucząc się przy tym użycia różnych narzędzi. Zwłaszcza ten ostatni etap doceniam, bo w moim przypadku max. 25 % projektów dochodziło do fazy zamknięcia w obudowie. Dodatkowy punkt za odwagę poddania własnego wyrobu pod osąd innych - to nie zawsze się kończy życzliwymi uwagami, czasem się natykasz na trolla.

Podoba mi się też, że układ dalej mierzysz, badasz, poznajesz i budujesz własną bazę wiedzy, która pozwoli ci w przyszłości rozumieć zjawiska w innych układach.

Jako kontynuację eksperymentu proponuję przemyślenie na nowo zasilania - żeby było akumulatorowe, a przy tym dało się ładować standardowym obecnie napięciem 5 V dostępnym wszędzie przez kabelek USB. Będzie tu parę kwestii do przemyślenia i decyzji.

• #16 24 Mar 2016 14:21
    sherman34
    Poziom 16  

2N3866 napisał:
    Wszystko co napisałeś :P

Wybór rodzaju konstrukcji uzależniony był dostępnymi elementami, dodatkowo scalak i część kondensatorów pochodzi z wylutu co u niektórych może powodować niesmak, ale czemu mam coś wyrzucić jak działa? Nie kupiłem nic z myślą o tym wzmacniaczu. Gdybym posiadał na zbyciu ogniwa z baterii telefonicznych, bądź power-banków to zastanowił bym się nad zastosowaniu ich do zasilania. Ale ważną rzeczą jest to, że impulsem do stworzenia tej konstrukcji była walająca się po miejscu pracy obudowa Z-77 która do niczego mi nie pasowała, bo albo była za duża, albo za mała do innych konstrukcji. Zastanowiłem się więc co do niej jestem w stanie zmieścić, wybór padł na przedstawiony tu układ. Nie miałem innego źródła zasilania, które było by lepsze od baterii 9V i by się zmieściło, a zakup obudowy nie wchodził w grę (chociaż są tanie) bo ideą było wykorzystanie tej.
    Dodatkowo 4,5-6V to trochę mało, musiałbym dodatkowo zastosować przetwornicę dającą te 9V i prąd około 500mA żeby być bezpiecznym. Zajęło by to następne cenne miejsce. Poza tym jeszcze nigdy nie robiłem przetwornicy DC step-up więc wymagało by to opanowania tej kwestii przed przystąpieniem do reszty budowy.

• #17 24 Mar 2016 21:47
    kazikszach
    Poziom 33  

sherman34 napisał:
    Wybór rodzaju konstrukcji uzależniony był dostępnymi elementami, dodatkowo scalak i część kondensatorów pochodzi z wylutu co u niektórych może powodować niesmak, ale czemu mam coś wyrzucić jak działa?

Bardzo dobrze, bo te nowe mogą być gorsze niż te używane.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson