Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng UV-5R nadaje ale nie odbiera

22 Mar 2016 21:04 4470 12
  • Poziom 5  
    Witam, mam problem z radiem Baofeng UV-5R. Radio po zaprogramowaniu częstotliwości z klawiatury lub PC (chirp) nadaje bez problemu (odbierają dwa inne testowe radia) natomiast gdy przychodzi do odbioru transmisji radio nie reaguje (nadawanie z radia testowego, drugie radio testowe odbiera)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Właściwie zaprogramowałeś kanały, ewentualnie kody CTCSS lub DCS?
  • Poziom 5  
    Tak, ta sama częstotliwość plus kod CTCSS na wszystkich trzech radyjkach
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    To spróbuj zaprogramować jeden kanał bez kodów tylko samą częstotliwość, sprawdzisz czy coś odbiera. A odbiera radio FM?
  • Poziom 5  
    Na częstotliwości bez kodów jest to samo, radio fm działa i odbiera
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Kubix80 napisał:
    radio fm działa i odbiera

To nie ma nic wspólnego z odbiorem czy nadawaniem w pasmach 2m\70cm. Jeśli kody CTCSS i DCS się zgadzają lub wszędzie są wyłączone to może masz ustawiony shift. Sprawdź na 2m i 70cm czy jest tak samo.
  • Poziom 5  
    Shift wyłączony, jak przełączać między 2m a 70cm, czy to VHF i UHF?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Shift musisz mieć wyłączony na tym radiu, które nadaje, żeby podejrzane radio odebrało.

Shift zasadniczo dotyczy nadajnika, czyli po naciśnięciu PTT następuje przesunięcie częstotliwości lub nie.

Ale jeżeli te dwa dobre radia się nawzajem słyszą i w dodatku podejrzane radio jest słyszane przez oba dobre, to znaczy, że na dobrych radiach nie ma przesunięcia częstotliwości przy nadawaniu.

2 m to VHF, 70 cm to UHF - w twoim wypadku o to chodzi, bo umownie definiowana granica między VHF i UHF to 300 MHz czyli fala 1 m.

Przełączanie między VHF a UHF zależy od gałkologii/klawiszologii typu urządzenia - skonsultuj z instrukcją.
  • Poziom 5  
    Dzięki za info w sprawie 2m/70cm. Co do problemu to we wszystkich radiach shift (SFT-D menu no.25) jest wyłączony, dodatkowo przesunięcie (OFFSET menu no.26) jest ustawione na 000.000 i sytuacja jest taka sama, czyli: podejrzane radio nadaje i dobre odbierają bez problemu, dobre radio nadaje i drugie dobre odbiera a podejrzane nie reaguje.

Robiąc obraz ustawień w chirp-ie natknąłem się na różnicę firmware, dobre radia mają N5R2407/BFB297/141006N a podejrzane Ver/BFB295/121120N/B5R0001
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Wygląda na to, że wszystkie istotne ustawienia zostały wykluczone. O firmware nie będę się wypowiadać, ale chyba w każdym z nich radiotelefon służy do nadawania i odbioru...

Czy "nie reaguje" oznacza, że nie zapala się zielona LED sygnalizacji odbioru (ja mam UV-3R, ale pewnie w piątce jest podobna sygnalizacja - zielona to aktywny odbiornik, czerwona to nadajnik) ani nie ma żadnego ruchu w ikonach na wyświetlaczu?

No i może głupie pytanie - audio nie jest wyciszone na zero?

Co wiesz o historii, przejściach tego felernego radia?
  • Poziom 5  
    Nie zapala się dioda odbioru (zielona) ani nie ma ikonki antenki na wyświetlaczu, po zakupie zostało zestrojone ręcznie z dwoma opisywanymi powyżej jako dobre i działało, przestało po załadowaniu ustawień z komputera gdy zostały te same ustawienia wgrane do wszystkich radyjek, przy czym chirp poinformował, w postaci błędu, że zmienia wszystko poza firmwarem, jak się porównuje ustawienia na wyświetlaczach to wszystko wygląda tak samo na dobrych i podejrzanym. Teraz nawet jak się zrobi hard reset do ustawień fabrycznych i zaprogramuje z palca to też nie działa odbiornik
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Obawiam się, że mi się skończyły pomysły, poza jednym - fora wszechświatowe przeszukane przez google.

Ja doświadczenia z Chirpem nie mam praktycznie żadnego. Próbowałem go parę lat temu, ale z jakiegoś powodu (nie pamiętam jakiego) mi się nie spodobał i pozostałem przy dedykowanym programie baofengowskim.

Poszukaj, ja sam też spróbuję wieczorem poszukać, bo mnie problem zaciekawił. Jak coś znajdę, to się odezwę.

Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

Coś znalazłem przez google:

Po pierwsze były błędy w samym Chirpie, które powodowały uwalenie radia na różne sposoby, między innymi np. odbiornik przestawał działać.

Po drugie - tego nie napisałeś, jak dokładnie programowałeś te radia - ale z tego wynika, że jeżeli próbuje się sklonować ten sam plik konfiguracyjny między różnymi wersjami firmware, można w ten sposób unieruchomić odbiornik. Podstawa to mieć oryginalną kopię ustawień zgraną z radia przed programowaniem, żeby mieć do czego wrócić.

Radio wg tego artykułu odbiera, ale tylko wtedy, gdy wciśniesz przycisk MONI (czyli manualnie odblokujesz blokadę szumów).

Czyli jeśli najpierw zrobiłeś .img na bazie jednego z tych dwóch dobrych, a potem zacząłeś wgrywać do dwóch pozostałych, to drugie z tym samym firmware'em masz dobre, a unieruchomiłeś to trzecie z inną wersją. Postaraj się przypomnieć sobie, jak to dokładnie było.

W artykule nr 2 podają, że radio da się ożywić przez wgranie dobrego .img pod konkretną wersję firmware. Masz taki?

A czy masz oryginalne oprogramowanie Baofenga?

Dodano po 5 [godziny] 56 [minuty]:

Podrzucam jeszcze jeden ciekawy i świeży wątek, pod koniec zaczynają konkretnie pisać o metodach wyjścia, oryginalne oprogramowanie Baofenga może się wtedy przydać. Przeanalizuj z radiem w ręku, czy ten wątek opisuje twoją sytuację: Link.
  • Poziom 5  
    Dzięki, poczytam przez święta i przetestuje te warianty, niestety nie mam klona ustawień radia z innym softem, ale czytałem, że można go zmienić, jeszcze nie doszedłem w jaki sposób ale poszukam
    programowałem przez chirpa, zgrałem ustawienia z jednego z dobrych, ustawiłem kanały pod siebie i po kolei wgrywałem do kolejnych, ostatnie było to z innym softem i przy nim wyskoczyła informacja, że nie wszystkie ustawienia zostały zmienione jak soft i od tego zaczęły się kłopoty z odbiornikie

Mamy mały sukces, dzięki chirp 20141707 i obrazowi softa ze stronki http://kc9hi.dyndns.org/uv5r/programming/CHIRPrecovery/ do BFB295 na częstotliwości 136.025 wszystkie radyjka śmigają

jest, ok, trzeba pamiętać aby sprawdzać wersję softu przed wgraniem bo prawdopodobnie ta różnica, że obraz z BFB297 spowodował chaos w BFB295