Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewki w falowniku - jak naprawić?

22 Mar 2016 22:12 699 6
  • Poziom 22  
    Witajcie,

temat dotyczy problemu ze spalinowym generatorem z tego tematu: Link

Poniżej fotki pacjentów:

Cewki w falowniku - jak naprawić? Cewki w falowniku - jak naprawić? Cewki w falowniku - jak naprawić?

Obie cewki należą do modułu inwertera - najprawdopodobniej całkowicie sprawnego, bo wszystkie funkcje działają. Agregat prawidłowo reaguje też na odłączenie uzwojeń prądnicy od inwertera. Na wyjściu nie ma jednak 230V.

Opis: cewka "biała" była już przez kogoś przezwajana. Jak widać to jakaś radosna twórczość i raczej nie ma prawa działać. Cewka po prawej "czarna" jest ewidentnie przegrzana, aż lakier się złuszczył i odpada płatami. Obie cewki w oryginale są identyczne - tyle dowiedziałem się od serwisu.

Pytanie jak, wzorując się na oryginalnej przegrzanej cewce, na nowo nawinąć obie? Średnicę drutu zmierzę cyfrową suwmiarką. Jak rozumiem trzeba zachować ilość zwojów, ale jakiego typu drutu użyć? Czy rdzeniowi nic się nie stało od temperatury?

Dziękuję za wszelką pomoc!
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Drut użyć najzwyklejszy DNE 155 - drut nawojowy emaliowany o temperaturze pracy 155°C.
    Rdzeniowi nic raczej nie stało się od temperatury.

Pytanie, dlaczego cewki zostały przegrzane?
    Na wszelki wypadek można zastosować drut DNE 200 z innym rodzajem emalii, mogącym pracować w temperaturze 200°C.

W każdym razie dawanie drutu do pracy z wyższą temperaturą to jest leczenie objawów, a nie przyczyny.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 22  
    Podejrzewam, że poprzedni właściciel przeciążył agregat, albo pracował długi czas na granicy przeciążenia, czyli z mocą ~1KW. Chińska cewka mogłaby się wtedy usmażyć.

Czy taka usterka może być przyczyną braku napięcia na wyjściu? Jak rozumiem testowe odłączenie cewek i uruchomienie maszyny nie wchodzi w grę?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Możliwe, że wraz z przegrzaniem cewki, uszkodzeniu uległ jakiś element kluczujący. Tutaj niestety nie pomogę, nie znam się na agregatach. Możesz temat przenieść do działu elektrotechnika, tam częściej pojawiają się tematy z agregatami prądotwórczymi i może ktoś będzie w stanie pomóc.
  • Poziom 22  
    Niestety w tamtym temacie cisza.

Zastanawiam się tylko czy cewka pracuje tu jako element dławika (ale wtedy po co dwie?), czy może jako magazyn energii w polu magnetycznym.

Zacznę od przewinięcia cewek zgodnie ze wskazówką i zobaczymy. Naprawa elektroniki raczej nie wchodzi w grę, całość zalana jest jakimś czarnym glutem.

Drut nawojowy pojedynczo czy podwójnie emaliowany? Wiem, żeby przy nawijaniu nie uszkodzić izolacji - mam zamiar prowadzić drut przez koszulkę termokurczliwą w czasie nawijania.
  • Poziom 33  
    Pojedyńcza emalia wystarczy. Podwójna jest stosowana przy wyższych napięciach.
  • Poziom 22  
    Po zdarciu drutu z przegrzanej cewki i zwykłego kabla (!!) z drugiej okazało się, że od temperatury całkowicie zeszła izolacja z rdzenia jednej i drugiej cewki.

Udało mi się ustalić, po konsultacji z producentem i porównaniu wymiarów, że potrzebny jest rdzeń T184-52 firmy Micrometals. Dostępność w PL - 3 sztuki w TME.

Zanim kupię rdzenie owinąłem jednak stare podwójną wartstwą taśmy izolacyjnej, nawinąłem drutem DNE 200 1,3mm (średnica z emalią) po 56 zwojów (tyle było na oryginalnej przegrzanej). Dziś przetestuję, czy urządzenie ruszy. Jeśli tak nawinę nowe cewki na nowych rdzeniach.