Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Quadral Amun MK4 głośnik wysokotonowy

Tomek_RR 23 Mar 2016 13:55 1074 5
  • #1 23 Mar 2016 13:55
    Tomek_RR
    Poziom 10  

Witam

Bardzo proszę o pomoc w takiej kwestii. Posiadam kolumny Quadral Amun Mk4 i wyniku jakiegoś zwarcia na kablach spaliły się oba głośniki wysokotonowe ( na to przynajmniej wskazuje brak przejścia przy sprawdzeniu miernikiem głośnika wysokotonowego). Są to dokładnie głośniki quadral T 110/20/2 5 Ohm.

Pytanie do chłopaków w temacie, co w takiej sytuacji, gdzie można znaleźć takie głośniki? Szukając w google znalazłem tylko jakieś stare aukcje z przed kilku lat. Lub czym można zastąpić te głośniki w podobnej jakości?

Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
    Tomek

0 5
  • #2 18 Kwi 2016 23:09
    b_2
    Poziom 9  

Podłączam się, mam quadral shogun mk IV i również szlag trafił tweeter w jednej kolumnie. tam gra ten sam tweeter co u kolegi Tomek_RR.

po rozebraniu okazało się, że uzwojenie jest przerwane przy samej membranie. pytanie czy da się wymienić membranę (bo zakładam, że naprawić uzwojenia się nie da), czy trzeba cały driver? Innymi słowy, czy driver jest rozbieralny?

Quadral Amun MK4 głośnik wysokotonowy Quadral Amun MK4 głośnik wysokotonowy

0
  • #3 19 Kwi 2016 12:11
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

b_2 napisał:
    po rozebraniu.............. czy driver jest rozbieralny?
    A w jaki sposób powstało zdjęcie? Nie musiałeś wyjąć (a więc i rozebrać głośnika) cewki?
    b_2 napisał:
    pytanie czy da się wymienić membranę
    Jeśli jest dostępna jako część zamienna - czemu nie?

0
  • #4 19 Kwi 2016 14:15
    b_2
    Poziom 9  

oczywiście że rozkręciłem głośnik, natomiast sama cewka i membrana jest wklejona w plastikowy driver i to mi nie wygląda na element rozbieralny (chociaż wiadomo, Polak potrafi). formalnie, jak zdążyłem ustalić w tzw. międzyczasie driver z cewką i membraną występował jako całość, jako jedna część serwisowa.

skoro jednak i tak nie działa, to spróbuję się pobawić i wkleić jakąś cewkę z tych dostępnych na rynku, może nawet uda się to jakoś wycentrować.

0
  • #5 19 Kwi 2016 14:53
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

b_2 napisał:
    membrana jest wklejona w plastikowy driver i to mi nie wygląda na element rozbieralny
    I to jest właśnie element, jakiego potrzebujesz. I występuje (jeśli występuje do Twojego głośnika) jako całość.
    b_2 napisał:
    to spróbuję się pobawić i wkleić jakąś cewkę z tych dostępnych na rynku
    Zły pomysł. Ma tylko wartość "edukacyjną". Każdy głośnik od "A" do "Z" jest projektowany jako całość - komplet wszystkich, ściśle do siebie dobranych pod względem akustycznym, elementów. Wymiana jakiegokolwiek elementu może zmienić drastycznie jakość reprodukowanego dźwięku. Tak więc - nie ma, moim zdaniem, sensu taka zabawa; jeśli chcesz naprawić głośnik, a nie eksperymentować na zasadzie "może uda się".
    Poza tym do łączenia obu tych elementów składowych membrany (czyli tego co na zdjęciu) używa się specjalnych klei, nie wspominając już o tym, że należy to zrobić niezwykle precyzyjnie.

0
  • #6 21 Kwi 2016 23:18
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Co prawda to nieidealne rozwiazanie, ale masz 2 alternatywy do zakupu nowych membran czy nawet głosników:
    1. Pomierz suwmiarka średnicę, grubość i wysokoĆś uzwojenia -moze przy odrobinie szczescia podpasowac polski komplet od GDWk lub hardcorowo chinski...(wowczas oczywiscie zmieni sie charakterystyka głosnika -nie koniecznie na gorszą.

2. Są firmy które przewijają cewki poszukaj w sieci (mógłbys nawet sam to zrobic mając szklo powiekszajace, odpowiedni drut i cierpliwość. Po pierwsze musiałbys jakoś unieruchomić i zamontowac kopułkę (używajac np wkrętarki na wolnych obrotach zrobic z niej uproszczone urzadzenie do nawijania). Konieczne jest wczesniejsze pomierzenie srednicy aktualnego drutu, oraz jego długosci i idealnie ilości zwojów.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo