Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice spin, nice wingo-niezależne oświetlenie podjazdu z 2 napędów ?

kroy111 23 Mar 2016 17:06 3333 30
  • #1 23 Mar 2016 17:06
    kroy111
    Poziom 6  

Witam, potrzebuję opinii do realizacji mojego pomysłu. Posiadam bramę wjazdową z napędem Nice Wingo 2024 oraz garaż z napędem Nice Spin 11.
    Chciałbym uzyskać taki efekt:

1. otwieram garaż z domu (uruchamiam Spina) - zapala się światło przed domem, przed garażem i wzdłuż wjazdu

2. otwieram bramę wjazdową z samochodu (uruchamiam Wingo) - zapala się światło przed domem, przed garażem i wzdłuż wjazdu

Teoretycznie według mnie powinno to zadziałać chociaż nie jestem pewny co do jednego punktu a mianowicie
    do wejścia 2 napięć z napędów do przekaźnika czasowego PCU 504.
    Wydaje mi się, że te napięcia powinny być odseparowane od siebie
    ale nie bardzo wiem jak to zrobić.

Oraz kwestia kolejności: przekaźnik czasowy, automat zmierzchowy czy może odwrotnie?

Będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie. Pozdrawiam

0 29
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 23 Mar 2016 18:30
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Mam chyba lepszy pomysł...
    Zastosuj radio PROXIMA kompatybilne z twoimi pilotami. Jest wersja 230v do sterowania oświetleniem. Wczytujesz przyciski te same które sterują bramami lub jeżeli masz wolny kanał w pilocie to też można wczytać aby włączyć oświetlenie bez otwierania bramy, ustawiasz w odbiorniku czas świecenia i już. Taniej , szybciej, wygodniej. Oczywiście możesz też podłączyć zmierzchówkę....

0
  • #3 23 Mar 2016 20:29
    kroy111
    Poziom 6  

Czy taniej... rozumiem, że musiałbym kupić dwa takie radia, po jednym do każdego napędu chcąc uzyskać efekt niezależnego załączania świateł bez względu którego napędu użyję.
    Trochę mi to nie pasuję ponieważ prawie wszystkie przekaźniki i automat zmierzchowy chcę umieścić w garażu. Montując Proxime przy bramie wjazdowej musiałbym doprowadzać do garażu 230V (30 metrów)
    Bezpieczniej będzie doprowadzić 12V.

0
  • #4 23 Mar 2016 20:50
    luk9753
    Poziom 24  

Wystarczy Ci jedno radio proximy. Pamietaj ze efekty wyzwalania oswietlenia uzyskasz zarowno przy sygnale zamkniecia jak i otwarcia, nowsze centrale nice maja opcje sygnalizacji zamkniecia i otwarcia bramy i do sterowania oswietleniem wykozystuje tylko otwieranie bramy, sygnal zamykania jest neutralny dla automatyki.Co do iloczynu logicznego ze czujnikiem zmieszchowym to sprawa oczywista musi byc.

0
  • #5 23 Mar 2016 21:08
    kroy111
    Poziom 6  

Nie bardzo rozumiem zasady działania Proximy. Jedno radio? Załóżmy, że zamontuję je w garażu, podłącze pod światło.

Czy jedno radio proximy idzie wczytać do dwóch napędów?

Czy otwarcie tylko garażu lub tylko bramy wjazdowej spowoduje załączenie oświetlenia?

Światło ma się zapalać przy otwieraniu i zamykaniu - często przyjeżdżam i wyjeżdżam jak jest ciemno.
    Mam piloty dwukanałowe (FLOR)
    Czy możesz podać przykładowe radio Proximy które by u mnie pasowało?
    Nie bardzo wiem czego mam z Proximy szukać, jest tego tam za dużo.

0
  • #6 23 Mar 2016 21:11
    Marek J.

Łopatologicznie:
    Jedno radio umieszczone w garażu i podłączone przez zmierzchówkę do oświetlenia. Programujesz do radia przycisk który otwiera bramę wjazdową, a następnie w ten sam sposób programujesz przycisk od garażu. Od teraz obojętne co będziesz otwierał - radio da impuls do oświetlenia. Ustawiasz tryb pracy monostabilny z podtrzymaniem czasowym. Czas ustawiasz taki jak Ci się podoba( w zakresie z tego co pamiętam 999 sekund...). Radia nie wczytujesz do napędów tylko piloty(przyciski) obsługujące napędy wczytujesz do radia Proximy ( bez grzebania w napędach).

0
  • #7 23 Mar 2016 21:26
    kroy111
    Poziom 6  

Aaa..to taka zamiana..zaczyna mi się podobać, faktycznie to lepsze rozwiązanie
    Czy możesz podać przykładowe radio Proximy które by u mnie pasowało?

0
  • #8 23 Mar 2016 21:41
    Marek J.

A jakie masz piloty? Flor, smilo?

0
  • #9 23 Mar 2016 21:51
    kroy111
    Poziom 6  

Piloty 2 kanałowe FLOR

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #10 23 Mar 2016 21:57
    Marek J.

No to PROXIMA LN_L Flor. Cena około 110 -130 zł...

0
  • #11 23 Mar 2016 22:10
    kroy111
    Poziom 6  

Dzięki, dzięki..

0
  • #12 24 Mar 2016 06:32
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Tańszym i prostszym rozwiązaniem jest tzw suma na drucie. Sterowanie niezależne z napędów poprzez przekaźniki.

0
  • #13 24 Mar 2016 08:56
    kroy111
    Poziom 6  

Można prosić o więcej szczegółów, jakiś schemat

0
  • #14 24 Mar 2016 09:25
    Marek J.

Zbigniew 400 napisał:
    Tańszym i prostszym rozwiązaniem jest tzw suma na drucie. Sterowanie niezależne z napędów poprzez przekaźniki.

Może i tańszym tak ,ale niewiele ( koszt ponad 30 m przewodu, przekaźników, elementów do bramki, zasilacza..)
    Czy prostszym? Wkopanie przewodu, ingerencja w napędy, zmontowanie układu NAND....

0
  • #15 24 Mar 2016 17:12
    kroy111
    Poziom 6  

Pojawił się mały zgrzyt, mianowicie wersja z Proximą wychodzi drożej:
    - czujnik zmierzchowy ( 80 zł )
    - radio Proxima - na alledrogo ( 130 zł )
    - u autoryzowanego przedstawiciela ( 150 zł )
    - bezpośrednio u producenta w Toruniu ( 180 zł ) cena brutto dla zwykłego klienta !!!

moja wersja:
    - PCU 504 (130-140 zł ) ewentualnie PCS 516 ( 90-110 zł )

Zasilacza i przekaźników nie liczę ( bo mam )

Może ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł jakby to inaczej ogarnąć?

No i nie bardzo jeszcze wiem jak to będzie z tymi 2 napięciami z napędów które idą do przekaźnika czasowego, jak je odseparować od siebie?

0
  • #16 24 Mar 2016 20:00
    Marek J.

Coś Kolega słabo szuka...
    http://mojaautomatyka.pl/sterowniki-zewnetrzn...e/116-sterownik-ln-l.html#/1-system-nice_flor
    i trochę słabo liczy....
    Wychodzi tak samo a dużo mniej roboty. A i trzydzieści parę metrów kabla zostaje w "kieszeni"...
    Co do sprzęgnięcia to tak kolega @Zbigniew 400 napisał.
    Wpisz w wyszukiwarce "sumowanie na drucie"...

0
  • #17 25 Mar 2016 06:56
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Wersja sterowana z napędów:

Wersja z radiem:

Cytat:
    Pojawił się mały zgrzyt, mianowicie wersja z Proximą wychodzi drożej:
    - radio Proxima - na alledrogo ( 130 zł )
    - u autoryzowanego przedstawiciela ( 150 zł )
    - bezpośrednio u producenta w Toruniu ( 180 zł ) cena brutto dla zwykłego klienta !!!

moja wersja:
    - PCU 504 (130-140 zł ) ewentualnie PCS 516 ( 90-110 zł )

Z radyjkiem pozostań z cena na A...o,

A gdzie w "moja wersja" koszt materiału i wkopania kabla od bramy do garażu (jak zauważył Marek J.)? Raczej zje te 20 zł oszczędności a i galamacji co nie miara...

0
  • #18 25 Mar 2016 11:59
    Marek J.

Faktycznie, jeżeli masz przekaźniki to możesz zrobić jak napisał @kotbury . "Zwykłe" radio Proximy flor można kupić taniej niż LN-L...
    Jeżeli nie chce Ci się kombinować dla 20-30 zł to zastosuj LN-L . Jest zasilane bezpośrednio z sieci i ma obciążalność 2x800W (ma dwa kanały) więc żadnych przekaźników nie potrzebujesz. Ponadto ma wyjścia na sterowanie przyciskiem. Możesz np podłączyć pod domofon aby gościom oświetlić wejście.

0
  • #19 26 Mar 2016 12:42
    kroy111
    Poziom 6  

Panowie, myślałem jeszcze o tym radiu Proximy LN-L i doszedłem do wniosku, że
    w moim przypadku to nie zda egzaminu ponieważ:
    -nie noszę pilota przy sobie, mam piloty 2 kanałowe, w samochodzie mam pilot zamontowany na stałe a w domu leży na półce:

1.wychodzę z domu, naciskam GARAŻ, wsiadam do auta naciskam BRAMA, wyjeżdżam i znowu naciskam GARAŻ i BRAMA (od razu zaznaczam, że nie chcę automatycznego zamykania)

2.przyjeżdżam do domu, naciskam BRAMA i GARAŻ i BRAMA ( garaż zamykam dzwonkowym)

Różna ilość i kolejność naciśnięć pilota, z tego co się doczytałem to Proxima ma 3 tryby pracy:
    - TDJN (tak długo jak naciskasz)
    - bistabilny
    - monostabilny ( z ustawianym czasem)

Czy ja dobrze rozumiem, że tryb bistabilny i monostabilny (pomimo ustawionego czasu ) będą zachowywały się tak
    samo ponieważ każde użycie pilota będzie powodowało włączenie lub wyłączenie oświetlenia?

Jakoś nijak to się ma do moich wcześniejszych założeń, żeby światło zapalało się na powiedzmy 2 minuty bez względu na to jakiego napędu użyję i ile razy.

Zastanawiałem się też jeszcze nad automatem schodowym takim jak w bloku ale nie znam zasady działania czy uruchamia się go poprzez przycisk dzwonkowy czy potrzebne jest tam jakieś napięcie 12-24V

0
  • #20 26 Mar 2016 14:11
    Marek J.

W trybie bistabilnym pierwsze przyciśnięcie powoduje załączenie, a kolejne wyłączenie itd na przemian (bez odliczania czasu).
    W trybie monostabilnym naciśnięcie pilota powoduje załączenie urządzenia na określony czas np 2 minuty i nie wyłączy urządzenia kolejne naciśnięcie przycisku bez względu ile razy go użyjesz.
    TDJN - urządzenie zostaje włączone tak długo jak długo trzymasz wciśnięty przycisk.
    LN-L ma wyjście na przycisk więc możesz przez przekaźnik połączyć włączniki od bram przy wyjeździe jeżeli w tym momencie nie używasz pilota.

0
  • #21 26 Mar 2016 17:52
    kroy111
    Poziom 6  

Marek J. napisał:
    W trybie monostabilnym naciśnięcie pilota powoduje załączenie urządzenia na określony czas np 2 minuty i nie wyłączy urządzenia kolejne naciśnięcie przycisku bez względu ile razy go użyjesz.

Niestety ale tak to nie działa, nie dawało mi to spokoju, podzwoniłem trochę i widziałem instrukcję programowania Proximy LN-L

W moim konkretnym przypadku zamontowanie Proximy LN-L skutkowałoby:

1.wychodzę z domu, naciskam GARAŻ /pali/, wsiadam do auta naciskam BRAMA /nie pali/, wyjeżdżam i znowu naciskam GARAŻ /pali/ i BRAMA /nie pali/(od razu zaznaczam, że nie chcę automatycznego zamykania)

2.przyjeżdżam do domu, naciskam BRAMA /pali/ i GARAŻ /nie pali/ i BRAMA /pali/ ( garaż zamykam dzwonkowym)

Proxima LN-L odpada

0
  • #22 26 Mar 2016 19:18
    Marek J.

Sorki, masz rację, nie doczytałem...
    Ale zwróć uwagę, że jest to sterownik dwukanałowy i programując przycisk od garażu na jednym kanale, a bramę na drugim oraz łącząc równolegle wyjścia możesz uzyskać efekt który może Cię zadowolić.
    1. ...naciskasz garaż (wł.kanał1) /pali/, naciskasz brama (wł.kanał2) /pali/, wyjeżdżasz z garażu naciskasz garaż (wył.kanał1) /pali(bo kanał2 jest włączony)/, po wyjeździe zamykasz bramę/nie pali/ (jeżeli nie zamkniesz którejś z bram to zgaśnie po upływie ustawionego czasu).
    2. Przyjeżdżasz wciskasz bramę (kanał2)/pali/,naciskasz garaż (kanał1)/pali/, zamykasz bramę (kanał2 wyłącza, ale kanał1 jest załączony) /pali/, zamykasz garaż dzwonkowym więc światło gaśnie po zaprogramowanym czasie /nie pali/. :D

Dodano po 18 [minuty]:

Możesz oczywiście zastosować też najtańszy sterownik Proximy np. NM i za różnicę w cenie (ok. 30 zł)kupić "automat schodowy" lub zbudować go samemu na np. "555"-ce (przekaźniki masz więc zmieścisz się w kilku zł).
    Pozdrawiam i Wesołych Świąt!

0
  • #23 26 Mar 2016 19:28
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Gorzej jak użyje się tylko bramy - jeden kanał włącz, potem wyłącz (bo drugi nie włączony w ogóle)....
    To wracamy do układu sterowanego z napędów albo aby uniknąć rycia pod kabel brama-garaż przemyśl użycie odbiornika Proximy ale NMxFL (najprostszy, jednokanałowy, da się dostać za równo stówę) w trybie mono sprząc z rzeczonym przekaźnikiem podtrzymującym F&F (albo taniej jak napisał przedmówca - automatem schodowy lub samodziełkę). I taki układzik może być umieszczony w dowolnym miejscu (najbardziej korzystnym przez bliskość zasilania sieciowego, długość kabli do lamp oraz też ekspozycje radia na piloty) zasilany z małego zasilaczyka wtykanego.

0
  • #24 26 Mar 2016 19:56
    kroy111
    Poziom 6  

Marek J. napisał:
    Ale zwróć uwagę, że jest to sterownik dwukanałowy i programując przycisk od garażu na jednym kanale, a bramę na drugim oraz łącząc równolegle wyjścia możesz uzyskać efekt który może Cię zadowolić.

Faktycznie, tak by chyba mogło zadziałać, tylko pytanie czy można połączyć oba kanały równolegle bez szkody dla Proximy?

kotbury napisał:
    Gorzej jak użyje się tylko bramy - jeden kanał włącz, potem wyłącz (bo drugi nie włączony w ogóle)....

Nie rozumiem, używam 1 kanału, wyjeżdżam /pali/ zamykam /nie pali/ to dlaczego miałoby być gorzej, a jak nacisnę jeden raz to i tak przecież po zadanym czasie zgaśnie

0
  • #25 26 Mar 2016 20:18
    Marek J.

Koledze @kotbury chodziło o sytuację gdy np chcesz wjechać na posesję nie otwierając garażu. Wówczas przy zamykaniu bramy wjazdowej światło zgaśnie. Ale może to być także zaletą tego rozwiązania..( Oszczędzamy energię i klimat na Ziemi.. :D ).
    Co do podłączenia dwóch kanałów na wyjściu to nie ma problemu. To jest 1faza...
    Tylko ważne abyś nie przekroczył łącznie 800W...

0
  • #26 26 Mar 2016 20:21
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Jest jeszcze inne rozwiązanie. Monitorowanie prądu zasilania napędów bram i sterowania tym lampami.

0
  • #27 26 Mar 2016 20:42
    Marek J.

Pewnie że można kolego @Zbigniew 400 , ale chyba koledze @kroy111 chodzi o prostotę układu i o koszty. Można faktycznie tanio zrobić bocznik z nawiniętą cewką i kontaktronem, ale nie wiem czy twórca wątku potrafi i chce się w to bawić (o układach IO nie wspomnę...).

0
  • #29 26 Mar 2016 21:48
    kroy111
    Poziom 6  

A gdyby zbudować coś takiego

Musiałbym położyć kabel od bramy do garażu /to nie problem/ nie wiem tylko jak poradzić sobie ze sterowaniem przekaźnika z NIce Spin z wyjścia na lampę sygnalizacyjną bo jest tam 12V impulsowe tzn. 0,5 sek. jest napięcie a 0,5 sek. nie ma i pewnie cewka przekaźnika nie będzie prawidłowo pracowała.

Jest jeszcze wprawdzie 12V z żarówki z napędu ale nie wiem czy mógłbym się w to miejsce podłączyć / oprawa z przepalonej żarówki, połączyć tam przewody i do cewki przekaźnika /, bardziej wolałbym 12V z lampy sygnalizacyjnej.

Dodano po 22 [minuty]:

Zbigniew 400 napisał:
    http://www.fif.com.pl/produkt/1144/1145

Cena ok 111 zł.l

Jeżeli zasilanie z tego samego punktu to wystarczy jedna sztuka.

Prościej się nie da.

Niestety, dwa różne punkty

0
  • #30 26 Mar 2016 21:53
    Marek J.

Zbigniew 400 napisał:
    Jeżeli zasilanie z tego samego punktu to wystarczy jedna sztuka.

... a jeżeli nie?
    Poza tym czasówka też potrzebna.
    @kroy111 Są czasówki które "ignorują" kolejne impulsy wejściowe po pierwszym załączającym aż do upływu zadanego czasu.

0