Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB Intek M-120 plus, bardzo mały zasięg (parę metrów), końcówka mocy OK

23 Mar 2016 23:36 1590 6
 • Poziom 2  
  Posiadam CB Intek M-120 i radio ma bardzo słaby zasięg, dosłownie parę metrów (nie jest to problem anteny), bardzo słaby sygnał na wyjściu. A końcówka mocy jest OK. Czy podpowie ktoś, co powinienem zrobić?
 • e-miernikie-mierniki
 • Moderator HydePark/Samochody
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 13  
  Jaka moc na wyjściu? jaki swr anteny? Driver sprawdziłeś?
 • Poziom 34  
  teratron napisał:
  Driver sprawdziłeś?
  Owszem można ale....
  Dwa dni temu miałem na stole takie radio. Ktoś zmienił w nim końcowy tranzystor w.cz. na 2SC2078 marki ISC (ostrzegam przed tym g..., to już drugi przypadek u mnie tego złomu). Sprawdziłem go, miernik pokazuje "dobry". Sprawdziłem driver KTC1006, miernik pokazuje "dobry". Podstawiłem tranzystor atestowany (doskonałej marki) 2SC2075 i radio nie działa, potem sprawdzony ("no name", ale działający ze sprawnego radia) i radio nadal nic. Podstawiłem za driver 2SC2314 i znowu 2SC2075 (ten co poprzednio), a radio od razu odpaliło i pełna moc, podobnie podstawiłem 2SC2078 ten co poprzednio - radio też elegancko pracuje, moc jest. Zatem jedyna możliwość - od razu nowy driver i pewna końcówka w.cz.! To najszybsza droga - warunek: napięcie musi być na kolektorze drivera i końcówki, inaczej trzeba szukać uszkodzenia wcześniej. Ja napięcia miałem dobre, dlatego tak postępowałem. I nie stosuje się przy takiej naprawie anteny, tylko sztuczne obciążenie, kolego teratron, i wtedy SWR jest poza tematem.
 • Poziom 2  
  Radyjko było sprawdzane miernikiem. W czasie przełączanie w mikrofonie (na nadawanie) wskazówka miernika ani drgnęła. Antena była sprawdzana (Wilson, na magnes1m)jest ok.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Najlepiej posłużyć się sondą w.cz. Można jeszcze tak:
  Jeśli nikt nie kręcił filtrami - wyciągnij Q38, Q39 i zmierz je. Proszę także zmierzyć napięcia na ich kolektorach podczas nadawania.
  Proszę sprawdzić jeszcze rezystory, czy nie mają przerwy: R189, R190, R193. Kolektory Q40, Q41 zasilanie mają? Wyciągnij i zmierz jeszcze driver Q40.

  Niestety, bez sondy trzeba działać trochę po omacku. Przydał by się także miernik częstotliwości, by sprawdzić, czy prawidłowo przełącza Q28 podczas TX.
 • Poziom 2  
  Udało się opanować sytuację.Problemem okazały się zimne luty. W tej chwili radyjko pracuje ok. Pozdrawiam.