Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka BOSCH SGI 4902/07 spalony triak TY4 i aktuator

LJ3 23 Mar 2016 23:41 2157 8
  • #1 23 Mar 2016 23:41
    LJ3
    Poziom 9  

Zmywarka BOSCH SGI 4902/07 nie chce startować. Po wielu próbach rusza i myje prawidłowo. Przy załączaniu ustawia się zawsze na program 60 stopni i górny kosz. Dostałem się do płyty procesora, by ja przemyć i ku mojemu zaskoczeniu znalazłem tam spalony triak TY4.
    Po przeszukaniu forum znalazłem opis podobnego problemu.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic768256.htm
    W opisie jest, że na płytce procesora (spalony) triak TY4 (Z0103) zasila aktuator, który odłącza jedno ramię myjące i że triak dostał zwarcia i uszkodził procesor.
    Dodano uwagę, że:
    "Wymiana tego triaka nic nie da. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę modułu, to przed uruchomieniem koniecznie odłącz przewody aktuatora!"

Ponieważ moduł kosztuje dość drogo, ok. 600 zł, a zmywarka, cicha i pojemna ale już leciwa, dlatego zwracam się do szanownych forumowiczów z pytaniami:
    Jak dokonać odłączenia tego aktuatora?
    Czy należy dostać się do aktuatora? - Gdzie znajduje się ów aktuator odłączający jedno ramię?
    Czy wystarczy odłączyć złączkę z płyty procesora? (Te zielone przewody na foto?)

Z góry dziękuję za odpowiedz.

3 8
  • #2 29 Mar 2016 14:21
    LJ3
    Poziom 9  

Poszukując owego aktuatora odkręciłem lewą blaszaną osłonę. Za nią znajduje się "płaszcz wodny". Na dole widać jedynie zaworki ale nigdzie nie widzę aktuatora, od którego to należy "przed uruchomieniem koniecznie odłączyć przewody (aktuatora)!

Ponawiam pytania:
    Jak dostać się do tego aktuatora, do jego złaczek? Czyli ....
    Gdzie znajduje się ów aktuator odłączający jedno ramię zmywarki?
    Czy może wystarczy odłączyć (i którą??) złączkę z płyty procesora? (patrz foto wyżej)

Czy na tym forum nie ma ani jednego fachowca?

Dziwne.....

4
  • #3 15 Kwi 2016 15:40
    LJ3
    Poziom 9  

"Gdzie znajduje się ów aktuator odłączający jedno ramię?"

Prześledziłem rysunki montażowe zmywarki (znalazłem w necie!).

Wydaje się, że ów aktuator jest zintegrowany z grzałką. Jeżeli tak to czeka poważna "robota" (należy rozegrać zmywarkę od dołu) i pewnie spore koszty.

Powtarzam zapytanie:
    Który przewód sterujący owym aktuatorem zintegrowanym z grzałką należy odłączyć?
    (Patrz foto na początku)
    Lub ....
    Może ktokolwiek dysponuje schematem elektrycznym zmywarki Bosch SGI 4902/07?
    :D

2
  • #5 16 Kwi 2016 16:37
    LJ3
    Poziom 9  

OK. To wszystko już wielokrotnie czytałem.
    Szukam opisanego w moim pierwaszym wpisie rozwiązania, by np. nie powtórzyły się ponownie uszkodzenia, jakie to opisano w cytowanym wyżej opisie:

peter falk napisał:

Otóż nie!
    Objawy jakie towarzyszą uszkodzeniu opisano już na elektrodzie wielokrotnie i je dobrze znam ale z tych opisów nie wynika, jak dobrać się do siłownika - aktuatora wyłączającego dolne ramię i gdzie on się znajduje! Po to by go odłączyć i by nie powtórzyć błędu i uszkodzeń, które opisano wyżej.

Nigdzie nie mogę zlokalizować tego siłownika - aktuatora (patrz załączony niżej obrazek).

Pod grzałką jest silniczek sterujący, kierujący - przełączający wodę naprzemiennie na dolne i górne ramię.

Powtarzam więc pytanie:
    Który przewód sterujący aktuatorem, siłownikiem (a może silniczkiem pod grzałką, jeżeli to on steruje wyłączeniem dolnego ranienia przyciskiem!) zintegrowanym z grzałką należy odłączyć by uniknąć ponownego spalenia triaka i w konsekwencji uszkodzenia procesora (który na mojej płycie, jak się okazało jest ok)?
    :?: :?:

2
  • #6 17 Kwi 2016 00:11
    peter falk
    Specjalista AGD

LJ3 napisał:
    Powtarzam więc pytanie:
    Który przewód sterujący aktuatorem, siłownikiem (a może silniczkiem pod grzałką, jeżeli to on steruje wyłączeniem dolnego ranienia przyciskiem!) zintegrowanym z grzałką należy odłączyć by uniknąć ponownego spalenia triaka i w konsekwencji uszkodzenia procesora (który na mojej płycie, jak się okazało jest ok)?

A która ścieżka, idąca od TY4 jest przegrzana na module, widoczna na zdjęciach z podanego linku?
    Ja za "rąsię" nie będę prowadził - nie moja natua - z tego zresztą znany jestem na forum.
    Dumaj dalej, albo jęcz za pomocą klawiatury (która ,jak widać, wszystko zniesie).
    Podpowiem, nie będę taki :) :arrow: tnij zielony "kabelek" .

0
  • #7 17 Kwi 2016 02:12
    LJ3
    Poziom 9  

Dobra rada ale .... :D
    Na proste pytanie oczekuję prostej odpowiedzi.
    Taka moja natura!
    Czemu tak?
    By nie jęczeć za pomocą klawiatury (która, jak widać, wszystko zniesie).
    Jak widać wyżej co niektórych bawią nawet proste i jasne (dla mnie przynajmniej) pytania.

Już w końcu pierwszego wpisu zapytałem:
    "Czy wystarczy odłączyć złączkę z płyty procesora? (Te zielone przewody na foto?)"
    Bez odpowiedzi.
    Napisałem ostatnio, że .... "procesor (na mojej płycie) jak się okazało jest ok".
    Jak uprzednio zapytałem, tak też sprawdziłem:
    Włączyłem zmywarkę - ruszyła normalnie bez opisanych na wstępie objawów (ale nie "brała wody"). Zrobiłem to na pewniaka choć nie było żadnej odpowiedzi.
    To proste i jasne - przynajmniej dla mnie.
    Dziwią mnie ci co piszą zagadki ale jednocześnie sami (bo ... taka natura) nie umieją ich odczytać, odnalezć w innych wpisach ... :cry:
    Poszukuję owego "osławionego" siłownika z ciekawości (taka natura :D ).
    Nawet w serwisie Boscha nie umieli tego ustrojstwa znalezć i wskazać (taka ich z kolei .... natura).
    Ot fachowcy.
    Stad moje tutaj wpisy. Dla potomnych ....
    To się przyda innym użytkującym jeszcze stare ale jare sprzęty, które są o 100 razy lepsze i lepiej wykonane (sami to wiecie!) od obecnie produkowanego BADZIEWIA z plastiku, który po kilku użyciach "zachodzi" - matowieje i z czasem śmierdzi. A poza tym ...
    Pokażcie mi taki AGD, który będzie "chodził" bezproblemowo prawie 20 lat!?
    P.S.
    Gdybym dysponował dostępem do serwisu, opisów, czy schematów nie potrzebowałbym o nic pytać! Taka natura.

0
  • Pomocny post
    #8 17 Kwi 2016 15:06
    peter falk
    Specjalista AGD

O tu aktuator:
    Zdejmij prawy boczek.

2
  • #9 20 Kwi 2016 19:17
    LJ3
    Poziom 9  

Domyślałem się, że tam jest ten siłownik (aktuator), gdyż tam znajdują się 2 wyjścia na "prysznice" - górny i dolny ale nie byłem pewien na 100%. :idea:
    Nie jestem fachowcem więc rozbieranie całej zmywarki, w tym zdejmowanie dna (w całości z plastiku, nie jak w nowych łatwy dostęp pod blachą) i innych elementów bez pewności, a następnie składanie całości bez pomyłek :?: , nie bardzo mi się uśmiechało tak w ciemno.
    Teraz mam pewność:
    Dziękuję @ peter falk
    Złapię wolną chwilę to tam zajrzę.

0