Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra AT9115 - słaby sygnał z tunera i przestrojenie UKF

radmorowicz5412 30 Mar 2016 20:06 3276 41
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Jak nie masz przyrządów do radii, to stosuj się do wskazówek Andrzeja - są arcy ważne.

Co do usterki.
    radmorowicz5412 wrote:
    Sprawdzałem napięcia na UL 1200 i tak : na n11 powinno być 13 V a jest 25 V
    Jakim cudem UL1200 przeżył strzał na zasilaniu - natychmiast odłącz emiter T3 od płyty żeby nic tam nie spalić.

- T3 na na miernik - jak zwarcie C-E, to wymiana na podobny o hFE nie mniejszym od 85 (koniecznie)
    - jak nie, to tranzystor na miernik w trybie dioda B-E B-C koło ½
    - napięcie D6 powyżej 24V wymiana diody
    - napięcie emitera dobre dopiero można podłączyć odnóże do reszty układu

Za każdym razem jak coś robisz na drugi raz rozładowuj elektrolity na zasilaniu, to nic się nie stanie, albo odczekaj ten wymagany czas !
    radmorowicz5412
    Level 12  
    Więc tak, wymieniłem warikap D4 , trymer c25 oraz kondensator c24 i jest znaczna poprawa. Przede wszystkim już tak nie krzaczy z tymi diodami , stacje na dolnym paśmie nie uciekają ,bynajmniej tak mocno jak wtedy. Pasmo sie ladnie rozciagnelo na pelny zakres takze nie ma juz zadnych lustrzanek. Z tym ze tuner musi byc zrobiony wrecz doskonale wiec takie lekkie mruganie tych diód odpada. Na wlaczonym ARC tego migania nie widac ale gdy sie juz wylaczy to rzuca sie w oczy. Nie jest tak jak wtedy ze ucieka na boki stacja no ale doslownie leciutko mrugaja czerwone diody od "0" ,jakby w rytm muzyki. Mozna to w jakis sposob wyregulowac , dostroic czy cos ? Czy dalej jest cos uszkodzone ?
    diantus
    Level 32  
    Sprawdź jeszcze stabilizator na T1, T2, T3 - daje za wysokie napięcia co może powodować dalsze uszkodzenia. Prawdopodobnie przebity T1 (E-C).
    radmorowicz5412
    Level 12  
    T1, T2 , T3 to są te w obrębie głowicy tak? Pytam dla pewności . Wymieniłem T3 i D6 na płytce przedwzmacniacza ( odpowiadaja za zasilanie tunera , były wstawione złe zamienniki) i napięcia wróciły do normy , przede wszystkim UL 1550 ma już normalna temperature pracy .. Tylko po tej wymianie coś sie musialo stac , poniewaz glowica stracila prawie calkowicie czulosc. Stacje slychac ale są praktycznie bez żadnego sygnału , żadna dioda sie nie świeci. Co dziwne nie ma różnicy czy włoże antene czy nie - gra tak samo. Prawdopodobnie jest gdzies przerwa , tylko gdzie jej szukac ?
  • Helpful post
    diantus
    Level 32  
    Nie w głowicy. W pobliżu mostka diodowego, między złączami Zł1, Zł2 ale tak samo mają oznaczenia na schemacie. Sprawdź zgodność napięć ze schematem.
    Coś tam się przy głowicy przerwało. Sprawdź zasilanie głowicy jeszcze raz. Dołącz na próbę antenę do R5.
    radmorowicz5412
    Level 12  
    Napięcia się zgadzają na T1, T2 i T3. Napięcie zasilania głowicy jest. Po przyłożeniu do R5 to samo. Sygnał straciło i można go uzyskać kręcąc cewkami i trymerami lecz tylko w nieznacznym stopniu wzrasta. Dwie kreski. Bynajmniej na dole pasma bo u góry ledwo kreskę..
  • Helpful post
    diantus
    Level 32  
    Są tu w schemacie zdublowane oznaczenia T1, T2, T3, więc nie wiem o których napięciach piszesz.
    Zrobiłeś tu błąd ze strojeniem cewkami i trymerami przy każdym zaniku odbioru. Gdy był w miarę dobry odbiór (post #32) należało te ustawienia pozostawić, a przyczyn zaniku odbioru szukać w innych elementach.
    Gdy antena na R5 i taki sam odbiór jak w gniazdku anteny, wskazuje to na niewłaściwą pracę tranzystora T1 w głowicy. Zmierz napięcia EBC na tym tranzystorze.
    radmorowicz5412
    Level 12  
    Pisałem o napięciach tranzystorów od zasilania , te na płycie przedwzmacniacza. Wiem zrobiłem błąd. Napięcia na tranzystorach GŁOWICY się zgadzają T1 , T2 i T3.. Napięcie zasilania też się zgadza. Możliwe że to wina UL 1200 czy raczej nie ma nic wspólnego z tym ?
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Zasilacz tunera jest na płycie selektorów patrząc od przodu BD281 w obudowie TO22 przykręcony do ramy znajduje się po prawej stronie. Ze względu na nie możliwy dostęp tam (bez rozwalania tunera w kawałki) jedyne Twoje pole manewru teraz, to słuchanie się wskazówek i błysku ciupagi żeby dokonać pomiarów od strony ścieżek.

Zrób to i wszystko będzie OK.
    radmorowicz5412
    Level 12  
    4 srubki odkrecasz wyciagasz i dostep jest. Poza tym juz go wymienilem co wspominalem wczesniej i napiecia wrocily do normy. Same napiecia tez sprawdzalem w zasilaniu i sa poprawne o czym juz tez wspominalem
    diantus
    Level 32  
    Piszesz, że napięcia wróciły do normy. Jednak aby można ocenić czy dany tranzystor jest sprawny, trzeba znać napięcia na WSZYSTKICH wyprowadzeniach tranzystora i to z dokładnością do 0,1V.
    Wobec braku wyników pomiaru napięć, przypuszczam, że któryś z tranzystorów T1 lub T2 w głowicy jest niesprawny. Ze względu na niewielki koszt, wymień obydwa. Wymieniałeś je już może wcześniej, ale mogły się uszkodzić przy pomiarach - przypadkowe zwarcie wyprowadzeń B - C z reguły natychmiast uszkadza tranzystor.
    Sprawdź omomierzem czy nie ma przerwy L3 i L6.
    radmorowicz5412
    Level 12  
    Tuner naprawiony. Temat zamykam. Pozdrawiam