Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda RG jako wskaźnik włączenia/wyłączenia przekaźnika

crooveck 24 Mar 2016 09:17 1431 12
 • #1 24 Mar 2016 09:17
  crooveck
  Poziom 8  

  Chcę sterować z mikrokontrolera przekaźnikiem. Mam pewien standardowy schemat:
  Dioda RG jako wskaźnik włączenia/wyłączenia przekaźnikaled_rel...png Download (164.54 kB)

  Gdy na basie tranzystora T1 pojawia się stan wysoki z mikrokontrolera, zaczyna on przewodzić. Jednocześnie przekaźnik RELAY zostaje włączony i dioda LED1 zaczyna świecić.

  Poszukuję takiego schematu w którym można wykorzystać diodę LED RG (czerwono zieloną) do wskazywania stanu przekaźnika: RED przekaźnik wyłączony, GREEN przekaźnik włączony.
  Oczywiście zawsze mogę wykorzystać kolejne nóżki uC i sterować diodami niezależnie ale nie o to chodzi...

  Proszę o podpowiedzi w jaki sposób zaprojektować taki układ. Domyślam się, że nie jest to bardzo skomplikowana sprawa.

  0 12
 • #3 24 Mar 2016 10:19
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Po pierwsze, dodaj diodę zabezpieczającą przy cewce przekaźnika (chyba, że masz przekaźnik z wbudowaną diodą, ponoć teraz bywają i takie), żeby nie spalić tranzystora. Co do podłączenia LED-a, żeby świecił, kiedy przekaźnik jest wyłączony, to może ten LED z szeregowym opornikiem między kolektor, a masę. Jest tylko ryzyko, że jak prąd tego LED-a będzie za duży, to włączy przekaźnik.

  0
 • #6 24 Mar 2016 12:30
  crooveck
  Poziom 8  

  Dzięki lekto i _jta_, uwzględniłem już tę diodę zabezpieczającą przy cewce.

  Co sądzicie o moim kolejnym schemacie? Jest zgodny z propozycją _jta_ i Templarious'a z tą różnicą, że mój przekaźnik jest zasilany napięciem 5V. Jeśli da się odpowiedniej wielkości rezystor R2 to chyba powinno działać jak należy, czyż nie?

  Dodano po 22 [minuty]:

  Mam jeszcze jeden pomysł, tym razem z bramką NOT:
  Dioda RG jako wskaźnik włączenia/wyłączenia przekaźnikaled2.png Download (8.86 kB)

  Niski stan na wyjściu mikrokontrolera wyłącza przekaźnik, a zanegowanie na bramce NOT powoduje zaświecenie diody czerwonej.
  Wysoki stan na wyjściu mikrokontrolera włącza przekaźnik i zapala diodę zieloną, a zanegowanie na bramce NOT gazi diodę czerwoną.

  Czy takie rozwiązanie ma szansę zadziałać?

  0
 • #7 24 Mar 2016 18:06
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Można bez dodatkowej bramki - tak, jak pisałem w #3 - weź schemat z #1 i dodaj LEDR, R2 i D1 jak w #4. W #4 LEDG włączony między dwie masy nie zaświeci.

  0
 • #8 24 Mar 2016 19:30
  crooveck
  Poziom 8  

  Tak wymyśliłem, tylko właśnie zastanawiam się czy to zadziała w 100% prawidłowo
  Dioda RG jako wskaźnik włączenia/wyłączenia przekaźnikaled3.png Download (8.85 kB)

  Czy nie będzie tak, że jedna z diód zawsze będzie się lekko świecić?

  0
 • #9 24 Mar 2016 20:34
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Nie jest dla mnie jasny sens pytania: założenie jest takie, że zawsze ma świecić jedna dioda, i to nie lekko, a normalnie: czerwona, kiedy przekaźnik jest wyłączony, zielona, kiedy jest włączony.

  Czy może chodzi o to, że zielona będzie lekko świecić nawet wtedy, gdy przekaźnik będzie wyłączony? To jest kwestia, jak dobierze się prąd diody czerwonej - a konkretniej, jakie da on napięcie na cewce przekaźnika. Jeśli to napięcie będzie niższe, niż próg przewodzenia diody zielonej (pewnie ze 2V), to dioda zielona będzie świecić tylko przy włączonym przekaźniku. Jaki jest opór cewki przekaźnika?

  0
 • #10 24 Mar 2016 20:53
  anders11
  Poziom 28  

  Obydwie diody będą się swiecić przy wyłączonym przekażniku
  Chyba że zrobisz tak:
  Dioda RG jako wskaźnik włączenia/wyłączenia przekaźnika

  Rezystor R3 należy dobrać na tyle duży by dioda LED R jeszcze się świeciła a
  prąd przez nią pobierany nie powodował uruchamiania cewki przekażnika

  0
 • #11 24 Mar 2016 21:08
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Obydwie diody będą się swiecić przy wyłączonym przekażniku

  Tylko wtedy, gdy prąd czerwonej diody wystarczy, by na cewce przekaźnika dać napięcie wystarczające do świecenia zielonej diody.

  Jeśli np. mamy przekaźnik na 5V z cewką 100Om, a opornik dobierzemy tak, żeby przez czerwoną diodę popłynęło 15mA, to 1.5V na cewce przekaźnika nie spowoduje świecenia zielonej diody.

  Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem: przekaźnik "puszcza" przy mniejszym prądzie cewki, niż potrzebny do włączenia - prąd czerwonej diody powinien być znacznie mniejszy od prądu "puszczania".

  0
 • #12 24 Mar 2016 21:49
  crooveck
  Poziom 8  

  Oczywiście chodziło mi o to, że obie diody mogą świecić przy danym stanie przekaźnika...

  Tutaj jeszcze komplikuje się sprawa, bo diody LED jakie zamierzam użyć to nie dwie osobne, tylko jedna RG ze wspólną katodą. Na PCB jest trochę miejsca więc zamiast takiego kombinowania może użyję układu 7404 (6 bramek NOT) i wówczas schemat mocno się uprości do tego z postu #6.
  Tylko czy jest on prawidłowy i ma szansę działać?

  0
 • #13 24 Mar 2016 23:20
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Hm... Jeśli wspólną katody połączysz przez opornik z masą (-zasilania), a anody połączysz z +zasilania, to zaświeci czerwony LED - bo wystarczy mu niższe napięcie, niż jest potrzebne zielonemu; jeśli na anodę czerwonego LED-a podasz potencjał nieco (o 1V) poniżej +zasilania, a na anodę zielonego +zasilania, to zaświeci zielony. Może to wykorzystać, żeby zrobić prostszy układ? Czyli: wspólną katodę przez opornik do masy, anodę zielonego LED-a do +zasilania, anodę czerwonego LED-a do +zasilania przez opornik, i do tego opornika +cewki przekaźnika. Ten drugi opornik trzeba dobrać tak, by prąd cewki dawał na nim około 1V, pierwszy tak, by jego prąd nie dawał na drugim oporniku napięcia powodującego świecenie zielonego LED-a. Do kolektora tranzystora -cewki przekaźnika i oczywiście dioda zabezpieczająca.

  0