Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic SK AK300 - Wieża nie włącza się, nie świeci nawet STANDBY...

Carlsson 24 Mar 2016 10:09 1623 17
  • #1 24 Mar 2016 10:09
    Carlsson
    Poziom 10  

Witam, mam wieżę która przestała się włączać - wieczorem grała normalnie, natomiast i została odłączona od prądu, rano po włączeniu wtyczki zaświeciła się dioda STANDBY i wieża nie chciała się włączyć, po chwili dioda świeciła coraz słabiej aż w końcu zgasła i teraz wieża nie daje żadnych oznak życia po podłączeniu do prądu...nie "klika" żaden przekaźnik jak działo się to wcześniej. Bezpiecznik szklany 1A sprawny i nie był przepalony. Poniżej schemat płytki zasilania i zdjęcia mojego wymontowanego układu.

Z tego co doczytałem to wieża ta ma w układzie dwa transformatory, duży oznaczony na schemacie T950 i mały oznaczony T951, mały zasila właśnie STANDBY...

Moje pytanie jak dokładnie sprawdzić co jest uszkodzone ? Jak posprawdzać ew. napięcia na transformatorze ? Czy mały transformator posiada zabezpieczenie termiczne i czy jego uszkodzenie może powodować taką usterkę?

Pozdrawiam
    Sławek

Panasonic SK AK300 - Wieża nie włącza się, nie świeci nawet STANDBY... Panasonic SK AK300 - Wieża nie włącza się, nie świeci nawet STANDBY... Panasonic SK AK300 - Wieża nie włącza się, nie świeci nawet STANDBY... Panasonic SK AK300 - Wieża nie włącza się, nie świeci nawet STANDBY...

0 17
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 24 Mar 2016 11:44
    antek1cza
    Poziom 30  

Carlsson napisał:
    jak dokładnie sprawdzić co jest uszkodzone ?
    Zacząć od sprawdzenia zasilania
    Carlsson napisał:
    Jak posprawdzać ew. napięcia na transformatorze ?
    Wpierw omomierzem (na schemacie widać jak są wyprowadzenia) a dopiero jak to będzie ok to odłączyć trafa od wieży i sprawdzić jakie wychodzą napięcia na biegu jałowym z nich.

0
  • #3 24 Mar 2016 23:54
    Carlsson
    Poziom 10  

antek1cza napisał:
    Carlsson napisał:
    jak dokładnie sprawdzić co jest uszkodzone ?
    Zacząć od sprawdzenia zasilania
    Carlsson napisał:
    Jak posprawdzać ew. napięcia na transformatorze ?
    Wpierw omomierzem (na schemacie widać jak są wyprowadzenia) a dopiero jak to będzie ok to odłączyć trafa od wieży i sprawdzić jakie wychodzą napięcia na biegu jałowym z nich.

Na uzwojeniu pierwotnym malego transformatora T951 brak przejscia - pewnie przepalone/przerwane zwoje... Czym zastapic ten transformator ? Moze on byc przyczyna tego ze cala wieza jest "martwa" ?

0
  • #4 25 Mar 2016 01:42
    antek1cza
    Poziom 30  

Carlsson napisał:
    Na uzwojeniu pierwotnym malego transformatora T951 brak przejscia
    To się dosyć często zdarza bo albo przepali się albo mechanicznie urwie się drucik zaraz przy wyprowadzeniach-warto pod powiększeniem sprawdzić.
    Carlsson napisał:
    Czym zastapic ten transformator ?
    Niech kolega zobaczy na schemacie gdzie jest ciąg dalszy i (lub) po symbolu w necie. Producent zaznaczył ten element T951 trójkątem ostrzegawczym co znaczy , że jego parametry powinny być bardzo zbliżone do oryginału.
    Carlsson napisał:
    Moze on byc przyczyna tego ze cala wieza jest "martwa" ?
    Tak .

0
  • Mitronik
  • #5 25 Mar 2016 10:03
    kot mirmur
    Poziom 30  

Witaj,schemat jest w bazie >schematy audio.Te trafo nie ma termika,te duże ma-widać na schemacie.Po analizie wnioskuję że napięcie wyjściowe tego trafo to 10~11,5 V AC ,moc około 2 W-atów-czyli szukać czegoś z serii TS 2 na stronach firmy INDEL.Ale zanim go kupisz to sprawdż mostek diodowy,kondensator,dioda zenera i tranzystor>które są zasilane z tego trafo.Jeśli są ok, to zasil ten mostek napięciem DC 12 V - 200 mA.Wieża powinna ożyć.
    Niestety wkradł się błąd-schemat który widziałem jest od SA ak300,Ale wydaje mi się że nie ma tam jakiś wielkich różnic w torze zasilania STBY.
    Własnie analizowałem płytki obydwuch wersji zasilaczy>trafa i przekazniki są takie same,czyli można wnioskować że układ który opisywałem też jest taki sam.

0
  • #6 25 Mar 2016 10:03
    dybas
    Poziom 37  

antek1cza napisał:
    Producent zaznaczył ten element T951 trójkątem ostrzegawczym co znaczy , że jego parametry powinny być bardzo zbliżone do oryginału.

Tak oznacza się transformatory zawsze, co nie oznacza, że trzeba się trząść ze strachu nad każdą chińską zabawką. Proponuję wstawić krajowy transformator zbliżony gabarytowo, mocy na pewno wystarczy, dający napięcie wtórne ok. 7 V.

0
  • #7 25 Mar 2016 23:58
    Carlsson
    Poziom 10  

kot mirmur napisał:
    Witaj,schemat jest w bazie >schematy audio.Te trafo nie ma termika,te duże ma-widać na schemacie.Po analizie wnioskuję że napięcie wyjściowe tego trafo to 10~11,5 V AC ,moc około 2 W-atów-czyli szukać czegoś z serii TS 2 na stronach firmy INDEL.Ale zanim go kupisz to sprawdż mostek diodowy,kondensator,dioda zenera i tranzystor>które są zasilane z tego trafo.Jeśli są ok, to zasil ten mostek napięciem DC 12 V - 200 mA.Wieża powinna ożyć.
    Niestety wkradł się błąd-schemat który widziałem jest od SA ak300,Ale wydaje mi się że nie ma tam jakiś wielkich różnic w torze zasilania STBY.
    Własnie analizowałem płytki obydwuch wersji zasilaczy>trafa i przekazniki są takie same,czyli można wnioskować że układ który opisywałem też jest taki sam.

Witam, dziekuje za pomoc, schemat mam, podpialem w miejsce tego trafa zasilacz DC 12v 300mA ale wieza nie ozyla...zaswiecila sie tylko dioda Standby i zero reakcji na przycisk, dla pewnosci na duzym trafo zmostkowalem nozki gdzie wpiety jest termik ale to tez nic nie dalo...nadal nie slychac nawet klikania przekaznika po podlaczeniu do sieci...zastanawiam sie co dalej moze byc uszkodzone...

0
  • Pomocny post
    #8 30 Mar 2016 01:23
    antek1cza
    Poziom 30  

Carlsson napisał:
    podpialem w miejsce tego trafa zasilacz DC 12v 300mA ale wieza nie ozyla
    A sprawdzone co proponował kolega @kot mirmur ?
    Carlsson napisał:
    Na uzwojeniu pierwotnym malego transformatora T951 brak przejscia
    To faktycznie wygląda na uszkodzenie jakiegoś półprzewodnika w zasilaczu co spowodowało padnięte trafa. Zobacz elementy zaznaczone na czerwono.
    Sprawdź też czy dochodzi napięcie z procesora PCONT zaznaczone na zielono (po włączeniu power).
    Carlsson napisał:
    podpialem w miejsce tego trafa zasilacz DC 12v
    I jaki tam prąd płynie ?
    I mała uwaga : pomagaj osobą które chcą Tobie pomóc przez : podawanie schematu (całej części zasilającej) informując co zrobiłeś (włącznie z naszymi sugestiami) wówczas szybciej i chętniej uzyskasz pomoc. Jak każdy z nas ma szukać schematu, domyślać się co zrobione itd. to się odechciewa .
    Powodzenia.

0
  • #9 30 Mar 2016 13:31
    Carlsson
    Poziom 10  

antek1cza napisał:
    A sprawdzone co proponował kolega @kot mirmur
    ?
    nie, gdyż zbytnio nie miałem czasu, proszę o wskazówki jak zweryfikować poprawność pracy diód które zaznaczyłeś na czerwono ? Sprawdzić jakie napięcie jest na diodach kolejnych ? Jedyne co robiłem to podmieniłem kondensator C950 na identyczny ale to nic nie dało, podejrzewam że może uszkodzone są elementy Q950 lub Q953 ew dioda Zenera D952 tylko nie wiem jak je sprawdzić w domowych warunkach...wieczorem postaram się sprawdzić jeszcze napięcie na PCONT, w załączeniu przesyłam schemat wieży.

0
  • #10 30 Mar 2016 14:01
    antek1cza
    Poziom 30  

Carlsson napisał:
    jak zweryfikować poprawność pracy diód
    Multimetrem z zakresem badania półprzewodników - praktycznie wszystkie włącznie z tymi najtańszymi to mają.
    Carlsson napisał:
    Sprawdzić jakie napięcie jest na diodach kolejnych ?
    Nie bo diody są w układzie Greatza (jak nie wiesz co to jest to poczytaj) i jak już sprawdzisz zgodnie z tym co pisze wyżej to wystarczy pomierzyć jakie występuje napięcie na całym mostku greatza tzn.na katodach D961 i D950 podłącz plus woltomierza a do anod D962 i D951 minus.
    Carlsson napisał:
    podejrzewam że może uszkodzone są elementy Q950 lub Q953 ew dioda Zenera D952
    Całkiem możliwe a Q953 właśnie steruje przekaźnikiem jak dostanie sygnał od procesora.
    Carlsson napisał:
    tylko nie wiem jak je sprawdzić w domowych warunkach
    Tranzystory które tutaj masz to bipolarne npn i sprawdza się tak samo jak diody tzn.przy podłączeniu multimetru, ustawionego na zakresie "półprzewodniki" do diody przy jednej biegunowości przewodzi a przy odwrotnej nie. Tranzystor to "jakby" dwie diody więc podajesz jeden biegun do bazy a drugim raz na kolektor a raz do emitera i będzie przewodził a przy zmianie biegunów (z multimetra) nie będzie. Dodatkowo sprawdza się czy nie ma przebicia między kolektor a emiter podłączając miernik do tych końcówek i zmieniając biegunowość. W obydwu przypadkach nie powinno być przewodzenia. Jest sporo opisów włącznie ze schematami jak to robić.

1
  • #11 30 Mar 2016 18:34
    Carlsson
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i szczegółowe opisy jak dokonać pomiarów, jak tylko znajdę chwilę to zabieram się do działania, jeszcze zastanawiam się czym zastąpić to padnięte trafo T951 na pierwszym schemacie - idąc za podpowiedziami @kot mirmur znalazłem taki odpowiednik

INDEL TS2/034

Czy nada się do tego układu ?

Dodano po 2 [godziny] 33 [minuty]:

Na szybko zmierzylem i stwierdzam ze prawdopodobnie brak napiecia na sygnale z procesora PCONT.wieczorem dalsze diagnozy.

0
  • #12 30 Mar 2016 20:43
    kot mirmur
    Poziom 30  

Zanim go podstawisz zlokalizuj uszkodzenie.Potem zajmiemy się zagadnieniem trafa>powodzenia!

0
  • #13 31 Mar 2016 13:34
    Carlsson
    Poziom 10  

Zastanawiam się teraz brakiem zasilania na powrocie sygnału z procka, oraz ile V powinno tam być... może to oznacza iż nie dochodzi w ogóle napięcie do procesora i stąd te problemy...

0
  • Pomocny post
    #14 31 Mar 2016 14:58
    antek1cza
    Poziom 30  

Carlsson napisał:
    może to oznacza iż nie dochodzi w ogóle napięcie do procesora i stąd te problemy
    Niech kolega przeanalizuje na całym schemacie , niżej podpowiedź ;)

0
  • #15 31 Mar 2016 15:39
    Carlsson
    Poziom 10  

antek1cza napisał:
    Carlsson napisał:
    może to oznacza iż nie dochodzi w ogóle napięcie do procesora i stąd te problemy
    Niech kolega przeanalizuje na całym schemacie , niżej podpowiedź ;)

Idąc tropem schematu wydaje mi się iż napięcie na procesor "przechodzi" przez diodę (mostek prostowniczy) D960 oznaczoną na niebiesko na rysunku poniżej - na płytce dioda wlutowana jest czterema nóżkami i co zwróciło moją uwagę nóżki te są osmolone...wieczorem zrobię zdjęcie i wrzucę tutaj - byś może problem tkwi w tej diodzie...

jeszcze jeśli chodzi o napięcia to VCC na procesor powinno być cały czas ok 5V, natomiast na PCONT po wciśnięciu guzika POWER powinno pojawić się 4,93 V dobrze rozumiem ?

0
  • #16 01 Kwi 2016 14:29
    antek1cza
    Poziom 30  

Carlsson napisał:
    antek1cza napisał:
    Carlsson napisał:
    może to oznacza iż nie
    Niech kolega usunie zdublowane zdjęcie (z własnego postu) które wstawiłem w poście 14
    Carlsson napisał:
    Idąc tropem schematu wydaje mi się iż napięcie na procesor "przechodzi" przez diodę (mostek prostowniczy) D960
    Zły trop nie zwróciłeś uwagi, że na złączu CN953 jest napisane między innymi "To H Power Circuit ...." Dodatkowo napięcie to jest na poziomie 40V a procesor ma 5V !
    Fakt mogło zmylić , że na procesorze i złączu CN953 pisze "VCC". Na niebiesko zaznaczyłem te punkty + wzmacniacz.
    Mostek D960 (układ Greatza) podaje napięcie symetryczne na końcówkę mocy układ IC501 (RSN35H2) mało tego, nie będzie tam napięcia zanim układ sterowania nie uruchomi przekaźnika RL950 (brązowe oznaczenie).
    Carlsson napisał:
    na płytce dioda wlutowana jest czterema nóżkami
    To nie jest jedna tylko cztery diody w jednej obudowie (układ Greatza).
    Carlsson napisał:
    co zwróciło moją uwagę nóżki te są osmolone
    A widać gdzieś zwęglenie płytki, jakieś stopione elementy , przegrzana ścieżka ?
    Carlsson napisał:
    jeśli chodzi o napięcia to VCC na procesor powinno być cały czas ok 5V
    Tak
    Carlsson napisał:
    na PCONT po wciśnięciu guzika POWER powinno pojawić się 4,93 V dobrze rozumiem
    Tak , napięcia podane w nawiasach dotyczą sytuacji jak sprzęt jest pod napięciem ale wyłączony przyciskiem "POWER" na czuwaniu.

Reasumując :
    1. Przeczytaj ze zrozumieniem cały temat.

2. Dla przypomnienia sprawdź zasilacz :
    Zaznaczenie fioletowe to istotne elementy które mogły się uszkodzić gdyż to z tranzystora Q950 jest zasilany między innymi procesor.
    Brązowe kółko pokazuje przekaźnik RL950 który dopiero załączy się jak przyjdzie sterowanie z procesora (P_CONT).

3. Sprawdź czy występują napięcia takie jak podane na schemacie ale domyślam się, że to już zrobione ?

4. Jeżeli napięcie (+5V) idzie na procesor to świeci się dioda (jak też nie jest uszkodzona) LED D620 (żółte oznaczenie) a jak go nie ma a w zasilaczu jest to warto sprawdzić podzespoły oznaczone na czerwono.
    Powodzenia :)

0
  • #17 03 Kwi 2016 22:37
    Carlsson
    Poziom 10  

Carlsson napisał:
    Powodzenia

Witam, troszkę posiedziałem nad wieża, teraz tak - wcześniej przez nieuwagę coś źle pomierzyłem, napięcie na procesor idzie dobre, powraca z niego sygnał PCONT (0,7V) i dochodzi do tranzystora Q953 lecz tutaj pojawia się dziwna sytuacja gdyż sam tranzystor jest sprawny,na dwóch jego pinach napięcia odpowiednie, natomiast na pinie gdzie w/g schematu powinno być napięcie 0V jest ok 0,65V - mało tego dla pewności wylutowalem tą nóżkę tranzystora i na płytce nadal w tym miejscu jest 0,65V...na tranzystorze Q950 napięcia prawidłowe. Co dalej sprawdzić ?

0
  • #18 04 Kwi 2016 01:08
    antek1cza
    Poziom 30  

Carlsson napisał:
    napięcie na procesor idzie dobre, powraca z niego sygnał PCONT (0,7V)
    bo jest na czuwaniu a jak naciśniesz "POWER" to pojawia się 4,93V na pinie 4 złącza CN952 jak tak to ta część jest dobra (od procesora) tylko nadal coś nie tak w części zasilającej.
    Carlsson napisał:
    sam tranzystor jest sprawny,na dwóch jego pinach napięcia odpowiednie
    Był badany tranzystor Q953 multimetrem jak napisane w poście 10 ?
    Carlsson napisał:
    na dwóch jego pinach napięcia odpowiednie
    Tak nie powinno się pisać gdyż tranzystory (i inne półprzewodniki) mają swoje oznaczenia i ten akurat ma Bazę, Emiter i Kolektor .
    Carlsson napisał:
    natomiast na pinie gdzie w/g schematu powinno być napięcie 0V jest ok 0,65V - mało tego dla pewności wylutowalem tą nóżkę tranzystora i na płytce nadal w tym miejscu jest 0,65V.
    Emiter tranzystora Q953 idzie na masę tzn.GND a konkretnie jest to masa która występuje między innymi na pinie 7 złącza CN952 = DGND . Czy na pewno minus multimetru jest do tej masy podłączony ?
    Jeżeli tak to trzeba poszukać dlaczego brak masy DGND na płytce drukowanej w otworze który idzie do Emitera !
    Widzę, że kolega jest już prawie przy finiszu znalezienia usterki :)

0