Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budżetowy radiotelefon dla OSP

mark84 24 Mar 2016 10:41 2283 17
  • #1 24 Mar 2016 10:41
    mark84
    Poziom 8  

    Witam.
    Szukam taniego radiotelefonu pracującego na paśmie 148-150MHz, który nadawałby się do wykorzystania w OSP. Radiotelefony będą wykorzystywane przede wszystkim podczas zabezpieczania różnego rodzaju imprez (plenerowych na dość zwartej przestrzeni, jak również rajdy/wyścigi na odcinku kilku km).
    Po wstępnym przewertowaniu kilku pozycji moją uwagę zwrócił Intek HT-174S. Głównie z powodu designu oraz możliwości programowania tylko przez komputer, co ograniczy ryzyko ingerencji w ustawienia radia. Niestety zmylił mnie trochę opis specyfikacji tego modelu na stronie "IntekPolska", po którym sadziłem, ze jest również możliwość pracy na kanałach PMR446 z mocą 0,5W. PMR oczywiście nie jest konieczny ale fajnie byłoby mieć niekiedy możliwość pogadania o "d..pie Maryny" :D
    Teraz pytanie, gdyż w internecie nie znalazłem zbyt dużo opinii, czy warto zainwestować w tego Inteka?
    Czy ewentualnie warto dołożyć do takiego modelu, jak np E-tech EW-100 lub N EP 100?
    A może taki Baofeng BF-A58? Ze względu na PMR oraz odbiór FM :|

    1 17
  • Pomocny post
    #2 24 Mar 2016 11:23
    2N3866
    Poziom 29  

    Widzę, że rozważasz sprzęt z gatunku "solidniejszych", bo Baofeng-A85 oferuje kurzo- i wodoodporność.

    Ale Baofeng stwarza ryzyko przypadkowego przełączenia z trybu preprogramowanych kanałów do trybu VFO, czyli dowolnego strojenia częstotliwości. Czy to nie jest dla was wada? Akcji bojowych OSP nie wykluczyłeś w założeniach. Wydaje się, że dla was radio im ma mniej przycisków i gałek, tym lepiej.

    Generalnie, biorąc pod uwagę powyższe, to czy nie jesteś związany jakimiś dodatkowymi regulacjami? Czy sprzęt użytkowany przez PSP/OSP nie podlega specjalnym regułom atestacji branżowej (jak np. w kolejnictwie, górnictwie, policji, armii)? CNBOP w Józefowie nie musi tego dopuszczać do użytku?

    Na PMR legalnie tym Baofengiem nie pogadasz, nie spełnia wymagań (kanały nie ustawione na sztywno, możliwość pracy większą mocą, odłączalna antena). Na PMR oficjalnie można pracować sprzętem dedykowanym do PMR i tylko do tego pasma. Czy braliście to pod uwagę w OSP?

    W jaki sposób będziecie to kupować, czy musicie mieć fakturę? Bo jeśli nie i nie musicie mieć kwitu z CNBOP, to zerknij tu - nie po to żeby tam kupić, ale to niezła forma katalogu sprzętu (jak coś wybierzesz, to potem możesz się rozejrzeć na zagranicznych portalach aukcyjnych). W grupie sprzętu na VHF jest trochę modeli bez trybu VFO w cenie około 70 USD.

    0
  • #3 24 Mar 2016 11:41
    green33

    Poziom 31  

    a co ma do tego CNBOP ?

    MJ

    0
  • Pomocny post
    #4 24 Mar 2016 11:59
    sq9fmc
    Poziom 21  

    Aby używać sprzętu radiokomunikacyjnego wymagane są stosowne zezwolenia. Ograniczenia dotyczą także sprzętu. Na pewno wiele urządzeń nie będzie legalnych w Twoich rękach także wymieniony Baofeng. Więcej znajdziesz na stronach UKE. Tutaj informacje o urządzeniach nie wymagających posiadania pozwolenia radiowego https://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=19040

    Art. 208. ust 1. P.T.
    Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenie radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

    0
  • #5 24 Mar 2016 12:06
    mark84
    Poziom 8  

    No właśnie chodzi o to, żeby było "solidne" i tanie. Chociaż wiadomo, że wtedy trzeba mieć dwa, jedno "solidne" drugie tanie :D
    Co do wytycznych, obowiązujących przepisów określających jakie radiotelefony mogą być używane w OSP, to jestem w trakcie poszukiwań. Na chwilę obecną to gdzieś wyczytałem, że jeżeli radiotelefony będą pracowały na paśmie przeznaczonym tylko dla PSP, będą wpisane do ewidencji z podanymi numerami seryjnymi, to nie powinno to kolidować z prawem. Oczywiście mogę się mylić.
    Myślałem o PMR, jako dodatkowej opcji, ale w takim razie nie jest już brana pod uwagę.
    Co formy zakupów, to zależy właśnie od tego czy używanie przez OSP takich budżetowych radiotelefonów nie będzie w konflikcie z jakimiś obowiązującymi przepisami. Tutaj też będę wdzięczny jeżeli ktoś posiada wiedzę w tym zakresie i się nią podzieli.

    W nawiązaniu do postu powyżej, radiotelefony będą używane wyłącznie przez strażaków OSP i tylko na pasmie przydzielonym dla PSP.

    0
  • #6 24 Mar 2016 12:12
    green33

    Poziom 31  

    A do KPP do łączności i informatyki nie możesz zadzwonić ? Wolisz wiedzę "wszystkowiedzących z forum" czy chcesz się dowiedzieć jakie naprawdę obowiązują przepisy w PSP ?



    MJ

    0
  • #7 24 Mar 2016 12:24
    Zutket
    Poziom 28  

    Ustal to z Wydziałem Łączności. Radiotelefony stosowane w resorcie, niezależnie na jakim szczeblu muszą spełniać określone założenia sieciowe dla poszczególnych komend. Tu nie ma miejsca na partyzantkę. Zresztą, jako OSP bez problemu dostaniesz na stan odpowiedni sprzęt radiowy zapewniający łączność z dyżurnym, własnym wozem bojowym, jak i miedzy sobą. To powinieneś wiedzieć. Jeżeli nie macie pieniędzy, a komenda nie chce dać (wątpię) to dla OSP obowiązkiem gminy jest zakupić odpowiedni radiotelefon w porozumieniu z Wydziałem Łączności.

    0
  • Pomocny post
    #8 24 Mar 2016 12:29
    2N3866
    Poziom 29  

    @green33

    green33 napisał:
    a co ma do tego CNBOP?


    A kto atestuje/dopuszcza sprzęt użytkowany przez strażaków? Mogą używać co im się podoba? Jeśli wiesz coś więcej istotnego dla wątku, to napisz.

    green33 napisał:
    A do KPP do łączności i informatyki nie możesz zadzwonić?


    Przy okazji napisz, co dla ciebie oznacza "KPP". Bo w pożarnictwie to "kwalifikowana pierwsza pomoc". A jeśli miałeś na myśli Komendę Powiatową Policji, to chyba jednak inna branża z nieco inną specyfiką, chociaż też w strukturach MSW.

    0
  • #9 24 Mar 2016 12:41
    green33

    Poziom 31  

    Literówka, miało być KP PSP, a nie KPP.
    CNBOP nie ma nic do radiotelefonów używanych w PSP. jakie to mogą być radia (wymogi techniczne) zawiera Instrukcja Łączności. I nie zamierzam dalej ciągnąć tematu.
    Jak ktoś jest strażakiem w OSP to informacje o tym jaki ma mieć sprzęt ma czerpać od swoich przełożonych a nie z forum ... koniec i kropka.

    MJ

    0
  • #10 24 Mar 2016 12:42
    mark84
    Poziom 8  

    OK. Na pewno ewentualne zakupy skonsultujemy z wydziałem łączności PSP.
    Ale może któryś z forumowicz posiada wiedzę w tym temacie i mógłby się podzielić wiedza na temat wytycznych obowiązujących w PSP. Niestety póki co w internecie zbyt dużo na ten temat nie ma.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Ale czy może to być widzi mi się przełożonych, czy są na to jakieś akty prawne?

    0
  • #12 24 Mar 2016 13:48
    mark84
    Poziom 8  

    Czyli to co poniżej Motoroli GP 360 lub HYT TC-780, nie powinno funkcjonować w sieci PSP. No cóż w praktyce jest inaczej.
    Raczej nie będą nas ścigać za używanie wspomnianego wyżej Inteka HT-174.
    Czy jest coś bardziej godnego polecenia od Itek HT-174S?
    Czy ktoś miał do czynienia z radiotelefonami marki E-Tech, a dokładnie ten model EW-100 IP68?

    0
  • Pomocny post
    #13 24 Mar 2016 14:00
    green33

    Poziom 31  

    Jak już chcesz po taniości, ale z zachowaniem przyzwoitej jakości to tylko HYT TC-610P (koniecznie wersja P).

    MJ

    0
  • #14 24 Mar 2016 14:14
    mark84
    Poziom 8  

    Czy wersja P to tylko różnica w złączu akcesorii? Dlaczego jest to takie istotne?

    0
  • Pomocny post
    #15 24 Mar 2016 14:24
    green33

    Poziom 31  

    Tylko, albo aż. Bo jak wersji P pod osłonę dostanie sie woda to nic się nie stanie, a wersji "normalnej - nie P" woda wleje się do radia przez złącza Jack.

    MJ

    0
  • #16 25 Mar 2016 08:40
    Zutket
    Poziom 28  

    mark84 napisał:
    Niestety póki co w internecie zbyt dużo na ten temat nie ma.

    I bardzo dobrze, że nie ma. Ci co powinni to dane mają.

    mark84 napisał:

    Ale czy może to być widzi mi się przełożonych, czy są na to jakieś akty prawne?

    Ju ż Ci pisałem, nie ma tu miejsca na partyzantkę. "Widzi mi się przełożonych" może dotyczyć jedynie jak często masz czyścić wóz bojowy.
    green33 napisał:

    Jak ktoś jest strażakiem w OSP to informacje o tym jaki ma mieć sprzęt ma czerpać od swoich przełożonych a nie z forum ... koniec i kropka.

    Nic dodać, nic ująć. Jeszcze tego brakowało, aby ochotnicy z OSP podejmowali decyzje jaki sprzęt łączności ma byś stosowany.

    2
  • #17 25 Mar 2016 20:58
    mark84
    Poziom 8  

    Dobrze koledzy, tylko bez zbędnych złośliwości. Nie chodzi mi o dane radiowe tylko o ewentualne certyfikaty, normy czy też świadectwa dopuszczenia jakie powinny posiadać radiotelefony mogące pracować w sieci PSP. Te informacje raczej nie są objęte żadną klauzulą poufności. Uprzedzam, że w odpowiednim czasie zwrócę się do przełożonych ale, jak już pisałem wcześniej, być może jest na forum ktoś, kto posiada wiedzę w tym temacie.
    Chciałbym jeszcze wyjaśnić, że z tym "widzi mi się przełożonych", to w takim sensie, że wybór jest ukierunkowany bardziej przez marketing niż przepisy.

    0
  • Pomocny post
    #18 30 Mar 2016 09:45
    radkom.pl
    Poziom 8  

    Nie analizowałem przepisów, ale z tego co słyszałem to rozporządzenie KG PSP w zakresie łączności mówi m.in., że radiotelefony powinny mieć minimum 256 kanałów. Natomiast z pewnością wiele z używanych obecnie w OSP tego warunku nie spełnia: Motorola GP340 (16 kanałów) , Motorola GP360 (temu brakuje tylko jednego kanału)(16 kanałów).
    Wystarczająca liczba kanałów jest natomiast np. w radiotelefonach HYT TC780 VHF oraz pewnie wszystkie radiotelefony analogowo-cyfrowe firmy Motorola lub Hytera.

    Jeżeli zdecydowali byście się na radiotelefony analogowe i mniejszą liczbę kanałów to mogę polecić HYT TC610/610p:
    - spełniający rygorystyczną normę IP66 w zakresie wodoszczelności i pyłoszczelności (pełna ochrona przed pyłem [pył nie może wnikać] i silnym strumieniem wody z dowolnej strony[woda lana silną strugą z dowolnej strony]). Umożliwia więc pracę w najtrudniejszych warunkach środowiskowych
    - do około 14 h pracy na akumulatorze (cykl 5/5/90); głośnik 800 mW
    TC610P ma inne złącze do akcesoriów, które zapewnia radiu jeszcze większą odporność na warunki i możliwość zasilenia pewnych zestawów..

    Pozdrawiam
    radkom.pl

    0