Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CNC Paint - własne sterowanie CNC - projekt rozwojowy?

24 Mar 2016 14:08 3492 13
  • Poziom 9  
    Witam,

chciałbym prosić Szanownych forumowiczów o oglądnięcie filmu na youtubie Link i wypowiedzenie sie na temat mojej skromnej inicjatywy napisania i korzystania z graficznego oprogramowania do sterowania maszynami o 2 osiach: typu grawerka, wypalarka plazmowa/ laserowa, lub o 3 osiach jak frezarka (na razie ograniczona funkcjonalność bo nie wiem czy projekt ciągnąć dalej).

Jeśli będą zainteresowani to opiszę więcej + demo.exe do wglądu.

Pozdrawiam,

krolikbest
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 22  
    A co w tym jest innowacyjnego ?
  • Poziom 9  
    Bazuję tylko na graficznym tworzeniu/edycji elementów. Nie trzeba znać G-kodów, żeby coś narysować i przesłać na maszynę. Przesuwanie elementów jest za pomocą myszki metodą przesuń i upuść (ewentualnie można podać dokładną pozycję) i program przesunie wybrany element.
    Edycja jest stosunkowo prosta, można wstawiać pomiędzy już narysowane elementy coś dodatkowego, lub usuwać. Specjalny algorytm sprawdza tzw. ciągłość rysunku przed jego wysłaniem na ploter/frezarkę.
    Oczywiście brakuje jeszcze wielu funkcji, ale stopniowo (jeśli będzie taka potrzeba) będę je dodawał.

Pozdrawiam,

krolikbest
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 22  
    Hmm ciekawe. A jak ze skalą, wymiarami? Ew. zmiana narzędzi w ogole obsluga narzędzi :)
  • Poziom 9  
    Zależy jakiej dokładności się oczekuje. Założyłem, że max. dokładność to 0.05[mm]
    Trudno mi tą założoną dokładność sprawdzić suwmiarką na wykonanej długopisem kresce na kartce, ale mogę stwierdzić, że to ja raczej jestem przyczyną błędu pomiarowego. Próbowałem frezować (oś Z: -0.3 [mm]) i dostałem taki sam wynik jak na kartce papieru.
    Błąd nie powinien przekroczyć 0.05 [mm].
  • Poziom 39  
    Masz gdzieś opisaną frezarkę, jej budowę i sterowanie?
  • Poziom 7  
    Bardzo fajny projekt. Mam nadzieję że będziesz go dalej rozwijał. Rozumiem, że program tworzy kod ISO a później generuje impulsy dla sterowników krokowych. Szczerze mówiąc nie widziałem nigdy polskiego programu. Osobiście korzystam z MACH3 albo z Arduino G-CODE SENDER. Do rysowania i generowania kodu używam CAMBAM
  • Poziom 9  
    Program Paint CNC tworzy własną strukturę pliku nazwijmy go 'binarnego'. Ten plik jest czytany przez drugi mój program 'Generator' który generuje na jego podstawie sygnały krok/kierunek dla 3 osi (max. może do 4 osi, tyle że Paint CNC zrobiłem do 3 osi) plus skromne (na razie) zarządzanie maszyną.

Jutro na moim kanale youtube wystawię kolejny film. Uporałem (tak mi sie wydaje :) ) się z optymalizacją przebiegu frezowanej ścieżki. W skrócie chodzi o to, aby te ścieżki, które już są wyfrezowane na odpowiednią głębokość zostały pominięte przy frezowaniu kolejnej warstwy, a wrzeciono pojechało 'jakimś' skrótem.
    Taka uwaga, pierwszy mój filmik gdzie frezuję dwa współśrodkowe okręgi nie ma jeszcze tej optymalizacji.

Pozdrawiam,

krolikbest

PS. dzięki za słowa wsparcia!
  • Poziom 9  
    W końcu zrobiłem sterowanie po USB. Inaczej mówiąc zamiast starego portu LPT, do wysyłania sygnałów krok/kierunek oraz do odczytywania sygnałów wejściowych (przycisk stop, awaria serwa, krańcówki itp) użyłem dwóch układów FTDI245R. Sprawdzają się doskonale. Załączam filmik z postępu prac
    Link
  • Poziom 9  
    Z potrzeby obróbki plików w formacie dxf (Cad, Alibre itp) zrobiłem narzędzie do odczytu tych plików z możliwością zapisu do formatu czytanego przez CNC Paint. Jak wygląda to w praktyce, przedstawia poniższy filmik.
    Czytnik dxf napisałem w Delphi Personal 7, brak zewnętrznych komponentów, czysty kod :)