Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czasowe sterowanie silnikami!!

23 Cze 2005 22:55 1557 6
  • Poziom 13  
    Mam pewne pytanie!
    Jak zrobić układ który by po podaniu napiecia załączał pierwszy silnik po kilku sekundach wyłaczał ten silnik i włączał następny i tak dalej!!

bARDZO PROSZE O POMOC!!
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    A jakiej mocy mają być te silniki, na jakie napięcie i ile ich ma być?

Do silników prądu przemiennego dużej mocy pewnie można by wykorzystać przekaźniki czasowe.
    Dla małych silniczków prądu stałego lepiej zrobić prosty układzik na liczniku 4017, jakimś generatorku prostokąta i jakiś tranzystorach lub przekaźnikach załączających.

Pozdrowienia
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 34  
    Podałeś za mało danych.Czy te silniki są załączane na ten sam czas,czy między włączeniem kolejnych silników występuje przerwa,czy są załączane natychmiast.Ile jest tych silników.Czy po wykonaniu jednego cyklu załączeń układ ma się wyłączyć,czy działać cyklicznie.To na razie tyle.
  • Poziom 28  
    Przy silnikach prądu przemiennego należy pamiętać, że liczba rozruchów w czsie jest ograniczona. Może dojść do przegrzewania uzwojeń. Należy zastosować odpowiednie silniki.
  • Poziom 13  
    chodzi mi o 3 silniczki od cd-romu (odpowiedzialne za otwieranie) lub 3 silniczki z samochodziku zabawaki na 4,5V, ale lepiej te z cd-romu.

Chciałbym zeby najpierw załączył się pirwszy po 3s drugi a wyłaczył pierwszy, i tak dalej aż do wyłączenia 2 i właczenia 3

Dodano po 1 [minuty]:

Aha no to chyba oczywiste ze silniczki śa prądu stałego!!

Dodano po 2 [minuty]:

Aha bym zapomniał Uprzejmie bym prosił o jakies schematy bo nie posiadam na chwilę obecną zbyt dużej wiedzy
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam , pozdrawiam .
    Z Twojego opisu wyglada , ze "chodzi" Ci o cos w radzaju linijki "biegnacego swiatla" tylko bez zarowek czy diod ale z silniczkami . Poszperaj w necie za "linijka swietlna" , "biegnace swiatlo" ... zamiast diod wstaw tranzystorki , ktore beda zalanczac silniczki , ustaw tak szybkosc przelanczania by spelnilo to Twoje potrzeby i juz ... jazda z silniczkami ;-) .

Jak znajde chwile wolnego w robocie ( o kurcze ... ja juz jestem w pracy ?? ;-) ) to podesle Ci jakis link z wmiare prostym ukladem .

Pozdrawiam

Dolanczam schemacik takiego urzadzenia , ktorym zmieniasz predkosc i kierunek zalanczania silniczkow ( tak przynajmniej pisalo ) .
  • Poziom 34  
    Zamieszczam ci schemat układu str0.jpg. Jest to schemat z symulacji,dlatego wartości elementów R1;C1;R2;C2 w rzeczywistości są inne.Na rys str1.jpg masz przebieg sygnałów wyjściowych na kości U1.Jeżeli chcesz sterować włączanie silników,to najlepiej zastosować przekaźniki wlaczane tranystorem sterowanym z wyjść Q1÷Q3 kości U1.
    Jeżeli cię to interesuje służę wyjaśnieniami.
    V1 to zasilanie,przy kościach CDxxxx od 3 do 15V.
    U1 to CD4017;druga kość to CD4093 która zawiera 4 bramki NAND Schmidta.