Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć domowa analogowa - chcę połączyć ze sobą 2, max 3 stare telefony analogowe.

25 Mar 2016 09:48 2886 17
  • Poziom 12  
    Witam,
    chcę połączyć ze sobą 2, max 3 stare telefony analogowe np Bratek, Storczyk w taki sposób, że gdy podnosimy słuchawkę (i ewentualnie wybraniu jakiegoś numeru) jednego telefonu w drugim (ewentualnie w dwóch pozostałych) odzywa się dzwonek i po podniesieniu słuchawki możemy prowadzić rozmowę.
    - Czy potrzebuję jakiejś centrali, jeśli tak to jakiej? (Najlepiej jakaś stara polska konstrukcja).
    - czy wystarczy je połączyć ze sobą i zasilić jakimś zmiennym napięciem?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 37  
    Stanowczo polecam centralkę analogową, szukaj na elektrodzie temat był wielokrotnie poruszany, podłączenie samego zasilania napięciem stabilizowanym stałym nie polecam.
    Lub samodzielna budowa urządzenia na dwa aparaty, ale dla laika może być problemem.
    Najlepiej poszukać na portalach aukcyjnych gotowego profesjonalnego rozwiązania.
    Rozwiązanie droższe ale oszczędzać się nie opłaca, delikatnemu Bratkowi kombinowanie z rozwiązaniami nie profesjonalnymi może na dobre nie wyjść.
  • Poziom 39  
    Czasami za bardzo tanie pieniądze lub wręcz za darmo można dostać używany router Cisco z kilkoma (2-4) wyjściami FXS, który nieźle sie spisuje jako malutka centralka telefoniczna. Mając dodatkowo port FXO możemy przez niego podłączyć sie do lini telefonicznej i mieć wyjście "na miasto".
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    sanfran napisał:
    router Cisco z kilkoma (2-4) wyjściami FXS

czy taki jest odpowiedni - CISCO LINKSYS WRT54G ? w jaki sposób go połączyć z telefonami, tego nie próbowałem

krzysiozak napisał:
    Lub samodzielna budowa urządzenia na dwa aparaty

jakiś schemat, co do tego użyć?

szukałem na elektrodzie jednak nie znalazłem niczego takiego, owszem są podobne rozwiązania, są rozwiązania z centralami panasonika jednak ja wolałbym jakieś rozwiązanie z jakąś polską konstrukcją najlepiej z epoki prl-u. Jednak nie mam żadnego punktu zaczepienia
  • Poziom 12  
    HEINEKEN22 napisał:
    czy wystarczy je połączyć ze sobą i zasilić jakimś zmiennym napięciem?

chodziło mi o to
    Sieć domowa analogowa - chcę połączyć ze sobą 2, max 3 stare telefony analogowe.

krzysiozak napisał:
    podłączenie samego zasilania napięciem stabilizowanym stałym nie polecam.

więc da się czy nie? w szereg jeszcze rezystor
    mam jeszcze jakieś dwa stare tulipany- idę zmontować układ

a może coś takiego
  • Poziom 37  
    Polecił bym poprawkę w tym schemacie która to umożliwi wywoływanie jednym aparatem z tarczą wybierając zero aby pozostałe podzwaniały. Należy zamiast rezystora ograniczającego prąd i napięcie, dodać cewkę przekaźnika a najlepiej dwie podłączone tak jak na schemacie.
    Przy zasilaniu 60 V - dwie cewki 500 Ω = 0,12 A
    Przy zasilaniu 48 V - dwie cewki 400 Ω = 0,12 A
    Przy zasilaniu 24 V - dwie cewki 200 Ω = 0,12 A

Powodzenia.
  • Pomocny dla użytkowników
    Opcji jest naprawdę wiele. Ten drugi układ jest przez kogoś uproszczony a w oryginale (który ja swego czasu zamieściłem) było trochę więcej elementów. Wszystko po to aby po zakończeniu rozmowy aparat już nie dzwonił. Bo w tym układzie jest tak, że jak ktoś podniesie słuchawkę, to drugi aparat dzwoni.

Dodano po 6 [minuty]:

Inne opcje przykłady:

Najprościej jednak kupić zakończenie NT (w granicach 10 zł), które ma możliwość współpracy dwóch aparatów analogowych. Inna opcja to zakup centralki, które czasem można dostać całkiem tanio (około 50 zł).
  • Poziom 12  
    krzysiozak napisał:
    Polecił bym poprawkę w tym schemacie która to umożliwi wywoływanie jednym aparatem z tarczą wybierając zero aby pozostałe podzwaniały. Należy zamiast rezystora ograniczającego prąd i napięcie, dodać cewkę przekaźnika a najlepiej dwie podłączone tak jak na schemacie.
    Przy zasilaniu 60 V - dwie cewki 500 Ω = 0,12 A
    Przy zasilaniu 48 V - dwie cewki 400 Ω = 0,12 A
    Przy zasilaniu 24 V - dwie cewki 200 Ω = 0,12 A

Powodzenia.

rozumiem, że podpięte tylko cewki natomiast styki?
    Aczkolwiek przy zasilaniu jak na rysunku napięciem 32 V (taki znalazłem zasilacz) i rezystorze 240 Ω układ działa. Przy podłączeniu dwóch aparatów - gdy podnosimy słuchawkę w pierwszym i wybieramy numer na tarczy to odzywa się dzwonek w drugim, gdy podłączymy trzy lub cztery aparaty to odzywają się dzwonki w pozostałych jednocześnie.
    Jedynie co to trochę cicho słychać w słuchawkach.
    Czy zwiększenie napięcia zasilania lub zmniejszenie wartości rezystora wpłynie na głośność?

Dodano po 2 [minuty]:

zybex napisał:
    Najprościej jednak kupić zakończenie NT (w granicach 10 zł), które ma możliwość współpracy dwóch aparatów analogowych. Inna opcja to zakup centralki, które czasem można dostać całkiem tanio (około 50 zł).

jakieś namiary, szczególnie centralka, czy mikrotel będzie ok?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Zalecam zastosowanie takiego rozwiązania, słyszalność powinna być lepsza ale proszę rewelacji się nie spodziewać, nie wiem czy w takim przypadku telefony zadzwonią przy wybieraniu cyfr np"0". Zalecam zastosowanie cewki przekaźnika. Styków przekaźnika się nie wykorzystuje.

• Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    HEINEKEN22 napisał:

czy mikrotel będzie ok?

Będzie aż za dobra. Kilka lat temu chciałem tu sprzedać taką za zupełnie nieduże pieniądze ale nie było chętnych i ją zezłomowałem.
    Mikrotele są różne, tzn. ja miałem taką co współpracowała z aparatami z wybieraniem impulsowym (czyli m.in. z takimi co miały tarczę numerową).
  • Poziom 39  
    HEINEKEN22 napisał:
    sanfran napisał:
    router Cisco z kilkoma (2-4) wyjściami FXS

czy taki jest odpowiedni - CISCO LINKSYS WRT54G ? w jaki sposób go połączyć z telefonami, tego nie próbowałem

Nie. Chodziło mi o bardziej profesjonalne routery, jak Cisco klasy 2600.
    Urządzenia te sie złomuje, bo już ich nikt do celów profesjonalnych nie wykorzystuje. Plusem jest to, ze możesz sobie nadawać własne numery wewnętrzne, jak i zaprogramować tzw "hotline" (podnosisz jeden, dzwoni drugi albo wszystkie. Obsługują zarówno aparaty tonowe jak i impulsowe.

Nie myl złączy FXS (telefonicznych) z Ethernet (sieci komputerowe)
  • Poziom 12  
    sanfran napisał:
    Cisco klasy 2600.

mają różne karty, np WIC 1T, WIC 1B S/T, Serial 8A/S. Ceny koło 200 zeta, trochę dużo, z drugiej strony trochę to za "nowoczesne" rozwiązanie do moich telefonów i założeń.

krzysiozak napisał:
    Zalecam zastosowanie takiego rozwiązania

mam części jutro spróbuje to pospinać ze sobą

zybex napisał:
    Będzie aż za dobra

ciężko ją się programuje?, co polecasz prostszego i może tańszego
  • Pomocny dla użytkowników
    HEINEKEN22 napisał:

zybex napisał:
    Będzie aż za dobra

ciężko ją się programuje?, co polecasz prostszego i może tańszego

Kup centralkę, która dział bez żadnego programowania. W końcu ma to być tylko wewnętrzna sieć domowa.
  • Poziom 37  
    HEINEKEN22 napisał:
    krzysiozak napisał:
    Zalecam zastosowanie takiego rozwiązania

Mam części jutro spróbuje to pospinać ze sobą.

Jestem ciekaw efektu, zwłaszcza tego czy telefony będą podzwaniały podczas wybierania Tarczą Numerową. Mam nadzieję że żaden z telefonów nie jest wyposażony w klawiaturę bo w tedy może być różnie z działaniem.
    To że słyszalność będzie w miarę to jestem pewien, bo takie rozwiązanie stosowałem bardzo dawno temu, tylko czym więcej włączonych telefonów, tym słyszalność jest coraz gorsza, co jest oczywiste.

Polecam zapoznanie się z tematem mojego autorstwa:
    Regulacja dzwonka telefonicznego.
  • Poziom 12  
    krzysiozak napisał:
    Jestem ciekaw efektu, zwłaszcza tego czy telefony będą podzwaniały podczas wybierania Tarczą Numerową

Pomysł trochę nietrafiony, rozmawiać owszem się da, ale dzwonki nie dzwonią.

zybex napisał:
    Kup centralkę, która dział bez żadnego programowania. W końcu ma to być tylko wewnętrzna sieć domowa.

kupiłem, jak dojdzie dam znać co i jak
  • Poziom 37  
    HEINEKEN22 napisał:
    krzysiozak napisał:
    Jestem ciekaw efektu, zwłaszcza tego czy telefony będą podzwaniały podczas wybierania Tarczą Numerową

Pomysł trochę nietrafiony, rozmawiać owszem się da, ale dzwonki nie dzwonią.

zybex napisał:

kupiłem, jak dojdzie dam znać co i jak

Czyli wróciliśmy do postu #2
    krzysiozak napisał:
    Stanowczo polecam centralkę analogową, szukaj na elektrodzie temat był wielokrotnie poruszany, podłączenie samego zasilania napięciem stabilizowanym stałym nie polecam.
    Lub samodzielna budowa urządzenia na dwa aparaty, ale dla laika może być problemem.
    Najlepiej poszukać na portalach aukcyjnych gotowego profesjonalnego rozwiązania.
    Rozwiązanie droższe ale oszczędzać się nie opłaca, delikatnemu Bratkowi kombinowanie z rozwiązaniami nie profesjonalnymi może na dobre nie wyjść.

Czyż nie od razu tak trzeba było?