Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie do kominiarza o wymagania wentylacji nawiewnej

25 Mar 2016 11:08 1281 7
  • Poziom 5  
    W parterowym mieszkaniu mam stare poniemieckie drewniane okna skrzynkowe, ktorych nie zamierzam wymieniac (bo o nie dbam) i ktore same z siebie nie sa szczelne. W kuchni mam od 19 lat kociol gazowy dwufunkcyjny firmy Nectra 223 CF/228CF. Po raz pierwszy od tych 19 lat kominiarz zada ode mnie otworu nawiewnego najlepiej pod oknem o rozmiarze 220 cm kwadratowych. Jestem temu przeciwna, poza tym przeciez pod oknem jest kaloryfer a jesli zrobie sobie dziure w sciane (budynek poniemiecki, sciana o grubosci 50 cm z komora powietrzna) to moge automatycznie przy tak duzym otworze przestac korzystac z ogrzewania, bo bedzie strasznie zimno i sciana zacznie przemarzac i bedzie wilgotna, co juz mialam, kiedy przed centralnym ogrzewaniem gazowym mialam junkers w lazience i bylo w niej zimniej niz na dworze, byla nie do uzytku. Przy odbiorze centralnego zarowno gazownia jak i kominiarze kazali mi jedynie wykonac otwory w drzwiach kuchennych i tak jest do dzisiaj. Kratka wentylacyjna do komina jak i rura do komina jest tez w porzadku. Przez te 19 lat nigdy nie zgasl mi plomien ani nie mialam zadnych powaznych problemow z kotlem, do ktorego co roku wzywam specjaliste, ktory go czysci i sprawdza. Rowniez w mieszkaniu nie mam zadnej wilgoci czy plesni i nie mam zamiaru isc za moda i sie "zapuszkowywac". W danych technicznych pisze, ze kociol potrzebuje strumien swiezego powietrza 57 m3/h.
    Wiec mam nastepujace pytania:

1. Jesli zmierze ile wchodzi powietrza wychodzi do komina, to rzeciez tyle wchodzi, bo przeciez mialabym jakies problemy, czy dobrze rozumuje, poza tym przeciez ciagle otwiera sie mniejsze okienka w czasie gotowania , czy po prostu wietrzenia kuchni, to to nie wystarcza?

2. Jesli jest prawie ciagle uchylone okno w spizarce i jesli w drzwiach tej spizarki ( drzwi do spizarki sa w kuchni) zrobie na dole ze 6 otworow o przekroju 4 cm, to wtedy powietrze ze spizarki bedzie wchodzic do kuchni przez te otwory , to czy bedzie to wystarczajace?

3. Wreszcie czy zamontowanie prostego nawiewnika VENTEC VT 501, ktory ma przepustowość przepływu powietrza - do 28,3m3/h w ramie okna i przy tych nieszczelnych oknach skrzynkowych (choc watpie czy wystarczy mi miejsca na ten nawiewnik) bedzie wystarczajace?

Prosze panow kominiarzy o rade, co mam w tej sytuacji zrobic, by jak to mowia byl wilk syty i owca cala? Bo jak widze, to problemy maja wszyscy ci co sie zapuszkowali....A moze mnie i mojej sytuacji to nie dotyczy? Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Przepraszam że może nie w temacie ale...
    Kominiarze to zawód w którym wszyscy pierdzą na jednym flecie. Jak ci jeden tak zalecił to choćby skały sra*y inny nie podłoży się. Chyba że się nie przyznasz czemu robisz dodatkowo płatną ekspertyzę.

Tak przy okazji kominiarzy zawsze przypomina się jakaś zwrotka Juliana Tuwima:

"Więc dziewczęta w wieku kwiecie
    Pierdzą cicho jak na flecie
    A w poważnym wieku damy
    Wypierdują całe gammy. "

Zawsze możesz wymienić kocioł na kodensata (zamknięta komora spalania) co okaże sięznacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż przebijanie średniowiecznych budowli

BTW. Jak robię w branży całe lata nie poznałem normalnego kominołapa :)

Tyle ode mnie. Ave
  • Poziom 5  
    Dzieki za odpowiedz z humorem. Z tego wszystkiego co czytam po forach, to nakazy montowania nawiewnikow dotycza wszystkich co maja nowe szczelne okna.
    Nowego pieca z zamknieta komora tez nie mam zamiaru kupowac przez czyjes widzimisie, skoro stary dziala bez zarzutu.
    W zwiazku z nowoczesnoscia weszly przepisy o koniecznosci wykonania nawiewnikow....Kominiarze dzialaja na podstawie przepisow nadzoru budowlanego, wiec doszlam do wniosku, ze ja musze sie zwrocic do nadzoru budowlanego, bo odbior i instalacja odbywala sie wedlug starych przepisow a nowe mnie nie dotycza.
    :idea:
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Nadzór budowlany nie ustala żadnych przepisów, on opiera sie na przepisach prawa budowlanego.
    W przepisie prawa budowlanego jest napisane, że w pomieszczeniu gdzie sie znajduje kocioł z otwartą komorą spalania o mocy mniejszej niż 30 kW powinno byc otwór nawiewny zlokalizowany 30cm od podłogi o przekroju nie mniejszym niz 200 cm2, przepływ powietrza nie mniejszy niż 1,6 m3/h na każdy kW.
  • Poziom 5  
    Bardzo dziekuje za odpowiedz. Po dlugich poszukiwaniach po internecie, trafilam na taki link, w ktorym wszystko jest wyjasnione, bo ktos pytal, tylko troche inaczej niz ja: http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzew...y-dotyczace-warunkow-uzytkowania-pieca-t18412

Tak nie pozostaje nic innego jak albo wymienic piec na zamknieta komore spalania i rowniez wklad kominowy albo zrobic dziure w scianie, ktora to sciana bedzie przemarzac, bo mialam juz takie doswiadczenie z junkersem i tu uratowali mnie architekci, ktorzy stwierdzili ze nie potrzeba nawietrzaka przy oknach skrzynkowych a rure wyprowadzona na zewnatrz kazali zlikwidowc, bo szpeci budynek. I jaki sens ma robienie dziury, kiedy przeciez mozna otworzyc okno a dziura i tak bedzie zatkana, bo przeciez zimna z zewnatrz nikt nie wytrzyma. ... no i mozna od razu wylaczyc ogrzewanie gazowe, bo po co...ach maslo maslane. To nie chodzi o to, ze ja nie chce sie dostosowywac do przepisow, tylko szukalam mozliwie najlepszego rozwiaznia ...jestem krotko mowiac niepocieszona i tak zle i tak niedobrze... :cry:
  • Poziom 16  
    Ale jak nie masz wentylacji kobieto w mieszkaniu to ... żaden kominiarz nie da kwita, że Ty się jutro obudzisz.
  • Poziom 5  
    Ale przez 20 lat jakos zaden z kominiarzy tego nie widzial, choc przychodzili co roku ??? I przez 20 lat ani sie nie zaczadzilam ani nie wylecialam w powietrze!![/b]
    A czemu, bo nie jestem zwolenniczka szczelnych okien z PCV i obklejania i niszczenia scian styropianem!I nie mam ani grzyba, ani lesni w mieszkaniu, ani szyby mi sie nie poca itp.itd.
  • Poziom 5  
    Pomimo, ze odpowiedzi i temat uwazam za zamkniety, jednak poniewaz jeden z uzytkownikow, zadal pytanie : Na jakim swiecie zyje? i jacy architekci kazali po roku zlikwidowac wentylacje, odpowiadam, iz bylo to przed posiadaniem kotla co , w czasie kiedy posiadalam junkers w lazience z oknem i kazano mi wyprowadzic rure na zewnatrz budynku , taka z takim daszkiem. Wtedy wlasnie doszlo do przemarzania sciany, sciana byla wilotna i zaczal odpadac tynk. Budynek nalezy do zabytkow i architekci z urzedu miasta nakazali to zdjac i zlikwidowac. I nie tylko mnie tylko rowniez innym sasiadom na calej ulicy. Niech pan sobie dokladnie poczyta przepisy, bo jak widac byly i sa luki prawne, kazda instytucja sobie. A jesli o drzwi wejsciowe co pan pisze, to wlasnie rowniez takie otwory mam. I stad zadalam pytanie. Prosze moderatora o zamkniecie tematu Pozdrawiam